zuzlej
28.11.05,10:43
Prosim Vas o radu.
Ak vystavím fatúru za najom nebytovych priestorov neplatitelovi DPH, musim ju vzdy vystavit bez DPH a pocitat koificient? Ked platitelovi vystavujem s DPH a tuto odvadzam?
Ako stanovím koificient (ked som taketo FA vystavovala od 7/2005. Ktore hodnoty mam koificientom prepocitat, a do ktoreho riadku danoveho priznania DPH treba vypocet uviest?
Musim za treti kvartal urobit dodatocne priznanie DPH?
dakujem.
velmi by ste mi pomohli ku kludnemu spanku.
Anairda
28.11.05,10:21
Ano, neplatiteľovi DPH vystavuješ fa bez DPH, u platiteľa sa môžeš rozhodnúť či s daňou alebo bez. Ak vystavíš s daňou, odvádzaš ju daňovému úradu. Ak teda máš neplatiteľ, musíš svoje vstupy , ktoré sa týkajú prenájmu priestorov (elektrika, plyn, prípadne kanc. potreby, telefon) krátiť koeficientom ( par. 50 Zákona o DPH ). V programe si tieto vstupy označíš ako koeficientované, aby program vedel, ktoré treba prepočítať, zadáš mu výšku odhadnutého koeficientu a program Ti sám vypočíta daň a hodí do 18.-teho a 22.-teho riadku DP k DPH .
K tomu dodatočnému DP, záleží podľa mňa od výšky toho rozdielu, pretože na konci roka sa aj tak bude ešte raz všetko prepočítavať, ale to sa rozhodni sama.
Monika Kováčová
28.11.05,11:04
Štyrikrát založená téma v dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)!!!
evita
29.11.05,08:58
Tiež prenajímame aj platcom aj neplatcom. Výšku koeficientu (predpokladaného) treba písomne oznámiť DÚ a potom rátať už iba týmto koeficientom celý rok a na konci roka vysporiadať. Koeficientové plnenia dávam iba k takým prijatým plnenaim, ktoré vyslovene používam pre platiteľov aj neplatiteľov (mobil, pevná linka, PHM, kancelárske potreby, update SW...). Médiá ako elektriku, vodu, plyn, teplo mám ako plne odpočítateľnú dph, lebo zmluvy s nájomcami máme iba na prenájom neb. priestorov s tým, že všetky médiá platia osobitne, čo je uvedené aj v zmluve. Na základe mojich došlých faktúr od dodávateľov týchto médií im rozfakturujem tieto dodávky. Čiže dph si odpočítam a zároveň aj odvediem. Neviem ako máš postavené nájomné zmluvy. Ak je prenájom aj s médiami, tak potom koeficient aj na tieto médiá.
:):):)