kvakkvak
05.12.10,11:59
Som zivnostnik, pracejem pre jedno nemenovane medium, od januara mi dali vyzvu aby som pracoval ako sprostredkovatel sluzieb- aby som si zalozil medialnu agenturu. Mam doniest vypis z obchodneho registra co najskor. Moja otazka je, ci mozem ako zivnostnik zalozit medialnu agenturu, a aky je postup. Musim byt sro? Ak nie tak teda potrebuju vypis zo zivnostenskeho registra? Aky to bude rozdiel, pre mna? Absolutne sa v tom nevyznam, ani ekonomicke ani pravne veci, ale zavisi na tom moja praca. Dakujem za akekolvek informacie.
Deiky
05.12.10,19:16
1) Pri zivnosti si zaplatis za dalsi obor teda zivnost..., no najprv treba zistit ci vyzaduje spôsobilost ak ano aku... 2 Pokial ches rucit majetkom tak chod do podobneho rizika.. osobne by som volil s.r.o. ak si ssprostredkovatel inej spolocnosti môze sa cubidup stat ze nebudes môst plnit zmluvne podmienky a môzu ta zrunovat... Ako srocka rucis vyskou ZI teda tvoji obchodny partneri maju aj nejaku istotu a aj ty mas istotu ze ak padnes neprides o to cim rucis ako zivnostnik teda cely svoj majetok : )))... Pri zriadeni sro by si musel upustit od jednoducheho uctovnictva a musel by si otvorit podvojne... co obnasa aj novu administraciu a viac papierovaciek...

Ak sa neorientujes v obchodnych spolocnostiach a celkovo v sytseme odporucam bud ist na konzultanom alebo chytit knihu a citat... Staci zakon o obchodnych spolocnostaich ten ti odpovie na zakladne otazky....
sroservis
05.12.10,20:12
Dobrý deň,

aj ja by som odporúčala si všetko dobre premyslieť.

Ak chcete podnikať ako živnostník (t.j. s neobmedzeným ručením, ale jednoduchým účtovníctvom, zo začiatku s nízkym odvodovým zaťažením, nízkou administratívnou záťažou pri vybavení oprávnenia), zrejme by ste si mali vybaviť živnosť na Reklamné a marketingové služby, príp. aj na Sprostredkovateľskú činnosť v oblasti reklamy (ide o voľné živnosti, stačí Vám riadne vypísať formulár a zaplatiť kolok 5 eur za každú živnosť).

Predmet podnikania by ste zrejme mali ešte prekonzultovať s Vašim doterajším zamestnávateľom (partnerom), aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, keď mu budete fakturovať svoje služby.

Môžete sa rozhodnúť aj pre s.r.o. (ak chcete mať obmedzené ručenie - do výšky nesplateného vkladu), ale jej založenie a následná "obsluha" (vrátane príp. zrušenia) je už administratívne náročnejšie.
Na internete isto nájdete porovnania rozdielov podnikania na živnosť a v s.r.o.

Všetko dobré.
kvakkvak
06.12.10,09:35
Dakujem, tak som to priblizne aj vedel, ale ak budem nadalej zivnostnik(teda casom by som chcel zalozit aj sro) ako zalozim agenturu? mam zivnost na marketingove a reklamne sluzby, ale agenturu musim zapisat v obchodnom registri? co este k tomu treba?
sroservis
06.12.10,20:34
Ja si myslím, že keď už máte živnosť na reklamné a marketingové služby, tak už v podstate máte reklamnú agentúru.

Spojenie reklamná agentúra v podstate len vyjadruje, že je vytvorený podnik (spojenie ľudského a hmotného a nehmotného substrátu), ktorý sa zaoberá reklamnou činnosťou. Ak tomu správne rozumiem vaša agentúra je ešte malá (pracujete v nej len Vy), ale môžete rásť (môžete zamestnať iných ľudí, rozmnožiť obchodný majetok a pod.).

Teda ste reklamnou agentúrou aj keď ste "len" živnostník, ale môžete si založiť aj s.r.o. (ak sa Vám to javí z iných pohľadov výhodné).

Ak sa rozhodnete založiť s.r.o., môžem Vám s tým pomôcť. Návrhy podávam prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu (zníženie súdneho poplatku o 50%). Všetko dobré.
kvakkvak
07.12.10,06:57
Chcem ostat zatial zivnostnik. Mohli by stze mi pomoct aj zo zapisom do OR aj ako fyzickej osoby? Chcem to urobit elektronicky ale nemam el. podpis. Dakujem
sroservis
07.12.10,11:24
Dobrý deň, viem Vám s tým pomôcť.
Rozumiem tomu tak, že chcete pôsobiť na svojich partnerov ako protokolárny podnikateľ. Pri rozhodovaní, či chcete ten zápis alebo nie, zvážte tiež, že osoby zapísané v obch. registri musia účtovať v sústave podvojného účtovníctva, čo bude pre Vás znamenať zrejme vyššie náklady.
marjankaj
07.12.10,12:13
Dobrý deň, viem Vám s tým pomôcť.
Rozumiem tomu tak, že chcete pôsobiť na svojich partnerov ako protokolárny podnikateľ. Pri rozhodovaní, či chcete ten zápis alebo nie, zvážte tiež, že osoby zapísané v obch. registri musia účtovať v sústave podvojného účtovníctva, čo bude pre Vás znamenať zrejme vyššie náklady. Ak sa rozhodnete zápis realizovať, napíšte mi, prosím, na mail (info@sroservis.sk).

Môžeš mi povedať podľa akého zákona musí viesť PÚ? Podľa zákona o účtovníctve FO nemusí viesť PÚ. §9 ods2).



§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)






§ 9 Účtovné sústavy (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura,

d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 165 969 594, 40 eura.
kvakkvak
07.12.10,12:57
No keby som mal viest PU asi by to boli velke naklady pre mna lebo som len maly zivnostnik, teda mozem nadalej mat jednoduche? Lebo ako si citam na nete tak riadne sumy su za vedenie PU.
Zoltán Kovács
07.12.10,13:13
Môžeš mi povedať podľa akého zákona musí viesť PÚ? Podľa zákona o účtovníctve FO nemusí viesť PÚ. §9 ods2).



Žeby podľa tohoto paragrafu Obchodného zákonníka? :) ;)

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
marjankaj
07.12.10,15:02
Žeby podľa tohoto paragrafu Obchodného zákonníka? :) ;)

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

A je tam aj paragraf.



§ 35
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.



Zatiaľ čo podľa §35 sú povinní postupovať podľa zákona o účtovníctve, v §36 sa to "iba konštatuje".:eek:


Ale raz možno budeme mať normálne zákony.
marjankaj
07.12.10,15:05
No keby som mal viest PU asi by to boli velke naklady pre mna lebo som len maly zivnostnik, teda mozem nadalej mat jednoduche? Lebo ako si citam na nete tak riadne sumy su za vedenie PU.

A kto ťa núti zapisovať sa do obchodného registra? Nevysvetlil si si to nejako inak?
kvakkvak
07.12.10,15:08
Vysvetlim, pracujem ako zivnostnik(reklamne a marketingove sluzby), pre TV, kde po skonceni externej spoluprace, je moznost pracovat nadalej a poskytovat priestor reklamny pre klientov, ktorych mam, ale ako medialna agentura. Podmienka TV je, ze musim im dodat vypis z OR.