leli80
05.12.10,07:06
Dobrý deň.
Mohol by mi niekto poradiť aký počítač by som si mala kúpiť na bežné domáce použitie? Ale aby nebol príliš drahý. S monitorom tak do 500 Eur. A ako je to Windowsom a MS Office, už je to nainštalované pri kúpe v počítači? Ďakujem.
Fero11
05.12.10,06:31
Rozhodni sa ci chces stolovy PC, alebo notebook (klasicke stolove PC v rovnakej konfiguracii ako notebooky su lacnejsie). Samozrejme kazdy ma svoje vyhody a nevyhody.
MS Win v niektorych pripadoch je v PC (tkz OEM verzie, ktora vyjde lacnejsie, ale je urcena len pre konkretny PC) niekedy nie, je ho potrebne dokupit, tak isto aj MS office. Pripadne ak si student, mas nejake zlavnene softy.
V kazdom pripade nic nekupuj predtym ak sa dopredu neinformujes o lacnejsich alternativach, pretoze potom uz moze byt neskoro (napr. ak sa jedna aj o software ak skusis linux, tak za soft zaplatis 0€ (co sa o MS neda povedat))
tranzistor20
05.12.10,06:57
Ak pokladas za bezne domace pouzitie internet-filmy-kancelarske aplikacie a nejake jednoduchsie hry tak nato je 500 eur az az .... Tak ako ti radi Fero ..dolezite je rozhodnut sa ze ci notebook alebo stolny Pc ... Potom sa mozme odrazit dalej...

Za 500 eur sa dnes da kupit celkom slusny notebook...
leli80
05.12.10,10:31
Ďakujem za odpovede.
Najskôr som chcela notebook, ale som sa dozvedela, že opravy sú o dosť drahšie ako u stolového a nepotrebujem ho ani prenášať, tak asi bude pre mňa lepší stolový.
A mohli by ste mi napísať aj technické parametre alebo rovno značku počítača, ktorý by som si mala kúpiť? Dík.
robovi
05.12.10,12:25
Ďakujem za odpovede.
Najskôr som chcela notebook, ale som sa dozvedela, že opravy sú o dosť drahšie ako u stolového a nepotrebujem ho ani prenášať, tak asi bude pre mňa lepší stolový.
A mohli by ste mi napísať aj technické parametre alebo rovno značku počítača, ktorý by som si mala kúpiť? Dík.

Toto je doslovna vyzva na flame diskusiu. Kazdy ti bude odporucat nejaku inu znacku, ine parametre. Najlepsie bude, ked si kupis pc s co najvacsou RAM, s co najvacsim HDD, grafickou kartou, ktora ma najlepsie zobrazenie a najrychlejsie zobrazenie s najrychlejsim procesorom a s najlepsimi parametrami zakladnej dosky. Aha a este monitor s co najlepsim rozlisenim. S tym, ze sa zmestis do 500 €. Toto je ale univerzalna odpoved. Je dolezite co preferujes. ci kancelarske aplikacie, pozeranie filmov, pracu s videom, graficke aplikacie. Od toho zavisi, pri akom hardveri pridas na vykone na ukor ineho hardveru. Ziadne znackove stolne pc nekupuj. Zbytocne su predrazene. Kup si skladacku.
Fero11
05.12.10,13:01
Niekto koho to bavi, by ti mohol vybrat komponenty na poskladanie komplet PC, ostatny by to mohli schvalit prip. poopravit/vylepsit a napr. v alfa.cz je aj taka moznost, ze s vybranych komponentov ti PC poskladaju a poslu, tym sa clovek vyhne komplikaciam pri skladani (poskladanie je asi cca 500KC).
Ja som si cca pred 1,5 rokom poskladal toto http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=M7O01KCB01HRX01P5T01K0F01P9N01P5E 018N001Q3N01COS02MQU01 a fachci mi to zatial bez jedinej chyby. Je to obycajny podpriemer, ale uplne mi vyhovuje. Zameral som sa na to aby mi fungovalo bez problemov prehravanie HD videa a dalsia dolezita vec bola minimalna hlucnost (myslim si ze notebooky hucia viac ako moj PC )

edit:
Kupoval som to preto v alfa.cz, lebo bol vyhodny kur KC voci € a vyslo ma to o nieco lacnejsie ako keby som bral zo slovenska. Teraz sa uz o to nezaujmam, mozno su lepsie ceny na slovensku, treba troska pochodit po eshopoch a poprehliadat kde, co a ako
srska
05.12.10,14:31
Dám ti tip na PC za 500 USD: dá sa to bez problémov vyskladať aj od SK dodávateľov: http://www.hardware-revolution.com/500-workstation/ ;)
(http://www.hardware-revolution.com/500-workstation/)
tranzistor20
05.12.10,17:19
Len chcem dodat ze notebook ktory mam je v poradi 5...ked ratam aj firemne aj sukromne ...a ani na jednom sa mi nic nepokazilo... takze s tymi opravami notebookov to nieje az take "drahe" ... samozrejme poznam aj takych co mali 3 notebooky a na vsetkych im cosi odislo...ono niekto moze povedat ze na znacke nezalezi ale osobne si to nemyslim ...Toto ale plati u notebookov.... Ak ste rozhodnuta pre stolny pc , tam suhlasim s tym ze najrozumnejsie je si to vyskladat... skuste teda poprosit niekoho znameho alebo tak ,nech vam vysklada zostavu , zaveste to sem a my sa vam tu k tomu mozme vyjadrit ....
Andy Kralik
05.12.10,18:48
.....Ziadne znackove stolne pc nekupuj. Zbytocne su predrazene. Kup si skladacku.....

Vidis, ja by som ti radil presne naopak. Kup si radsej nejaky znackovy pocitac, resp. skladacku ktoru robila nejaka vacsia "renomovana" pocitacova firma, kde mas vyssiu sancu" ze komponenty su v danej kombinacii otestovane a nebudu robit problemy.
Notebooky, ak sa pokazia sa uz tazsie opravuju, ale napriklad moja osobna skusenost je ze s notebookmi som mal osobne mensie problemy, ako s velkymi pocitacmi. Ale dost zalezi aj od "stastia" na konkretny kus.

V kazdom pripade si ale vsimaj:
1. Aka je zarucna doba? Niekedy je moznost si zaruku priplatit na dalsi rok-dva. (Ja by som to zvazil)
2. Kde ma firma servis? (Nie ze jediny zmluvny servis je 100km od bydliska a musis to tam zaniest osobne)
tranzistor20
06.12.10,05:13
...tak na 2 roky mas zaruku isto pokial nepojde o mechanicke poskodenie..co si myslim ze u pani nehrozi... a po tych dvoch rokoch ak nejaky komponent odide tak nahradny bude stat maximalne 50-100 eur..ak sa bavime o zostave do 500e.... Tak si myslim ze to nieje az take hrozne... mne osobne na kompoch odisiel 1x Hdd a 1x grafika.... Hdd mal 6 rokov a grafika iba rok....ale dal som jej zabrat a reklamaciu mi uznali...takze si nemyslim zeby u stolneho trebalo hladiet na znacku... Postup aky navrhuje Andy sa myslim viac hodi pre nejake firmy kde sa nekupuje iba jeden PC.... a tam sa navyse k takymto PC dodava bezplatny HW outsourcing.. Ale tak..to je moj nazor z mojej praxe ...

K tomu predlzeniu zaruky.... je to dost drahe...ak sa bavime o zostave za 500 eur , mozes pocitat s tym ze za predlzenie o dalsi rok dva zaplatis minimalne 15% ceny zostavy.... konkretne HP pyta pri zostavach nad 1000 eur 230 eur navyse....
KoxXxo
06.12.10,05:52
Vyhľadaj najbližší kamenný obchod s PC technikou (nie obch. reťazec), daj chlapíkovi parametre, on Ti to poskladá a v prípade problémov to máš za rohom. Ak Ti dá ponuku, môžeš ju sem pridať na posúdenie.
mamina h.
07.12.10,23:37
Len chcem dodat ze notebook ktory mam je v poradi 5...ked ratam aj firemne aj sukromne ...a ani na jednom sa mi nic nepokazilo... takze s tymi opravami notebookov to nieje az take "drahe" ... samozrejme poznam aj takych co mali 3 notebooky a na vsetkych im cosi odislo...ono niekto moze povedat ze na znacke nezalezi ale osobne si to nemyslim ...Toto ale plati u notebookov....
ja mam treti notebook v poradi, na prvom odisla zakaldova doska, na druhom graficka karta, ktora bola integrovana v zakl. doske, cize oprava sa neoplatila v ani jednom pripade, obidva odisli nie dlho po skonceni zaruky, toto predsa nie je nahoda ! na aku znacku nedas dopusit ? ja som mala vsetko hp, a nie najlacnejsie ! :D
sfinks
07.12.10,23:51
ja som mala vsetko hp, a nie najlacnejsie ! :D
HP a notebook to nejak nejde do kopy ... HP su super ale ako despktopove masinky ale ako notebooky ich nekupujte... stale ludi to drzi ze HP je super co uz velmi davno nieje ... ted ak ozacali robit notebooky .... dnesna kvalita sa moze vyrovnat kvalite aceru z pred par rokov spat ...
mamina h.
07.12.10,23:56
HP a notebook to nejak nejde do kopy ... HP su super ale ako despktopove masinky ale ako notebooky ich nekupujte... stale ludi to drzi ze HP je super co uz velmi davno nieje ... ted ak ozacali robit notebooky .... dnesna kvalita sa moze vyrovnat kvalite aceru z pred par rokov spat ...
a co by ste mi odporucili ? posledny co mam je tento :
mobile workstation hp elite book 8730w
ma 2 roky, zatial som spokojna, ale kedze zaruka prave konci, pocitam ze cochvila sa s nim budem lucit
srska
10.12.10,07:24
HP a notebook to nejak nejde do kopy ... HP su super ale ako despktopove masinky ale ako notebooky ich nekupujte... stale ludi to drzi ze HP je super co uz velmi davno nieje ... ted ak ozacali robit notebooky .... dnesna kvalita sa moze vyrovnat kvalite aceru z pred par rokov spat ...
ja mám 2,5 roka HP COMPAQ 6710b a za tú dobu úplne bez problémov
Jarda Slatinany
05.01.11,20:08
Já už jsem vybouřený, co se týká her, tak uvažuju o tomhle kompu-zotac-zbox-hd-nd02-barebone-cerny. Externí dvd mechaniku mám, monitor, myš, klávesnici, sata hdd a ram z kouslýho notebooku taky. Na prohlížení netu to stačí a skoro nic to nebere. Když se to připojí k nějaké nové LCD televizi, tak se z toho stane multimediální centrum schopné přehrát cokoli a internet je pro tohle hračka.