gingo
02.12.10,14:54
je uctovnicka povyna,poslad sudu aj kolko poberam diety?alebo to tam vobec nemala v pisat?lebo mi to sud zobral ako prijem
buchač
02.12.10,14:03
je uctovnicka povyna,poslad sudu aj kolko poberam diety?alebo to tam vobec nemala v pisat?lebo mi to sud zobral ako prijem

Ja teda neviem ...len trochu dupľuješ témy ..

Ale
Otázka :

Dobrý deň,
prosím o radu: som matka na materskej a prebieha súd ohľadom zvýšenia výživného 1.krát po 8-rokoch na prvú 11-roč.dcéru (návrh z 2000 na 4000 Sk). Môj problém je v tom, že otec dieťaťa je vodič na medzin.kamion.doprave a vykazuje príjem 8000 + 49000 Sk diéty mesačne. No sudca sa vyjadril, že diéty do príjmu rátať nebude a otec dieťaťa má nízky príjem, tak predbežne povedal, že výživné bude cca. 3200 Sk - jednanie bolo odročené, z dôvodu nepreukázania príjmu z pred.zamestnávateľa, tam to však bude rovnaké. Ja mám len rodič.príspevok, prídavky na 2 deti a teraj.manžel je živnostník, za r. 2008 mal základ dane cca 8400 Sk mesačne. My ledva živoríme, žijeme na požičiavaní od rodičov a otec dieťaťa je ten chudák, čo žije v luxuse, no oficiálne nič nemá, prepísal majetok na teraj. manželku, vraj aby náhodou naša dcéra nededila...Suma 3200 Sk sa mi zdá nízka ohľadom aj na to, že sa o ňu nestará, navštevuje 3x za rok.. Napr. bločky za nákup oblečenia, obuv,hračiek, postele, zubné ošetrenia mi sudca okamžite zamietol, že to nebude brať do úvahy?! Prosím, ako mám docieliť, aby sudca bral na vedomie diéty a bločky, kde som konkrétne poznačila, čo bolo kúpené? Otec má príjem okolo 57-58 tis. mesačne a ja keď sa náhodou za 3-4 mesiace zamestnám a budem mať 20000 Sk v hrubom, budem tá bohatšia?! Prosím ešte informáciu, po akom čase po ukončení súdu, môžem požiadať o opätovné zvýšenie, lebo mi hrozí, že budem nezamestnaná po ukončení materskej cca. za 5 mesiacov. Ďakujem za pomoc

Odpoveď :


Pre určenie výšky výživného nie je rozhodujúci príjem, ale majetkové pomery, čo je podstatne širší pojem ako len samotný príjem. Z uvedeného dôvodu nie je v súlade so zákonom nebrať do úvahy Vami uvedené financie. Odporúčam na pojednávaní namietať túto sutočnosť s tým, že majetkové pomery otca nie sú tvorené len jeho mzdou. V prípade neúspechu Vám neostáva nič iné, len sa proti rozsudku odvolať.
Nie je stanovená lehota na podanie návrhu na zvýšenie výživného po právoplatnosti rozhodnutia. Podmienkou je zmena pomerov, odôvodňujúca takýto návrh ( potrebu).

Pre vysvetlenie tvrdenia uvádzam citáciu § 62 zákona o rodine:
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)
(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?f=5&t=6040
bubkoch
02.12.10,17:29
tak ja neviem, ale na mojej vyplatnej paske su diety (plus dalsie polozky nesuvysiace so mzdou, napr. preplatenie vydavkov na SC, telefon nad limit, kurz na ktory cast doplacam) uvedene na konci, mimo cistej mzdy ...

ked mi mzdarka pocitala na rozne ucely priemernu cistu mzdu, vsetky spominane prijmy a vydavky do nej neboli zahrnute ... a ani nemali byt preco, vsak ked zaplatim 20 € taxik z letiska alebo si kupim bagetu za 2€pred odchodom domov, a potom vo vyplate mam na paske +20€ a plus diety, tak aku logiku ma povazovat to za moj prijem ? je to len preplatenie vydavkov ktore som mal v suvislosti so SC
veronikasad
02.12.10,17:39
je uctovnicka povyna,poslad sudu aj kolko poberam diety?alebo to tam vobec nemala v pisat?lebo mi to sud zobral ako prijem
Prečo zakladáš novú tému ?

http://www.porada.sk/t152795-pracujem-ako-sofer-v-mkd-moze-mi-sud-ratat-vyzivne-pre-maloleteho-aj-s-diet.html
gingo
02.12.10,21:28
lebo je to diskutne forum a kazdy sa snazy vyriesit svoj problem,ja ho mam a chcem sa k nicomu dopatrat a nechcel>la<,byt v mojej kozy,zeny maju podporu a chlapi su menej cenny,len za to ze dokazu zarabat,tak sa snazia cucat zo vsetkeho co sa da a neberu ohlad na skutocnost,prepac ze som ti narusil debatu,ale mam problem ; ktorom chcem diskutovat a ak sa ti nepaci,tak nan neodpisuj
gingo
02.12.10,21:34
ja mam problem ze mi uviedla diety do primu a pritom ich miniem na stravu,ale vyzivne mi don zaratala ako prijem,tak vyzivne ratali aj s diet,ako aj platenie nevydatej matky,zarazajuce je ze ta byvala ma34r a za celi cas robila max3r tak ze ju zivyl stat a teraz ju mam ja,nepoviem dieta,ale preco ju???a preco mi rataju aj diety?ci len zato ze to tam napisala uctovnicka?
buchač
02.12.10,21:37
lebo je to diskutne forum a kazdy sa snazy vyriesit svoj problem,ja ho mam a chcem sa k nicomu dopatrat a nechcel>la<,byt v mojej kozy,zeny maju podporu a chlapi su menej cenny,len za to ze dokazu zarabat,tak sa snazia cucat zo vsetkeho co sa da a neberu ohlad na skutocnost,prepac ze som ti narusil debatu,ale mam problem ; ktorom chcem diskutovat a ak sa ti nepaci,tak nan neodpisuj


4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
gingo
02.12.10,22:02
v tom vyzivnom uz mas ratane aj tie jeho diety,aj ked sa to nezda,ale zakonik ako ti to tam pise,je minimalne 30percent,on ma to minimum a plati viac nez je stanoveno,3200 neni minimum,nehnevaj sa maz aj noveho manzela aj jemu sa rata prijem do spolocnej kasi a aj na deti,aj ked su neni jeho,mala si smolu ze si nedostala taku sudkynu ako som mal ja,ja platim200eu na jedno ktore ma 2roky a ta koza mi ho neunozni vydat,tak ze som ho vydel 2krat,este aj sud jej dopomohol ze nastevy mi urcil na ten cas co akurat idem do prace a to je 1krat za mesiac za pritomnosti matky na 2hod a mam k nej dom 60km,je to ferove?este sa ma snazi vycucat aj s penizni na nezaopatrenu matku,lebo jej to zakon umoznuje,mna totto vsetko privadz na mizinu,ako aj moju novu rodinu,tak ze asi ja mam prijem 500eu]yena 186eu,platim najom,mam dceru,zijem s ruky do huby a ona ma sama 500eu zo vsetkym co sa snazi vysudit je to spravodlivist,mam diety,ale kolko s nich miniem,mam uver,ktory platim,mam problem s dietatom,ako extra starostlivost,vysetrenia a vobec nikoho nezajima ze tie diety ked som nastupoval som 45 deni musel platit zo svojho a az potom som dostal vyplatu s timi slavnyma dietama,kde je este robenie vodicaku,adr preukazu,jedno je divne ze vsetky zeny vidia len plat,diety,ale nie co to obnasa,ja mam 21hod pracovny den,9hod pauzu ktoru odspim,nevydam radinu,neviem ako mi rastie dcerenka,domou dojdem na tyzden,ale celyho premrham na vybavovanie a dohnanie zameskaneho,v robote som jednou nohou v base a druhou v nemocnici,dal by som to skusit kazdej jednej zenicke,vies keby ze mam robit dajaku druhu robotu,tak by som zil tak ako teraz vy,ale snazim sa aby to tak nebolo,nieco ja obetujem,aby sa mali dobre a nic im nechybalo,ale nie aby som zivyl este aj byvalu,len za to ze jej to zakony umoznuju,kazdy ma prilezitost si tu pracu vyskusat,tak to skus a zistis ci by si sa bola schopna vzdat penazi ktore si tak tvrdo vyrobis,viem ze som agresivny,ale ty si si nasla zleho noveho muza,ktory sa nedokaze o vas postarat a ktoremu staci to co ma a tebe staci aky je,tak preto sa snazis hladat vychodisko cez byvaleho,je premna ubohe ze zakony vam k tamu dopomahaju,mne keby sud pridelil drobca,ja od nej nechcem ani korunu a nie este tahat sa po sudoch
gingo
02.12.10,22:05
prepac som tu novy a je to trosku chaoticke pri zakladani tem,neviem kam som to mal vsunut a toto okno sa mi zdalo najblisi,aky richard?kde su taketo temi?
veronikasad
03.12.10,08:39
prepac som tu novy a je to trosku chaoticke pri zakladani tem,neviem kam som to mal vsunut a toto okno sa mi zdalo najblisi,aky richard?kde su taketo temi?
V príspevku č. 4 som ti priložila tému, ktorú si už sám založil. Riešiš stále ten istý problém. Súhlasím, porada je diskusné forum, ale prečo by sa malo všetko začať rozoberať odznova...
gingo
03.12.10,12:01
nevedel som ze ked zalozim temu,a chcem nieco nove,tak to mam vlozit do toho isteho,lebo jedna tema ma jeden nazov a druha druhy,ja tiez ked otvorim temi,tak citam len prvotny uvod a neotvaram ju pokial ma ten nezajme,tak ze prepac ak sa ta to dotklo a tak trvas na svojom