beedo
04.12.10,10:27
Čaute ludia,
má tu niekto skusenoť s nezavislim kurením do auta na elektriku? Na predohrev chladiacej kvapaliny. Klasicka elektrická špirala napojená na zásuvku 220V, dáky spínač + termostat. Dá sa niečo také kupiť či len doma vykuťilovať?
misoft
04.12.10,16:28
Treba si ujasniť podstatné.
Vykurovanie z verejnej elektrickej siete (230V), alebo vykurovanie zo siete vozidla (12V)?
Pokiaľ z verejnej elektrickej siete (230V), neodporúča sa priamo používať "špirálu" - nebezpečenstvo úrazu el. prúdom. V takom prípade sa odporúča buď oddeľovací transformátor, alebo transformovať napätie na nižšiu hodnotu (12V), ale nie tými "šmejdovými" trasformátorčekmi (jednojadrovými), ale transformátorom s oddelenými vinutiami (samostatné primárne a sekundárne vinutie). Potom by sa dal realizovať i časový spínač, ktorý by zapínal primárne vinutie (230V). Ako ohrievacie teleso by sa potom mohlo použiť ohrievanie ako pre akvária a pod. (tie sú niekedy na 12-18V).
Pokiaľ by to šlo zo siete vozidla, použiť časovač (prípadne termostat) na 12-14V, vyhrievacie teleso na rovnakú hodnotu a všetko by to bolo napájané batériou vozidla. Len malé upozornenie: pokiaľ by to šlo z batérie vozidla, nemusela by potom mať dostatok energie na roztočenie štartéra a súčasný štart.
Flinstone
04.12.10,17:55
asi myslíš niečo podobné
http://www.normans.cz/produkty/ohrev-chladici-kapaliny/blokove-ohrivace

autobusy to bežne používajú, aby v veľkých mrazoch nemusel vrátnik obiehať autobusy a natočiť ich...
beedo
04.12.10,21:18
Da sa nieco take zohnat aj na slovensku?
Flinstone
05.12.10,04:35
Dáša_
05.12.10,05:13
Len tak na okraj, o nezávislom kúrení hovorili včera na Prime v autosalóne http://www.iprima.cz/videoarchiv/100047

tuším je to hned na začiatku.

Ale nie o doma robenom, to by musel byť iný program z primy :)
Flinstone
05.12.10,06:50
Len tak na okraj, o nezávislom kúrení hovorili včera na Prime v autosalóne http://www.iprima.cz/videoarchiv/100047

tuším je to hned na začiatku.

Ale nie o doma robenom, to by musel byť iný program z primy :)
tu nebola reč o nezávislom kúrení (bufík) ale o takom čo napichneš normálne do el. zásuvky :)
beedo
05.12.10,07:04
Ma to niekto namontovane v aute?
Kde ste si to dali namontovat a co Vas to stalo?
Flinstone
05.12.10,11:04
ja som uvažovaval o pridavnom kurení do auta na podstate LPG .

páči sa mi myšlienka, že LPG, je stlačiteľný a dobre skladovateľný

a uvažoval som, prerobiť nejakú väčšiu dodávku na obytný automobil

ak mate nejaké návrhy, čo linky, sem z nimi.
do dodávky, resp. obytného auta sa to hodí super

http://www.tatragas.sk/eshop/index.php?m=detail&id=543
Flinstone
05.12.10,11:15
tak o takom niečom som potreboval vedieť .
Dik Flinstone .
chodievaš na ryby? Sused mal tak karavan... motor, varná doska a kúrenie z jednej nádrže. Tie gamatky majú výhodu, že aj vzduch na spaľovanie sajú zvonku, tak sa neotráviš.
Gapo
05.12.10,13:01
Raz som niekde čítal takú ponuku, že namiesto plniaceho uzáveru na chladiči sa dá vložiť ohrievacie teleso. Ale to veru neviem kto to bol. Takže dá sa aj takýmto smerom rozmýšľať.:confused::cool:
beedo
05.12.10,22:17
Raz som niekde čítal takú ponuku, že namiesto plniaceho uzáveru na chladiči sa dá vložiť ohrievacie teleso. Ale to veru neviem kto to bol. Takže dá sa aj takýmto smerom rozmýšľať


No v podstate... ??? teplo sa bude šíriť vodou ale kým by to vyhrialo motor. Neviem, neviem či by aj nádržka vydržala. Mňa skorej zaujma či ma niekto namontovanú špirálu v bloku motora a ako je s tým spokojný.
dad111
06.12.10,19:21
Mal som to namontované, auto som už predal a bolo to vynikajúce. Tie špirály sa originál montujú do motorov ZETOR. Tam sa vyhodí mrazová poistka a vsunie sa tam špirála. Môže to byť aj do hadice vody, to ale nemusí byť ideálne. Ja som to mal v hlave motora. Zapojené to bolo cez termostat, ktorý som tam tiež dorobil. Jediná nevýhoda bolo to, že keď som cestoval na dlhšie a auto bolo mimo dosah el. siete, musel som riešiť náhradný predhrev. Na ten účel som mal malý infražiarič s PB 2 kg fľašou. To je ale už otvorený oheň.
beedo
06.12.10,19:46
Uz som nasiel na vebe predajcov ktory ponukaju spiraly. Len ked to chcem dat namiesto mrazovej poistky do hlavy jak sa to uchyti? Je problem vybrat mrazovu poistku? Treba zlozit s motora aj celu hlavu? Nie su potom s tym problemy?
pavol54
06.12.10,19:54
Raz som niekde čítal takú ponuku, že namiesto plniaceho uzáveru na chladiči sa dá vložiť ohrievacie teleso. Ale to veru neviem kto to bol. Takže dá sa aj takýmto smerom rozmýšľať


No v podstate... ??? teplo sa bude šíriť vodou ale kým by to vyhrialo motor. Neviem, neviem či by aj nádržka vydržala. Mňa skorej zaujma či ma niekto namontovanú špirálu v bloku motora a ako je s tým spokojný.
Avie majú bežne namontované v hlave vyhrievacie špirály na 220 V a je to bezpečné najmä v kombinácii s časovým spínačom nainštalovanom na domovej zásuvke, ale počul som že existuje aj vyhrievacia vložka (na tom istom princípe ) vkladaná do hadice medzi motorom a chladičom. Aviu by som v zime bez hodinového predohrevu ani nenaštartoval.
dad111
06.12.10,20:22
Ja som to mal tiež na AVII. Na hlave je vzadu plechový kryt, ktorý som vymontoval, sústružníkovi som dal urobiť medzikus, ten som navaril na plech a do neho som vsunul tú špirálu. Vedľa nej bola vložka pre termostat z bojlera. Originál sú tie špirály do dier po mrazových poistkách, ale v bloku motora. Taká tuším na AVII nie je. Poistky v hlave motora bývajú zväčša v oleji a tam tú špirálu nemožno dať. Inak mrazová poistka je vlastne len plech ohnutý do tvaru zátky pivovej fľaše. Tá je vsunutá do diery v bloku a pri zamrznutí by ju malo vytlačiť. Teda vybrať sa dá napríklad navrtaním diery a vylúpnutím napríklad skrutkovákom. Dostať ich kúpiť ako náhradný diel, ak by sa to nepodarilo a musela by sa vybrať poistka na inom mieste.
pavol54
07.12.10,10:06
Ja som to mal tiež na AVII. Na hlave je vzadu plechový kryt, ktorý som vymontoval, sústružníkovi som dal urobiť medzikus, ten som navaril na plech a do neho som vsunul tú špirálu. Vedľa nej bola vložka pre termostat z bojlera. Originál sú tie špirály do dier po mrazových poistkách, ale v bloku motora. Taká tuším na AVII nie je. Poistky v hlave motora bývajú zväčša v oleji a tam tú špirálu nemožno dať. Inak mrazová poistka je vlastne len plech ohnutý do tvaru zátky pivovej fľaše. Tá je vsunutá do diery v bloku a pri zamrznutí by ju malo vytlačiť. Teda vybrať sa dá napríklad navrtaním diery a vylúpnutím napríklad skrutkovákom. Dostať ich kúpiť ako náhradný diel, ak by sa to nepodarilo a musela by sa vybrať poistka na inom mieste.
Dnes to už robiť nemusíš, dá sa kúpiť hotový diel so špirálou.
beedo
08.12.10,14:26
Vieš poradiť kde sa to dá kúpiť?
Ja mám síce feldu ale parkujem pre domom. Ráno kým sa naraňajkujem by som špirálu pripojil na sieť nech vyhreje motor. Elekt. zásuvka a auto sú od seby maximálne 8m.Keď zapnem ventilátor nech sa mi nezahmlieva predné sklo a lepšie snáď bude aj štartovať.
Vo felde na "hlave" je s každej strany mrazová poistka (snád je to mrazová poistka) Má to priemer asi 30mm - laicky som to odmeral "šublérov". Že by sa na jednej strane vybrala oistka a vlisovala špirála...
Možno sa to zdá drahé riešenie,do práce idem cez dve dosť frekventové križovatky. Keď sadnem do studeného auta a pohnem sa, začne sa predné sklo zahmlievať a poriadne nič nevidím. Veť to poznáte.
pavol54
08.12.10,15:19
Vieš poradiť kde sa to dá kúpiť?
Ja mám síce feldu ale parkujem pre domom. Ráno kým sa naraňajkujem by som špirálu pripojil na sieť nech vyhreje motor. Elekt. zásuvka a auto sú od seby maximálne 8m.Keď zapnem ventilátor nech sa mi nezahmlieva predné sklo a lepšie snáď bude aj štartovať.
Vo felde na "hlave" je s každej strany mrazová poistka (snád je to mrazová poistka) Má to priemer asi 30mm - laicky som to odmeral "šublérov". Že by sa na jednej strane vybrala oistka a vlisovala špirála...
Možno sa to zdá drahé riešenie,do práce idem cez dve dosť frekventové križovatky. Keď sadnem do studeného auta a pohnem sa, začne sa predné sklo zahmlievať a poriadne nič nevidím. Veť to poznáte.
zahmlievanie skiel nemá nič spoločné s teplotou motora, radiátor pri takomto ohreve sa nevyhreje, aby sa ti nezahmlievalo, treba ihneď spustiť ventilátor aby sa vydýchaný teplý vzduch nekondenzoval na studenom skle. alebo použiť utierku
beedo
08.12.10,16:39
A kde sa dá kúpiť ten hotový diel zo špirálou? U nás som obehol pár "mototechna" a pozerali na mňa o čom točím...
pavol54
08.12.10,18:47
A kde sa dá kúpiť ten hotový diel zo špirálou? U nás som obehol pár "mototechna" a pozerali na mňa o čom točím...
Neviem kde je to u vás, ale v každej predajni na Avie, vyrábajú ho češi v najhoršom prípade v každom väčšom meste sa nachádzajú opravovne špecializované na avie tam ho kúpiš za facku z nejakého vraku. Inak všetko je na webe len sa treba správne pýtať
dad111
08.12.10,19:36
Záleží koľko za to chceš dať. Tú špirálu by mali predávať aj v predajniach s ND pre traktory.
http://www.molpir.com/blade/c/53/elektricky-predohrev.html
http://www.ld-toptel.sk/index.php?page=ohr_telesa&story=ohr_vody&view=vod_4619
evaj63
10.12.10,19:20
na fabiu s klimatizaciou sa montuje elektricky modul predhrevu vzduchu o rozmeroch cca 20x15cm /da sa kupit za 95e/ ktory ma 3 sekcie a jedna zozerie cca 15amper,aby sa to dalo elektricky utiahnut treba do vozidla dat 120Ah alternator na 3 sekcie na dve 90Ah a na jednu s odretymi usami 75 Ah alternator vlozil som ho do clia namiesto peloveho filtra a elektricky cez rele na rychlost 3 ventilatora cez leto sa len vyberie poistka napajajuca to rele po 100 metroch uz auto temperuje a to je zapojena len jedna sekcia koli alternatoru ktory ma 75Ah
beedo
11.12.10,12:53
ten molpir vyzera zaujmavo, len neviem preco tu niektory riesa kde zohnat predohrev do avie kej ja to potrebujem do osobneho auta
evaj63
11.12.10,18:55
nemozete riesit predohrev vody v hociakom aute bez nuteneho obehu chladiva cerpadielkom v celom chladiacom systeme,nemozete zohriat len hlavu valcov motora a zvysok nechat tak,chladny motor sa musi zohrievat symetricky inac by prinajlepsom pustilo nejake tesnenie v horsom pripade by nieco prasklo tie spiraly na 220v by chladivo zohrialo len v jednom bode na bod varu a zvysok by bol studeny podla okolitej teploty cim nizsej tym vacsia katastrofa,traktor ma blok motora aj hlavu valcov z liatiny osobaky z hlinika,da sa spravit predohrev vody tak ze sa vyrobi priruba v priemere privodnej hadice do chladica /treba vyskusat ci po nastartovani studeneho motora cez danu hadicu cirkuluje voda/ a do nej sa namontuju 2-3 klasicke zhavice montovane do dieselov keby ta voda necirkulovala zhavice zhoria,kedze ich nema co chladit.Jeden zhavic ma odber cca 8 amper co je 112Watt
pavol54
12.12.10,14:52
nemozete riesit predohrev vody v hociakom aute bez nuteneho obehu chladiva cerpadielkom v celom chladiacom systeme,nemozete zohriat len hlavu valcov motora a zvysok nechat tak,chladny motor sa musi zohrievat symetricky inac by prinajlepsom pustilo nejake tesnenie v horsom pripade by nieco prasklo tie spiraly na 220v by chladivo zohrialo len v jednom bode na bod varu a zvysok by bol studeny podla okolitej teploty cim nizsej tym vacsia katastrofa,traktor ma blok motora aj hlavu valcov z liatiny osobaky z hlinika,da sa spravit predohrev vody tak ze sa vyrobi priruba v priemere privodnej hadice do chladica /treba vyskusat ci po nastartovani studeneho motora cez danu hadicu cirkuluje voda/ a do nej sa namontuju 2-3 klasicke zhavice montovane do dieselov keby ta voda necirkulovala zhavice zhoria,kedze ich nema co chladit.Jeden zhavic ma odber cca 8 amper co je 112Watt
To závisí od rýchlosti ohrevu( hliník sa pre zváraním nemusí predohrievať ale liatina áno takže tá je háklivejšia na praskanie) a dosiahnutej teploty, kvapalina sa ohrieva a po ohreve ako ľahšia prúdi nahor, teplo v kovoch ( vodičoch) sa šíri všetkými smermi u hliníka dokonca rýchlejšie, (tento by sa choval ako izolant keby v ňom bola vykonaná precipitácia kremíka v takom množstve že by bola prerušená vodivosť ale to by sme sa nebavili o bloku z hliníkovej zliatiny ale o inej časti motora kde sa takýto materiál použil pokusne,) Ten ohrev chladiacej kvapaliny sa vykonáva z jedného jediného dôvodu t.j. aby vstreknutá nafta mala optimálnejšie teplotné podmienky na vznietenie pod tlakom a nezrazila sa na príliš studenej hlave a stene valca, čím sa vytvorí chudobná zmes na vznietenie vytvorenie potrebného tlaku.
beedo
14.12.10,19:26
Špirála bude zohrievať vodu a voda bude zohrievať "hlavu" motora. V hliníku sa teplo šíri rýchlo.
Taurus84
05.08.11,12:31
Ja som to v traktory namontoval medzi horný vyvod cerpadla a termostat,voda sama cirkulovala systémom ,tepla stúpa hore,studena dolu,keď sa prehrial motor,teplom zohriaty termostat prepustil vodu do chladiča a cez spodne pripojenie z chladiča na vodné čerpadlo zase studena voda k spirale poklial sa zase neuzavrel termostat. Pri minus 7 na teplotu motora 70 stupnou to trvalo 1hod.Ale to už bolo cítiť teplom aj chladic. A ešte k zhavicom,mal som zapojene 4 v rade zapojene paralelnom zapojení ,výkon do vody slabý ,nezohreju ani prd,ale samé o sebe sa vonkajsia časť prehrievala,a aj na 3mm priemere kabla veľmi zmäkla izolácia od toho tepla. Zhavic nieje stavaný na dlhodobý ohrev. Zo siete vozidla rychle vybije bateriu,aj 180ah 1100A .pri zapojenej nabijacke prichádza k jej prehrievaniu,pretože odber je veľmi vysoký .Na 4 zhavice to pod 12A nebolo.
julius studeny
18.12.13,21:48
ja to mam namontovane v aute a funguje to vyborne,a stalo ma to 70 euro aj s robotou