smuto
04.12.10,15:13
Ahojte mam 22 rokov a potrebujem poradit v minuly piatok som zacal dost silno kaslat (suchy kasel) a teploty sa vysplhaly na 39,5 tak som si dal domacu liecbu cesnaky paraleny teraflu stavu z cibule s cukrom... kasel trochu zhlienovitel ale ked som vykaslal hlieny tak to bolo znovu to iste ako predtym suchy kasel a teplota. Uz mi ta teplota dost isla na mozog tak som v nedelu uz nevydrzal a isiel som vecer na pohotovost kde mi doktorka bez toho aby mi vypocula dychanie a kasel povedala ze mam anginu a dala mi nejake antibiotika 1000mg a bromhexin na vykaslavanie spolu s probiotikami na hnacky... Tak som si pomyslel ze to bolo dost odflaknute vysetrenie ale ze antibiotika by som asi tak ci tak dostal aj na zapal priedusiek alebo pluc. Tak som sa zacal liecit teplota hned po prvej noci klesla na okolo 37,5-38 co ma dost potesilo ale zato mi zacal tak silny, drazdivy, hlienovito-suchy kasel ze som sa skoro zadusil a ked som kaslal tak som skoro az ranajky vykaslal. Hlieny mi zacali behat po celom hrudniku a ked spim tak priatelka vravi ze moj hrudnik vyhrava jak orchester : ) Teplota vsak klesla az na 36,7 ale ja sa az do dnes citim jak keby som mal v hrudi zapal a furt kaslem a vyhravam pri dychani muziku. A takto to trva az dodnes a zajtra beriem posledne antibiotika. Obavam sa ze ked ich doberiem tak teplota stupne a budem zas tam kde som bol. Co si myslite stanovila doktorka dobru diagnozu alebo to moze byt nieco vaznejsie ? krv nevykasliavam a co sa tyka fajcenia tak fajcil som od 16-18 potom od 19-21 som nefajcil a zas som zacal (som ja ale debil) ale uz 2 tyzdne nefajcim a uz ani v zivote nebudem. Moze to byt aj abstinencny priznak z fajcenia taky silny drazdivy kasel ? Zacinam mat trochu strach v utorok idem na vysetrenie a asi ma poslu aj na RTG ale dovtedy keby ste mali nejake rady cim by sa dal kasel aspon trochu utisit a pohodlne sa vyspat alebo nieco silne ucinne na vykaslanie hlienov ktore mi aktivne behaju po hrudi a nemozem sa ich zbavit. Dakujem za kazdu radu
pepsikova
04.12.10,14:25
...čo to je "" nejaké antibiotika 1000mg"?...lieky bez mena?..
...absťák od nikotínu to asi nebude, iste ťa doktorka aj popočúvala....nemysli si, že po dvoch- troch dávkach budeš fit...RTG ukáže, poprídade CT plúc- ak to bude už moc akútne...ale neboj, nezomrieš!...hlieny sa odtrhajú pomaly, lieky zaberajú tiež v intervaloch, tak čím to chceš urýchliť?..maslový obklad na prsia by mohol pomôcť- ak si potom nepôjdeš jednu bafnúť...
smuto
04.12.10,14:32
Takze antibiotika sa volaju 2 x 1000mg Amoksiklav (filmom obalene tablety).
Bafnut si urcite nepojdem a dakujem za radu mohol by byt aj olivovy olej miesto masla ?
smuto
04.12.10,14:34
A este som zabudol doktorka ma neodpocuvala iba mi pozrela do hrdla a vypisovala lieky...
pepsikova
04.12.10,14:38
Takze antibiotika sa volaju 2 x 1000mg Amoksiklav (filmom obalene tablety).
Bafnut si urcite nepojdem a dakujem za radu mohol by byt aj olivovy olej miesto masla ?..

..lieky máš dobré, a ten zábal je dobrý maslový- maslo, nie nátierkové na teplý vatový tampon- väčší, aby pokryl plúca, prikryť zohriatym uterákom...proti kašlu pomáha aj teplé pivo...a okolo hrdla si daj vlhký zábal- v chladnej vode namoč vreckovku daj na hrdlo a obaľ šatkou, alebo uterákom...
buchač
04.12.10,15:30
A este som zabudol doktorka ma neodpocuvala iba mi pozrela do hrdla a vypisovala lieky...
mimotemy

...hm , žeby potom SIS ...:rolleyes:...ti teda neviem ...;)

...ešte dobre , že len do hrdla ...:D:D:D
buchač
04.12.10,15:31
...sorry , drbe mi ...:)
pasuliatko
04.12.10,16:03
kúp si Ambrobene capsule retard a to ti pomôže na vykašliavanie.
neviem či zrovna ti pri tomto pomôže RTG... ak ti atb nezabrali tak si daj urobiť test (odber krvi) na čierny kašeľ, nakoľko sa toto ochorenie znova rozširuje po slovensku najmä v BA okrese.
Petra Nová
04.12.10,16:44
Veľa si toho napísal, ale predpokladám, že neočakávaš stanovenie diagnózy na základe príznakov, ktoré si tu uviedol. Tie môžu poukazovať najmenej na 100 možných chorôb, ktorých liečenie si vyžaduje rôzne prístupy a lieky.

Doplním pasuliatko, že nie je rozšírený len čierny kašeľ, ale aj pľúcna forma chlamýdiovej infekcie,obidve sú vysokoinfekčné choroby a preto by si mal hneď v pondelok ísť za svojim obvodným lekárom, aby Ťa vyšetril a dal urobiť vyšetrenia, ktoré by prípadne vylúčili nakazenie týmito baktériami. Je to v Tvojom záujme, lebo tieto neliečené infekcie môžu zanechať spúšť v Tvojom tele. Ale je to aj o zodpovednosti, aby si nenakazil aj tých, s ktorými prídeš do styku. Obidve tieto infekčné choroby sa šíria kvapkovou infekciou. A myslím si, že Amoksiklav, nie je tým účinným liekom na tieto pliagy. Či už to bola angína alebo niečo iné, mal by si ísť za lekárom, aby zhodnotil Tvoj zdravotný stav a podľa neho určil ďalšiu liečbu.
BXLmiami
04.12.10,16:47
No hlavne si to niečo,čokoľvek,daj spraviť v pondelok ráno u svojho lekára a neotravuj zase v nedeľu pohotovosť.Co si si vlastne myslel že s Tebou pohotovostný lekár urobí?Tieto veci treba riešiť v normálnom pracovnom čase ked funguju všetky laboratoriá.Do krku pozrela,angína je tam jasne vidieť antibiotiká ti dala naslepo a pokračovanie má byť na obvode a nie cez weekend o tážden na internete alebo zase na LPS.
smuto
04.12.10,17:04
Dakujem vsetkym za rady. Dal som si ten maslovy zabal a brufen to mi zrazilo teplotu aj kasel a lepsie sa mi dycha. V pondelok teda idem na to vysetrenie a spytam sa aj na ten cierny kasel ale to teda dufam ze nechytila aj priatelka ale ona zatial ani len nepokasliava a citi sa fajn a to skoro kazdu noc spime spolu tak dufam ze bude v poriadku.
ivantt
04.12.10,17:26
mimotemy

...hm , žeby potom SIS ...:rolleyes:...ti teda neviem ...;)

...ešte dobre , že len do hrdla ...:D:D:D

mimotemyCo je to SIS ? Syndróm Inžinierskych Sietí ??? :D:D:D
Petra Nová
04.12.10,17:40
Dakujem vsetkym za rady. Dal som si ten maslovy zabal a brufen to mi zrazilo teplotu aj kasel a lepsie sa mi dycha. V pondelok teda idem na to vysetrenie a spytam sa aj na ten cierny kasel ale to teda dufam ze nechytila aj priatelka ale ona zatial ani len nepokasliava a citi sa fajn a to skoro kazdu noc spime spolu tak dufam ze bude v poriadku.
No, ak spolu každú noc spíte a vládzeš, tak to potom až tak hrozné nebude.:confused:
ErinErin
04.12.10,18:17
Nič v zlom, ale keď si si dal Bromhexin na v podstate suchý kašel (píšeš, že len sem-tam hlien), tak Ťa určite bude "drhnúť". Len si nepridávaj ten doporučovaný Ambrobene, lebo Bromhexin sa Ti v organizme metabolizuje práve na ambroxol = účinnú látku Ambrobene. Akurát budeš mať dvojnásobnú dávku a dusiť sa ešte viac.

Skús vysadiť Bromhexin. Ak Ti neprejde suchý kašeľ, v podstate nepotrebuješ liek na jeho liečbu. Niečo na tlmenie si daj, len ak by Ťa to obťažovalo - napr. ak nemôžeš spať.
Silnejší by mal byť Robitussin antitussicum s účinnou látkou dextrometorfan, klasika sú Tusin, Stoptusin, Ditustat.
Katka01
04.12.10,18:36
No moja mama mala kasel a horucku, velmi dlho sa to tahalo, stale sa to zhorsovalo. Sprvoti nesla k lekarovi, az po tyzdni, tam jej spravili vytery, kym boli vysledky bol dalsi tyzden a jej sa to furt nelepsilo. Nakoniec jej zistili, ze ma chlamydiu na plucach, liecila sa z toho viac nez mesiac. Ty to samozrejme mat nemusis, ale ak by sa to dlho nelepsilo, tak je lepsie si nechat spravit vysetrenia. Co sa tyka antibiotik, ja k nim moc vrely vztah nemam, myslim, ze v dnesnej dobe nie su prilis ucinne (lebo ich bereme furt).
delonka
06.12.10,08:44
Smuto, angína je jedna vec a kašeľ druhá.,

pri liekoch na kašeľ si daj najmä pozor na to, že ak berieš lieky na vykašlavanie, tak si ich dávkuj max. do 17.00 hod., ak si dáš neskôr, príde vykašliavanie na teba v noci., to však platí pri hlienovitom kašli., pokiaľ máš suchý kašeľ, dráždivý, tak užívaj určite niečo na upokojenie-mne osobne pomáha lyžička medu,pomaličky rozpúšťaj v ústach aj v noci.

ak by to bola angína, tak ťa bolia mandle, nemôžeš prehĺtať, ťažko sa ti papká a pod., pomôže kloktanie, teplučký čajík a najmä - teplotu do 38,5 celzia nezrážaj Paralenom ani ničím iným, tvoria sa protilátky čiže tvoja imunita, ak ju zastavíš, tak aj nabudúce ochorieš na toto isté., treba to vyležať, pokoj, kľud /aj od priateľky/ nemusíš sa sňou deliť o všetko.,

želám skoré uzdravenie.