betka
03.12.10,12:14
betka
03.12.10,11:38
V súvislosti so schváleným zákonom o ZDP sa mi natískajú otázka/ky.

Vieme, že sa píše a kdekoľvek číta, že sa budú platiť odvody z prenájmu v zmysle par. 6/3, ako aj z dividend:

http://ekonomika.sme.sk/c/5666918/zdravotne-odvody-sa-rozsiria-aj-na-dividendy-ci-prenajom.html

Možno som nepostrehla skutočnosť, ale skúsim na príklade:

Spoločnosť s.r.o. (koľkí účtovníci sa budete vidieť v tomto príklade?) vedie účtovníctvo. ZA rok 2011 dosiahla spoločnosť zisk, kt. vykazuje na účte 431 a uvedený zisk "vyplatí" v podobe dividend napr. v sume 20 tis. € (ilustratívny príklad).

Vieme, že dividendy nie sú predmetom dane v zmysle par. 3/2/c, alebo par. 12/7/c.
Spoločník bude platiť zdravotné odvody vo výške 14% zo sumy 20 tis. €, t.j. 2800 €.

Keďže dividenda nie je predmetom dane, odvody som povinná zaplatiť a výdavok vo výške 2800?? Čo s nim??.
Ak správne čítam par. 2i- daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukazateľne vynaložený dańovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve dańovníka, alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa par. 6/11,14, ak tento zákon neustanovuje inak.

Ja som prijala dividendy od s.r.o., kt. nie sú predmetom dane, a ja si nemôžem urobiť DP FO a ako výdavok uviesť zaplatené odvody vo výške 2800 € a daň vo výške 532 € fuč, lebo dividenda nie je predmetom dane.

Par. 6 nebol zmenený ohľadom skutočnosti, ako sa hovorilo, šuškalo, povrávalo 6/9 že by odvody nemali byť súčasťou ZD. Aj naďalej budú súčasťou ZD, a teda mi budú znižovať ZD.

Par. 5, a tu mi budú odvody znižovať ZD 5/8.

Otázka: Uniklo mi niečo??? To si veľa spoločníkov FO, nebude môcť dať do výdavkov a teda znížiť ZD zo zaplatených odvodov? Ak sa to riešilo, ospravedlňte ma za nevedomosť.

Ak je táto moja úvaha o dividendách správna, tak potom postupovať cez účtovanie na 522, a potom je všetko jasné ako facka.

Ak uvažujem správnym smerom a prehliadla som novelu v niekt. par. a existuje takáto medzera v zákone, bolo by vhodné doplniť zákon, v tomto smere, aby bola potom i rovnosť v tomto.
IvoM
03.12.10,11:43
Betka, neviem zatiaľ čo som sa ja dočítal na rôznych "komerčných" servroch tak ZP z dividend bude 10% a nie 14% a platiť ich bude FO a nie PO, takže otázka ich nákladovosti je potom bezpredmetná
Martinfaro
03.12.10,11:52
Odvody z dividend su 10%. Max strop je 10% z 36 x priemerna mesacna mzda (750eur). Cize maximalne zaplati fizicka osoba 2700 eur odvod do ZP. Mna zaujima, ak to odsuhlasi valne zhromazdenie, moze sa zisk vyplatit iba jednemu spolocnikovi, ten by zaplatil jeden maximalny strop a nemusia platit vsetci spolocnici?
betka
03.12.10,12:03
Odvody z dividend su 10%. Max strop je 10% z 36 x priemerna mesacna mzda (750eur). Cize maximalne zaplati fizicka osoba 2700 eur odvod do ZP. Mna zaujima, ak to odsuhlasi valne zhromazdenie, moze sa zisk vyplatit iba jednemu spolocnikovi, ten by zaplatil jeden maximalny strop a nemusia platit vsetci spolocnici?

MArtin, ak je spoločníkov viac. Existuje spoločenská zmluva.
Spoločník má nárok na vyplatenie podielov na zisku. Čo predstavuje mieru účasti par. 123 Obch.zákonníka. Miera účasti nie je spoločník A FO 100%, spoločník B FO 0%, spoločník C FO 0%.

Ivo, xy napr. našich účtovníkov tu, obyčajných ľudkov má podiely na zisku ako FO, ..... a preto vidím nejednotný meter.
Tu nejde o giganty PO, ale o nás maličkých, malilinkých. My nebudeme mať právo, nárok, urobiť si DP PO a dať do DP tie odvody, kt. sme zaplatili z prijatej dividendičky, lebo výdavok na odvody nie je súmerateľný s príjmom, tá dividenda nie je predmetom dane.
Ivo, jasné, že bude platiť FO.
Tiež som si nie istá, či nebude PO robiť zrážku, pre istotu. (ako je t´to pri daniach v par. 43)
Toto sú zatiaľ plienky, a nič nie je doriešené...

Možno ma pochopia ostatný tu na porade, možno to je v ZDP niekde domyslené, len som to možno prehliadla.
(pozn. s odvodov som out, dík za opravu)
durisovad
03.12.10,14:17
A mozno na seminari 14.12. pan minister poradi, ako sa zmestit do diery v zakone tak aby to ani nas malych malilinkych nebolelo.
popluharova
06.12.10,06:11
Mozete mi napisat, kde sa bude konat to skolemie s panom ministrom?
Marína
06.12.10,07:00
trisestri
07.12.10,09:11
Je pravda že sa budú platit odvody aj z úrokov?-určité veci v tomto zákone nemajú asi obdobu v EU.
Stefan2005
07.12.10,09:46
...Ak je moja úvaha o dividendách správna, tak potom postupovať cez účtovanie na 522, a potom je všetko jasné ako facka....

Postupy účtovania neboli novelizované, takže účtovanie dividend cez 522 nevidím priechodné.
januš1
07.12.10,09:57
... Ja som prijala dividendy od s.r.o., kt. nie sú predmetom dane, a ja si nemôžem urobiť DP FO a ako výdavok uviesť zaplatené odvody vo výške 2800 € a daň vo výške 532 € fuč, lebo dividenda nie je predmetom dane....


Nuž, spoločníci a akcionári by mohli byť nakoniec radi, že dividenda nie je predmetom dane. Potom by nezaplatili iba 2 000,- € (10 % z 20 000 €), ale aj 3 800 € na dani (19 % z 20 000 €), aby nakoniec ušetrili 380 € (19 % z 2 000 €) ;)
Katija
07.12.10,10:21
Je pravda že sa budú platit odvody aj z úrokov?-určité veci v tomto zákone nemajú asi obdobu v EU.
Ak si ich budeš musieť uviesť do DP, tak áno.
A nielen z nich, ale aj z celého základu dane podľa § 7 a aj § 8. Nebude sa to platiť priebežne, ale až v RZZP za rok 2011.
Zaplatené poistné z dividend a §7 a §8, nie je v novelizovanom zákone 595/2003 Z.z definované ako daňovo uznaný výdavok.
Toho kto to bude platiť môže akurát tešiť, že je solidárnejší ako tí ostatní.
betka
07.12.10,10:39
Zažmúrte obe oči. To som myslela už druhú variantu riešenia. A to cez 522, a............................. určite ma rozumiete, čo som tým chcela povedať. Štefan :) (vy určite myslíte variabilne)
Katija
07.12.10,11:22
Nuž, spoločníci a akcionári by mohli byť nakoniec radi, že dividenda nie je predmetom dane. Potom by nezaplatili iba 2 000,- € (10 % z 20 000 €), ale aj 3 800 € na dani (19 % z 20 000 €), aby nakoniec ušetrili 380 € (19 % z 2 000 €) ;)
:D Áno, a hlavne môžu byť radi všetci spoločníci, ktorí sú zároveň ministrami, poslancami atd... s mesačným platom od štátu väčším ako maximálny vymeriavací základ. Tí z prípadných dividend nezaplatia do ZP ani cent.
Keby dividendy podliehali dani, tak by tých 19% platiť museli.
Táto dividendová zdravotná solidarita sa týka len "obyčajných" ľudí.
Katy a R
07.12.10,12:38
mňa ešte aj toto "potešilo" :mad: ... nielen z § 7 a 8 sa nebude dať znížiť, ale ani z prenájmu :confused::confused::confused::mee:

1. V § 11 odsek 1 znie:
„(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.“.
Kvaka
07.12.10,13:20
Podľa schváleného § 13 ods. 6 je pri dividendách vymeriavací základ pre odvod poistného príjem, ktorý presiahne minimálny vymeriavací základ.
Minimálny vymeriavací základ je 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy dosiahnutý v rozhodujúcom období.
Do príjmu na odvody zdravotného poistenia sa zahrnú len príjmy z dividend nad takto ustanovenú sumu.
betka
07.12.10,13:22
Nuž, spoločníci a akcionári by mohli byť nakoniec radi, že dividenda nie je predmetom dane. Potom by nezaplatili iba 2 000,- € (10 % z 20 000 €), ale aj 3 800 € na dani (19 % z 20 000 €), aby nakoniec ušetrili 380 € (19 % z 2 000 €) ;)

Páči sa mi ako je v literatúrach definovaná pojem daň v najzákladnejšej verzii:
- daň je povolená legálna lúpež,
- daň je cena za ochranu majetku a života,
- je povinný príspevok daňového subjektu na úhradu verejných výdavkov

Vieme, že dane máme:
A. priame:
- dôchodkové (daň zo mzdy, dań zo zisku)
- majetkové
B. nepriame: daň zo spotreby

A tie naše dôchodkové nám definuje ZDP, a predmetom dane je:
- daň z príjmov FO
- daň z príjmov PO.

Daň z príjmov FO:
- príjem zo závislej činnosti
- príjem z podnikania, z inej zár.činnosti a príjem z prenájmu
- príjmy z kapitálového majetku
- ostatný príjem

Daň z príjmov PO sú príjmy, kt. sú vymedzené v tretej časti zákona.

Pointa, v kt. pravdu nemáte je v tom, a úplne jednoduchučko povedané je, že daň z príjmu PO už raz spoločnosť zaplatila do ŠR zo svojho dôchodku, a už to druhý krát osoba, kt. prijíma túto dividendu nemá dôvod už druhýkrát zaňovať. Bola by to daň z dane.
Spoločníci, kt. založili spoločnosti majú nárok na dôchodok, majú nárok na podiel na zisku a to z titulu, že sa podielajú na ZI, alebo sú štatútom tejto spoločnosti. Takže im neberme to, čo im právom patrí a majú daniť dvakrát, jedenkrát v PO, kde konajú ako štatutár za PO, alebo sú najvyšším orgánom v spoločnosti a majú na dividendu zákonný nárok.

Poviem detto, že je to to isté, ako keby sa povedalo, že SZČO JAnko Mrkvička (FO) zaplatí daň z príjmu a náhodou, že sa rozhodne vybrať si svoje peniaze zo svojho podnikateľského účtu pre svoju vlastnú spotrebu, vyplatí si ich, vyberie si ich z účtu, .... mal by ich ešte raz zdaniť, pretože sa rozhodol, že nebude investovať pre Fy, ale ich spotrebuje....
Nevidím v tom rozdiel vo Vašom chápaní dividendy, ak ju chcete ešte raz zdaniť
betka
07.12.10,13:38
Ešte len predsa, Januš:;)

VI je rozdiel medzi majetkom a závazkami. Súčasťou VI sú okrem iného (ZI) naakumulované zisky od počiatku spoločnosti, ak sa rozhodnem dividendu vyplatiť, účtujem len súvahovo, bez vplyvu na účty výsledkové.

Ak som SZČO, môj majetok tvorí okrem iného i podnikateľský účet, kt. si taktiež môžem hromadiť od počiatku podnikania, ak si ho chcem užiť, vyberiem si z neho pre vlastnú potrebu, a tu účtujem majetkovo, čo mi ovplyvní Výkaz o MaZ, nie výkaz PaV.

Ak si chcem odhryznúť z VI spoločnosti (je to niečo, čo je už zdanené) vo forme dividendy, nemám už prečo opäť platiť dôchodkovú dań....
januš1
07.12.10,17:49
Betka, ja nie som zástanca zdaňovania dividend. Len ma pobavilo, ako ste si povzdychli, že dividendy nie sú predmetom dane a preto si zaplatený odvod nemôžete zahrnúť do daňových výdavkov. Tak som len rozpísala, čo by bolo keby... :)
Llívia
08.12.10,07:02
mimotemy Videla som tu na Porade v nejakej téme aj "prilepenú" aj novelu zákona o sociálnom poistení, ale nemôžem ju nájsť. Neviete mi poradiť, v ktorej to bolo téme?
Resp. na www.nrsr.sk v časti "Posledné schválené zákony" je napísané, že tento zákon bol schválený 2.12.2010. Keď zákon rozkliknem, sú tam Úvodná strana, Návrh zákona,... To, čo je tu priložené ako "Návrh zákona", je návrh, ako bol schválený (teda už so zapracovanými pozmeňujúcimi návrhmi), alebo je to ten návrh, čo išiel na schválenie (bez zapracovaných zmien pri schválení)?
betka
08.12.10,07:07
Llívia
08.12.10,07:16
Betka, ďakujem. Prosím ťa, je to z tejto stránky http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3422 úplne dolu "Schválené znenie zákona NR109"? (Predtým som sa nepozrela, čo je dolu na stránke, takže som videla len návrh.)
betka
08.12.10,07:30
Ano, Lívia
Llívia
08.12.10,07:54
Ďakujem, Betka.
grammatika
10.12.10,06:58
Mňa by zaujímalo, ak v spoločnosti je štatutárnym orgánom iná spoločnosť, tak aj táto iná spoločnosť bude platiť odvody?
Zároveň, ak štatutárnym orgánom je zahraničný človek :) (nie občan SR) bude musieť aj on robiť RZZP a platiť odvody z dividend? Nejako mi to ide mimo logiku, veď tento zahraničný človek, nie je zdravotne poistený v SR a nemôže čerpať nič zo zdravotného poistenia a má potom niečo platiť?
Kvaka
10.12.10,08:46
Mňa by zaujímalo, ak v spoločnosti je štatutárnym orgánom iná spoločnosť, tak aj táto iná spoločnosť bude platiť odvody?
Zároveň, ak štatutárnym orgánom je zahraničný človek :) (nie občan SR) bude musieť aj on robiť RZZP a platiť odvody z dividend? Nejako mi to ide mimo logiku, veď tento zahraničný človek, nie je zdravotne poistený v SR a nemôže čerpať nič zo zdravotného poistenia a má potom niečo platiť?
V § 3 bol doplnený odsek 8, podľa ktorého verejne zdravotne poistená nie je fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky, ktorá je zdravotne poistená v cudzine okrem členských štátov a vykonáva u zamestnávateľa, ktorý má sídlo v Slovenskej republike, činnosť konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným,8c) činnosť člena štatutárneho orgánu, člena správnej rady, člena dozornej rady, člena kontrolnej komisie a člena iného samosprávneho orgánu právnickej osoby8d) alebo činnosť spoločníka s ručením obmedzeným, komanditistu komanditnej spoločnosti alebo člena družstva. Takáto fyzická osoba nemá nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom zákonom 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Takáto osoba nie je platiteľom poistného. Aspoň mne to tak vychádza.