cestovatelka13
03.12.10,12:22
Dobry deñ. Mam taky mensi broblem a neviem ako sa z neho dostat. Zila som 9 rokov v Spanielsku a mala som trvale bydlisko u mojich starych rodicov, oni ma vsak pred 4 rokmi odhlasili a teraz som sa vratila, pretoze moj pas uz je neplatny, mu vyprsala platnost a chcem si ho vybavit, lebo sa chystam teraz byvat do Anglicka. Na moje prekvapenie pani na pasovom mi povedala, ze moja obcianka je neplatna, ze pas mi moze vybavit, ale mi obcianku zoberie. Dobre, som to pochopila, ked nie som obcan Slovenska, nemam potrebnu obcianku. Ale problem je v druhej veci. Znami v Anglinku mi povedali, ze tam potrebuje skoro na vsetko 2 doklady, cize pas a obcianky preukaz (otvorenie uctu v banke, NI atd). Ja mam cudzinecku obcianku zo Spanielska, ale pochybujem, ze mi ju uznaju v Anglicku. Ako to vlastne vsetko funguje, vobec nerozumiem :confused: . Dakujem.
marko182
03.12.10,22:27
Neviem ako v UK, ale v Irsku staci na vybavenie cohokolvek iba pas. V niektorych pripadoch este potrebujes preukazat, ze naozaj byvas na adrese, ktoru uvadzas (napr. ucet za elektrinu, list z danoveho alebo socialneho uradu a pod.). Ak by naozaj bolo treba dva preukazy totoznosti, este stale sa da pouzit vodicak alebo europsky preukaz zdravotneho poistenia.
Co sa tyka obcianskeho preukazu, poradit neviem. Mozno sa tu niekto najde. Inak by som sa obratil s otazkou priamo na policajny zbor.
kaco11
04.12.10,00:18
občianskym preukazom sa preukazujes na slovensku. Preukazuješ ním štátnu príslušnosť a trvalý pobyt. Pas je v podstate ten istý doklad, ktorý slúži v zahraničí. V zahraničí nepotrebuješ preukazovať trvalý pobyt /kde na slovensku bývaš/ preukazuješ ním štátnu príslušnosť. Kombinácia tíchto dvoch dokladov v zahraničí je do istej miery hlúposť, pretože preukazuješ stále jedno a to isté. Skôr by som pochopila kombináciu pas/OP a vodičák, zdravotné poistenie a pod. V zahraničí ako cudzinec používaš pas na preukazovanie. Na základe toho pasu ťa vedia identifikovať a zistiť aj trvalý pobyt. napríklad.
matusstefan
09.12.10,19:33
my sme s manzelkou zili v UK niekolko rokov, a vsade nam stacil jeden doklad (pas) a potrvdenie o anglickej adrese