khadafi
02.12.10,15:45
Zdravim. Chcem sa opytat. Poziciavam peniaze znamemu. Som obycajna fyzicka osoba a aj on je FO. Ako mam do zmluvy o pozicke nadefinovat urok resp. odmenu z pozicky kedze ako FO nemozem brat urok ten moze brat iba PO. Nechcem nieco pokazit v zmluve aby sa potom nedala napadnut. Poziciavam mu peniaze asi tak na 5 - 6 rokov.
Dakujem za radu.
profesional
03.12.10,14:24
Co je to za nezmysel ze FO nemoze brat urok? To ti kto nahovoril taku somarinu? Samozrejme ze mozes FO zobrat urok. Podnikatelom by si musel byt ak by si chcel poskytnut uver podla Obchodneho zakonnika. Kym mu chces poskytnut pozicku podla Obcianskeho zakonnika, tak mozes a samozrejme ze mas poravo na urok. Aby si urobil zadost vsetkym predpisom SR, tak by mal byt urok pri aktualnych urokovych sadzbach ECB niekde od 9,25 % p.a. do 18.50 % p.a.
khadafi
04.12.10,08:48
Aha tak to dakujem za vysvetlenie.
Cize uvediem priklad...ak by som mu pozical 10 000€ a splatnost by bola 5 rokov...splacal by to napr raz rocne splatkou 2300€ to by bol ten urok 1500€ za cele obdobie a 300€ rocne. Bolo by to v poriadku?? Mohol by som to takto nedefinovat aj do zmluvy???
Dakujem
KEJKA
04.12.10,09:08
napr. 10% úrok sa myslí 10% p.a., teda ročne. Napr. z 10000EUR to bude 1.rok 1000 EUR
2.rok po splátke zostane 7700 EUR, takže úrok bude 770 EUR,
atd.
Zjednodušene uvažujem, že celý rok nezaplatí nič, teda máš nárok na celých 10%, po prvej splátke zasa nezaplatí celý rok nič, ...... atd.
Do zmluvy stačí dať dohodnuté xx% p.a., to je jasné.
khadafi
04.12.10,10:14
Ano chapem tomuto sposobu ale nemohol by som pouzit ten co som napisal predtym ze vlastne suma + urok sa rozpocita rovnakym dielom na kazdy rok? A Este k tym percentam ze urok moze byt od 9,25-18,50 to akoze nemoze byt nizsi ako 9,25percenta?
profesional
05.12.10,07:30
Moze byt aj nizsi. Ale je dost mozne ze ak nejakou nahodou dostanes danovu kontrolu, tak danovy urad ta dodani do rozdielu do 9,25 ak das nizsi urok.
Ide o to ze 9,25 je tzv. hranica trhovej hodnoty. A rozdiel do obvyklej trhovej hodnoty ak niekto poskytne plnenie za nizsiu hodnotu je pripocitatelnou polozkou.
Takze statu zaplatis dan minimalne z tych 9,25. A na co by si liezol do stratovej transakcie?

A to rozpocitanie nemas dobre, lebo ti nezohladnuje princip zloziteho urokovania.
Napis aku sumu chces pozicat, na kolko rokov, aky percentualny rocny urok chces pouzit, ako casto chces aby splacal a aja ti poslem cely vypocet.
khadafi
05.12.10,08:01
Velmi pekne ti dakujem za ochotu. Cenim si to :)
Takze chcem mu pozicat tych 10 000€ aj v skutocnosti a je to na 5 rokov. Je to dobry znamy preto nechcem nech mi plati neskutocne uroky.... len nech sa mi to trosku oplati. Inak to ze mu poziciam dufam nepodlieha nejakemu zdaneniu alebo nieco.... nebudem musiet nic nikde platit?
Platit mi bude asi pol alebo stvrt rocne.Este sa ho opytam ako by to vyhovovalo aj jemu.Alebo mozes mi poradit ako by bolo najlepsie keby mi platil v akych intervaloch ak mas skusenosti. Inak ak by sa za tych 5 rokov zmenili tie percenta ze uz by to nebolo 9,25-18,50 a ten urok co by som mu ja dal by tam uz nespadal....nestalo by sa nic? Cele obdobie tej zmluvy bude za ten urok ktory dam na zaciatku a menit sa to moze len ak by som to ja chcel a dohodli by sme sa obaja?
Dakujem
KEJKA
05.12.10,08:34
áno, asi tak. Až na to, že úroky spadajú pod príjmy z kapitálového majetku - teda je to tvoj zdaniteľný príjem.
khadafi
05.12.10,08:53
Kejka.
Cize to budem musiet uviest do danoveho priznania ci co? Co to pre mna znamena ze je to zdanitelny prijem?
Vdaka
profesional
07.12.10,06:25
Pri uroku 9,25 % p.a. cini kvartalna (stvrtrocna) splatka sumu 621,41 Eur.

To ze je to tvoj zdanitelny prijem znamena, ze urok budes musiet pekne krasne zdanit. Samozrejme ze stat chce z kazdeho prijmu svoje dane.
V tvojom pripde bude rocny zdanitelny prijem z uroku 485,64 Eur a teda budes musiet z toho statu zaplatit dan 92,27 Eur.

AK sa zmeni zakladna urokova sadzba ECB pocas doby splacania, tak su tu dve moxznosti:

Bud si v zmluve urokovu sadzbu nafixujete na zakladnu sadzbu ECB a v takom pripade sa zmeni vyka splatky.

Alebo sa zmluvne dohodnete ze vyska splatky je fixna a vtedy sa nic nezmeni na vyske splatky aj ked sa bude menit zakladna urokova sadzba ECB.
khadafi
07.12.10,07:17
A da sa nejako vyhnut toho platenia? Inak ja som este student VS a oficialne nezarabam. Inak dalo by sa to spravit tak ze sumu ktoru poziciam plus ten urok ktory dam...uvediem do zmluvy spolocne ako pozicanu sumu napr poziciam 10000€ urok bude 1000€ cize do zmluvy dam ze som pozical 11000€ a urok nebude ziaden. Samozrejme druha strana by s tym suhlasila. Bolo by to realne?
KEJKA
07.12.10,08:58
špekulácia. Ale ak si študent a nezarábaš, - hm z čoho potom požičiavaš? to len mimo témy.
k téme:
Ak nemáš iný príjem a tie úroky budú jediný príjem, tak sa zmestíš do hranice 500 €odľa prísp.10, t.j. aj podľa novej legislatívy to nemusíš priznávať.
Keby si mal aj viac, tak podľa dnešných pravidiel nemusíš podávať DP, pokiaľ nemáš príjem viac ako cca 2000 EUR.
khadafi
07.12.10,09:33
Ano som student.Mam co to nasetrene.Robim ked sa da a mam aj rodicov cize tak.Ale to nieje podstatne :)
Ok Kejka dakujem za vysvetlenie.
profesional
08.12.10,10:35
To ze si student neznamena ze ked mas prijem z nejakeho zdroja, hoc z urokov, ze z toho nemas platit statu dane.
Ako napisala Kejka, ak neprekrocis hranicu uvedenu v zakone, tak nemusis podavat DP. Ak prekrocis, tak musis. Preco do frasa vsetci v tejto krajine rozmyslaju nad tym ako oklamat stat, ako skratit dan, ako nezaplatit odvody a pod. Radsej ten cas co venujes rozmyslaniu ako oklamat stat venuj niecomu co ti prinesie viac penazi ako je to co musis statu dat.
khadafi
08.12.10,11:20
Mozno preto vsetci rozmyslaju ako si pomoct tym ze nezaplatia dane alebo podobne.Pretoze tento stat cloveku ktory zaraba hadze polena pod kolena a asocialom, parazitom dava vsetko popod nos z nasich penazi dani atd. Preco potom kazdy rozmysla ako si pomoct uz aj tak v tazkej dobe. Cigan rozbije byt a postavia mu novy ja zoberem hypoteku a splacam ju 30 rokov a to si kupim 20 rocny panelovy byt. Takze asi preto sa kazdy snazi
usetrit kde sa da.
bubkoch
08.12.10,11:28
vzhladom na tvoj vek a na vysku pozicky ti dobre radim: nepožičiavaj

lebo o par mesiacov tu budes pisat opat, tentokrat otazku poradte mi ako mam od neho dostat peniaze ...

btw: akym sposobom mas zabezpecené rucenie ? a predpokladam ze zmluvu ides spisat formou notarskej zapisnice
khadafi
08.12.10,12:41
Bubkoch
Ahoj. Ja som to velmi vela krat prehodnocoval. Viem ze v dnesnej dobe nemozes skoro verit ani rodine nie to znamemu. Poznam ho vela rokov a zatial ma nikdy neoklamal ani nic podobne aj ked sa to tykalo penazi. No jedine co zatial chcem urobit je ze tu zmluvu podpiseme u notara ktory overi pravost podpisov a to je asi vsetko. Cital som aj o ten notarskej zapisnici ze je to lepsie lebo vymozitelnost je potom jednoduchsie ale viac o tom neviem. Ci sa je to fakt lepsie alebo je to jedno.
bubkoch
08.12.10,12:53
Bubkoch
Ahoj. Ja som to velmi vela krat prehodnocoval. Viem ze v dnesnej dobe nemozes skoro verit ani rodine nie to znamemu. Poznam ho vela rokov a zatial ma nikdy neoklamal ani nic podobne aj ked sa to tykalo penazi. No jedine co zatial chcem urobit je ze tu zmluvu podpiseme u notara ktory overi pravost podpisov a to je asi vsetko. Cital som aj o ten notarskej zapisnici ze je to lepsie lebo vymozitelnost je potom jednoduchsie ale viac o tom neviem. Ci sa je to fakt lepsie alebo je to jedno.

notarska zapisnica je lepsia, pretoze to je priamo exekucny titul, takze ak ti nezaplati, nemusis sa tahat roky po sudoch, ale ihned mozes ist za exekutorom ...
ale pri 10000€ pozicke by som uz rozmyslal aj o nejakom zaloznom prave na nejaku nehnutelnost ktoru známy vlastní :-)
khadafi
08.12.10,13:04
Ano o tom zaloznom prave viem tiez ale on nema asi nic svoje....auto ma firemne a byva u priatelky takze to hned padlo. Inak viem ze aj zmenka je velmi dobra v tom ze je velmi rychlo vymozitelna ale mne sa zdala najlepsia volba klasicka zmluva. Inak co vsetko obnasa ta notarska zapisnica? Staci spisat zmluvu a zvysok spravi notar? Hlavne ake su tam poplatky? :)
bubkoch
08.12.10,13:27
Ano o tom zaloznom prave viem tiez ale on nema asi nic svoje....auto ma firemne a byva u priatelky takze to hned padlo. Inak viem ze aj zmenka je velmi dobra v tom ze je velmi rychlo vymozitelna ale mne sa zdala najlepsia volba klasicka zmluva. Inak co vsetko obnasa ta notarska zapisnica? Staci spisat zmluvu a zvysok spravi notar? Hlavne ake su tam poplatky? :)

10000€ ... ja som ta varoval ...
Petra Nová
08.12.10,13:46
Ano o tom zaloznom prave viem tiez ale on nema asi nic svoje....

Moja rada, aj keď si sa nepýtal či požičať a či nie, je takáto: najväčšiu odmenu získaš tým, že žiadne peniaze FO nepožičiaš. Ale Ty to určite vieš.:)
anklar
08.12.10,19:45
Napriek cenným radám, ktoré si tu dostal, Khadafi, zdá sa, ako keby si sa nevedel dočkať, kedy už tie peniaze budeš môcť požičať.

Za akú dobu, za aké množstvo a za aký druh vykonanej práce dostaneš od zamestnávateľa 10000 €?

Za aký čas a z akých dôvodov možno prísť o 10000 €?
(Ihneď a dôvodov/príčin je množstvo, jedným z nich je aj zlé rozhodnutie.)

Premyslel si si z koľkých rôznych príčin budeš možno musieť na svoje peniaze zabudnúť? (Nemusí to tak dopadnúť, ale môže.)

Keď si sa pevne a v dobrej viere rozhodol peniaze požičať, daj si vyrobiť u právnika riadnu zmluvu o pôžičke aj s notárskym overením. Hoci, pri krajne nepriaznivom dopade ani toto nepomôže. (Kde nič nie je, ani čert nevezme).
profesional
09.12.10,07:31
Ak ten clovek ktoremu poziciavas peniaze nema ziadny bonitny majetok, tak v tom pripade aj ked mu pozicias formou notarskej zapisnice, tak ti bude platna ako psovi piata noha. Uz sm videl vela pripadov kedy clovek mal v truke rozhodnutie o zacati exekucie a ta trva uz 20 rokov lebo povinnemu nie je co exekvovat.

Poziciavanie penazi bez vhodnej formy zabezpecenia je v tejto krajine cistym sialenstvom.
khadafi
09.12.10,12:16
Uff no ste mi teraz dali chrobaka do hlavy. Ja mu chcem len pomoct nechcem na nom ani zarobit fakt minimalne uroky by som od neho chcel. Poznam ho vela rokov aj jeho rodinu aj priatelku a jej celu rodinu oni sa chcu brat atd. Ja som tiez clovek co nepoziciava peniaze ani male ciastky som opatrny ale v tomto pripade som nemal pochybnost ze by mali byt problemy. Je to dost solidny clovek a myslim ze keby nemusel tak by si nepoziciaval a mam pocit ze on ma este vacsie obavy ako ja z tej pozicky. Viem ako to je ze vela krat oklame aj vlastna rodina ked ide o peniaze.
Teraz uz fakt neviem ste ma dostali do pomykova.
bubkoch
09.12.10,12:26
Uff no ste mi teraz dali chrobaka do hlavy. Ja mu chcem len pomoct nechcem na nom ani zarobit fakt minimalne uroky by som od neho chcel. Poznam ho vela rokov aj jeho rodinu aj priatelku a jej celu rodinu oni sa chcu brat atd. Ja som tiez clovek co nepoziciava peniaze ani male ciastky som opatrny ale v tomto pripade som nemal pochybnost ze by mali byt problemy. Je to dost solidny clovek a myslim ze keby nemusel tak by si nepoziciaval a mam pocit ze on ma este vacsie obavy ako ja z tej pozicky. Viem ako to je ze vela krat oklame aj vlastna rodina ked ide o peniaze.
Teraz uz fakt neviem ste ma dostali do pomykova.

no ved dobre, len je prekvapujuce ze po nom nechces ziadne zabezpeky ...
tak aspon urob 2 veci: zmluvu spiste formou notarskej zapisnice a nech mu na nej priatelka alebo niekto z rodiny, kto vlastní nejaky nehnutelný majetok robí ruciteľa
khadafi
09.12.10,13:36
No to mu navrhnem ze zakomponujeme do zmluvy aj priatelku alebo resp.niekoho z jeho rodiny kto ma nejaku nehnutelnost.
Vdaka
TomasHo
27.08.11,05:15
Napriek tomu, ze tato tema je dost dlho neaktivna, celkom by ma zaujimali styri veci:
khadafi: pozical si?
khadafi: preco ten nick?

profesional: odkial mas ten horibilny urok ECB? O akej urokovej miere hovoris? Medzibankove uroky ECB sa pohybuju dlhodobo na urovni 1 az 2 percent.

profesional: odkial mas informaciu, ze ta danovy urad dodani, ak das nizsi urok? Co to je za nezmysel? Ja mozem dat pozicku aj bezurocnu, ak to je rodine, a nikto nemoze ani pipnut, tym menej danovy urad.

Popri tom vsetkom a po vlastnych aj cudzich skusenostiach mozem povedat len toto: v ziadnom pripade nepoziciavat peniaze rodine, kamaratom, a uz vobec nie cudzim alebo nemajetnym osobam s vynimkou jednej situacie, a to investovania. V pripade investicie preverit dokladne sposob, akym peniaze maju zarobit urok a podchytit to v zmluve, najlepsie aj s rucenim hnutelnou alebo nehnutelnou vecou (depozit alebo zalozne pravo).