monok
03.12.10,13:21
Mame v BSM byt, ktory ideme buduci rok prenajat. Obaja sme zamestnanci, nie zivnostnici, byt je bez hypoteky. Planujeme vsak casom byt rekonstruovat. Mozeme si vydavky na rekonstrukciu odratat od prijmov? Planujeme vymenit okna, podlahy, kuchynu,vymalovat, dokupit nabytok, proste dost velka rekonstrukcia.
Snazila som sa vselico o tom precitat, ale aj tak mi to nie je jasne, neviem, ci som to pochopila spravne, ale aby som si platby za rekonstrukciu mohla odratat, musela by som byt dat do obchodneho majetku?
Predpokladame, ze celkove prijmy z prenajmu by boli 4520. Od toho sa potom odpocitavaju naklady? Teda platby za byt, energie a tak. A potom od toho ta odpocitatelna polozka? A ako je to potom s tymi pausalnymi vydavkami? Musime si tie odratat alebo sa daju tie skutocne ak by boli vyssie?
A ak by sme sa dostali do minusu, mozeme si ten minus odratat od nasho zakladu dane aj ked nie sme zivnostnici ale zamestnanci?
KEJKA
03.12.10,12:43
príjem z prenájmu je osobitná kapitolka príjmov a ak sa dostaneš do mínusu, tak to nemôžeš odrátať od iného druhu príjmu - zo zamestnania.
náklady na rekonštrukciu nebudú nižšie ako paušálne výdavky, takže si daj byt do OM - na kartu, spomínané výdavky by nemuseli byť rekonštrukcia, ale oprava, čo je rozdiel. Rozdiel výhodnejší pre teba, lebo si ich v plnej výške /podľa dokladov/ odrátaš od príjmu.
Odrátaš tiež náklady na energie, na služby správcu bytu atp.
Výsledkom vude ČZD=čiastkový základ dane.
ten spočítaš s ČZD zo zamestnania, to je základ dane a ten sa ďalej znižuje o nezdaniteľné sumy.
Pri BSM si príjmy a výdavky rozdelte na polovicu, lebo minimálne každý si môžete odrátať oslobodenú časť -5-násobok ž.minima, cca 900EUR a alikvotnú časť výdavkov tým pádom nemôžeš uviesť do DPFO.
monok
03.12.10,19:19
Dakujem, az to po tu poslednu vetu som to snad pochopila :) A tu poslednu vetu mam chapat tak, ze ak by som sa s prijmom z bytu aj napriek rekonstrukcii dostala nad nulu, tak tu sumu mame rozdelit na dve polovice a kazdy si tu svoju polovicu priratat k svojmu prijmu zo zamestnania a potom z toho sa odrata ta suma cca 900 eur (teda to nezdanitelne minimum, ci ako s to vola)?
A este jedna vec, naco sluzi ten obchodny majetok? Ma to nejake nevyhody? Aby bolo jasne, ten byt nema byt predmetom zarobku, proste ho len nechceme predat a ani nechat lezat len tak, tak aby si aspon zarobil na naklady nan plus nejaky maly zisk, kedze ho v najblizsej dobe neplanujeme predat.
KEJKA
04.12.10,08:42
Dakujem, az to po tu poslednu vetu som to snad pochopila :) A tu poslednu vetu mam chapat tak, ze ak by som sa s prijmom z bytu aj napriek rekonstrukcii dostala nad nulu, tak tu sumu mame rozdelit na dve polovice a kazdy si tu svoju polovicu priratat k svojmu prijmu zo zamestnania a potom z toho sa odrata ta suma cca 900 eur (teda to nezdanitelne minimum, ci ako s to vola)?
hlavne nepíš o rekonštrukcii, ked som ti písala, že to môže byť oprava. náklady na rekonštrukcie budeš odpisovať-dávať do výdavkov 20 rokov....to asi nechceš. .... ale to je už iná téma, skús si pohľadať a prečítať, je tu viac tém.
900 EUR /presnú sumu nedržím v hlave/ je oslobodená suma, ktorú si môže každý z manželov uplatniť, spolu 1800 EUR príjem, ktorý nedávaš do DPFO.
ak to bude 10% všetkých príjmov, tak nedáš do DPFO ani 10% výdavkov.
Toto má význam, ak dosiahneš z toho prenájmu zisk.
A este jedna vec, naco sluzi ten obchodny majetok? aby si si mohla uplatniť skutočné výdavky aj odpisy, nielen energie........
Ma to nejake nevyhody?
Aby bolo jasne, ten byt nema byt predmetom zarobku, samozrejme, že je predmetom zárobku, ked ho ideš prenajímať a ešte z príjmov ho dokážeš slušne prerobiť......
proste ho len nechceme predat a ani nechat lezat len tak, tak aby si aspon zarobil na naklady nan plus nejaky maly zisk, kedze ho v najblizsej dobe neplanujeme predat.
v texte
monok
04.12.10,19:45
Dakujem za odpoved.
Katy a R
04.12.10,20:04
.. lenže pre budúci rok už nebude platiť päťnásobok ŽM, ale 500 € :mee::mee:
KEJKA
05.12.10,07:10
súhlasím, ale 1.raz sa uplatní v DP za rok 2011.
Princíp odpovede zostáva. Je lepšie uplatniť 2*cc900, alebo 2*500, ako iba raz.