Samsara
02.12.10,12:08
Prosím Vás,
vie mi niekto poradiť,ako by som si mohla čerpaním dovolenky v januári ovplyvniť zvýšenie základného platu,alebo aj nejakým iným spôsobom? Je to vôbec možné? Poprípade kombináciou dovolenky,neplateného volna,očr...
Ide o to,že mám 2 dni starej dovolenky a od januára samozrejme novú dovolenku a počula som,že sa dá ovplyvniť základný plat,čerpaním dovolenky v 1 štvrťroku a potom sa to finančne lepšie odrazí vlastne aj v dalších výplatách po celý rok.
A či sa jedná iba o čerpanie starej dovolenky,alebo novej,alebo to od toho nezáleží a ak je to vôbec možné, kolko dní je najlepšie si čerpať dovolenku ,aby to čo najviac navýšilo základný plat.
Tento rok som mala očr s malým synom ,jeden krát v oktobri a druhý krát v novembri,obávam sa ,že sa mi to môže odraziť na výplataách v budúcom roku.
Ďakujem za rady,poprípade Vaše skúsenosti,ak ste o tejto možnosti vedeli a využili ste j,alebo mi viete poradiť..
ivka70
02.12.10,11:28
Nie je mozne zvysit zkladny plat, ak ti ho nezvysi zamestnavatel.
Priemer na dovolenku sa pocita z predchadzajuceho stvrtroka, neovplyvnuje ho ani PN ani OCr,ale moze ho ovplyvnit pripadna odmena.
aj ked ak by islo o rocnu odmenu, ta by po spravnosti mala byt rozpocitana na vsetky stvrtroky.
Braňo
02.12.10,11:39
priemer na dovolenku sa Ti môže zvýšiť iba vtedy ak v štvrtom kvaráli máte aj odmenu alebo trinásty plat.
Nandrolon
03.12.10,05:46
prakticky to robia niektorí zamestnanci čo viem tak, že, čerpajú dovolenku v období, kedy za posledný štvrťrok mali nejaké prémie a tým pádom je vyššia priemerka...
neviem síce nakoľko je to efektívne...

Teda dajme tomu že čerpem v júli a apríl, máj, jún neboli žiadne odmeny tak bude mať priemerka určitú hodnotu X.

Ak čerpem v januári, a október, november, december som mal väčšie odmeny, tak priemerka v januári bude o niečo vyššia...

asi si myslela zrejme toto...
Podľa mňa bude rozdiel na týždni dovolenky pri nejakom priemernom plate iba jednorazovo pár eur...
Martin Mocko
03.12.10,05:53
neviem síce nakoľko je to efektívne...



Jednoduchý výpočet. Ak zamestnanec dostane kompletný 13ty plat, tak v jednom štvrťroku dostane 4 a nie 3 mzdy. Jednoduchým výpočtom zistíš, že ide o navýšenie priemerky o 25%...čo už môže byť zaujímavé.
Chobot
03.12.10,09:28
Jednoduchý výpočet. Ak zamestnanec dostane kompletný 13ty plat, tak v jednom štvrťroku dostane 4 a nie 3 mzdy. Jednoduchým výpočtom zistíš, že ide o navýšenie priemerky o 25%...čo už môže byť zaujímavé.

Pre výpočet priemernej mzdy sa takéto odmeny vyplácané za dlhšie obdobie rozpočítajú proporcionálne na tie kvartály, za ktoré sa odmena vypláca. Takže 13. plat za vydelí štyrmi a len štvrtina vstupuje do priemeru nasledujúceho kvartálu.
Samsara
06.12.10,19:50
DAKUJEM!