Marína
28.11.05,06:56
Z § 14 Zák. 43/2004 Z. z. O starobnom dôchodkovom sporení (ďalej SDS)
mi vyplýva, že tí, ktorí nie sú platcami odvodov do SDS – II. pilier, napr.:
-dobrovoľne nezamestnaní, ktorí sa v budúcnosti zamestnať plánujú
-zamestnaní v zahraničí, ktorí sa v budúcnosti plánujú vrátiť a pracovať v SR
-SZČO registrovaní od r. 2005 a tí, ktorým nevyplýva povinnosť platiť odvody na dôchodkové starobné poistenie
majú zákonom určený termín vstupu max. do 30. 6. 2006. Z toho mi vyplýva, že ak by zákon nebol novelizovaný do 30. 6. 2006 a termín obmedzenia vstupu do menovaného dátumu nebol zmenený, nebudú môcť vstúpiť do II. piliera.
Prosím o prečítanie uvedeného § a odobrenie alebo vysvetlenie, ak text uvedený v § 14 si vysvetľujete inak ako ja.
Ak to dobre vidím ja, zdá sa, že jediným riešením je dobrovoľne sa poistiť v Sociálnej poisťovni, následne v poisťovni, ktorá má oprávnenie pre SDS a keď FO bude zaregistrovaná, prerušiť poistenie a čiastku za uvedené dni medzi prihlásením a odhlásením(prerušením) uhradiť. To by bola daň za to, že si chcem sporiť na starobný dôchodok.
zubo
28.11.05,06:22
Zákon ste pochopili správne a riešenie ste našli tiež správne. Ak sa zákon nezmení tak je to jediná možná cesta o ktorej viem.
Marína
07.05.06,11:45
Na:
http://www.bleskovky.sk/cl/7/111885/Pozor-Na-vstup-do-II.-piliera-zostavaju-len-dva-mesiace
výber z članku:
Možnosti zapojenia
Druhý pilier dôchodkového sporenia je povinný len pre tých, ktorí sa prvýkrát zamestnali kedykoľvek po 1. januári 2005, teda v čase zavádzania reformy nemali ešte zaplatené žiadne dôchodkové odvody. Termín koniec júna je tak rozhodujúci najmä pre tých, ktorí v tom čase už odvody odvádzali. Ich vstup do II. piliera je teda dobrovoľný. Oplatí sa vám však vtedy, ak doň budete môcť prispievať minimálne 10 rokov. V opačnom prípade by ste na dôchodok z neho nemali nárok. Netreba tiež zabúdať, že po vstupe už svoje rozhodnutie nebudete môcť zmeniť.
Vstup po termíne
Júnový dátum však nie je podstatný pre tých, ktorí v čase svojho rozhodovania, teda od januára 2005 až do 30. júna 2006, študovali na vysokej škole. Tí sa do systému povinne zapoja do tridsiatich dní po tom, ako sa prvýkrát zamestnajú. Ak tak neurobia, Sociálna poisťovňa im automaticky pridelí dôchodkovú správcovskú spoločnosť, a tiež najmenej rizikový dôchodkový fond. Rovnako sa do II. pilera môžu zapojiť i tí, ktorí v spomínanom období, no zároveň i pred rokom 2004, boli na úradoch práce evidovaní ako nezamestnaní.
Moja otázka:
Dobre tomu rozumiem, ak si myslím, že
1/ Dobrovoľne nezamestnaná osoba(21 r.), ktorá ešte nikdy nebola prihlásená do SP, nemusí sa prihlásiť a ihneď odhlásiť(viď môj predošlý príspevok) a bude môcť v budúcnosti po 30.6.2006 v ktoromkoľvek období sa prihlásiť do II. piliera?
2/ Osoba s TPP v zahraničí(29 r.), ktorá ešte nikdy nebola prihlásená do SP(v SR), nemusí sa prihlásiť a ihneď odhlásiť(viď môj predošlý príspevok) a bude môcť v budúcnosti po 30.6.2006 v ktoromkoľvek období sa prihlásiť do II. piliera?
Ďakujem.
Viera123
07.05.06,12:07
Informácia v tlači v bleskovkách nie je správna. Pretože tí, ktorí teraz študujú na vysokej škole nemusia povinne vstúpiť do II. piliera. O tomto sa písalo v tejto téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=8414&highlight=pilier

Marína:
1. Nie, má termín na rozhodnutie len do 30.6.2006
2. Za osobu, ak žila na Slovensku platil odvody štát, čiže termín na rozhodnutie o vstupe má tiež len 30.6.2006.
Viera123
07.05.06,12:11
Z § 14 Zák. 43/2004 Z. z. O starobnom dôchodkovom sporení (ďalej SDS)
mi vyplýva, že tí, ktorí nie sú platcami odvodov do SDS – II. pilier, napr.:
-dobrovoľne nezamestnaní, ktorí sa v budúcnosti zamestnať plánujú
-zamestnaní v zahraničí, ktorí sa v budúcnosti plánujú vrátiť a pracovať v SR
-SZČO registrovaní od r. 2005 a tí, ktorým nevyplýva povinnosť platiť odvody na dôchodkové starobné poistenie
majú zákonom určený termín vstupu max. do 30. 6. 2006. Z toho mi vyplýva, že ak by zákon nebol novelizovaný do 30. 6. 2006 a termín obmedzenia vstupu do menovaného dátumu nebol zmenený, nebudú môcť vstúpiť do II. piliera.
Prosím o prečítanie uvedeného § a odobrenie alebo vysvetlenie, ak text uvedený v § 14 si vysvetľujete inak ako ja.
Ak to dobre vidím ja, zdá sa, že jediným riešením je dobrovoľne sa poistiť v Sociálnej poisťovni, následne v poisťovni, ktorá má oprávnenie pre SDS a keď FO bude zaregistrovaná, prerušiť poistenie a čiastku za uvedené dni medzi prihlásením a odhlásením(prerušením) uhradiť. To by bola daň za to, že si chcem sporiť na starobný dôchodok.
Áno, jediným riešením je prihlásenie ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a následne sa, nie prihlásiť v poisťovni, ale v DSS - ale to ide asi len o preklep. Komerčné poisťovne nastúpia za cca necelých 9 rokov, aby vyplácali prvým sporiteľom v II. pilieri časť dôchodkov..
Marína
08.05.06,07:13
Ďakujem Vierka.
mimča
09.05.06,17:55
mám taký "menší problém" s SDS... keďže som našla túto debatu o SDS chcela by som sa opýtať ako je to s invalidnými dôchodcami... či sa môžu prihlásiť do tohto piliera...
od skončenia SŠ (12 rokov) mám uznaný plný invalidný dôchodok.... po novom ho ešte nemám prehodnotený, no pracujem na DoVP (48 hod. mesačne)....
nokdy som nebola zamestnaná na TTP.... v blízkej budúcnosti to síce plánujem, a je možné, že po prehodnotení invalidity mi uznajú menší počet percent, no keďže som zároveň aj ZŤP - zamestnávateľ by za mňa neplatil odvody do soc. poisťovne v plnej výške... má to nejaký vplyv na tento pilier? alebo môže sa vlastne invalidný občan (ZŤP) takto pripoistiť?
Miriam.x
09.05.06,18:10
Viera123
09.05.06,18:18
Ďakujem Vierka.
Nemáš za čo, aj ja ďakujem za príspevky, ktoré dávaš na Poradu :).
Žanet
09.05.06,18:22
Chcela by som sa opýtať, keď mám poslednú možnosť vstúpiť do II.pilera do 30.6.2006, aký možný posledný dátum by bol najlepší pre dobrovoľné poistenie do SP?
Miriam.x
09.05.06,18:28
Chcela by som sa opýtať, keď mám poslednú možnosť vstúpiť do II.pilera do 30.6.2006, aký možný posledný dátum by bol najlepší pre dobrovoľné poistenie do SP?
Čo najskôr.:D Záleži od pracovníčok v SP, ako rýchlo to stihnú.;)
vladan
09.05.06,18:28
mám taký "menší problém" s SDS... keďže som našla túto debatu o SDS chcela by som sa opýtať ako je to s invalidnými dôchodcami... či sa môžu prihlásiť do tohto piliera...
od skončenia SŠ (12 rokov) mám uznaný plný invalidný dôchodok.... po novom ho ešte nemám prehodnotený, no pracujem na DoVP (48 hod. mesačne)....
nokdy som nebola zamestnaná na TTP.... v blízkej budúcnosti to síce plánujem, a je možné, že po prehodnotení invalidity mi uznajú menší počet percent, no keďže som zároveň aj ZŤP - zamestnávateľ by za mňa neplatil odvody do soc. poisťovne v plnej výške... má to nejaký vplyv na tento pilier? alebo môže sa vlastne invalidný občan (ZŤP) takto pripoistiť?

Sociálna poisťovňa vylúčila dvetisíc klientov
Pochybením Sociálnej poisťovne sa k dôchodkovým správcom dostali aj zdravotne postihnutí, ktorí podľa zákona sporiť nemôžu

Viac ako dvetisíc zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení zrušila v minulom týždni Sociálna poisťovňa. Tento krok prekvapil aj samy dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), ktoré si spočiatku nevedeli tento krok interpretovať.

Sociálna poisťovňa vysvetľuje, že zrušila zmluvy, ktorými sa do druhého piliera dostali invalidní dôchodcovia. Tí sa podľa zákona do druhého dôchodkového piliera prihlásiť nemôžu, ak boli invalidní už pred rokom 2004. Podľa vyjadrení DSS na zrušených účtoch nebola ani koruna.

Sociálna poisťovňa priznáva, že títo ľudia sa do systému dostali omylom – sprostredkovatelia s nimi nikdy nemali zmluvy uzatvoriť a poisťovňa ich nemala zaregistrovať. Preto ich aj teraz z registra vylúčila. Keďže odvody neplatia, netreba ani riešiť, ako presunúť peniaze z druhého do prvého piliera.

Dôchodkoví správcovia sa obávajú, že ak by k podobnému vylučovaniu došlo v budúcnosti a nastala by v ňom chyba, klienti by sa ocitli vo veľmi problémovej situácii. Nemohli by sa dostať späť do druhého piliera, keďže čas na rozhodnutie majú len do 30. júna.

DSS by uprednostňovali, keby sa neplatné zmluvy riešili cez súd, podobne ako to musia robiť s podvodne podpísanými zmluvami. Zároveň zvažujú, či si budú v Sociálnej poisťovni pre jej pochybenie uplatňovať náhradu nákladov spojených so získavaním a vedením klientov v evidencii. Najprv im však budú musieť oznámiť, že v druhom pilieri už nesporia.

(Zdroj: týždenník Trend 5.5.2006)
Viera123
09.05.06,18:59
Čo najskôr.:D Záleži od pracovníčok v SP, ako rýchlo to stihnú.;)
Resp. dostanú pokyny, ako rýchlo to majú stíhať...:confused::confused::confused: Žiaľ, počula som aj takého správy... Takže myslím aj ja, že naozaj čím skôr, v čom je problém u teba Žanet?
Žanet
09.05.06,19:15
Resp. dostanú pokyny, ako rýchlo to majú stíhať...:confused::confused::confused: Žiaľ, počula som aj takého správy... Takže myslím aj ja, že naozaj čím skôr, v čom je problém u teba Žanet?
V podstate ide vlastne o to, ktorým termínom by som to stíhala a platila čo najmenej :D Ja niesom ešte povinná odvádzať do SP /ŽL-2005/ a vyzerá to, že ani budúci, ale aj napriek tomu som začala nad tým uvažovať, že vstúpim. Paradox je, že sama robím sprostredkovateľku /môžem sama so sebou spísať zmluvu?/ vôbec sa mi do toho s nadšením nechce, akosi prestávam tomuto štátu rozumieť a hlavne dôverovať. Možno mám nie deň ale rok-Blbec
Miriam.x
09.05.06,19:31
Žanet, nikto ti nepovie kedy je ten "posledný deň" aby si to ešte stihla. Ak to pôjde bez problémov, tak to môže byť za pár dní, ale ak tam budú problémy, je dosť možné, že už teraz je neskoro.
Myslím, že by nemal byť problém aby si spísala sama so sebou zmluvu.
Držím ti palce, aby sa "rok-blbec" skončil čo najskôr. Niekomu sa to kúskuje celý život po troške, niekto si to "vypije" všetko na raz. Možno si ten druhý prípad a už budeš mať len pekné obdobia.:) :) :)
Viera123
09.05.06,19:58
V podstate ide vlastne o to, ktorým termínom by som to stíhala a platila čo najmenej :D Ja niesom ešte povinná odvádzať do SP /ŽL-2005/ a vyzerá to, že ani budúci, ale aj napriek tomu som začala nad tým uvažovať, že vstúpim. Paradox je, že sama robím sprostredkovateľku /môžem sama so sebou spísať zmluvu?/ vôbec sa mi do toho s nadšením nechce, akosi prestávam tomuto štátu rozumieť a hlavne dôverovať. Možno mám nie deň ale rok-Blbec
Žanet, aby si nakoniec nevybabrala sama so sebou. :confused: Čo sa týka výpísania vl. zmluvy, áno, ak máš licenciu, môžeš si vypísať vlastnú zmluvu sama za seba.
Priznám sa, že vôbec nerozumiem, ako si mohla robiť sprostredkovateľku, keď ty ešte rozmýšľaš nad vstupom... Ako si to mohla niekomu ponúknuť, keď ty nie si o tom presvedčená? Nezdá sa ti to divné? A ako si mohla "predávať", keď si nevedela tieto základy. Nemyslím to ako zlomyselnosť, len naozaj tomu nerozumiem. Dá sa to vôbec??:):)
Ja osobne by som niekomu neponúkla niečo, o čom som neni presvedčená, že je to správne. A aj tak vždy nechám na zváženie klientovi, ja môžem len vysvetliť výhody, nevýhody, povedať svoj názor, usmerniť radou, ale konečný verdikt vyriekne vždy klient.
Žanet, práve, že keď prestávaš rozumieť tomuto štátu, vychádza mi to na ten vstup, pretože len vstupom do II. piliera "prestaneš štátu umožňovať, aby si robil s tvojimi peniazmi na dôchodok, čo chce on".
Ak máš ešte nejaké otázky, kľudne ich polož aj v ss, stále tam cítim, že ešte niečo v tvojom príspevku zostáva "visieť".
Heni
19.07.06,10:06
mne nedá spávať takáto situácia:
ak je klasický zamestnanec na HPP "vstúpený" do II. piliera, dá výpoveď, založí živnosť a stane sa SZČO dátumom od 1.8.2006, ten prvý rok podnikania odvody do SP neplatí... ale preto, že je v tom II. pilieri sa musí doborovoľne poistiť?? či nemusí byť dobrovoľným platcom do SP?
enave
19.07.06,10:14
Nie, nemusí byť dobrovoľným platcom.