rivall
03.12.10,08:31
Ahojte, potrebujem poradit - mama sa stara o malu sestru /10 rocnu/ ktora ma tazku cukrovku. 2 roky bola na opatrovatelskom, dostavala cca 200 € mesacne lebo musela koli jej chorobe dat vypoved. Mala sestra si nevie sama pichat inzulin, nevie si davkovat lietky... teraz si ju zavolali a povedali jej ze vysiel novy zakon a ze jej tych 200 € zoberu. :(

Mama si nemoze najst pracu lebo sa musi starat o sestru (musi jej chodit do skoly pichat inzulin na obed, musi chodit pre nu...) a nebude mat ziaden prijem.

Ako postupovat? Ake su este moznosti zo zakona?

dakujem za pomoc
veronikasad
03.12.10,07:36
Ahojte, potrebujem poradit - mama sa stara o malu sestru /10 rocnu/ ktora ma tazku cukrovku. 2 roky bola na opatrovatelskom, dostavala cca 200 € mesacne lebo musela koli jej chorobe dat vypoved. Mala sestra si nevie sama pichat inzulin, nevie si davkovat lietky... teraz si ju zavolali a povedali jej ze vysiel novy zakon a ze jej tych 200 € zoberu. :(

Mama si nemoze najst pracu lebo sa musi starat o sestru (musi jej chodit do skoly pichat inzulin na obed, musi chodit pre nu...) a nebude mat ziaden prijem.

Ako postupovat? Ake su este moznosti zo zakona?

dakujem za pomoc
Odkedy zastavujú výplatu opatrovatelského príspevku na zavolanie ? Ak jej rozhodnutie príde písomne, treba sa odvolať. Predpokladám, že sestre bol priznaný preukaz ŤZP - s akým % zdravotného postihnutia ?
rivall
03.12.10,07:37
povedali jej to ustne s tym ze jej pride rozhodnutie a moze sa odvolat... ale medzi recou jej povedali ze to bude asi zbytocne... a sestre urcili 60% zdravotneho postihnutia
veronikasad
03.12.10,07:40
povedali jej to ustne s tym ze jej pride rozhodnutie a moze sa odvolat... ale medzi recou jej povedali ze to bude asi zbytocne... a sestre urcili 60% zdravotneho postihnutia
počkajte na písomné rozhodnutie. Potom môžeme riešiť odvolanie na porade ...
rivall
03.12.10,07:41
dobre, dakujem. vyplacali jej to k 15temu dnu. cize teraz by mala dostat 15teho decembra. myslis ze este dostane posledny prispevok alebo uz nie?
veronikasad
03.12.10,07:43
dobre, dakujem. vyplacali jej to k 15temu dnu. cize teraz by mala dostat 15teho decembra. myslis ze este dostane posledny prispevok alebo uz nie?
Kým nemá rozhodnutie, výplatu príspevku jej nemôžu zastaviť. Neviem, či sa príspevok vypláca za aktuálny mesiac alebo mesiac pozadu.

K odvolaniu bude mama potrebovať predložiť aktuálne výsledky z odborných vyšetrení. Možno by sa mala mama na to pripraviť a absolvovať ich s dcérou v predstihu.
rivall
03.12.10,07:46
mesiac pozadu jej vyplacali....
veronikasad
03.12.10,07:47
mesiac pozadu jej vyplacali....
v tom prípade za november musí v decmbri dostať vyplatený.
rivall
03.12.10,07:59
no nic cakat len na rozhodnutie a odvolat sa :(
rivall
28.12.10,07:48
Xanti
28.12.10,08:25
No neviem, či sa podarí zmeniť rozhodnutie.
Sestra je staršia dostáva sa do veku, kedy deti si dokážu sami pichnúť inzulín a tým pádom nepotrebuje opatrovateľa.
rivall
28.12.10,08:28
ono to nie je take jednoduche, preto potrebujem napisat odovlanie a pomoct s nim... ano dostava sa do veku ale to neznamena ze to aj zvladne... osobne mam 25 rokov a mal by som s tym dost velky problem... nie to 11 rocne dieta
Xanti
28.12.10,08:29
Budem držať palce,
nech sa podarí ale moc šancí nedávam.
rivall
28.12.10,09:05
na co sa zamerat v odvolani?
ivka70
28.12.10,09:34
Poznam 9 rocneho chlapca, rovnako s detskou cukrovkou, ktory si sam pichal inzulin uz po 2 mesiacoch od zistenia ....
Tiez si myslim, ze odvolanie nepomoze, sestra sa musi naucit zabezpecit sama, je dost velka a mama tiez musi zacat zit svoj zivot.
Preco musi pre nu mama chodit aj do skoly?
rivall
28.12.10,09:59
chodi jej po obede pichat inzulin...
veronikasad
28.12.10,10:27
Porovnaj komplexné posudky z roku 2008 a 2010 - čo má v roku 2008 napísané v oblasti sebaobsluhy ? V akom čase pichá matka dcére inzulín ? Nie som zdravoťáčka, neviem posúdiť, či pichanie inzulínu 10-ročné dieťa zvládne samo ...

Poberá mamka na dcéru príspevok na dietne stravovanie ?
rivall
28.12.10,13:30
veronikasad dakujem za radu pozriem to... picha jej rano ked vstane, potom cez obed (musi dochazdat do skoly s nou), potom vecer ked veceria a nakoniec pred spanim...

prispevok pobera a je to dakych 20 co ani nestaci na nakup liekov a inzulinu...
veronikasad
28.12.10,14:09
veronikasad dakujem za radu pozriem to... picha jej rano ked vstane, potom cez obed (musi dochazdat do skoly s nou), potom vecer ked veceria a nakoniec pred spanim...

prispevok pobera a je to dakych 20 co ani nestaci na nakup liekov a inzulinu...
zvýraznenému nerozumiem. Chodí jej inzulín pichnúť cez obed do školy, alebo je s ňou celý čas na vyučovaní ?
martuli
28.12.10,17:15
Obávam sa, že s odvolaním nepochodí. Bohužiaľ opatrovateľstvo je odstupňované stupňom odkázanosti. Momentálne nie som v stave hľadať to v zákone 448/2008, alebo 447/2008, ale je to tam presne rozpísané. Rozhodne je rozdiel ak niekto opatruje ťažko imobilné, alebo mentálne postihnuté dieťa, ako dieťa, ktorému treba pichnúť inzulín. Nechcem robiť sudcu, len dávam bližší pohľad na vec. Sama som stratila pred pár dňami mamu s cukrovkou.
buchač
28.12.10,18:50
na co sa zamerat v odvolani?

chodi jej po obede pichat inzulin...

veronikasad dakujem za radu pozriem to... picha jej rano ked vstane, potom cez obed (musi dochazdat do skoly s nou), potom vecer ked veceria a nakoniec pred spanim...

prispevok pobera a je to dakych 20 co ani nestaci na nakup liekov a inzulinu...
Podľa mňa tiež odvolanie nič nevyrieši ...neverím tomu .

Tých 20 € nie je na kompletný nákup liekov a inzulínu ...tie sú určené na kompenzáciu diétneho stravovania , čo je veľký rozdiel ...

Nasledovné ale čítať s rezervou ...a veľkou ...

Môj názor je , že čím skôr sa začne dievča učiť zaobchádzať s ihlou , tým lepšie ... predpokladám , že má pero , dva ...s tým i je proste "radosť" manipulovať , jedna báseň ...
Poznámka : začal som s klasickými ihlami a striekačkami , z ampulky som musel natiahnuť dávku ...teraz mám tie perečká ...

Čiže opakujem , čím skôr , tým lepšie ...pomaly , no rezolútne ...iné nič nepomôže , donekonečna tento stav trvať nemôže , nedá sa jednoducho ...
Zároveň by som požiadal triedneho/nu o veľkú láskavosť , t.j. na dohliadnutie aplikácie inzulínu počas vyučovania . Tá minúta ju rozhodne nezabije ...
martuli
28.12.10,19:11
ešte ma napdala inzulínová pumpa, konzultovali to s Vami?
buchač
28.12.10,19:16
Nie vždy a za každých okolností je mať už pumpu nahodenú ...

Má svoje výhody , ale aj nevýhody ...ostatne , ako všetko ... :rolleyes:

http://www.nedu.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=9