berry
03.12.10,07:37
Dobrý deň
Chcela by som sa spýtať, že kto zodpovedá za neplatenie odvodov ? Zamestnanec alebo zamestnávateľ?
Pretože včera mi jedna známa tvrdila , že keď zamestnávateľ neplatí odvody, tak si to bude musieť doplatiť zamestnanec zo svojich vlastných:confused: . Čo je podľa mňa blbosť. To si mám akože teraz isť overiť na sociálku a zdravotku , že či vôbec za mňa niekto platí, keď som zamestnaná? Veď nadarmo sa mi nestrhávajú z platu tieto peniaze.
Známa mi tvrdila, že nejaká jej krstná si musela doplatiť do zdravotnej 10 000Sk ,lebo zamestnávateľ za ňu neplatil odvody. :eek:
Tweety
03.12.10,06:39
Dobrý deň
Chcela by som sa spýtať, že kto zodpovedá za neplatenie odvodov ? Zamestnanec alebo zamestnávateľ?
Pretože včera mi jedna známa tvrdila , že keď zamestnávateľ neplatí odvody, tak si to bude musieť doplatiť zamestnanec zo svojich vlastných:confused: . Čo je podľa mňa blbosť. To si mám akože teraz isť overiť na sociálku a zdravotku , že či vôbec za mňa niekto platí, keď som zamestnaná? Veď nadarmo sa mi nestrhávajú z platu tieto peniaze.
Známa mi tvrdila, že nejaká jej krstná si musela doplatiť do zdravotnej 10 000Sk ,lebo zamestnávateľ za ňu neplatil odvody. :eek:
Za a platenie a neplatenie je zodpovedný zamestnávateľ. Zamestnanec nie je neplateným nijako postihovaný. Jedna známa povedala, to je ako JBP.
berry
03.12.10,06:47
No veď to si aj ja myslím. Len má zaskočilo to, že známa sa v týchto pracovno právnych veciach vyzná. Ona si vie mzdu sama vypočítať a vie koľko za ňu treba odviesť a ostatné veci okolo aj keď to nie je v jej náplni práce.
veď keď zamestnávateľ a zamestnanec uzatvoria pracovno právny vzťah , tak to aj nejake povinnosti znamenajú, nie?
Tweety
03.12.10,06:49
No veď to si aj ja myslím. Len má zaskočilo to, že známa sa v týchto pracovno právnych veciach vyzná. Ona si vie mzdu sama vypočítať a vie koľko za ňu treba odviesť a ostatné veci okolo aj keď to nie je v jej náplni práce.
veď keď zamestnávateľ a zamestnanec uzatvoria pracovno právny vzťah , tak to aj nejake povinnosti znamenajú, nie?
To, že si vie vypočítať mzdu a odvody, ešte neznamená, že vie všetko.
JankaO
03.12.10,06:53
Druhá vec je ale, ak nepodpísala žiadnu pracovnú zmluvu a robí na čierno a nie je ani evidovaná na ÚP, tak si musí platiť sama ZP. ( Alebo ma len dohodu a mysli si, že za ňu musí zamestnávateľ platiť odvody do ZP)
Stanislav 1975
03.12.10,06:54
No veď to si aj ja myslím. Len má zaskočilo to, že známa sa v týchto pracovno právnych veciach vyzná. Ona si vie mzdu sama vypočítať a vie koľko za ňu treba odviesť a ostatné veci okolo aj keď to nie je v jej náplni práce.
veď keď zamestnávateľ a zamestnanec uzatvoria pracovno právny vzťah , tak to aj nejake povinnosti znamenajú, nie?

No je jasné,že sa nevyzná, ked nevie takúto základnú vec...
JankaO
03.12.10,06:58
A vedieť si vypočítať mzdu nie je až taká veľká vedomosť, je veľa stránok s kalkulačkou na výpočet mzdy, treba zadať niekoľko parametrov, ktoré každý o sebe vie a vypočíta to samo.
Llívia
03.12.10,09:00
Niekedy vypočíta Samo, niekedy Sato :D :D :D
A niekedy slovenské mzdárky a mzdári a ani k tomu nepotrebujú pomoc od japonských dvojičiek Samo a Sato :D :D :D
Stanislav 1975
03.12.10,09:03
Pokial ja viem- SAMO zaviera jedine Brano...
Llívia
03.12.10,09:29
Pokiaľ ja viem, Brano zavíra samo (nie Sama :D, ale Samo občas môže Brano zavrieť :D)