kvasko
02.12.10,20:00
Ahojte
Prosim o radu za moju mamu a jej dalšich 4roch podľa mňa podvedených súrodencov.Je to dost zložitý pripad ale dôfam že sa bude dať riešit.
Všetko to začalo asi pred rokom/rok 2009/ kedy zomrela moja babka,mamina mama. Jedna z maminých sestier ešte v roku 2007 spolu s manželom nejakým doposial pre nás nezistených okolností nechala napísať na seba pozemok a dom na svojho syna a to v tichosti a hlavne tajne, aby o tom nik nevedel.Dom, v ktorom žila ešte v tej dome babka s dedkom.V auguste tohto roka zomrel aj dedko a tým začali majetkové spory, ale všetko by bolo Ok, pokial by sa nezistilo, že starí rodičia "darovali" dom s pozemkom iba jednej sestre a to bez upovedomenia ostatných sôrodencov. Nemusim pisať čo sa dialo v rodine,to si domyslíte. Nezhody a intrigy....Totiž každí si myslel, že po smrti rodičov sa majetky rozdelia právom a každí dostane svoj podiel poprípade vyplatenie nejakej čiastky. No to sa nestalo,keď sa ozvali, tak im bolo povedané, že budu vyplatení nejakou čiastkou (almužnou), ale s tým sa ani jeden zo súrodencov nechce zmieriť. Na otázku, že prečo to tak urobili stále odpovedajú, že babka s dedkom to urobili z vlastnej vôle a darovaciu zmluvu podpísali bez nátlaku a dobrovoľne. Moja otázka teda znie, je vôbec možné napadnúť darovaciu zmluvu, ak sú obaja starí rodičia po smrti? Poraďte nám ako by sa mali oklamaní súrodenci postaviť voči tomuto problému a hlavne ako by mali ďalej postupovať. Píšem Vám aj preto, lebo ostatní súrodenci nie sú na tom finančne až tak dobre, aby si mohli dovoliť drahé právne poradenstvo aj keď chápem, že asi bez právnej pomoci sa tento problém nebude dať vyriešiť.
Za Vaše rady a názory Vám vopred veľmi pekne ďakujem
arizona
02.12.10,19:17
Vydedenie a darovanie svojho majetku je podstatný rozdiel...

Prečo tak starí rodičia urobili sa už asi nedozviete.
Ale každý,svojprávny občan si môže o svojom majetku rozhodovať sám ,čo s ním urobí,alebo komu ho daruje.

pozri napr. tu http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/chcu-napadnut-darovaciu-zmluvu.html
willma
02.12.10,19:17
Bohužiaľ aj keď majú ostatní pocit krivdy nemôžu s tým robiť nič. Darovaciu zmluvu môže napadnúť jedine darca.
Flinstone
02.12.10,19:35
čiste teoreticky je možné podať určovaciu žalobu o určenie vecí patriacich do dedičstva
ale to bez právnika (a peňazí) asi ťažko, a výsledok je veľmi neistý
sarasara
03.12.10,08:40
Vlastník môže svoj majetok darovať, predať komu chce a nemusí o tom nikoho informovať. Tvoji starí rodičia nerobili tajnosti, oni neboli povinní ostatné svoje deti o tom informovať ani nepotrebovali k tomu ich súhlas.
Bohužiaľ, je veľký predpoklad že žiadny súd vám nepomôže. Ja osobne by som do takého sporu neišla.
evuš
03.12.10,08:59
Ako by sa mali oklamaní súrodenci zachovať pri vydedení. Ako majú ďalej postupovať?

No, o vydedení nemôže byť reč, pretože oni to podarovali...
Ako by sa mali oklamaní súrodenci zachovať ???!
Buď ako ľudia, ktorí budú akceptovať vôlu svojich rodičov aj po ich smrti alebo sa kvôli majetku rozháda ďalšia rodina :mee::mee::mee:
lukasnv
12.06.11,06:53
Poradte prosím k prípadu: Dedko ako vdovec a jediný vlastník bytu zomrel. Má 2 dcéry. 10 mesiacov pred smrťou daroval byt vnučke jednej z dcér darovacou zmluvou s overenými podpismi u notára, došlo k zmene vlastníctva na katastri na vnučku. Tým vlastne byt nie je súčasťou dedičského konania. Je to napadnuteľné zo strany dedičov - dcér zosnulého dedka? Ďakujem za odpoveď.
arizona
12.06.11,07:22
Precitaj si vsetky prisevky v tejto teme...
220870
12.06.11,07:35
Zhrniem to.
Pokiaľ niečo 100% vlastním môžem to predať ,preflákať, prepiť, ,podarovať a všetkých naokolo je do toho bačovu fujaru.
Ice dive
12.06.11,07:37
Poradte prosím k prípadu: Dedko ako vdovec a jediný vlastník bytu zomrel. Má 2 dcéry. 10 mesiacov pred smrťou daroval byt vnučke jednej z dcér darovacou zmluvou s overenými podpismi u notára, došlo k zmene vlastníctva na katastri na vnučku. Tým vlastne byt nie je súčasťou dedičského konania. Je to napadnuteľné zo strany dedičov - dcér zosnulého dedka? Ďakujem za odpoveď.
nie nieje to napadnuteľné... teoreticky ak by bola vôľa a chcel by sa kľud v rodine, tak by vnučka mohla tete vyplatiť 1/2 hodnoty bytu a boli by na tom rovnako ako keby sa dedilo, avšak ak by tu bola tá vôľa tak by sa byt neprevádzal za života...

t.j. kúpte si flašu vína a pospomínajte na to aký bol dedko fajn človek a povedzte si, že ste zdravý a nič vám nechýba...