estotebened
03.12.10,04:45
Dobrý deň,
neviete mi prosím poradiť ako je to s bločkami a pečiatkami?
Ako živnostník som si kúpil v obchode vyrobok potrebny pre podnikatelsku cinnost a pani mi po poziadavke peciatky povedala, to Vam netreba, mi tam máme všetko.
Neviete mi poradit ci tam mam ist zapasit o opeciatkovanie ci sa to v spracovani uct. dokladov bude dat pouzit ked to nieje opeciatkovane?

Dakujem,

E
ilona
03.12.10,04:58
Ak je ten bloček z registr.pokladnice tak nemusí byť opečiatkovaný naozaj by tam mali byť všetky potrebné údaje.
durisovad
03.12.10,05:04
Pre istotu skontroluj, co je tam nazov firmy, adresa, ICO, IC DPH, hodnota nakupu bez DPH, samostatne vycislena DPH. Ak blocek obsahuje toto vsetko, je v poriadku.
berry
03.12.10,05:09
Presne všetko skontrolovať. Lebo viac krát sa mi stalo, že na bločku nebolo napísane IČO . Potom som si musela žiadať pečiatku.
Llívia
03.12.10,05:11
Presne, ako píše Durisovad.
Niekedy je skôr na škodu než na osoh opečiatkovať blok,lebo niektorí predavači dajú pečiatku hocikam bez rozmýšľania, a potom nie je vidieť napr. dátum nákupu alebo čo si kupoval.
A niektorí odtrhnú doklad z ERP tak, že na ňom chýbajú niektoré údaje, napr. adresa, vtedy sa pečiatka hodí.
Llívia
03.12.10,05:12
Presne všetko skontrolovať. Lebo viac krát sa mi stalo, že na bločku nebolo napísane IČO . Potom som si musela žiadať pečiatku.
Na čo potrebuješ mať na bloku IČO? Že ho tam nemá predávajúci, je jeho chyba. Do účtovníctva takýto blok môžeš dať bez obáv. (Horšie je, že niektorým stále chýba IČ DPH, aj keď sú platiteľmi.)
berry
03.12.10,06:17
Áno, ale keď potrebuješ nahodiť partnera do programu tak sa ti hodí :-))) Je to potom lepšie rozlíšiteľne.
Viac krát sa mi stalo , že firma skoro s rovnakým názvom má rozdielne ičo aj dič. Adresa sedí. (má to jeden majiteľ , len vlastní viac firiem.)
Llívia
03.12.10,09:05
mimotemy Z opačnej strany: mám pred sebou doklady za ubytovanie. Nie je to doklad z ERP, ale faktúra (v tom zmysle, ako sa tento výraz bežne používa). V údajoch našej firmy je uvedené iba DIČ, IČ DPH chýba. Myslíte si, že keby som na tento doklad dala pečiatku našej firmy, na ktorej je aj IČ DPH, nebol by pri prípadnej daňovej kontrole problém s odpočtom DPH? Alebo by ste radšej z takéhoto dokladu odpočet DPH neuplatnili? Rukou do dokladu nič dopisovať nechcem. A dodávateľ tam naše IČ DPH nedoplní.
estotebened
03.12.10,15:58
Ďakujem za odpoveď a ak som to zle zaradil tak sa ospravedlnujem, som tu novy...
durisovad
03.12.10,20:10
Livia, myslim, ze problem s odpoctom DPH by nebol ani keby si svoje IC DPH dopisala rukou. Ja vsetky blocky od dodavatelov peciatkujem na zadnej strane nasou peciatkou, kde su vsetky potrebne udaje.V pripade, ze by mi prisla taka faktura ako prisla Tebe, vobec by som sa nad tym netrapila, ale upravila by som ku tak, ako som napisala vyssie. Ved nikto nemusi vediet, kto udaj napisal, ci vystavovatel alebo ty.
Tara1
03.12.10,21:02
Mne raz pri audite povedala auditorka, že bločky majú byť opečiatkované,lebo tým sa potvrdzuje hodnovernosť dokladu...lebo čisté neopečiatkované bločky možno nájsť kdekoľvek,aj v predajni v koši.
durisovad
03.12.10,21:14
Prikazuje peciatkovanie nejaky predpis alebo zakon? Zatial som sa s nicim takym nestretla. Na doklade musia byt udaje o vystavovatelovi, ale ze by musela byt peciatka? Mozno este v dobe, ked neboli registracne pokladne a prijmove pokladnicne doklady sa peciatkovali, aby sa udaje nemuseli vypisovat.
Lubaba
03.12.10,22:08
tiež myslím že "pečiatkovanie" zákon neprikazuje
Paula
03.12.10,22:34
Mne raz pri audite povedala auditorka, že bločky majú byť opečiatkované,lebo tým sa potvrdzuje hodnovernosť dokladu ...lebo čisté neopečiatkované bločky možno nájsť kdekoľvek,aj v predajni v koši.


Prinajmenšom úsmevné tvrdenie. Taký predajca-podvodník podľa toho sa môže slobodne aj upečiatkovať a bude hodnoverný....a zákazník bez výčitiek šupne dokladík do výdavkov/nákladov len vďaka pečiatke a nie na základe jeho obsahu?. Súhlasím s tým, že pečiatka často doklad znehodnotí (pracovníci na čerpacích staniciach sú v tom preborníci - rovno na vážne údaje) a ak je doklad tenký a pečiatka nacucaná, narobí šarapatu aj vtedy, keď sa pricapí na zadnú stranu.
Llívia
04.12.10,13:25
Paula, asi máš doklady o PHM z rovnakých čerpačiek, z ktorých ich mám aj ja. :mad::D Skutočne aj ku mne sa dostáva pečiatkou "znehodnotených" blokov najviac práve z čerpačiek.
Llívia
04.12.10,13:29
Livia, myslim, ze problem s odpoctom DPH by nebol ani keby si svoje IC DPH dopisala rukou. Ja vsetky blocky od dodavatelov peciatkujem na zadnej strane nasou peciatkou, kde su vsetky potrebne udaje.V pripade, ze by mi prisla taka faktura ako prisla Tebe, vobec by som sa nad tym netrapila, ale upravila by som ku tak, ako som napisala vyssie. Ved nikto nemusi vediet, kto udaj napisal, ci vystavovatel alebo ty.
Ďakujem za odpoveď. (Rukou som nechcela dopisovať údaje, pretože za údaje na faktúre zodpovedá ten, čo faktúru vystavil, a perom dopísané je ako päsť na oko.)