jajaš
04.12.10,20:55
chodim do prace popoludni prevažne od 11.00 do 19.00, asi mesiac som skusila obedovat v praci,no strava bola otrasná a tak som si prestala platit obedy, listky sme nedostávali,
teraz sa stravujem doma, no nutia ma bud chodit na obedy alebo si brat stravne listky, no ak chcem listky musim priniest potvrdenie od lekára, že sa nemôžem stravovať v práci, som v začarovanom kruhu, bud budem chodit na obedy a budem hladná, pretože varia fakt nanič a aj tak budem jesť doma, dvakrat zaplatim sa stravu (v praci aj doma) alebo neviem... poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem
terezamaria
04.12.10,20:08
chodim do prace popoludni prevažne od 11.00 do 19.00, asi mesiac som skusila obedovat v praci,no strava bola otrasná a tak som si prestala platit obedy, listky sme nedostávali,
teraz sa stravujem doma, no nutia ma bud chodit na obedy alebo si brat stravne listky, no ak chcem listky musim priniest potvrdenie od lekára, že sa nemôžem stravovať v práci, som v začarovanom kruhu, bud budem chodit na obedy a budem hladná, pretože varia fakt nanič a aj tak budem jesť doma, dvakrat zaplatim sa stravu (v praci aj doma) alebo neviem... poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem

Pokiaľ má zamestnávateľ pre zamestnancov zabezpečené stravovanie v podnikovej jedálni, nie je povinný dávať gastrolístky - na to si zrejme myslela.

Zostáva Ti teda jediná možnosť, nestravovať sa - pokiaľ Ti strava nechutí a stravovať sa zo svojich zdrojov alebo naozaj navštíviť lekárku a vysvetliť jej, že strava je " nejedlá ", či by Ti nenapísala papier na diétu.
veronikasad
04.12.10,20:09
chodim do prace popoludni prevažne od 11.00 do 19.00, asi mesiac som skusila obedovat v praci,no strava bola otrasná a tak som si prestala platit obedy, listky sme nedostávali,
teraz sa stravujem doma, no nutia ma bud chodit na obedy alebo si brat stravne listky, no ak chcem listky musim priniest potvrdenie od lekára, že sa nemôžem stravovať v práci, som v začarovanom kruhu, bud budem chodit na obedy a budem hladná, pretože varia fakt nanič a aj tak budem jesť doma, dvakrat zaplatim sa stravu (v praci aj doma) alebo neviem... poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem
Pozri § 152 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#152

Zamestnávatel si splnil svoju povinnosť, na stravovacie poukážky nárok nemáš. Ak je strava nekvalitná, treba sa sťažovať, aby zamestnávatel zabezpečil nápravu.
doktor01
04.12.10,20:39
chodim do prace popoludni prevažne od 11.00 do 19.00, asi mesiac som skusila obedovat v praci,no strava bola otrasná a tak som si prestala platit obedy, listky sme nedostávali,
teraz sa stravujem doma, no nutia ma bud chodit na obedy alebo si brat stravne listky, no ak chcem listky musim priniest potvrdenie od lekára, že sa nemôžem stravovať v práci, som v začarovanom kruhu, bud budem chodit na obedy a budem hladná, pretože varia fakt nanič a aj tak budem jesť doma, dvakrat zaplatim sa stravu (v praci aj doma) alebo neviem... poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem
No v žiadnom prípade ťa zamestnávateľ nemôže nútiť, aby si sa stravovala (TJ: aby si na jeho príkaz odoberala stavu). V ZP je jasne stanovené povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stavu pre zamestnancov, ale zamestnanec nemá žiadnu zákonnú povinnosť si tuto stavu odoberať. Ak nechceš nemusíš. Na druhej strane je pravda, že zamestnávateľ je povinný vydávať gastrolístky len v určitých prípadoch (a tam zrejme nespadáš).
PS: Nerozumiem ale prečo ak budeš jesť doma, dvakrát zaplatíš za stravu (v práci aj doma). V prací predsa nemáš povinnosť platiť za stavu keď nechceš (neodoberáš) odoberať stavu ktorú zamestnávateľ zabezpečil.
Jednoducho zamestnávateľovi oznám, že ti tá strava nechutí a preto žiadne ďalšie lístky nechceš iba ak gastrolístky za ktoré si sama budeš zabezpečovať stavu ktorá ti bude vyhovovať.
buchač
04.12.10,20:40
Pozri § 152 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#152

Zamestnávatel si splnil svoju povinnosť, na stravovacie poukážky nárok nemáš. Ak je strava nekvalitná, treba sa sťažovať, aby zamestnávatel zabezpečil nápravu.

...oponujem ...

Čo ak je to fakt , že z hľadiska zdravotného sa MUSÍ napríklad diétne stravovať ...diagnóz je neúrekom ...

Aj keby tá strava bola neviem ako kvalitná ...;)
bubkoch
05.12.10,06:56
...oponujem ...

Čo ak je to fakt , že z hľadiska zdravotného sa MUSÍ napríklad diétne stravovať ...diagnóz je neúrekom ...

Aj keby tá strava bola neviem ako kvalitná ...;)

ked sa zamestnanec MUSI stravovat dietne, tak nech sa stravuje, ale zamestnavatel uz s tym nic nema ...

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

ani slovo o diagnozach alebo specialnej strave
buchač
05.12.10,07:14
ked sa zamestnanec MUSI stravovat dietne, tak nech sa stravuje, ale zamestnavatel uz s tym nic nema ...

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

ani slovo o diagnozach alebo specialnej strave

...hm poviem Ti ja ...

JA o tom viem , že aj takáto možnosť existuje ...niekto nie ...


Stravovanie pracujúcich

Určite ste postrehli, že od 1. 9. 2007 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, ktorá prinesla pomerne jasné pravidlá, podľa ktorých musí zamestnávateľ zabezpečovať stravovanie zamestnancom. Prvýkrát je pamätané aj na nás. Ak ste o tom ešte nepočuli, tak vás isto zaujme aspoň táto stručná informácia.

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi (ktorý odpracuje aspoň 4 hodiny denne) stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy. Môže tak urobiť prostredníctvom vlastného stravovacieho zariadenia alebo prostredníctvom iného stravovacieho zariadenia, ako aj poskytnutím tzv. gastro lístkov. Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na stravovanie najmenej vo výške 55% ceny jedla, najviac vo výške 55% stravného určeného pri pracovnej ceste v trvaní
5 - 12 hodín (tj .dnes 89.- Sk, z toho 55% je 48,95 Sk). Hodnota stravovacej poukážky sa považuje za hodnotu jedla a je najmenej 75% stravného poskytnutého na pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín (teda 75% z 89.- Sk je 66,75 Sk). Znamená to, že gastro lístok od 1. septembra by nemal byť v nižšej hodnote ako 66,75 Sk. Z tejto sumy zamestnávateľ prispieva najmenej 36,71 Sk najviac 48,95 Sk. Samozrejme k tomu je možné čerpať príspevok zo sociálneho fondu.

Podstatná zmena je však v tom, že ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľov, potom mu zamestnávateľ poskytne finančný príspevok v sume určenej podľa hore uvedených pravidiel (teda od 36,72 Sk do 48,95 Sk ).
Všetky sumy, ktoré uvádzam hore, vychádzajú zo v súčasnosti platného právnemu stavu. Ak sa zmení zákon o cestovných náhradách, zmenia sa aj uvedené hodnoty.

Je potrebné ešte uviesť, že vyššie, resp. odlišné podmienky je možné dohodnúť len po prerokovaní zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov.
Myslím, že táto úprava podstatne zjednoduší náš život, pretože teraz už zamestnávateľ bude musieť poskytnúť príspevok na stravovanie, pokiaľ nezabezpečí sám diétne stravovanie.
(Nová právna úprava je uvedená v § 152 novelizovaného zákonníka práce).

Živnostníci (SZČO) si môžu vo výdavkoch uplatniť celú hodnotu stravovacej poukážky, teda dnes 89.- Sk. Musia však preukázať jej zakúpenie. Preto doporučujem uzavrieť zmluvu s firmou, ktorá predáva gastro lístky a potom celú hodnotu stravovacích poukážok, ako aj náklady s tým spojené
môže vykazovať v účtovníctve. Lístky si môže kúpiť na každý reálne odpracovaný deň (tento postup platí len ak výdavok účtuje, teda nevykazuje ich paušálom - ale to nech sa poradí u svojej ekonómky).
http://www.celi.sk/content/stravovanie-pracujucich

a ďalej



Úspech v parlamente
S účinnosťou od 1. 1. 2010 znie § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov nasledovne:

„Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.“
http://www.celiakia.sk/modules.php?op=modload&name=News&file=article&order=desc&thold=-1&mode=nested&sid=2805

...takže , toť otázka ....????

ani slovo o diagnozach alebo specialnej strave
Ako to teda vlastne je , keď si tieto linky pozrieš ? ;)

P.S.:
Ozaj , len poznámočka ...toto už inak dávno fungovalo v poniektorých podnikových stravovacích zariadeniach , len vtedy išlo o tú povestnú ochotu a ústretovosť voči zamestnancovi . Ten , ktorý tú diétu potreboval , vždy si mal z ponuky čo vybrať ...vždy ...
Hm , ale to bolo v dobách temnoty totalitných časov , keď bol na prvom mieste zamestnanec a nie zamestnávateľ , ktorý sa len nahrabať potrebuje !!!!!
KEJKA
05.12.10,07:40
odpovede sú síce užitočné, ale mimo témy, nakoľko zadávateľka výslovne uvádza :
.. poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem
buchač
05.12.10,07:50
Keď nevidí dôvod , nech nehľadá spôsob ...
veronikasad
05.12.10,08:12
...oponujem ...

Čo ak je to fakt , že z hľadiska zdravotného sa MUSÍ napríklad diétne stravovať ...diagnóz je neúrekom ...

Aj keby tá strava bola neviem ako kvalitná ...;)
Juraj, prečítaj si pozornejšie prvý príspevok. Moja reakcia bola naň.
Stefan2005
05.12.10,08:15
... si myslím, že boli aj odpovede týkajúce sa témy:

1. nestravovať sa u zamestnávateľa - nútiť predsa zamestnanca nemožno, ani mu nasilu predať podnikové stravné lístky, resp. ak sa dal súhlas k zrážke lístkov zo mzdy, treba ho odvolať

2. sťažovať sa - uviesť dôvod neodoberania stravy v zariadení nekvalitou.

Otázkou zostáva, aká kvalitná je vlastne tá strava - jeden subjektívny názor asi nezmení kvalitu podávanej stravy - a otázne je, či najde viacej stravníkov, ktorí sú ochotní podpísať sa pod nekvalitu stravy.

Iné riešenia - teda, ak zo zásady nechce deklarovať lekárskym potvrdením to, čo nie je - asi potom nie sú (ak nebudeme uvažovať z tohoto titulu o zmene zamestnávateľa, a pod. ).
doktor01
05.12.10,08:32
odpovede sú síce užitočné, ale mimo témy, nakoľko zadávateľka výslovne uvádza :
.. poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem
Mimo témy?
Však zadávateľku sa snaží zamestnávateľ obmedzovať nad rámec zákona "nútia ma buď chodiť na obedy alebo si brat stravne lístky, no ak chcem lístky musím priniesť potvrdenie od lekára, ..." .
Ešte raz, zamestnanec nemá zákonnú povinnosť odoberať stravu a ani lístky. Je to len jeho vlastné rozhodnutie. Nemožno ho do niečoho takého nútiť.
Potom sa nečudujme zadávateľke, že hľadá riešenie svojho problému, keď ju zamestnávateľ obmedzuje. Nik predsa nechce platiť za niečo čo nechce.
buchač
05.12.10,08:36
Juraj, prečítaj si pozornejšie prvý príspevok. Moja reakcia bola naň.


Ak je strava nekvalitná, treba sa sťažovať, aby zamestnávatel zabezpečil nápravu.
Veď hej ...beriem

ALE ja som aj na toto narážal

Aj keby tá strava bola neviem ako kvalitná ...
...tak potom čo s dietárom ???

Ale zadávateľka sa musí rozhodnúť sama .
Len tri možnosti má :
- blafy obedovať
- za svoje sa stravovať
- alebo s doktorom sa dohodnúť

Ja , teda JA...by som tretiu možnosť volil ...;)
Jednoznačne !!!
veronikasad
05.12.10,08:40
K tej tretej možnosti - no neviem či sa dohodne, lebo takéto potvrdenie by mal aj do zdravotnej dokumentácie doktor zapísať ...

Ak je strava nekvalitná, treba žiadať zmenu dodávatela stravy (ak sa dováža) alebo vymeniť kuchára/ku. Zrejme ide o závodnú jedáleň.
Ak je to však len osobný pocit, lebo doma varí inak, neostáva jej inič iné, len si stravu nosiť z domu v randlíčku.
a_je_to
05.12.10,09:18
chodim do prace popoludni prevažne od 11.00 do 19.00, asi mesiac som skusila obedovat v praci,no strava bola otrasná a tak som si prestala platit obedy, listky sme nedostávali,
teraz sa stravujem doma, no nutia ma bud chodit na obedy alebo si brat stravne listky, no ak chcem listky musim priniest potvrdenie od lekára, že sa nemôžem stravovať v práci, som v začarovanom kruhu, bud budem chodit na obedy a budem hladná, pretože varia fakt nanič a aj tak budem jesť doma, dvakrat zaplatim sa stravu (v praci aj doma) alebo neviem... poradte,
nemam zdravotne problemy a nividim dôvod aby mi lekarka pisala vymyslenu diagnozu , dakujem

Toto poznám .... viem o čo ide. V bývalom zamestnaní pamätám aj na stravu, aj na spokojnosť s ňou. Dvakrát do roka boli ROH - celopodnikové schôdze. Takmer bez diskusie ... keby nebolo dvoch troch nespokojencov so stravou z 250 zamestnancov podniku. Po pár žoviálnych diskusných príspevkoch funkcionárov ... schôdza čo schôdza ... nespokojnosť so stravou. Tá istá téma, tí istí diskutujúci ... tie isté uzávery - čiže žiadne. Strava sa dovážala z vysokoškolskej vývarovne. Denne ju jedlo 1000 študentov a 300 zamestnancov školy. Nebol fakt dôvod, čo namietala naprostá väčšina, ale boli takí, čo ho našli a vystupovali, dokladali, preukazovali, usvedčovali, požadovali .... neuspeli. Nielen z radov nášho externého odberateľa, ale aj z radov študentov - aj tam sa našli vždy ... nejakí traja. To neboli fakty, to bola nepomenovaná netabuľková diagnóza. Tá sa sporadicky vyskytuje v každej štatistickej vzorke. . Ja to milovýsmešne nazývam gastro-autizmus. Všetci sme nejakí ... dominantne zhruba rovnakí, ale aj diferenciálne veľmi odlišní.
Aj v terajšom zamestnaní mám kolegu. Stravujeme sa za gastráče v reštauráciách. Z ponuky 3-5 jedál si dokáže uvážlivo vybrať ... ale nesmie tam byť tatarka, smotana, olivy, kukurica, paradajky, neidentifikované omáčky a dresingy, vývary ... ani strúhaný syr, hoci vyprážaný má rád. Ťažké, niekedy poburujúce a niekedy ohromne zábavné ... Najmä pre mňa, ktorý zje takmer všetko.
A roky strávené v školských a rodičovských radách škôl, kde chodili moje deti - osobitná kapitola.
Aj Ty si jedna z takýchto vzoriek. Nepomôže nič, myslím právne a oficiálne, len ... Choď za zamestnávateľom, nič nezakrývaj. Povedz mu že máš problém, či by Ťa nevypočul, nepochopil a nejako Ti nepomohol, že stačí iba chcieť pomôcť, za rovnaké výdavky ...nič viac. Povedz, že si uvedomuješ, že chyba je v Tebe, že za to nemôžeš, ale že ho prosíš, či by Ti nemohol a či by Ti nezabezpečil za rovnakú cenu gastrolístky. Nech Tvoju prosbu o pochopenie berie namiesto potvrdenia lekárky a umožní Ti stravovať sa podľa Tvojej chuti, ktorá je iná, než väčšinová. Ak je inak s Tebou a Tvojou prácou spokojný, určite Ti vyjde v ústrety. Za gastráče si vyberieš potraviny, alebo polotovary podľa svojej chuti. Ak Ti to odmietne, nezúfaj , tak ho popros, nech Ti sľúbi, že o tom bude aspoň časom rozmýšľať. Taký sľub Ti v tej chvíli veľmi rád dá .... ale bude sa mu sám pripomínať a vnútorne ho tlačiť, kým ho nedorieši. Stravovanie vo firemnej jedálni zruš. Podľa mňa časom sám príde s ponukou, že si môžeš zobrať gastrolístky. Niektoré veci jednoducho žiadajú svoj čas a svoje vlastné dozrievanie.
jajaš
06.12.10,16:34
Dakujem za prispevky,
možno môj problem vyrieši jeden z nich, ak plati,že sa nemusim stravovat ani poberat listky,
na margo stravy,pracujem v zariadeni pre male deti do 6 rokov, polovica personalu sa stravuje, druha ma lekarske potvrdenia, strava je vhodná pre male babetka, male porcie, neochutené, a tak ďalej ,
apelovala som u zamestnávatela, u pani, ktorá ma na starosti stravu, dietnej sestry, ktoru máme, nekvalifikovaných kucharok, no každy má nejaku svoju výhovorku, aj iní stravnici sa stažuju, no nikto nič neurobi,
na druhej strane - prácu potrebujem a netrufnem si volat nejaku kontrolu,
takže sa spokojne najem doma a budem obdivovat všetkých, ktorí sa stravuju v práci, vlastne ostatny personál ma dvanastky a najest sa dvakrat do týždna v praci a zobrat si stravny listok za nočnu im asi vyhovuje