miro24679
02.12.10,14:19
Prosím Vás o radu a váš názor:

Som vlastníkom garsónky v bytovom dome, ktorý práve chystajú zatepliť a kompletne obnoviť. Majú byť obnovené aj balkóny za sumu vyše 1 000 000,-Sk.
Je tam 60 bytom, z toho 48 bytov má aj balkón a 12 bytov (garsónky) balkón nemajú.

Na domovej schôdzi mi bolo povedané, že na rekonštrukciu balkónov, ktorá bude stáť vyše 1 milióna korún sa budú skladať (podľa veľkosti rozlohy bytu) úplne všetci, lebo vraj balkóny patria k obvodovému plášťu domu.

Vnímam to ako veľmi nespravodlivé, keď chcú mne (a taktiež aj ďalším vlastníkov garsoniek) naúčtovať opravu balkónov, a pritom žiaden balkón nemám.

Existuje nejaký zákon, podľa ktorého musia za obnovu balkónov platiť aj tí, ktorí žiaden balkón nemajú??

Vopred ďakujem za radu alebo váš názor na tento problém.
sito
02.12.10,13:47
Prosím Vás o radu a váš názor:

Som vlastníkom garsónky v bytovom dome, ktorý práve chystajú zatepliť a kompletne obnoviť. Majú byť obnovené aj balkóny za sumu vyše 1 000 000,-Sk.
Je tam 60 bytom, z toho 48 bytov má aj balkón a 12 bytov (garsónky) balkón nemajú.

Na domovej schôdzi mi bolo povedané, že na rekonštrukciu balkónov, ktorá bude stáť vyše 1 milióna korún sa budú skladať (podľa veľkosti rozlohy bytu) úplne všetci, lebo vraj balkóny patria k obvodovému plášťu domu.

Vnímam to ako veľmi nespravodlivé, keď chcú mne (a taktiež aj ďalším vlastníkov garsoniek) naúčtovať opravu balkónov, a pritom žiaden balkón nemám.

Existuje nejaký zákon, podľa ktorého musia za obnovu balkónov platiť aj tí, ktorí žiaden balkón nemajú??

Vopred ďakujem za radu alebo váš názor na tento problém.

Nie! Taký zákon, ktorý prikazuje platiť za opravu balkóna aj keď ho nemáš nie je.

Ale je zákon 182/1993, § 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Platná zmena zákona.

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Na základe tohoto zákona si povinný prispievať do FOaÚ podľa m2 plochy garsónky. Ostatné byty tiež, je predpoklad, že majú väčšiu plochu a plus 25 % plochy balkóna, ani cela by nestačila na opravu balkóna.

Páni poslanci sa vyznamenali.
Matias.S
02.12.10,13:48
Platí zákon 182/1993 a oprava balkónov by sa mala hradiť z FO nakoľko podľa tohto zákona je povinnosť prispievať 25 % z plochy balkóna do tohto fondu + podľa m2. Avšak ak balkón nevlastníš nemáš za čo platiť, iba ak sa to dohodne na schôdzi ... ak s tým ty nesúhlasíš daj požiadavku na prehodnotenie a prepočet daným pomerom ako si písal 1 milón delené 48 bytov. Obvodový plášť je síce súčaťou balkóna avšak ak ho nemáš nemáš prečo platiť .... jednoznačne podaj námietku ... ak sa im to nebude páčiť šup nech rozhodne súd
miro24679
02.12.10,13:48
to by chcelo použiť nejaký koeficient ,
kde by ti, čo nemajú balkon, platili menej ako tí, čo balkon majú a zvyšuje im hodnotu bytu.

Veď "koeficient" je použitý. Za obnovu balkónov majú platiť všetci, celková suma je rozrátaná úmerne k jednotlivým rozlohám bytov.

Ale aj tak sa mi to zdá padnuté na hlavu, lebo ja žiaden balkón nemám.
Capucinko
02.12.10,14:00
Tak toto by ma vobec nepotesilo, ja sice na garsonke balkon mam - ale nemam pivnicu a na rekonstrukciu pivnicnych priestorov sa tiez davalo z fondu oprav... :(
Matias.S
02.12.10,14:06
Veď "koeficient" je použitý. Za obnovu balkónov majú platiť všetci, celková suma je rozrátaná úmerne k jednotlivým rozlohám bytov.

Ale aj tak sa mi to zdá padnuté na hlavu, lebo ja žiaden balkón nemám.

Ešte raz platí zákon 182/1993 ... tam je jednoznačne povedané 25 % podlahovej plochy balkóna.... ak nejaký vlastníš .... zvyšné náklady, ktoré nie ste schopný prefinancovať z fondu opráv je nutné dostať z iných zdrojov, musí sa však dodržať zákon nie je predsa možné aby si platil za niečo s čoho nemáš úžitok a nie si vlastníkom .... toto musí byť prerozdelené na daných vlastníkov .... platí to aj na pivnice a nebytové priestory ...
Mária27
02.12.10,14:14
Matias, neradíš dobre. On neplatí opravu balkónov, ale do fondu. Z fondu sa platia opravy.
Matias.S
02.12.10,14:22
Matias, neradíš dobre. On neplatí opravu balkónov, ale do fondu. Z fondu sa platia opravy.

súhlasím že to ide z fondu opráv .... ide o to aký podiel je jasné že platí aj on ...
No on písal, že na schôdzi sa dohodlo zaplatiť opravy balkónov podľa m2 .... on balkón nemá ... platí 182/1993 ... takže platí sa to z FO to je v poriadku ... ale podielom sa to musí robiť .... myslel som tzo tak, že tých 25% sa zaplatí no verím, že tem 1 milión tam nemajú takže neviem či idú zasklievať alebo čo no to už je potrebné predsa prerozdeliť na tých čo balkóny majú ... či nie ?
Mária27
02.12.10,14:44
Do fondu sa platí podľa m2 v byte plus tí čo majú balkón, platia viac o štvrtinu plochy balkónov. On sám píš, že budú navyšovať fond nie podľa plochy balkónov, ale "podľa veľkosti rozlohy bytu". Ak spadne niektorý balkón niekomu na hlavu, zodpovední budú všetci spoluvlastníci domu.

Táto debata o balkónoch tu bola už viackrát. Platia sa opravy balkónov z fondu, taký je zákon. U nás sme sa dohodli a majitelia bytov z balkónmi sme si platili dlažbu a ešte čosi. Ale tiež môžem povedať, že som platila celé roky svetlo a teplo v práčovni a sušiarni a nikdy som tam neprala ani nesušila.
verkaz
02.12.10,15:10
Spravodlivosť v tomto nebude nikdy. Vždy sa cítia poškodení tí, ktorých sa to priamo netýka (strecha, zateplenie pivníc a pod.) S tými balkónmi je to podobne. Vlastníci bytov, ktorí majú balkóny budú platiť veľa rokov väčšiu sumu do FO, kým to pokryje náklady vynaložené na ich opravu. Ale tak bol prijatý zákon a bohužiaľ naši zákonodarci nebrali do úvahy pripomienky k nemu a stvorili takýto panflet..
Halli
02.12.10,16:59
Na sprosté návrhy v zákone pomôže len normálny ZDRAVÝ ľudský rozum a dohoda všetkych vlastníkov...nič viac sa k tomu povedať nedá .
mahony1
02.12.10,17:23
U nas to vyzera tak, ze ti, co maju balkon, platia mesacne do Fondu asi o 0,30 EUR (30 centov) viac ako ti, co balkon nemaju, lebo ten prirastok 25% podlahovej plochy balkona k celkovej ploche bytu je smiesne male cislo.
Neviem si predstavit, ako z takto navysenych prispevkov "o par drobnych" mozno financovat opravy balkonov. Mozno po 100 rokoch sporenia... :)

V konecnom dosledku sa teda na opravu balkonov skladaju vsetci, tak ako sa vsetci musia skladat na opravu strechy, opravu izolacie zakladov, zateplenie pivnic atd. Plny suhlas verkaz.

ti, co byvaju na prizemi, nechcu prispievat na opravu strechy hornym bytom, ktorym zateka (ved my mame sucho, nam to netreba...nech si to zaplatia sami)

ti, co byvaju pod strechou, nechcu prispievat na zateplenie pivnic spodnym bytom, ktorym od suterenu taha zima (ved my mame teplo...nech si to zaplatia sami)

ti, co nemaju balkony, nechcu prispievat na zateplenie / opravu balkonov bytom, ktore balkony maju (nas sa to netyka, balkony nemame...nech si to zaplatia sami)

atd...
sito
02.12.10,21:41
U nas to vyzera tak, ze ti, co maju balkon, platia mesacne do Fondu asi o 0,30 EUR (30 centov) viac ako ti, co balkon nemaju, lebo ten prirastok 25% podlahovej plochy balkona k celkovej ploche bytu je smiesne male cislo.
Neviem si predstavit, ako z takto navysenych prispevkov "o par drobnych" mozno financovat opravy balkonov. Mozno po 100 rokoch sporenia... :)

V konecnom dosledku sa teda na opravu balkonov skladaju vsetci, tak ako sa vsetci musia skladat na opravu strechy, opravu izolacie zakladov, zateplenie pivnic atd. Plny suhlas verkaz.


ti, co byvaju na prizemi, nechcu prispievat na opravu strechy hornym bytom, ktorym zateka (ved my mame sucho, nam to netreba...nech si to zaplatia sami)



ti, co byvaju pod strechou, nechcu prispievat na zateplenie pivnic spodnym bytom, ktorym od suterenu taha zima (ved my mame teplo...nech si to zaplatia sami)



ti, co nemaju balkony, nechcu prispievat na zateplenie / opravu balkonov bytom, ktore balkony maju (nas sa to netyka, balkony nemame...nech si to zaplatia sami)


atd...

V tom prípade vypadá FOaÚ ako trhací kalendár. Ale to je vo väčšine domov. Pretože ani jedny hrable nehrabú od seba. Alebo, že by? :);)
Matias.S
03.12.10,05:44
V tom prípade vypadá FOaÚ ako trhací kalendár. Ale to je vo väčšine domov. Pretože ani jedny hrable nehrabú od seba. Alebo, že by? :);)

V súčasnosti som riešil podobný problém ...

Zatekanie v horných bytoch, kde sme nevedeli identifikovať príčinu plesnenia v horných bytoch, tak si to poriešilo družstvo príkazom zateplenia polystyrénom dvoch stien v horných bytoch z FUaO. Samozrejme boli protesty aj z mojej strany, avsak proti príkazu riešenia havarijného stavu nezmôžem nič .... aj keď to chápem no moja námietka bola skôr o nedoriešení príčiny vzniku tých plesní .... nájomníci na prízemí sa však ohradzovali, že sa mali vymieňať pivničné okná a vchodové dvere, že je im zima a potom nebolo dostatok financií ... tak a byť pojítko medzi dvoma kameňmi sa mi vôbec nechce byť :mee: ... vysvetľovať a prečo sa nerobí toto a tamto ...
sito
03.12.10,19:47
V súčasnosti som riešil podobný problém ...

Zatekanie v horných bytoch, kde sme nevedeli identifikovať príčinu plesnenia v horných bytoch, tak si to poriešilo družstvo príkazom zateplenia polystyrénom dvoch stien v horných bytoch z FUaO. Samozrejme boli protesty aj z mojej strany, avsak proti príkazu riešenia havarijného stavu nezmôžem nič .... aj keď to chápem no moja námietka bola skôr o nedoriešení príčiny vzniku tých plesní .... nájomníci na prízemí sa však ohradzovali, že sa mali vymieňať pivničné okná a vchodové dvere, že je im zima a potom nebolo dostatok financií ... tak a byť pojítko medzi dvoma kameňmi sa mi vôbec nechce byť :mee: ... vysvetľovať a prečo sa nerobí toto a tamto ...

Komu netečie do topánok, ten nové nepotrebuje.

Ak zateká strecha, zateplenie to neodstráni, nevyrieši.

Všeličo, všetko sa v dome dá spraviť, ale nie bez peňazí.

Na dome býva hromozvod. V dome tiež.
verkaz
03.12.10,19:55
mimotemy:D:D:DHádaj kto je tým hromozvodom v dome ? Môžeš len raz
sito
04.12.10,06:23
mimotemy:D:D:DHádaj kto je tým hromozvodom v dome ? Môžeš len raz

Odpoveď je jednoznačná. Ako v tej šou, jednoduchá otázka, správna odpoveď, rovná sa postup, čim ďalej, tým ťažšie otázky, čím viac správnych odpovedi, tým vyššia výhra, aj milión?

Otázka prvá, koľko mal alibaba zbojníkov? Pani jednoznačne povedala, že sedem. Manžel v hľadisku sa chtil za hlavu. Prečo???

Dôvod neviem, ale vysvetľujem si, že zbojníkov si predstavovala ako trpaslíkov, a tých bolo sedem, nie štyridsať. Postúpila???

:) :D:D:D ;)
sito
04.12.10,06:55
Na sprosté návrhy v zákone pomôže len normálny ZDRAVÝ ľudský rozum a dohoda všetkych vlastníkov...nič viac sa k tomu povedať nedá .

Zdravý ľudský rozum?!

Keby vlastníci bytov v dome mali zdravý rozum, nebolo by treba zákonov! Ale, všeobecne, ľudia, ak, keď ho nemajú, tak si dohodnú pravidlá spolunažívania, zákony a volia si spomedzi seba tých najsamnajrozumnejších. Hovoríme tomu demokracia.

A pre istotu, ak sa dohodli, že ak, by sa nedohodli, tak sa dohodli, že rozhodne starejšina, náčelník, alebo sudca. A to o 182/1993 nebolo počuť ani chýr. Ale dnes je to skutočnosť. Demokracia!!!

Vyberieme si, zvolíme si a je nám sveta žiť. Aj tak musíme dožiť. Každý, nie všetci naraz. Ale rozumní tým strašia, koho? Nerozunmých???

:) :D:D:D ;)
sito
04.12.10,07:56
Do fondu sa platí podľa m2 v byte plus tí čo majú balkón, platia viac o štvrtinu plochy balkónov. On sám píš, že budú navyšovať fond nie podľa plochy balkónov, ale "podľa veľkosti rozlohy bytu". Ak spadne niektorý balkón niekomu na hlavu, zodpovední budú všetci spoluvlastníci domu.

Táto debata o balkónoch tu bola už viackrát. Platia sa opravy balkónov z fondu, taký je zákon. U nás sme sa dohodli a majitelia bytov z balkónmi sme si platili dlažbu a ešte čosi. Ale tiež môžem povedať, že som platila celé roky svetlo a teplo v práčovni a sušiarni a nikdy som tam neprala ani nesušila.

Nie, že nesúhlasím. Ale balkón, lodžia a terasa sú rozdielne veci, je ich možnosť viac využívať v prospech jednotlivých bytov a prístup k uvedeným veciam v prípade opravy.

Začnem od konca.

Terasa, ak je pod ňou byt, terasa je vlastne strecha a strecha je spoločná, alebo nie? Je jednoduchšie sa dostať k odstráneniu závady, aby do bytu pod terasou nezatekalo. Zatekanie do bytu je treba odstrániť. Ak sa prípadné odstránenie závady užívateľovi terasy zdá neestetické, nadštandard by si mal doplatiť, voči naplánovaným nákladom.

Lodžia, nepresahuje vertikálu obvodových múrov domu. Ak by bola narušená jej stabilita, tak zo spoločného. Ale ak je poškodená dlažba, prípadné iné drobnosti, prístupné bežným prístupom z bytu, vlastník.

Balkón, je súčasťou domu, ktorá presahuje cez vertikálu múrov domu, Tiež je možný prístup z bytu na odstráneníe bežných závad. A však statické chyby, zatekanie do domu, bytov nie sú bežné veci.

Ako napísala Mária, ak padne na niekoho balkón, nepadne z bytu, ale z domu.

Jednoduché, ale ťažko pochopiteľné, pre každého. Preto zákon. Aj hlúpy zákon, je zákon. Nie je to 1 + 1 = 2, to nie je možné zmeniť, Ale zákony sa menia, ako nohavičky, trenky, podľa toho kto vládne, rozhoduje.
Halli
04.12.10,12:47
Všetko sa tu už opakuje, už sme to rozoberali. Ja som jednoznačne za to, aby sa každý staral o svoj balkón, lebo je to HLAVNE súčasť jeho bytu a iný nemá na ňu prístup. Keď sa byt predáva jednoznačne sa predáva s balkónom, ktorý zhodnocuje cenu bytu a to dosť podstatne./ Ak neveríte opýtajte sa nezávisleho arbitra Martina Čapa z "Nového bývania" / :D:D
Každý kupujúci na otázku : "má byt balkón? "
Ten balkon má veľkú hodnotu a tú dostane predávajúci.....nie fond domu!! tak sa preboha zobuďme čo vlastne balkón je a nemeditujme stále okolo, komu sa treba o ten balkón starať! :o
Gapo
04.12.10,13:21
Údržba stavby podľa zákona

1. Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
2. Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
3. Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
4. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
5. To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON


Takže priatelia, ja plne súhlasím s Halli. Už to tu bolo písané a aj dosť sa čertilo:D, ale ruku na srdce, kto to z tých čo majú balkóny robí podľa stavebného zákona? Tvária sa roky, že sa ich to netýka a zrazu, ak sú vlastníci a majú cvakať za opravu, tak sa im to nepáči a chceli by aby im to zaplatili susedia bez balkónov. Roky sa nestarali či je hrdzavá železná konštrukcia, alebo je popraskaná a uvoľnená dlažba, nechali ho chátrať, však to niekto zaplatí, lebo by mohol spadnúť, však? To je argument naozaj "festný". Ja by som toho komu spadol balkón, dal do väzenia za všeobecné ohrozenie a to by ste videli, ako by sa balkóny dali do poriadku. Bohužiaľ, zákony sú také aké sú aj preto, že tvorcovia nevedia čo a prečo odsúhlasujú. Ak by medzi nimi bol jeden rozumný človek čo sa vyzná aj v stavebnom zákone, nemohol by taký paškvil vzniknúť. A možno to bol aj zámer. Takže nakoniec, kto má balkón napísaný na liste vlastníctva, ten kto ho nemá? Asi nie. Niet o čom debatovať.:cool:
sito
04.12.10,15:50
Balkóny, lodžie, terasy boli, sú, budú problémom pokiaľ bude porada, ak nebude, aj tak budú.

Najviac sa zneužívajú lodžie. Stačí spraviť čelnú stenu a z lodžie je obytný priestor, väčšia kuchyňa.

Ale do FOaU sa započíta len 25 % plochy, ktorá je 100 % využívaná ako bytová plocha.

Čo s týka vykurovania? Teplota je v priestore lodžie ako v kuchyni, však sú jedna miestnosť. Ale do vykurovacej plochy bytu nie je zarátaná, teda ani domu. Kto platí vykurovanie priestoru, plochy lodžie? Ostatní vlastníci a bez reptania. Pri tri a pol m2 to spraví pri stopercentnom rozdelení podľa m2 25 - 30 euro pre byt, pre štyridsaťdva bytov je to len 0,60 až 0,70 euro.

Oplatí sa pre dve euro za rok pohnevať si spoluvlastníka? Ale však si dohodneme pomer?

To je tiež zlodejina, ktorú nevidia ani nezaznamenávajú pomerové rozdeľovače tepla, nemerajú ani určené meradlá, ak sú v dome, bytoch, miestnostiach namontované, napojené. A nevidia to ani vlastníci, nechcú. Tak čo chcú? :);)

Pohodu, klídek a tabáček.
Matias.S
07.12.10,05:23
mimotemy:D:D:DHádaj kto je tým hromozvodom v dome ? Môžeš len raz
mimotemyTo viem veľmi dobre ... no keď niet nikoho, kto by sa aspoň o niečo staral a robil kontrolu nad našimi peniazmi, tak by sme mali stále nulu na účte a neurobilo by sa vôbec nič pre nás, ale niekto by si plnil vrecká ... tak čo mi ostáva ... len bojovať ... môj predchodca to nezvládol psychicky (má už svoj vek), ale aspoň docielil, že na účte nemáme nulu ako pred jeho príchodom ...
Kvaka
20.01.11,14:26
Náš dom si ešte v roku 2008 zobral úver na zateplenie domu a na opravu lodžií. Pravda je taká, že každý byt má jednu rovnako veľkú lodžiu. Na schôdzi, kde sa úver schvaľoval, sme si dohodli splácanie úveru v rovnakej výške na každý byt až do doby, kým sa nesplatí alikvotná časť úveru, pripadajúca na opravu lodžií, s výnimkou zateplenia obvodového múra prislúchajúceho lodžii. Máme dve tretiny 1 izbových bytov a jednu tretinu 3 izbových bytov, ale všetci jednomyseľne odsúhlasili takéto splácanie. Neviem, v ktorejsi téme som už písala o tom, ale neviem to nájsť. Včera sa ozval náš správca, že ide upravovať platby podľa 25% plochy lodžie, a nesedí mu tá platba do fondu opráv na splácanie úveru.
Pozerala som zákon, opäť som sa snažila nájsť argument, ako tie platby rozdeliť, aby aj zákon bol dodržaný, aj platby boli spravodlivé.

Podľa § 5 zákona ods. 1 písm.a) a c) zákona č. 182/1993 Z. z. zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí 9) musí obsahovať

a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,
c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, časti príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov.

Naša zmluva o prevode bytu v čl. II Popis a rozloha bytu uvádza, že príslušenstvom bytu je aj lodžia (ods. 2), v ods. 5 uvádza plochu lodžie 7,32m2. Spoločnými časťami domu sú len schodišťové lodžie, nie bytové lodžie.

§ 2 ods. 4 a 7 zákona 182/1993
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

§ 10 ods. 3 zákona č. 182/1993
3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

Zo znenia § 2 odseku 3 a 7 vyplýva, že lodžia sa zrejme nepovažovala v zmysle vyššie uvedeného za spoločnú časť domu, ale za príslušenstvo k bytu, inak by tam nemusela byť v § 10 ods. 3 doplnená tá druhá veta. O tom svedčí aj zmluva o prevode bytu, kde je uvedené, čo je príslušenstvom bytu, a čo je spoločnou časťou domu.
Spoločnou časťou podľa zmluvy o prevode je podľa mňa len obvodový múr, resp. vonkajšia stena lodžie. Obvodový múr nie je to isté ako obvodový plášť, alebo nie? Aj odsek 7 v § 2 svedčí o tom, že lodžia sa považuje za príslušenstvo k bytu, len sa nezapočítava do plochy bytu.

To, že sa novelou od 1.4.2010 zaviedla platba do FO za 25% podlahovej plochy lodžie svedčí o tom, že predtým sa do FO za lodžie platilo podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, čo by bolo spravodlivé len v prípade opravy obvodového múra na lodžii. Ak sa majú opravovať celé lodžie z FO, aj 25% plochy je málo.

Preto my sme si odsúhlasili, že na opravy lodžie (bez stien) zaplatí každý byt rovnako, bolo to ešte pred novelou zákona.

Možno to teraz upraviť aj tak, aby základná tvorba fondu opráv bola podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, prepočítaného o 25% plochy lodžie a mimoriadna tvorba FO by bola na splátku úveru v zmysle odsúhlasenej dohody vlastníkov. Iné riešenie nevidím.
sito
20.01.11,22:40
To, že dvom tretinám chýbajú dve miestnosti, chápem. Ale nechápem, čo mali v hlave, keď pristúpili na rovnakú úhradu úveru na byt, nie podľa majetkového podielu bytu v dome. Ale v tej dobe to bolo možné. Dve tretiny rozhodovali, mohli tak rozhodnúť.

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Keď má byt 60 m2 a lodžiu 2 m2 jeho podlahová plocha je 60 m2, nie 62 m2.

Od 1.4.2011 je povinný správca zbytok úveru, aj tvorbu FOaÚ požadovať od vlastníkov podľa majetkového podielu bytov v dome, to je podľa podlahovej plochy bytu, plus 25 % plochy lodžie.

Ak budete všetci súhlasiť a nikto sa nebude sťažovať na súde, je to v poriadku, podľa rozhodnutia v roku 2008.
Kvaka
21.01.11,10:12
To, že dvom tretinám chýbajú dve miestnosti, chápem. Ale nechápem, čo mali v hlave, keď pristúpili na rovnakú úhradu úveru na byt, mali v hlave cit pre spravodlivosť a asi aj trochu logiky nie podľa majetkového podielu bytu v dome. Ale v tej dobe to bolo možné. Dve tretiny rozhodovali, mohli tak rozhodnúť.

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov. ako vidíš, lodžia je uvedená tu pri príslušenstve bytu, len jej plocha sa nepočíta do plochy bytu, plocha lodžie sa ale nepočíta nikde, ani do spoločných priestorov

Keď má byt 60 m2 a lodžiu 2 m2 jeho podlahová plocha je 60 m2, nie 62 m2.

Od 1.4.2011 je povinný správca zbytok úveru, aj tvorbu FOaÚ požadovať od vlastníkov podľa majetkového podielu bytov v dome, to je podľa podlahovej plochy bytu, plus 25 % plochy lodžie. iba tvorbu FO
Ak budete všetci súhlasiť a nikto sa nebude sťažovať na súde, je to v poriadku, podľa rozhodnutia v roku 2008.
Sito, oni pristúpili na rovnakú úhradu len tej časti úveru, ktorá pripadne na opravu lodžií. Lodžia má 6 m2, má ju každý byt, dĺžkou ide cez celý 1 izbový byt a cez rovnako dlhú časť trojizbového bytu, ja neužívam susedovu, on neužíva moju, ani ju nemôžeme niekomu prenajať, ako by sme mohli prenajať nejaký spoločný priestor v dome. Lodžia jednoznačne patrí bytu. Ak zákon káže platiť jej opravu z FO, mal už skôr prikázať platiť do FO aj za lodžiu.
Teraz budem strieľať čísla, ako príklad hrubej kalkulácie:
300 tis.€ - zateplenie, oprava škár obvodových múrov, oprava štítových stien, oprava strechy, výmena pivničných a chodbových okien, výmena brán a iné
150 tis. € - oprava lodžií, demontáž trapézových plechov, ich povrchová úprava a spätná montáž, ošetrenie všetkých kovových konštrukčných prvkov, napr. aj pod dlažbou lodžie, nová dlažba lodžií, a i.
spolu 450 tisíc €.
Uhrada:
z FO 20 tisíc, dotácia na odstránenie systémových porúch lodžií a obvodových plášťov 100 tisíc, úver 330 tisíc.
Z dotácie išlo na odstránenie porúch lodžií 50 tis. €.
Náklady na rekonštrukciu jednej lodžie podľa vyčíslených prác boli vyše 1800€, po odčítaní použitej dotácie cca 1200€.
Podľa týchto údajov sa z úveru 330 tisíc € použilo na lodžie 100 tisíc €, čo je cez 30% výšky úveru.
Úver sa bude platiť 20 rokov, tak 6 rokov budeme všetci splácať rovnakú sumu a 12 rokov podľa spoluvlastníckeho podielu. Toto sú len hrubé výpočty, niekto bude chcieť splatiť úver skôr, len banka to môže korektne prepočítať.


Ak sa odteraz platí do FO už aj podľa časti plochy lodžií, budú sa aj prípadné ďalšie opravy lodžií platiť z FO.
Bude to stačiť? Napr. u nás by bolo 25% plochy lodžie asi 1,5 m2, čo je 2,1% z plochy, ktorá ide do výpočtu úhrady na FO. Ak by to boli 4€ mesačne do FO, za lodžiu, tak by trvalo 37 rokov, kým by sa našetrilo na opravu lodžií v cene dnešnej opravy. My sme robili túto opravu čuduj sa svete, presne 37 rokov po kolaudácii domu.
verkaz
21.01.11,11:05
Máš pravdu, je to postavené na hlavu, nikdy si nenašporíme na opravu balkónov ani lodžií. V dome, kde má každý byt balkón alebo lodžiu je to jednoduchšie. Horšie je to v domoch, ako je aj u nás, kde balkóny má len polovica bytov.
mimotemy Keď tebe opravia balkón, tak ja chcem opraviť kúpeľňu :confused::confused::confused:
sito
21.01.11,23:08
Citát:
Pôvodca textu príspevku: sito http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/152966-mam-platit-za-balkon-ktory-vobec-nemam-post1626322.html#post1626322)
To, že dvom tretinám chýbajú dve miestnosti, chápem. Ale nechápem, čo mali v hlave, keď pristúpili na rovnakú úhradu úveru na byt, mali v hlave cit pre spravodlivosť a asi aj trochu logiky nie podľa majetkového podielu bytu v dome. Ale v tej dobe to bolo možné. Dve tretiny rozhodovali, mohli tak rozhodnúť.

Logicky. Že to nenavrhol nikto s tých jednoizbových bytov?

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov. ako vidíš, lodžia je uvedená tu pri príslušenstve bytu, len jej plocha sa nepočíta do plochy bytu, plocha lodžie sa ale nepočíta nikde, ani do spoločných priestorov

Neviem, ale zákon je len jeden pre každého jedného. Alebo nie?

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Skúsim, mám obývačku, dve miestnosti, kuchyňu, chodbu, kúpeľňu a WC. Ne...... by som sa na to! Čo je príslušenstvo? Lodžia, podľa zákona nie je príslušenstvo! To je môj byt v našom dome, dom ktorý z vonku nevypadá ako byt. Ale, ak otvorím dvere na kuchyni, dostanem sa na časť domu, ktorá je súčasťou obvodovej konštrukcie domu, ktorú môžem v dome využívať len, ten kto býva v mojom byte. Zákon!

Keď má byt 60 m2 a lodžiu 2 m2 jeho podlahová plocha je 60 m2, nie 62 m2.

Od 1.4.2011 je povinný správca zbytok úveru, aj tvorbu FOaÚ požadovať od vlastníkov podľa majetkového podielu bytov v dome, to je podľa podlahovej plochy bytu, plus 25 % plochy lodžie. iba tvorbu FO
Ak budete všetci súhlasiť a nikto sa nebude sťažovať na súde, je to v poriadku, podľa rozhodnutia v roku 2008.

Takže, FoaÚ je len jeden! Bola možnosť sa dohodnúť so súhlasom dvoch tretín na inom spôsobe ako podľa majetkového podielu.

Čo vám bránilo dohodnúť sa na tvorbe podľa m2.

Úver? Ak máte dohodu a v nej, že za lodžie sa úver spláca rovným dielom na byt, a zbytok úveru podľa m2. Nič!

Spomínam si na jednú vec, zákon! Miš-maš v zákonoch.

Mal som menšie deti, prišla nežná a pohladila nás. Určil niekto, že ak mám väčší príjem ako je určená hranica, nezaslúžim si prídavky na deti. Zarobil som o dve koruny viac, no a preto som nedostal, už neviem presne, ale poviem 600 Sk. A potom sa zmenil zákon, mal som nárok, ale deti už vyrástli, takže zasa nič. Nenariekam, len spomínam. Život sa menil, mení, bude meniť, zákony tiež. Treba sa prispôsobiť, kráčať s dobou. Ale nie je to povinnosť. Treba prežiť, jednoduché, že!


Sito, oni pristúpili na rovnakú úhradu len tej časti úveru, ktorá pripadne na opravu lodžií. Lodžia má 6 m2, má ju každý byt, dĺžkou ide cez celý 1 izbový byt a cez rovnako dlhú časť trojizbového bytu, ja neužívam susedovu, on neužíva moju, ani ju nemôžeme niekomu prenajať, ako by sme mohli prenajať nejaký spoločný priestor v dome. Lodžia jednoznačne patrí bytu. Ak zákon káže platiť jej opravu z FO, mal už skôr prikázať platiť do FO aj za lodžiu.
Teraz budem strieľať čísla, ako príklad hrubej kalkulácie:
300 tis.€ - zateplenie, oprava škár obvodových múrov, oprava štítových stien, oprava strechy, výmena pivničných a chodbových okien, výmena brán a iné
150 tis. € - oprava lodžií, demontáž trapézových plechov, ich povrchová úprava a spätná montáž, ošetrenie všetkých kovových konštrukčných prvkov, napr. aj pod dlažbou lodžie, nová dlažba lodžií, a i.
spolu 450 tisíc €.
Uhrada:
z FO 20 tisíc, dotácia na odstránenie systémových porúch lodžií a obvodových plášťov 100 tisíc, úver 330 tisíc.
Z dotácie išlo na odstránenie porúch lodžií 50 tis. €.
Náklady na rekonštrukciu jednej lodžie podľa vyčíslených prác boli vyše 1800€, po odčítaní použitej dotácie cca 1200€.
Podľa týchto údajov sa z úveru 330 tisíc € použilo na lodžie 100 tisíc €, čo je cez 30% výšky úveru.
Úver sa bude platiť 20 rokov, tak 6 rokov budeme všetci splácať rovnakú sumu a 12 rokov podľa spoluvlastníckeho podielu. Toto sú len hrubé výpočty, niekto bude chcieť splatiť úver skôr, len banka to môže korektne prepočítať.


Ak sa odteraz platí do FO už aj podľa časti plochy lodžií, budú sa aj prípadné ďalšie opravy lodžií platiť z FO.
Bude to stačiť? Napr. u nás by bolo 25% plochy lodžie asi 1,5 m2, čo je 2,1% z plochy, ktorá ide do výpočtu úhrady na FO. Ak by to boli 4€ mesačne do FO, za lodžiu, tak by trvalo 37 rokov, kým by sa našetrilo na opravu lodžií v cene dnešnej opravy. My sme robili túto opravu čuduj sa svete, presne 37 rokov po kolaudácii domu.

No vidíš prešlo 37 rokov a vy ste nemali na opravu lodžii! Museli ste si požičať. A čo ste robili tých 37 rokov? Kde ste dávali peniaze?

Do druhého piliera???
IvanPK
22.01.11,06:41
Nás balkóny čakajú v roku 2012, v 2/2012 budeme mať splatený úver, ktorý sme platili 5 rokov po 310 EUR a ideme brať nový. Pre spoločenstvo je lepšie zobrať úver, pretože viem koľko mám mesačnú tvorbu FO a koľko bude splátka úveru, viem približne koľko si máme nechať rezervu na revízie...bez úverov by sme to nezvládli, len je otázne prečo niektoré SVB hovoria, že na to či ono nenašetria...
lubica_02
22.01.11,10:09
Balkóny, lodžie, terasy boli, sú, budú problémom pokiaľ bude porada, ak nebude, aj tak budú.

Najviac sa zneužívajú lodžie. Stačí spraviť čelnú stenu a z lodžie je obytný priestor, väčšia kuchyňa.

Ale do FOaU sa započíta len 25 % plochy, ktorá je 100 % využívaná ako bytová plocha.

Čo s týka vykurovania? Teplota je v priestore lodžie ako v kuchyni, však sú jedna miestnosť. Ale do vykurovacej plochy bytu nie je zarátaná, teda ani domu. Kto platí vykurovanie priestoru, plochy lodžie? Ostatní vlastníci a bez reptania. Pri tri a pol m2 to spraví pri stopercentnom rozdelení podľa m2 25 - 30 euro pre byt, pre štyridsaťdva bytov je to len 0,60 až 0,70 euro.

Oplatí sa pre dve euro za rok pohnevať si spoluvlastníka? Ale však si dohodneme pomer?

To je tiež zlodejina, ktorú nevidia ani nezaznamenávajú pomerové rozdeľovače tepla, nemerajú ani určené meradlá, ak sú v dome, bytoch, miestnostiach namontované, napojené. A nevidia to ani vlastníci, nechcú. Tak čo chcú? :);)

Pohodu, klídek a tabáček.
Ale to zväčšenie plochy bytu závisí od záujmu správcu alebo predsedu SVB, lebo po zistení zväčšenia bytu o plochu lódžie je jeho pivinnosťou priradiť veľkosť plochy k bytu a platbu do FPÚ a O zvýšiť o plochu a tak isto aj zálohy na ÚK. Ak to inak nevyrieši, je treba túto zmeny prejednať na schôdzi alebo zhromaždení SVB - toto je reálne, ak je zrušená priečka medzi miestnosťou a lódžiou alebo sú odstránené dvere a okná.
Kvaka
22.01.11,10:20
To, že dvom tretinám chýbajú dve miestnosti, chápem. Ale nechápem, čo mali v hlave, keď pristúpili na rovnakú úhradu úveru na byt, mali v hlave cit pre spravodlivosť a asi aj trochu logiky nie podľa majetkového podielu bytu v dome. Ale v tej dobe to bolo možné. Dve tretiny rozhodovali, mohli tak rozhodnúť.

Logicky. Že to nenavrhol nikto s tých jednoizbových bytov? Neviem, to nie je podstatné, ale nikto nebol proti. Každému opravovali rovnako veľkú lodžiu.

Neviem, ale zákon je len jeden pre každého jedného. Alebo nie?

Skúsim, mám obývačku, dve miestnosti, kuchyňu, chodbu, kúpeľňu a WC. Ne...... by som sa na to! Čo je príslušenstvo? Lodžia, podľa zákona nie je príslušenstvo! V našej zmluve o prevode je lodžia uvedená ako príslušenstvo bytu, je to v súlade so zákonom, ten hovorí, že čo je spoločné a čo je príslušenstvom bytu, je v zmluve o prevode vymedzenéTo je môj byt v našom dome, dom ktorý z vonku nevypadá ako byt. Ale, ak otvorím dvere na kuchyni, dostanem sa na časť domu, ktorá je súčasťou obvodovej konštrukcie domu, ktorú môžem v dome využívať len, ten kto býva v mojom byte. Zákon!
[I]
Keď má byt 60 m2 a lodžiu 2 m2 jeho podlahová plocha je 60 m2, nie 62 m2. Áno, lebo tá sa do plochy bytu z príslušenstva nepočíta, práve toto je v zákone zdôraznené

Takže, FoaÚ je len jeden! Bola možnosť sa dohodnúť so súhlasom dvoch tretín na inom spôsobe ako podľa majetkového podielu.

Čo vám bránilo dohodnúť sa na tvorbe podľa m2.
My platíme opravu z úveru, teda ten úver a splácanie by mohli byť ako samostatná položka. Do FO platíme podľa m2, + splátku úveru.
Úver? Ak máte dohodu a v nej, že za lodžie sa úver spláca rovným dielom na byt, a zbytok úveru podľa m2. Nič!

[COLOR=Blue]No vidíš prešlo 37 rokov a vy ste nemali na opravu lodžii! Museli ste si požičať. A čo ste robili tých 37 rokov? Kde ste dávali peniaze? :confused::confused::confused:
Do druhého piliera???:confused:
Sito, máš pravdu, zákon je pre každého rovnaký. Lodžia je súčasť obvodovej konštrukcie, alebo obvodového plášťa, ale nie je to obvodový múr. Ja som citovala zo zákona, je taký aký je, ak hovorí, že do podlahovej plochy bytu sa počíta plocha miestností a príslušenstva bytu okrem plochy lodžií, tak asi tá lodžia tam k tomu bytu patrí, len jej plocha sa nepočíta, však sa nevykuruje. Aj zmluva o prevode bytu je v súlade so zákonom, popisuje byt s príslušenstvom (tam je aj lodžia) a spoločné priestory (tam sú aj obvodové múry a spoločné terasy). Čo sa týka opravy lodžií, tak áno, museli sme vziať úver, ale všetci si berú úver na zateplenie a opravy striech a výťahov, či myslíš, že niekde si našetrili? Veď byty máme vo vlastníctve len 12 rokov, a boli postavené pred 40 rokmi, bytový podnik pýtal nájomné, ale moc toho neopravoval.
sito
22.01.11,13:28
Kvaka, my budeme mať gulatiny, do domu, nového sme sa nasťahovali 1.7.1981. od 1.1.2001 sme väčšina 32 bytov vlastníkmi, tiež gulatiny. Asi dva roky všetci.

Dom, byt bol družstevný, nástupný nájom bol 411 Kčs s toho 77 Kčs na Spoločný fond opráv a opravovalo sa s neho všetko, aj v bytoch.

Dnes 66 euro s toho 10 na FOaÚ. Od 1.2. to bude 86 euro, 30 do FOaÚ, plus tých 25 %, smiešna suma, ale je. Náhodou máme tiež všetci lodžie, väčšie byty väčšie. Po celú tu dobu sme vedeli koľko sme dali, koľko zobrali a koľko nám ostalo na fonde opráv. Preinvestovali sme za tie roky tak 4 - 5 miliónov. Teraz je na fonde okolo 16 000 euro.

V dome sme si tiež všeličo poschvaľovali, že všetko čo je v byte patrí vlastníkovi. Do 31.3. áno, A potom???

Jeden byt si o 3,5 m2 zväčšil byť, celú lodžiu, dva asi polovicu lodžie, no výmeru majú stále rovnakú.

Stále tvrdím, že aj rovnaké domy, navlas nie sú rovnaké. Záleží na ľuďoch.

Horšie je to v tých domoch, kde byty majú a aj nemajú balkóny, lodžie s tých 25 % nikdy na ne nenašetria, ale zákon je zákon.

U vás to bolo iné, aj je, aj bude napriek tomu, že sa riadime rovnakým zákonom.

Povedal som len svoj názor, ale vy máte svoj a svojho správcu, niečo mu nesedí s tým zákonom. Musíte to vyriešiť s ním, ako to teplo. :);)