l.hurakova
02.12.10,10:02
Dobrý deň

Prosím Vás o radu pri dovoze tovaru z eú.
Dodávateľ nám vystaví preddavkovú faktúru na tovar ktorú sme uhradili 22.11.2010.
Následne dodávateľ vystaví ostrú faktúru s dátum vyhotovenia 26.11.2010, kde na faktúre sú uvedené
dodacie podmienky - ex works
pladobné podmienky - pred dodaním tovaru
Náš prepravca prevzal tovar 25.11.2010 na základe dodacieho listu a 29.11.2010 bol tovar doručený do nášho skladu.
Ako máme určiť deň vzniku daňovej povinnosti?
Podľa zákona ak je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru vzniká daňová povinosť 15.12.2010? Spĺňa tento prípad túto podmienku? Keď ostrú faktúru dodávateľ vyhotovil až po prevzatí tovaru naším prepravcom?

Prosím Vás o radu

Dík
Tamila
02.12.10,09:23
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Zo zadania mi vyplýva, že daňová povinnosť vzniká 26. 11.
l.hurakova
02.12.10,10:31
Daňový úrad vydal na svojom portáli usmernenie k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v ktorom popisuje aj prípad keď je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru - v tomto prípade podľa nich sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti na faktúru neprihliada ale daňová povinnosť vzniká 15.dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnili nadobudnutie tovaru. Len neviem či je to aj náš prípad keď faktúru ostrú vyhotovil až po úhrade preddavku.
Luba
02.12.10,12:37
Daňový úrad vydal na svojom portáli usmernenie k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu v ktorom popisuje aj prípad keď je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru - v tomto prípade podľa nich sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti na faktúru neprihliada ale daňová povinnosť vzniká 15.dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnili nadobudnutie tovaru. Len neviem či je to aj náš prípad keď faktúru ostrú vyhotovil až po úhrade preddavku.

Asi si to trochu vytrhla z kontextu. Lebo tam nie je napísané, že na faktúru neprihliada, ale že:
Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada.
Teda neprihliada sa na fa za prijatú platbu, nie na fa za tovar!
Ak máš tovar 29..11 už aj na Slovensku, tak ideš dátumom vystavenia ostrej faktúry za tovar.
pivko
22.12.10,09:00
Ak kúpim tovar v krajine patriacej do EU , musím odviesť DPH do 15 dní ,alebo až keď ten tovar predám?
Tamila
22.12.10,09:57
Ak kúpim tovar v krajine patriacej do EU , musím odviesť DPH do 15 dní ,alebo až keď ten tovar predám?
Prečítaj si príspevok č. 2. Tovar samozdaníš podľa § 20 podľa dátumu dodania alebo vystavenia faktúry, nie až keď predáš tovar.
Samozrejme, že keď tovar predáš, odvedieš DPH z predajnej ceny podľa toho, aké máš zdaňovacie obdobie - mesačné alebo štvrťročné.
pivko
22.12.10,11:15
Prečítaj si príspevok č. 2. Tovar samozdaníš podľa § 20 podľa dátumu dodania alebo vystavenia faktúry, nie až keď predáš tovar.
Samozrejme, že keď tovar predáš, odvedieš DPH z predajnej ceny podľa toho, aké máš zdaňovacie obdobie - mesačné alebo štvrťročné.
Asi mi to nepáli:D Dá sa to vysvetliť jednoduchšie, lebo takto mi to vychádza že náš štát zhrabne 2x DPH? / raz po dovoze do 15 dní a potom pri predaji/
Ide o to že chcem doniesť tovar z Rumunska kde je 24% DPH. Ako to funguje? musím zaplatiť DPH v Rumunsku ,alebo tam mi ho predaju bez DPH?
Jana Acsová
22.12.10,11:21
Asi mi to nepáli:D Dá sa to vysvetliť jednoduchšie, lebo takto mi to vychádza že náš štát zhrabne 2x DPH? / raz po dovoze do 15 dní a potom pri predaji/
Ale páli, páli. Lebo je to tak. Až na to, že tá prvá je aj s právom na odpočítanie. Plus mínus plus = 1 plus (a to je defakto výsledné zdanenie)
pivko
22.12.10,11:50
Ale páli, páli. Lebo je to tak. Až na to, že tá prvá je aj s právom na odpočítanie. Plus mínus plus = 1 plus (a to je defakto výsledné zdanenie)
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.
Zoltán Kovács
22.12.10,11:53
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.

Samozdanenie znamená, že rovnakú sumu uvádzaš aj na vstupe aj na výstupe.
DPH priznanie budeš podávať v riadnom termíne, teda do 25.04. ak si štvrťročným platiteľom.
Jana Acsová
22.12.10,11:56
To znamená že do daňového priznania DPH napíšem rovnakú sumu na vstupe aj výstupe? a čo keď tovar doveziem dajme tomu 5.1.2011 a som kvartálny platca DPH?za január podám priznanie až v apríli.No znamená to to isté ako keby ste ho doviezli kedykoľvek v rámci svojho zdaňovacieho obdobia. Zdanenie riešite cez daňové priznanie za úhrn odpočtov a daňových povinností za zdaňovacie obdobie. Nadobudnutie tovaru sa Vám premietne cez veľkú nulu. Tým, že uplatníte rovnaký vstup aj výstup.

A ak predáte tovar v tuzemsku, tá daň sa premietne na výstupe ... opäť v čase vzniku daňovej povinnosti. Možno prvý Q možno druhý a možno postupne počas celého kalendárneho roka alebo aj dlhšie.
pivko
22.12.10,12:08
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/
heja3
22.12.10,12:17
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/

Rumun vystaví fa na firmu - číslo IČDPH je vlastne preukázanie, že ste platcom DPH v SR, vystaví ju bez DPH. Následne to treba v DPH priznaní samozdaniť - vypočítať DPH a odčítať DPH v priznaní z tejto fa = 0 €. Potom, keď predáte u nás, už s DPH, normálne zdaniť - DPHpriznanie - a zaplatiť.
Jana Acsová
22.12.10,12:17
A rumún mi na základe čoho predá tovar bez DPH? /preukážem sa mu kartičkou a vystaví Fa. na firmu?/ čo ak bude trvať na zaplatení DPH? / funguje to ako voľakedy že si dám po príchode na SK potvrdiť nejaké tlačivo na základe ktorého mi v Rumunsku DPH vrátia?/Rumún .-) by tak mohol spraviť. Je tiež EÚ. Ako my. Ak je aj IČ DPH tak je rumún ako sa patrí a môžeme intrakomunitárne dodávať aj nadobúdať. On sa preukáže, Vy sa preukážte. A je to.

A ak je to tak, malo by sa fakturovať bez dane. U nás § 43 - pozrieť povinnosti pri uplatnení oslobodenia. To isté, resp. obdobné platí pre rumúna. Mal by preukázať svojmu správcovi dane, že tovar naozaj prešiel hranicou medzi členskými štátmi EÚ a zároveň medzi osobami identifikovanými pre daň.

Prajem krásne a pokojné Vianoce.
pivko
22.12.10,12:22
Vďaka , a napodobne.
pivko
22.12.10,12:37
Samá potešujúca odpoveď;)
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca:mee: ani za rok ani za dva ani za tri:mee: Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./
pivko
22.12.10,14:46
Samá potešujúca odpoveď;)
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca:mee: ani za rok ani za dva ani za tri:mee: Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./
Posúvam.....čo už všetci ozdobujete stromček:confused:
Zoltán Kovács
22.12.10,19:29
Samá potešujúca odpoveď;)
A ešte sa opýtam čo v prípade ak na daný tovar nenájdem kupca:mee: ani za rok ani za dva ani za tri:mee: Ako sa ho potom zbaviť? / jedná sa o s.r.o./

Odpísať ako nepredajný tovar, predávať s vysokou zľavou (niekedy aj pod cenu nákupu). A nakoniec neostane nič iné, ako trieskať si hlavu o stenu, že sa kúpil nepredajný tovar (toto brať samozrejme rezervou).
pivko
22.12.10,19:57
Odpísať ako nepredajný tovar, predávať s vysokou zľavou (niekedy aj pod cenu nákupu). A nakoniec neostane nič iné, ako trieskať si hlavu o stenu, že sa kúpil nepredajný tovar (toto brať samozrejme rezervou).
Po akom čase sa to dá odpísať?
pivko
23.12.10,08:44
Po akom čase sa to dá odpísať?
Posúvam.....
zanetka68
23.12.10,10:44
Neviem, aký je to tovar, akú má hodnotu, ale nedá sa to rozdať ako propagačný materiál? :confused:
pivko
23.12.10,12:54
Neviem, aký je to tovar, akú má hodnotu, ale nedá sa to rozdať ako propagačný materiál? :confused:
Nábytok , hodnota cca 5.000 EUR
zanetka68
23.12.10,13:56
Hm, tak to je niečo iné. Najlepšie by bolo predať nábytok aj za symbolickú cenu s tým, že preukážeš, že sa niekoľko rokov nepredal. V Tvojom prípade sa inak nedá odpísať daňovo, podľa mňa. Pri inventarizácii každý rok sa vždy musí zohľadňovať znehodnotenie a tiež nepredajnosť tovaru formou opravnej položky. Zlikvidovať nábytok bez náhrady škody, tiež nie je daňový N. Keby si nábytok daroval, tak tam musíš odviesť DPH. Opravte ma, ak nemám pravdu.
pivko
23.12.10,15:24
Hm, tak to je niečo iné. Najlepšie by bolo predať nábytok aj za symbolickú cenu s tým, že preukážeš, že sa niekoľko rokov nepredal. V Tvojom prípade sa inak nedá odpísať daňovo, podľa mňa. Pri inventarizácii každý rok sa vždy musí zohľadňovať znehodnotenie a tiež nepredajnosť tovaru formou opravnej položky. Zlikvidovať nábytok bez náhrady škody, tiež nie je daňový N. Keby si nábytok daroval, tak tam musíš odviesť DPH. Opravte ma, ak nemám pravdu.
Daňový náklad nepotrebujem ide hlavne o to aby som nemusel zaplatiť žiadne DPH.
Kontroluje to niekto vrámci EU? keď bol v jednej krajine kúpený tovar bez DPH ,tak či bol v inej prihlásený? ,alebo bude problém ak niečo kúpim bez DPH v členskej krajine a nedám vóbec do učtovníctva?
Tamila
23.12.10,19:50
Daňový náklad nepotrebujem ide hlavne o to aby som nemusel zaplatiť žiadne DPH.
Kontroluje to niekto vrámci EU? keď bol v jednej krajine kúpený tovar bez DPH ,tak či bol v inej prihlásený? ,alebo bude problém ak niečo kúpim bez DPH v členskej krajine a nedám vóbec do učtovníctva?
Samoozrejme, že sa to kontroluje. Dodávateľ je povinný podať súhrnný výkaz - platí to v celej Eú - tam je uvedené aj Ič DPH odberateľa. Odberateľ je povinný to samozdaniť. Ak to neurobíš, nebude to sedieť s dodávateľom a Dú na to príde.
pivko
24.12.10,09:08
Samoozrejme, že sa to kontroluje. Dodávateľ je povinný podať súhrnný výkaz - platí to v celej Eú - tam je uvedené aj Ič DPH odberateľa. Odberateľ je povinný to samozdaniť. Ak to neurobíš, nebude to sedieť s dodávateľom a Dú na to príde.
Ak to to bude kontrolovať? Nebodaj Rumunský DU pošle na Slovensky DU dožiadanie? A tovar kúpim 01/2011 , samozdaním až 04/2011 nakoľko som štvrťročný platca/ čo keď to budú kontrolovať skor?/:confused:
zanetka68
25.12.10,20:08
Povinnosť podať súhrnný výkaz elektronicky je preto, aby bola možná kontrola v rámci celej EÚ. Ale psala som Ti, že nábytok, ak predáš za symbolickú cenu napr. 100 eur, tak nebudeš mať taký problém s odvodom DPH, alebo áno?
pivko
26.12.10,06:28
Nebudem,díky.
zanetka68
26.12.10,15:12
Ahoj Pivko,

mysli na to, ak niečo predávaš pod nákupnú cenu, musíš prípadnej daňovej kontrole preukázať dôvoď predaja so stratou. To je, ako som už písala, že je to nepredajná zásoba (napr. 2 a viac rokov bez pohybu na sklade) a mala sa tvoriť opravná položka pri inventarizácii. :rolleyes:
Viera.M.
26.12.10,15:19
Ak to to bude kontrolovať? Nebodaj Rumunský DU pošle na Slovensky DU dožiadanie? A tovar kúpim 01/2011 , samozdaním až 04/2011 nakoľko som štvrťročný platca/ čo keď to budú kontrolovať skor?/:confused:

A to, že sa to kontroluje na základe podaných súhrnných výkazov, to sa kontroluje...mám s tým každý mesiac "skusenosť"...a následne po krátkom čase, prichádzajú aj medzinárodné dožiadania, takže opäť kontrola....pekné sviatky:)
macte
29.12.10,21:58
Zdravím poraďáci,
potrebovala by som poradiť s nasledovnou situáciou:
od novembra sme platiteľmi DPH (s.r.o.-čka)
nakúpili sme spotrebný materiál z ČR. Vystavili nám fa na sumu 89,86 (vrátane 20%DPH) následne nám poslali dobropis, kde vystornovali sumu s DPH a nanovo vyúčtovali sumu 74,88 čo je suma bez DPH a uviedli DPH 0% (poznámka pod čiarou - Povinnosť priznať DPH prechádza na kupujúceho). Tento materiál spotrebujeme pri montážach v mesiaci december.
Aké povinnosti nám z tohto nákupu vyplývajú ohľadom DPH?
(doteraz sme neboli platcami takže sme to neriešili)
cloe
29.12.10,22:04
Zdravím poraďáci,
potrebovala by som poradiť s nasledovnou situáciou:
od novembra sme platiteľmi DPH (s.r.o.-čka)
nakúpili sme spotrebný materiál z ČR. Vystavili nám fa na sumu 89,86 (vrátane 20%DPH) následne nám poslali dobropis, kde vystornovali sumu s DPH a nanovo vyúčtovali sumu 74,88 čo je suma bez DPH a uviedli DPH 0% (poznámka pod čiarou - Povinnosť priznať DPH prechádza na kupujúceho). Tento materiál spotrebujeme pri montážach v mesiaci december.
Aké povinnosti nám z tohto nákupu vyplývajú ohľadom DPH?
(doteraz sme neboli platcami takže sme to neriešili)

Jedná sa o nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu, kedy je potrebné urobiť tzv. samozdanenie. To je, že kupujúci sám vypočíta DPH, ktorú treba odviesť v SR /to je daň.povinnosť/ a na druhej strane, ak má daň. doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti v zmysle Zákona o DPH, má právo aj na odpočet tejto dane.
Uvedené sumy, teda daň povinnosť aj odpočet dane, vstupujú do daňového priznania k DPH. Z tejto predmetnej transakcie je daňový efekt nulový.
macte
29.12.10,22:10
to znamená, že vypočítaná DPH mi bude figurovať iba v daňovom priznaí k DPH? Netreba o nej účtovať?
macte
29.12.10,23:49
po "prehrabaní" sa poradou som zaúčtovala došlú zahr. faktúru za spotrebný materiál nasledovne:

dodávateľ /321200 74,88€

spotr. mat. 501100/ 74,88€

nadobudnutie tovaru EU /343319 14,23

odpočítanie dane - DPH § 49 ods. 2 c) 343119/ 14,23

prosím Vás ako to nie je správne tak ma opravte (takto mi to zaúčtoval program)
zuzkic
10.01.11,16:56
chcela by som sa spýtať, objaví sa to v DP v riadkoch 7,8 a 19 ?
psps
17.01.11,21:29
Kúpili sme z Čiech notebook, ktorý sme darovali zákazníkovi. Môžem samozdaniť?
cloe
17.01.11,21:36
Kúpili sme z Čiech notebook, ktorý sme darovali zákazníkovi. Môžem samozdaniť?

Ak kúpený tovar bol fyzicky vyvezený z ČR do SR, tak urobíte samozdanenie. Samozrejme za predpokladu, že ste platiteľmi DPH a nakúpili ste tiež od platiteľa DPH v ČR, ktorý Vám vystavil faktúru.
Táto musí mať všetky náležitosti v zmysle zákona o DPH, aj s odvolávkou na príslušný §.
zuzkic
18.01.11,15:04
Chcem sa spýtať, mám zahraničnú FA s DPH za PHM , DPH si nárokujem v zahraničí , to znamená že už nesamozdaňujem, prosím o pomoc, fakt si s tým neviem rady?
Samozdanenie robím len keď mám FA bez DPH.
Luba
18.01.11,21:42
Keď máš zahraničnú fa so zahraničnou DPH, tak nie, nesamozdaňuješ, ale máš možnosť si túto DPH vypýtať cez refund DPH. Účtuješ ju ako náklad a zároveň ako 378/648. Keď ti zahraničný DÚ vráti, tak sa ti vyrovná 378, keď nie, tak potom to dáš do nákladov (v roku, keď máš info od DÚ, že nevráti).
zuzkic
19.01.11,07:58
super, tak som to aj zaúčtovala.., veľmi pekne ďakujem


Keď máš zahraničnú fa so zahraničnou DPH, tak nie, nesamozdaňuješ, ale máš možnosť si túto DPH vypýtať cez refund DPH. Účtuješ ju ako náklad a zároveň ako 378/648. Keď ti zahraničný DÚ vráti, tak sa ti vyrovná 378, keď nie, tak potom to dáš do nákladov (v roku, keď máš info od DÚ, že nevráti).
Majka
01.02.11,11:00
A to, že sa to kontroluje na základe podaných súhrnných výkazov, to sa kontroluje...mám s tým každý mesiac "skusenosť"...a následne po krátkom čase, prichádzajú aj medzinárodné dožiadania, takže opäť kontrola....pekné sviatky:)

Viera,toto ma celkom zaujima, aku s tym mas skusenost? Nam sa stala pravdepodobne vec, ze my sme podali suhrnny vykaz za dodane sluzby do EU ale odberatel ich u seba v EU nezdanil.... stalo sa to teraz v 4.Q. kedy mozme cakat nejake info a ake? ako sa postupuje ked na to pridu ze on to nezdanil?
calimero1
08.02.11,09:16
Dobrý deň,
som platca DPH a dovážam tovar z EU, ktorý tu následne predávam. Hodnotu dovezeného tovaru uvádzam v daňovom priznaní k DPH v riadku 07 (Nadobudnutie tovaru v tuzemsku).

Ako je to prosím vtedy, keď časť tovaru ostane vo firme ako majetok a nebude sa ďalej predávať (napr. počítač)? Treba aj to zahrnúť do riadku 07 alebo nie?

Ďakujem.
Luba
08.02.11,16:02
Áno. A nezabúdaj aj do r.21 ako odpočet dane, ak máš všetko, čo k tomu treba.
psps
24.02.11,10:47
Potrebujem radu s daňovým priznaním k DPH. Z Čiech nám fakturujú letáky + distribúciu týchto letákov. Neviem či to dávam do správnych riadkov DP. Letáky dávam do riadku 7 a 8. Roznos letákov tu na SK ako službu na riadky 11 a 12. Robím správne?
Sme s.r.o. a platcovia DPH.