tetele
05.12.10,11:11
Prajem všetkým pekný deň . Poprosila by som vás o radu s problémom , ktorí nám ponúklo SBD. Dali nám možnosť zmeny rozpočítavania plynu. Podľa vyhlášky 358/2009 ÚRSO sa rozpočítaval vo vyúčtovaní plyn 40% na plochu a 60% na dieliky merača. Každý nájomník v byte má merače na radiatoroch . V spoločných miestnostiach (práčovňa, sušiareň) merače niesu , ale sú vyhrievané . V roku 2010 bol upravený zákon k vyhláške 358/2009 ÚRSO a to tak , že sa môžeme rozhodnúť o zmene vyúčtovania (60% na plochu , 40% na dieliky merača) . Mohli by ste mi poradiť , čo by bolo pre nás najvýhodnejšie ?? V bytovke bývame 6. nájomníkov v 4. troj-izbových bytoch a dvaja v dvoj-izbových v strede bytovky.
Ďakujem
sito
05.12.10,10:40
Vo vyhláške sa nehovorí o rozpočítaní plynu, ale tepla a nákladov z teplo. SBD vám ponúka mačku vo vreci, ak vám nepredloží, aké zmeny v úhrada nastanú zmenou spôsobu rozdelenia nákladov.

V konečnom dôsledku SBD nemôže rozhodovať, musí rešpektovať rozhodnutie vlastníkov. Vlastníci si môžu zvoliť podľa odseku 10 uvedenej vyhlášky akýkoľvek pomer rozdelenia podľa m2 a meračov. Teda od 0 do 100 %.

Bez detailov domu je ťažko radiť. Treba m2 a počet nameraných jednotiek, ks. pri digitálnych prístrojoch, dielikov pri odparovacich prístrojoch.

Ale všeobecne, chcete prístroje využívať iba na 40 %??? Potom načo sú vám, oplatí sa domu investovať do prístrojov? Dá vám niekto zľavu 60 %?
verkaz
05.12.10,10:52
Aké máte doterajšie skúsenosti ? Ako využívajú dodávku tepla všetci nájomníci ? Nie je v niektorom byte maká spotreba tepla? Družstvo Vám nemôže nanútiť pomer odporúčaný vyhláškou. Aj vo vyhláške sa hovorí " ako sa dohodnú vlastníci bytov" a družstvo musí podla dohodnutého pomeru rozpočítavat dodané teplo.
tetele
05.12.10,11:48
sito Nechápem tejto odpovedi : Ale všeobecne, chcete prístroje využívať iba na 40 %??? Potom načo sú vám, oplatí sa domu investovať do prístrojov? Dá vám niekto zľavu 60 %?...... My sme už prístroje zakúpili a nainštalovali a sú komplet zaplatené . Keď dáme väčšie % na dieliky merača tak predsa stredné byty budú vo výhode ako byty ktoré sú na krajoch bytovky , pretože automaticky majú väčšiu spotrebu na vykurovanie bytu ako stredné byty.
sito
05.12.10,12:48
Ak by boli náklady rozdelené podľa m2, uhradili by ste 824,04 euro

No, za prístroje ste zaplatili 100 % sumu. Prečo nerozpočítať podľa ných 100 % nákladov, vyhláška 358/2009 to umožňuje? Prečo len 40 %, tak doporučuje vyhláška?

Ak by ste zaplatili 100 % podľa prístrojov, zaplatili by ste 865,63 euro.

Dohodli ste sa, že 60 % podľa prístrojov, to je 519,03 + 40 % podľa m2, to je 329,62, spolu to je 848,65 euro.

Ak sa dohodnete, že 40 % podľa prístrojov, to je 346,02 + 60 % podľa m2, to je 494,42, spolu to je 840,44 euro.

To sa dá vidieť z priložených podkladov. Aký dopad to ma na celý dom a všetky byty sa nedá povedať bez podkladov zo všetkých bytov.

Ale pomer 60 % základná zložka a 40 % spotrebná zložka vás zvýhodňuje v tomto prípade. Čo bude za rok 2010, ťažko povedať. Zasa treba všetky podklady. Pri šiestich bytoch by to nemal byť problém spraviť viac rozdelení a porovnať.
tetele
05.12.10,14:09
Podľa tvojich výpočtov som to pochopila tak , že to máme nechať tak, že 40% na plochu a 60% na dieliky meračov tak ako doteraz a nič nemeniť . Zatiaľ sa neviem dostať k ostatným vyúčtovacím dokladom ostatných bytov . Zatiaľ ďakujem za pomoc .
sito
05.12.10,14:18
To som nepovedal. Ak si nedohodnete žiadnu zmenu, platí to, čo máte schválené podľa vyhlášky 630/2005. Ta nebola zrušená.