nadmuluna
04.12.10,09:58
Prosim Vas, chcela by som sa poradit. Pracovala som na polovicny uvazok v nemenovanej spolocnosti na mandatnu zmluvu ako office manager. Zamestanvatel mi vsak nevyplatil mzdu /aj dalsim 3 ludom/ a aj ju vyplatit odmieta.. napisal mi ze ak sa s nim osobne nestretnem tak prepada cela vyplata v prospech jeho firmy. Chcem dat tuto situaciu preverit na inspektorate prace. Mandatna zmluva patri obchodnemu pravu, upravuje vsak zavislu cinnost, co presetruje inspektorat prace. Otazka znie, kebyze dam zmluvu preverit na inspektorat nedostanem sa sama do problemov ze som tuto zmluvu podpisala a budem platit pokutu? Dakujem za vsetky rady.
Nadmuluna
Mária27
04.12.10,12:22
Nemusíš mať obavy. Účastníkmi mandátnej zmluvy sú spravidla podnikatelia, nie je to však obligatórne.

V tvojom prípade ak nie je predmet mandátnej zmluvy predmetom tvojho podnikania, mali ste si v zmluve dohodnúť odmenu. Ak odmenu zmluvne dohodnutú máte, nie je problém.

Ak odmenu dohodnutú v zmluve nemáte, napriek názvu zmluvy ide o príkaznú zmluvu v zmysle § 724 a nasl. občianskeho zákonníka. Musíš potom žiadať cenu obvyklú v zmysle § 730.