Dack
04.12.10,14:27
Ahoj, rozviedli sme sa pred dvoma rokmi. Bývalá sa odsťahovala k priateľovi, ja som sa po roku znova oženil a odsťahoval do miesta bydliska manželky, kde žijeme v dočasne prenajatom byte. V spoločnom byte zostala bývať dcéra s priateľom. Rozdelenie BSM sme neriešili. Zhodli sme sa, že spoločný byt necháme deťom (máme ešte syna, ktorý je v zahraničí). Po dvoch rokoch sa situácia zmenila. Dcéra sa s priateľom rozišla a keďže nestíhala platiť nájom tak do bytu zobrala podnájomníčku. Bývalá prichádza na to, že ani nový partner nie je to pravé orechové a chystá sa nasťahovať naspäť do spoločného bytu.
Ja som v lete ochrnul, teraz maródujem a je skoro isté, že sa do práce nevrátim a pôjdem na invalidný. S manželkou bývame v prenajatom byte a spoločne renovujeme staršiu chalupu kde chceme bývať. Problém je v tom, že z invalidného dôchodku rekonštrukciu nedokončíme zvlášť keď ja už nie som schopný vykonávať ťažšie práce. Na dokončenie prestavby a vlastne zabezpečenie si bývania potrebujem dostať svoj podiel zo spoločného bytu.
Bývalej som navrhol predaj spoločného bytu s tým, že suma sa rozdelí rovnomerne medzi nás dvoch a deti, tak aby si každý mohol začať budovať svoje bývanie ale ona s tým nesúhlasí.
Ako na to?
willma
04.12.10,13:54
keďže neprešli tri roky od rozvodu tak návrhom na súd na vysporiadanie BSM
Mária27
04.12.10,15:14
Musíš podať návrh na vyporiadanie BSM na súd, sotva dostaneš peniaze inak. V návrhu musíš uviesť všetok spoločný majetok a navrhnúť aj spôsob jeho vyporiadania.

V prvom rade žiadaj predaj bytu a rozdelenie peňazí medzi vás dvoch. Deti nerieš, tým môžeš dať peniaze aj potom. Ak nebude ex súhlasiť s predajom a bude žiadať, aby bol pridelený jej do vlastníctva, žiadaj okamžité vyplatenie (nie splátky), ak nemá - nech si vezme úver.

Je skutočne lepšie podať návrh na rozdelenie BSM do troch rokov od rozvodu, lebo neskôr by ste sa už zo zákona stali spoluvlastníkmi bytu pol na pol.
Dack
04.12.10,15:29
Ďakujem.
Predpokládám, že toto riešenie bude vyžadovať dosť vysoké finančné náklady. Viete niekto aké?
Pokiaľ nebudem mať peniaze z predaja bytu neviem si predstaviť ako to financovať.
profesional
04.12.10,15:42
Nemusi. Mozes sud poziadat o odpostenie sudneho poplatku, staci preukazat socialnu nudzu.
willma
04.12.10,15:44
nepredpokladám, že by boli až tak vysoké. Návrh podaj bez kolkových známok - príde ti potom výzva na úhradu.
Mária27
04.12.10,17:26
zákony 71/1992 Zb. (o súdnych poplatkoch)

Položka 6

a) Z návrhu na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 66 eur
b) Za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z predmetu konania, ak sa konanie skončilo rozsudkom, 3 % a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 66 eur, najviac 16 596, 50 eura


§ 2
Poplatníci
(1) Poplatníkom je:
c) obaja účastníci v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo jeden z nich podľa rozhodnutia súdu,