polis1
04.12.10,14:03
Dobrý den

potrebujem radu:
1. SZCO prevádzkovala fitness centrum s tým, že danú živnosť pozastavila k 31.8.2010 a založila si novú s.r.o na prevádzkovanie fitness kde sú dvaja spoločnici, ale v danej szčo ostali pozdlžnosti teda za nájomné toho fitness a je možné dané faktúry za najom prehodiť do tej s.r.o?lebo ani v zakladatelskej zmluve proste nikdy to nie je uvedené či to ide najeko prehodiť na sr.o firmu..raz som sa s tým stretla ale mali v zmluvách že všetky závazky a pohladávky za fyzickú osobu preberá sr.o a že či aj tomto prípade to ide alebo ako by ste mi poradili čo s tým?
ucetni_fantozzi
04.12.10,13:11
ak to fitnesko ma prevziat novs spolocnost ako "podnik", tzn. vratane majetku ako aj vsetkych zavazkov, je mozne to riesit zmluvou o predaji podniku alebo jeho casti. toto je vsak pomerne zlozity proces, na ktory je dobre mat pravnika a napokon aj kvalitneho uctovnika...

inak nie je dovod, aby s.r.o. platila zavazky za f.o. - tzn. platila za plnenia, ktore neprevzala. radsej si dorieste penazne toky tak, ze tie zavazky zaplati f.o.
polis1
04.12.10,13:20
no práve ja by som to tak práve chcela aby to mali lebo ten druhý spoločník s tým nesúhlasí ..lebo ked to tak beriem tak sr.o je uplne niečo iné ako szčo..i ked ten čo mal szčo je aj spoločník v sr.o ..práve som to tak už mala že tam od začiatku bola zmluva o predaji podniku ale tu až už je všetko hotové a ová sr.o je zabehnutá tak ten majitel čo mu platia nájomné tak by to tak chcel ale je pravda, že ten druhý spoločník s tým musí súhlasiť..a právnička tak isto im povedala čo im zakladala sr.o že zavazky fo nech si platí sama a sr..o svoje ..a nemala sa tá zmlva o predaji urobiť už na začiatku ako zakladali s.r.o?
ucetni_fantozzi
04.12.10,16:56
zmluva o predaji podniku sa overuje u notara, takze odpoved je v tomto pripade zrejme ano, ak chceli prevziat celu prevadzku (podnik) aj so zavazkami, malo to byt uz urobene
Rozalka
04.12.10,18:16
Pred predajom podniku odporúčam prečítať § 17a) ZDP ... väčšinu chuť na "predaj podniku" rýchlo prejde.
KEJKA
05.12.10,08:11
Ak pozastavenie živnosti pretrvá do roku 2011, čo zrejme áno, tak SZČO bude musieť aj tak upraviť svoje DPFO - vysporiadať majetok a záväzky akoby ukončil živnosť.
Takže najjednoduchšie bude staré záväzky zaplatiť v mene SZČO, ved prenajímateľovi to môže byť jedno, kto ich uhradí.
Chápem nového spoločníka, že nechce do podnikania ťahať resty druhého spoločníka-pôvodne SZČO.
polis1
05.12.10,09:50
poprosím teda napísať aby som mu to vysvetlila že ako mám upraviť majetok a závazky u SZČo ked má pozastavenú živnosť prosím napište mi to čo mám urobiť aby som mu to vedela vysvetliť..dakujem
Ajuška
05.12.10,10:38
zmluva o predaji podniku sa overuje u notara, takze odpoved je v tomto pripade zrejme ano, ak chceli prevziat celu prevadzku (podnik) aj so zavazkami, malo to byt uz urobene
...zvýraznené je odpoveďou na túto otázku??

...a nemala sa tá zmlva o predaji urobiť už na začiatku ako zakladali s.r.o?
...nevidím tu dôvod na dátumovú väzbu zmluvy o predaji podniku... je to predsa zmluvný vzťah dvoch ÚJ a je len na nich, kedy k jeho uzatvoreniu pristúpia...
...že notár overuje zmluvu o predaji podniku je informácia zavádzajúca...
ucetni_fantozzi
05.12.10,16:36
...zvýraznené je odpoveďou na túto otázku??

...nevidím tu dôvod na dátumovú väzbu zmluvy o predaji podniku... je to predsa zmluvný vzťah dvoch ÚJ a je len na nich, kedy k jeho uzatvoreniu pristúpia...
...že notár overuje zmluvu o predaji podniku je informácia zavádzajúca...

§476 ods. 2 obchodneho zakonnika - Zmluva vyžaduje písomnú formu a osvedčené podpisy predávajúceho a kupujúceho.

tu druhu pripomienku neviem, ci som pochopil - to akoze antidatovat zmluvu?

ak je to tak, tak hovorim - za prve, ako antidatujem overenie u notara (§476 ods. 2). za druhe, myslim ze na porade nedavame rady ako robit veci ilegalne...

ak to nie je tak a malo by prist k uzavretiu zmluvy napr. teraz - co bude tym podnikom? ved prevadzku ma zjavne v najme uz s.r.o., cinnost uz je prevadzkovana... to by pod predajomn podniku mali byt len tie zavazky? podnik je definovany v §5 obchodneho zakonnika takto:

Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.
Ajuška
05.12.10,16:49
§476 ods. 2 obchodneho zakonnika - Zmluva vyžaduje písomnú formu a osvedčené podpisy predávajúceho a kupujúceho.

tu druhu pripomienku neviem, ci som pochopil - to akoze antidatovat zmluvu?

ak je to tak, tak hovorim - za prve, ako antidatujem overenie u notara (§476 ods. 2). za druhe, myslim ze na porade nedavame rady ako robit veci ilegalne...

ak to nie je tak a malo by prist k uzavretiu zmluvy napr. teraz - co bude tym podnikom? ved prevadzku ma zjavne v najme uz s.r.o., cinnost uz je prevadzkovana... to by pod predajomn podniku mali byt len tie zavazky? podnik je definovany v §5 obchodneho zakonnika takto:

Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.
...overenie zmluvy notárom a osvedčenie pravosti podpisov sú obsahovo rozdielne "výrazy"... o antidatovaní som ani zmienku nepoužila, preto ani zvyšok Tvojich úvah k nemu nejdem komentovať... zo zadania som pochopila, že prevádzka a jej vybavenie neboli majetkom SZČO a rovnako tak ani nie sú majetkom s.r.o... nájomná zmluva s predajom podniku vôbec nesúvisí... a čo všetko okrem onoho záväzku má a môže vstúpiť do predaja medzi tými ÚJ ja zo zadania nevidím... som presvedčená, že s.r.o. môže kedykoľvek kúpiť aj časť podniku od SZČO... nielen pri jej založení...... a v tom zmysle som aj dala pripomienky...
ucetni_fantozzi
05.12.10,17:14
dobre, ja sa ale pytam, co je to za "predaj podniku", ak predmetom predaja maju byt zavazky, ale uz nie aktiva, ku ktorym sa viazu. a tymi aktivami je napriklad aj existujuca najomna zmluva (vid §5 - ...k podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty... - zmluva je v tomto pripade "pravom").
Ajuška
05.12.10,17:21
dobre, ja sa ale pytam, co je to za "predaj podniku", ak predmetom predaja maju byt zavazky, ale uz nie aktiva, ku ktorym sa viazu. a tymi aktivami je napriklad aj existujuca najomna zmluva (vid §5 - ...k podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty... - zmluva je v tomto pripade "pravom").
...ukončenie nájomnej zmluvy medzi SZČO a prenajímateľom znamená, že právo nájmu nemôže byť predmetom zmluvy o predaji podniku (alebo jeho časti)...a záväzky (akékoľvek), ktoré takouto zmluvou preberie nadobúdateľ sú predmetom dojednania účastníkov zmluvy... nemyslím si, že by tomu dajaký § bránil...resp. diktoval priame súvislosti...