Karuša
05.12.10,16:41
Prajem všetkým dobrý večer,
Prosím Vás, viete mi niekto odpovedať na otázku:
Kde by som našla nejaké info o povinnosti dodržať zákon pri doručovaní dôležitých písomností aj zo strany trebárs úradu, alebo banky?
Ide o to, že sme v totálne patovej situácii - dom v dražbe. Celé sa to stalo vlastne preto, pretože nám banka všetky dôležité písomnosti ohľadne hypotéky tvrdohlavo posielala na starú adresu, hoci už tri roky sme v banke mali prepísanú novú korešp. adresu, na ktorú nám aj chodili aj výpisy.
Keďže sme nemali žiadne informácie o mimoriadnom spoplatnení úveru, nemali sme ako reagovať, ani sa brániť. O celej veci sme sa dozvedeli, až keď nám prišiel " líbesbríf " z dražobnej spoločnosti.
Budem Vám vďačná za každú odpoveď.
Xanti
05.12.10,15:53
Mária27
05.12.10,17:01
Zavolaj Markízu. Tá dokáže niekedy viac ako sudca. Banky sú citlivé na dobré meno.
Od banky žiadaj náhradu škody aj nemajetkovú ujmu.
Karuša
05.12.10,17:15
ďakujem Vám za odpovede, je to celé choré, s manželom sme už fakt zrelí na guľku do hlavy. Veď nám chcú predať krásnu novostavbu - tento rok skolaudovanú, veľký bungalov, samostatnú dvojgaráž a 1000 m2 pozemku za 63 000 € ! Celé je to v krásnom prírodnom prostredí 10 km od krajského mesta. A to sme boli banke dlžní pár splátok. Ani už nemám slov...
Xanti
05.12.10,17:22
Dražbe sa môžeš vyhnúť,
ak vyplatíš všetko čo si dlžná + poplatky.

Ale ak je to tak ako hovoríš, že Ti nedoručovali písomnosti tak oslov bankovú ombudsmanku a tiež aj TV.
arion92
05.12.10,17:39
Skús osloviť bankového ombudsmana http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=7&ved=0CEUQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.slsp.sk%2Fdownloads%2FIK%2Fin formacia_podanie_podnetu_ombudsmanovi.pdf&rct=j&q=bankov%C3%BD%20ombudsman%20kontakt&ei=JcP7TIpkia7yA-S6zMkL&usg=AFQjCNG7wQoZojUlJlQQ9q3tzczLjpk0tQ

http://www.sbaonline.sk/sk/kontakty/
Dat podnet na bankoveho ombudsmana je mozne az potom, ako klient nepochodi vo svojej banke - vid info zo stranky http://www.bankovyombudsman.sk/


Kedy sa mozem obratit na ombudsmana?
V pripade vzniku sporu najprv kontaktujte vasu banku a podajte jej staznost. Samozrejme, najlepsie pisomne. Ak sa banka k vasej ziadosti nevyjadri v stanovenej lehote, alebo sa vasa staznost nevyriesila, tak ako ste ocakavali, mate moznost podat podnet na Bankoveho ombudsmana.
Karuša
05.12.10,18:13
Čo sa týka ombudsmana - nemám veľkú dôveru, pani Černá tvrdí stále dokola, že v prípade problémov treba s bankou komunikovať. To sme aj robili, hypotéku sme mali v Istrobanke. Tam som bola stále v kontakte s riaditeľkou pobočky aj s právnikom na centrále. Boli zlatí, vedeli, že manžel má takú prácu, že peniaze dostáva nepravidelne - nárazovo. Vždy sme sa s nimi dohodli,potom sme vyrovnali dlžné splátky a zas sme v pohode šli ďalej. Ale v od januára 2010 Istrobanku zožrala ČSOB a takto to dopadlo. Manžel bol v Blave okamžite, ako sme sa dozvedeli, že nás dali do dražby, ale ich právnik sa s ním vôbec nechcel baviť, nechcel mu dať žiadne podrobné vyúčtovanie, odmietolaj návrh, že budeme splácať 3 - násobok pôvodných splátok.
A xanti, keby som mala potrebnú hotovosť na vyplatenie celého úveru, tak sem asi nepíšem, lebo už nemám problém.
Xanti
05.12.10,18:16
Nedá sa Vám požičať,
od rodiny, priateľov, s tým že ak sa zažehná dražba tak vezmete hypo a vrátite tie peniaze rodine, priateľom?
willma
05.12.10,19:37
xanti lenže nakoľko ten byt je v dražbe pre nesplácanie úveru tak na získanie hypo nemajú momentálne žiadnu šancu, lebo sú vedení v úverovom registre -takže začarovaný kruh.
Chobot
06.12.10,07:39
ďakujem Vám za odpovede, je to celé choré, s manželom sme už fakt zrelí na guľku do hlavy. Veď nám chcú predať krásnu novostavbu - tento rok skolaudovanú, veľký bungalov, samostatnú dvojgaráž a 1000 m2 pozemku za 63 000 € ! Celé je to v krásnom prírodnom prostredí 10 km od krajského mesta. A to sme boli banke dlžní pár splátok. Ani už nemám slov...

Takže nie jednu, ale dve a viac. :rolleyes:

A ty sa čuduješ, že banka si uplatnila záložné právo? A čo si čakala, že urobí s neplatičmi? Keby som si od teba prenajal byt a 2 mesiace nezaplatil nájomné, povedala by si si, "Veď sa nič nedeje, dlhuješ len nájomné za 2 mesiace. Kľudne bývaj ďalej, však potom zaplatíš."?

A dobré by bolo poznať aj stanovisko banky k tej korešpondenčnej adrese. Pokiaľ ti ale zaslali výzvy na adresu trvalého bydliska, tak neurobili chybu. Ty si pravdepodobne mala uvedené trvalé bydlisko v systémoch, akurát výpisy si si dala zasielať na korešpondenčnú adresu. Ale to len tipujem, lebo som nevidel doklady, ktorými si oznámila zmenu adresy. Ale aj keby ti to zaslali kamkoľvek, ty si vedela, že si neuhradila splátky úveru. AK si to už nechala dôjsť takto ďaleko, bude to ťažké s tým niečo urobiť. Jediná možnosť je dohoda s bankou, alebo s exekútorom, že to budeš splácať.

Keď neplatíš, sa nečuduj.... :eek:
Oliwa
07.12.10,09:26
Súhlas s Chobotom...
Prvý problém sú nesplatené splátky.
Tá adresa je také chytanie sa slamky...
Čo myslíš "starou" adresou? Minulú adresu trvalého pobytu? Akú adresu máte uvedenú v zmluve s bankou okrem korešpodenčnej, na ktorú chodili výpisy? A čo myslíš tým "mimoriadnym spoplatnením úveru"? Boli to nejaké sankcie za omeškané platby alebo niečo také?

Zaujímavé, že "líbesbríf" dražobnej spoločnosti Vás našiel bez problémov...
Pozri sa do Všeobecných obchodných podmienkach Vašej banky...
Posielala banka nejaké výzvy doporučene? A vracali sa jej z pošty z poznámkou "adresát neznámy" alebo "nezastihnuteľný"?
Ale momentálne Vám to pomôže asi ako "hadovi koleno..."

Je to určite nezávideniahodná situácia, do ktorej sa nikto nechce dostať.
Prioritu vidím - dohodnúť sa s dražobnou spoločnosťou, resp. exekútorom na splátkach - nehrať mŕtveho chrobáka a tváriť sa, že Vy nič, Vy muzikanti...
A keď bude nebezpečie zažehnané, potom sa venovať pátraniu, či pochybila banka a do akej miery je za túto situáciu zodpovedná. Lebo Váš podiel je žiaľ, neodškriepiteľný, aj keď sa to nečíta dobre, ja viem...

Pre banku ste sa stali jednoducho neplatičmi - to je fakt /aj keď nie z vlastnej vôle či viny/, ale banku to nezaujíma...
A spoliehať sa na empatiu bankového právnika sa, ako vidíš, nedá...
Karuša
07.12.10,09:53
Ahoj Oliwa,
skúsim to trošku lepšie vysvetliť - áno, mimoriadne splatenie úveru bol následok nepravidelne splácaných splátok. na to má banka právo - O.K., boli sme nedisciplinovaní. Pokiaľ to bola Istrobanka, ako som už vyššie spomínala, boli s našou situáciou uzrozumení, vždy sme dlžné splátky jednorázovo doplácali. Boli sme v stálom kontakte s riaditeľkou pobočky, aj s právnikom na centrále. Problém vznikol až po prevzatí Istrobanky ČSOB.
Trošku ma mrzí, že si to pochopila tak, že hráme mŕtveho chrobáka. Veď som písala, že manžel po doručení líbesbrífu okamžite odcestoval do BA, aby sa to pokúsil nejako vyriešiť. Navrhovali sme trojnásobné splátky, ale pán bankový JUDr sa s ním odmietol o čomkoľvek baviť. Jednoducho chcel celý úver naspäť a hotovo. Navyše mu nechcel dať žiadne oficiálne vyúčtovanie, nám to vychádza min. o 10000 € menej, ako jemu.
Doteraz to vyúčtovanie nemáme.
A čo sa týka toho doručovania - v banke minimálne 3 roky mali zmenenú adresu, na novom dome, kde bývame. Ako asi vieš, nahlásenie zmeny adresy slúži na to, aby ťa pošta našla. A keďže takéto listy sa posielajú do vlastných rúk, pošta takéto zásielky nepreposiela. Ak to viem ja, mal by to asi vedieť aj pán JUDr.
Ako sa tá pošta vracala banke, to neviem, pretože aj to manželovi odmietli ukázať.
A ešte na záver - s dražobnou sa dohodnúť nedá, pretože oni sú len sprostredkovateľmi predaja. S bankou sa dohodnúť nedá
( resp. s pánom JUDr ). Máme vážny záujem to ďalej splácať, žiaľ takúto možnosť nám nikto nedal. Navyše, znalecký posudok je absolútny nezmysel, ušitý banke na mieru.
Našťastie, náš právnik to vidí optimisticky, tak uvidíme, ideme na súd.
Oliwa
07.12.10,10:21
Ahoj Oliwa,
skúsim to trošku lepšie vysvetliť - áno, mimoriadne splatenie úveru bol následok nepravidelne splácaných splátok. na to má banka právo - O.K., boli sme nedisciplinovaní. Pokiaľ to bola Istrobanka, ako som už vyššie spomínala, boli s našou situáciou uzrozumení, vždy sme dlžné splátky jednorázovo doplácali. Boli sme v stálom kontakte s riaditeľkou pobočky, aj s právnikom na centrále. Problém vznikol až po prevzatí Istrobanky ČSOB.
Trošku ma mrzí, že si to pochopila tak, že hráme mŕtveho chrobáka. Veď som písala, že manžel po doručení líbesbrífu okamžite odcestoval do BA, aby sa to pokúsil nejako vyriešiť. Navrhovali sme trojnásobné splátky, ale pán bankový JUDr sa s ním odmietol o čomkoľvek baviť. Jednoducho chcel celý úver naspäť a hotovo. Navyše mu nechcel dať žiadne oficiálne vyúčtovanie, nám to vychádza min. o 10000 € menej, ako jemu.
Doteraz to vyúčtovanie nemáme.
A čo sa týka toho doručovania - v banke minimálne 3 roky mali zmenenú adresu, na novom dome, kde bývame. Ako asi vieš, nahlásenie zmeny adresy slúži na to, aby ťa pošta našla. A keďže takéto listy sa posielajú do vlastných rúk, pošta takéto zásielky nepreposiela. Ak to viem ja, mal by to asi vedieť aj pán JUDr.
Ako sa tá pošta vracala banke, to neviem, pretože aj to manželovi odmietli ukázať.
A ešte na záver - s dražobnou sa dohodnúť nedá, pretože oni sú len sprostredkovateľmi predaja. S bankou sa dohodnúť nedá
( resp. s pánom JUDr ). Máme vážny záujem to ďalej splácať, žiaľ takúto možnosť nám nikto nedal. Navyše, znalecký posudok je absolútny nezmysel, ušitý banke na mieru.
Našťastie, náš právnik to vidí optimisticky, tak uvidíme, ideme na súd.
Čítala som všetky Tvoje príspevky, aj reakcie ostatných...
Aj to, že ste v minulosti s bankou komunikovali, a to s úspechom.
Bolo tým myslené, že teraz ste na ťahu len Vy, ak nechcete prísť o strechu nad hlavou.
Poznám prácu v banke, a splácam aj hypotéku - takže "trošku" viem, o čom takýto záväzok je...
A majte na pamäti, že ak idete na súd ako navrhovatelia, dokazovanie pravdy je na Vašej strane... Ale to je už priestor pre našich pánov bratov - právnikov... A keďže už takého vo svojich službách máte, nezostáva nič iné, len Vám zaželať, aby všetko dobre dopadlo...
A nezabudni, že všetky problémy sú riešiteľné, len potrebuješ jedno - zdravie. Takže reči o tej guľke boli, dúfam, myslené obrazne...

A ako tak čítam, tak nejde o žiadne mimoriadne spoplatnenie úveru, ako je v zadaní témy, ale za nedodržanie platobných podmienok od Vás banka žiada mimoriadne splatenie úveru - a to už je riadny rozdiel.
Hypoteticky - neviem, o akú sumu sa jedná... Ani neviem, či v tej dvojgaráži máte zaparkované dve autá a s akým rokom výroby, ale...

Prakticky - ak by to pomohlo v danej situácii, určite by menej bolelo oželieť rodinný vozový park ako strechu nad hlavou... Trenčín predsa nie je žiadny zapadákov a existujú aj autobusy - vo Vašom prípade do 10 km možno aj mestská doprava...
Karuša
07.12.10,11:01
Prepáč Oliwa, myslela som si, že si žena. Aby si bol v obraze, neboli sme neplatiči, vždy sme dlžnú čiastku uhradili aj s úrokmi z omeškania, čiže banka o nič neprišla. Istro s tým bola uzrozumená, tam problém nebol.
Ale o tom už dosť. Ešte taká poznámočka nakoniec - nie je to tak dávno, čo som mala dostatok peňazí na všetko, auto za milión, krásny nový dom ... A myslela som si, že to tak bude navždy. Potom prišla jedna zakázka pre môjho manžela, ktorú dobre s kolegom neodhadli, veľkému pánovi z BRATISLAVY urobili robotu za 14 mil. Sk, zaplatili materiál, subdodávateľov a milý pánko im zaplatil zálohu 1,5 mil. a viac nič. Firmy šľahol o zem, prevádzky popredal aj s vybavením, a dodnes sa im smeje do xicgtu. No a všetko je preč...
Takže Oliwa, nebuď veľmi múdry, trošku rozmýšľaj, než niekoho odsúdiš, lebo ako hovorievala mužova babka - " aj tebe môže čert nazreť do riti " :-)
Karuša
07.12.10,11:08
tak sorry, asi som to prepískla, trochu sa ma dotklo to neplatiči. A aký by mal byť názov témy neviem, pretože dodnes nemáme od banky, čo vlastne od nás chcú, pretože nekomunikujú. Dali to do dražby a hotovo.
A Oli, s tou guľkou, priznám sa, boli chvíle, kedy sme od toho nemali ďaleko. A v dvojgaráži už žiadne auto nestojí, po 25 rokoch sa učíme jazdiť autobusom :-(
Oliwa
07.12.10,11:51
Milá Karuša,
neviem, na základe čoho si usúdila, že som muž. Lebo nie som.
Ani na základe ktorej vety si myslíš, že som Ťa odsúdila. Lebo nie som. Snažila som sa pochopiť Tvoj problém a ponúknuť riešenie...
A ak sa Ťa dotkli slová: " Pre banku ste sa stali jednoducho neplatičmi - to je fakt /aj keď nie z vlastnej vôle či viny/..." - je to len vyjadrenie reality a nie subjektívny názor - nazvi to, ako chceš, napr. rizikový klient, dočasná platobná neschopnosť - na veci to žiaľ, nič nemení a neobracaj svoj hnev voči mne - ja za vzniknutú situáciu nemôžem.
Tvoja veta "Budem vďačná za každú odpoveď" ostro protirečí s Tvojím predposledným príspevkom...
No keďže včera bolo Mikuláša - toho čerta Ti odpúšťam... a ospravedlnenie prijímam.
Karuša
07.12.10,12:40
Oliwa, sorry za toho muža, v niektorej vete si asi omylom použila mužský rod vo vzťahu k sebe. Tak som rada, že sa nehneváš :-)
Ja viem, som trochu precitlivelá, ale mám pocit nespravodlivosti, veď keby každý, kto má niekedy problém so splátkami dopadol ako my, tak asi každá druhá nehnuteľnosť by bola v dražbe a polovica republiky pod mostom.
A nedá mi - teraz prišiel výpis ČSOB a je tam krásna myšlienka na rube. Citujem : "Chceme, aby ste boli spokojní a šťastní. Chceme, aby ste boli bohatí. Bohatstvo však nie je len stav konta, ale aj stav mysle. Byť spokojný so svojím životom a môcť sa na niekoho spolahnúť je to najväčšie bohatstvo. Vy sa môžete spoľahnúť na nás v tom, že vždy urobíme mximum pre Vašu spokojnosť a pre Váš bohatší svet. "
No, nejsou to paradoxy ?
Stanislav 1975
07.12.10,13:15
Kukám ako mucha puk, Oliwa velmi dobre píše- normálne exceluje-vyvalujem očiská...:eek:
Stanislav 1975
07.12.10,13:31
Karuša, ak dovolíš poviem aj ja svoj názor- nebudem ťa súdiť či si dobre platila, ako a kedy- je pravdou,že banky niekedy aj neustále meškanie s platbami považujú za hrubé porušenie zmluvy( aj ked to potom naraz doplatíš), tak neviem, či je toto od nich etické alebo nie-aj ked niesom právnik, myslím si že sú v práve, určite to majú niekde v podmienkach dobre podchytené - neboj, oni majú všetko zvyčajne poistené a možno a toto tu ešte nikto nespomenul- si niekto z banky vyhliadol tvoj dom za dobrú cenu a len hľadal možnosť ako sa knemu dostať-ak to bol niekto na vyššej úrovni v banke,tak to nemusí byť ani také sci-fi

Teraz- tá rada,že daj to markízy sa mi vobec ale vobec nepáči- totiž banka má určite toto podchytené v podmienkach, že pošta je zasielaná na poslednú známu adresu klienta a pochybujem,že by ti pomohla aj ombudsmanka p. černá- tá si myslím,že nieje nestranná a je viac-menej na strane bánk
Takže jediné čo ti zostáva je to asi splatiť naraz a vyhnúť sa dražbe...
Stanislav 1975
07.12.10,13:35
Zavolaj Markízu. Tá dokáže niekedy viac ako sudca. Banky sú citlivé na dobré meno.
Od banky žiadaj náhradu škody aj nemajetkovú ujmu.

Majuš, velmi výnimočne s tebou nesúhlasím- podla mňa banka je po právnej stránke OK- určite to majú dobre ošetrené v podmienkach,že pošta sa zasiela na poslednú známu adresu alebo podobne...
Chobot
07.12.10,13:55
tak sorry, asi som to prepískla, trochu sa ma dotklo to neplatiči. A aký by mal byť názov témy neviem, pretože dodnes nemáme od banky, čo vlastne od nás chcú, pretože nekomunikujú. Dali to do dražby a hotovo.
A Oli, s tou guľkou, priznám sa, boli chvíle, kedy sme od toho nemali ďaleko. A v dvojgaráži už žiadne auto nestojí, po 25 rokoch sa učíme jazdiť autobusom :-(

Pojem neplatič nie je urážka ani nadávka. Je to ekonomický výraz, pojem, subjektu, ktorý neplatí svoje záväzky. Nemusí sa ťa to vôbec dotknúť, ak ti to povie niekto z porady.

Skôr by ťa mala trápiť ešte jedna vec - tým, že ťa banka eviduje ako klienta, ktorý porušil svoje zmluvné záväzky (teda neplatil splátky úveru) si sa dostala do úverového registra a ak niekde budeš žiadať o úver a inštitúcia si ťa prelustruje v registri, tak ti úver pravdepodobne neposkytne. Nie je ťažké dostať sa do úverového registra, dokonca ani neplatičom nemusíš byť - pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t89679-aj-ked-ste-nikdy-nic-nikomu-nedlhovali-tak-mbank-z-vas-spravi-nedoveryhodnu-osobu.html

TO, že v Istrobanke tolerovali takú platobnú disciplínu, akú si mala, bolo tvoje šťastie. Bohužiaľ CSOB z nejakých dôvodov také niečo neumožňovala (možno keby ste sa písomne boli dohodli na inom splácaní - ale nepoznám prípad, že by banka súhlasila s iným spôsobom splácania úveru, ako so štandardnými mesačnými splátkami). Ty si v zmluve mala mesačné splátky a tie si nedodržala. Vyhovárať sa teraz na nejaké doručovanie a korešpondenčné adresy je zbytočné.

To, že istý čas sa vám finančne darilo, je irelevantné. Každý si riadi svoje osobné financie sám. Len sa ti čudujem - píšeš tu o desiatkach miliónov, ktoré ste investovali do podnikania... Prečo ste potom, keď ste mali peniaze, nevyplatili ten úver? Radšej ste ich vrazili do riskantného podnikania. Ale to už nebudem rozoberať. Vy ste sa tak rozhodli.

Ak naozaj hrozí exekúcia, skúste nájsť vy kupcu za lepších podmienok (niekoho, kto to kúpi za viac). NEviem, akú skutočné trhovú hodnotu má tá tvoja nehnuteľnosť, ale ak je hodná oveľa viac, než tých 65 tisíc EUR, tak ja by som tie peniaze aj spod zeme vyhrabal.

Pred pár týždňami išla na STV epizóda zo série poviedok Nesmrteľní. Volalo sa to Ema B. Teraz asi nebudeš mať náladu na pozeranie TV, ale tam bolo vidno, ako ľahko človek môže prísť o dom svojim nezodpovedným správaním.
Chobot
07.12.10,13:59
Majuš, velmi výnimočne s tebou nesúhlasím- podla mňa banka je po právnej stránke OK- určite to majú dobre ošetrené v podmienkach,že pošta sa zasiela na poslednú známu adresu alebo podobne...

Súhlasím s tebou Stano. FAktom stále je, že Karuša niekoľko mesiacov neplatila. To by sa mohlo v reportáži obrátiť voči nej a ešte si vyrobí skutočne nálepku neplatiča.

Už boli reportáže, kde sa klient sťažoval, počas nakrúcania sa ukázalo, že to klient bol ten, čo porušil podmienky a nedodržal to čo mal. Potom klient chcel zrušiť reportáž, ale redaktori už mali zaujímavý materiál na vysielanie, tak to odvysielali. Na hanbu prišiel klient, nie subjekt, na ktorý sa sťažoval.
Stanislav 1975
07.12.10,14:06
Súhlasím s tebou Stano. FAktom stále je, že Karuša niekoľko mesiacov neplatila. To by sa mohlo v reportáži obrátiť voči nej a ešte si vyrobí skutočne nálepku neplatiča.

Už boli reportáže, kde sa klient sťažoval, počas nakrúcania sa ukázalo, že to klient bol ten, čo porušil podmienky a nedodržal to čo mal. Potom klient chcel zrušiť reportáž, ale redaktori už mali zaujímavý materiál na vysielanie, tak to odvysielali. Na hanbu prišiel klient, nie subjekt, na ktorý sa sťažoval.

S tým stiahnutím sťažnosti máš tibore pravdu- ja som sa na nete sťažoval na Tatrabanku-oni ich oslovili- a tatrabanka mi zavolala a uznali dovod mojej sťažnosti a vyplatili mi, čo som od nich chcel- ale ten príspevok sa už nedal stiahnuť, uverejnili to aj tak...
Xanti
07.12.10,17:53
Majuš, velmi výnimočne s tebou nesúhlasím- podla mňa banka je po právnej stránke OK- určite to majú dobre ošetrené v podmienkach,že pošta sa zasiela na poslednú známu adresu alebo podobne...
mimotemy Stanislav,
iste si si vedomý toho aké informácie poskytla zadávateľka na začiatku, a ako sa situácia vyvrbila teraz.
Na začiatku to vyznelo úplne ináč a aj preto prišla odo mňa rada na ombudsmanku a aj na zverejnenie v televízii.
Llívia
07.12.10,18:27
...Ak naozaj hrozí exekúcia, skúste nájsť vy kupcu za lepších podmienok (niekoho, kto to kúpi za viac). NEviem, akú skutočné trhovú hodnotu má tá tvoja nehnuteľnosť, ale ak je hodná oveľa viac, než tých 65 tisíc EUR, tak ja by som tie peniaze aj spod zeme vyhrabal...
Karuša písala o dražbe. Nie som si istá, ale myslím si, že keď raz dostali upovedomenie o začiatku dražby, tak s domom už nič neurobia, že je zapísaná nejaká "plomba" v katastri a oni ako vlastníci s domom už nakladať nemôžu (t.j. nemôžu ho predať). (Skúsim nájsť list, ktorý prišiel na naše SVB od exekútora k dražbe jedného bytu, čo je tam napísané.)
Nie som si istá ani tým, či im teraz nejaké peniaze pomôžu. Treba pozrieť v zákone, ako a či vôbec sa dá zastaviť dražba.

K tomu nízkemu oceneniu: znalci, ktorý ho robia, majú "tabuľky", podľa ktorých presne "obodujú" polohu, rozlohu, stav atď. (ak nájdem iný list od exekútora, doplním). No a potom im vyjde taká hodnota, ako napr. v Karušinom prípade, kde je v podstate smiešna cena. Ale podľa zákona je to cena trhová. :mad:
Xanti
07.12.10,18:31
Dražba sa dá zastaviť,
tým že sa vyplatia všetky záväzky veriteľovi. Tj. vyplatiť celý úver, a banka dá pokyn dražobnej spoločnosti aby dražbu zrušila. Bežne to čítavam pri vyhlásených dražbách.
Llívia
07.12.10,18:52
Pozrela som narýchlo v exekučnom poriadku v časti o dražbách a našla som tam toto:
Zastavenie exekúcie § 57
(1) Exekúciu súd zastaví, ak
c) zastavenie exekúcie navrhol ten, kto navrhol jej vykonanie,

A v zákone o dobrovoľných dražbách je zase toto:
§ 19 Upustenie od dražby
(1) Dražobník je povinný upustiť od dražby najneskôr do jej začatia
a) na základe písomnej žiadosti navrhovateľa dražby,

Je to možnosť toho, kto exekúciu navrhol, nie povinnosť, nenašla som (pri tom pozeraní narýchlo), že by bol ten, čo navrhol dražbu (exekúciu) povinný požiadať o jej zastavenie, ak mu je vyplatená dlžoba.
Xanti
07.12.10,18:54
A na základe čoho by sa dražba konala, ked by veriteľ bol uspokojený?
Ked by dostal zaplatenú svoju dlžobu?
Llívia
07.12.10,19:11
Xanti, v tom zákone som nenašla povinnosť zastaviť dražbu. Čo ja viem, možno by banka vrátila peniaze zaplatené dlžníkom späť na jeho účet a dražba by pokračovala ďalej. Karuša písala, že banka s nimi nechce komunikovať (ani mimoriadne splátky im nechcela banka povoliť), tak by som sa ani nedivila, keby im ani vyplatenie úveru nepomohlo zastaviť dražbu.
Xanti
07.12.10,19:15
Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze. Takže ak by banka súhlasila tak nevidím dôvod prečo by nemala zastaviť dražbu ak by bola jej pohľadávka uspokojená.
Bavíme sa o slovíčkach, pre zadávateľku to význam nemá. Lebo nemá na vyplatenie daného dlhu a tým zbavenie sa dražby.

Detto ak by zadávateľka našla kupca za vyššiu sumu tak môže požiadať banku o priamy predaj tomu kupcovi, aby bola v prvom rade uspokojená banka a potom zvyšok dostanú oni. Ale aj s tým musí banka súhlasiť.
Stanislav 1975
07.12.10,20:55
Oliwa
08.12.10,07:48
ďakujem Vám za odpovede, je to celé choré, s manželom sme už fakt zrelí na guľku do hlavy. Veď nám chcú predať krásnu novostavbu - tento rok skolaudovanú, veľký bungalov, samostatnú dvojgaráž a 1000 m2 pozemku za 63 000 € ! Celé je to v krásnom prírodnom prostredí 10 km od krajského mesta. A to sme boli banke dlžní pár splátok. Ani už nemám slov...


Ahoj Oliwa,
skúsim to trošku lepšie vysvetliť - áno, mimoriadne splatenie úveru bol následok nepravidelne splácaných splátok. na to má banka právo - O.K., boli sme nedisciplinovaní. Pokiaľ to bola Istrobanka, ako som už vyššie spomínala, boli s našou situáciou uzrozumení, vždy sme dlžné splátky jednorázovo doplácali. Boli sme v stálom kontakte s riaditeľkou pobočky, aj s právnikom na centrále. Problém vznikol až po prevzatí Istrobanky ČSOB.
Trošku ma mrzí, že si to pochopila tak, že hráme mŕtveho chrobáka. Veď som písala, že manžel po doručení líbesbrífu okamžite odcestoval do BA, aby sa to pokúsil nejako vyriešiť. Navrhovali sme trojnásobné splátky, ale pán bankový JUDr sa s ním odmietol o čomkoľvek baviť. Jednoducho chcel celý úver naspäť a hotovo. Navyše mu nechcel dať žiadne oficiálne vyúčtovanie, nám to vychádza min. o 10000 € menej, ako jemu.
Doteraz to vyúčtovanie nemáme.
A čo sa týka toho doručovania - v banke minimálne 3 roky mali zmenenú adresu, na novom dome, kde bývame. Ako asi vieš, nahlásenie zmeny adresy slúži na to, aby ťa pošta našla. A keďže takéto listy sa posielajú do vlastných rúk, pošta takéto zásielky nepreposiela. Ak to viem ja, mal by to asi vedieť aj pán JUDr.
Ako sa tá pošta vracala banke, to neviem, pretože aj to manželovi odmietli ukázať.
A ešte na záver - s dražobnou sa dohodnúť nedá, pretože oni sú len sprostredkovateľmi predaja. S bankou sa dohodnúť nedá
( resp. s pánom JUDr ). Máme vážny záujem to ďalej splácať, žiaľ takúto možnosť nám nikto nedal. Navyše, znalecký posudok je absolútny nezmysel, ušitý banke na mieru.
Našťastie, náš právnik to vidí optimisticky, tak uvidíme, ideme na súd.

Ak by som sa mala vrátiť k meritu pôvodnej témy, ešte raz doporučujem www.csob.sk (http://www.csob.sk) -všeobecné obchodné podmienky i osobitné obchodné podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov platné od 1. 10. 2010, ktoré presne definujú, kedy považuje banka písomnosť za doručenú. Podľa uvedených info sú po zlúčení Istrobanky a ČSOB tieto podmienky totožné.

Aj keď je to v kontexte tejto témy takmer irelevantné, z uvedeného nie je celkom jasné, či:
a/ ak ste aj bývali minimálne 3 roky v neskolaudovanej stavbe, nemohli ste mať predsa pridelené súpisné číslo - to sa prideľuje až po kolaudácii...
c/ kam teda doručovala banka poštu 3 roky - na stavenisko?
d/ nevylučujem možnosť, že na pozemku existovala iná staršia stavba /čo však nepredpokladám/, ktorej číslo slúžilo ako korešpodenčná adresa...
e/ aj keď to nie je podstatné, neviem, či krásna novostavba - tento rok skolaudovaná je to isté ako dom, v ktorom sa býva minimálne 3 roky...
Oliwa
08.12.10,08:50
Karuša písala o dražbe. Nie som si istá, ale myslím si, že keď raz dostali upovedomenie o začiatku dražby, tak s domom už nič neurobia, že je zapísaná nejaká "plomba" v katastri a oni ako vlastníci s domom už nakladať nemôžu (t.j. nemôžu ho predať). (Skúsim nájsť list, ktorý prišiel na naše SVB od exekútora k dražbe jedného bytu, čo je tam napísané.)
Nie som si istá ani tým, či im teraz nejaké peniaze pomôžu. Treba pozrieť v zákone, ako a či vôbec sa dá zastaviť dražba.

K tomu nízkemu oceneniu: znalci, ktorý ho robia, majú "tabuľky", podľa ktorých presne "obodujú" polohu, rozlohu, stav atď. (ak nájdem iný list od exekútora, doplním). No a potom im vyjde taká hodnota, ako napr. v Karušinom prípade, kde je v podstate smiešna cena. Ale podľa zákona je to cena trhová. :mad:

Každá banka má register súdnych znalcov na oceňovanie nehnuteľností, ktorí sa spravidla členia na 3 kategórie:
- znalci, s ktorými aktívne spolupracuje, resp. ich klientom doporučuje,
- znalci, ktorých posudky akceptuje, ak si ich dá klient vypracovať sám,
- znalci, ktorých posudky neakceptuje /kvôli sťažnostiam, resp. vylúčeniu z komory znalcov.../
Ak máte podozrenie, že hodnota Vašej nehnuteľnosti je evidentne podhodnotená, možno by stálo za pokus dať si vypracovať na vlastné náklady posudok znalcovi, ktorého by banka akceptovala. Znalci by sa mali riadiť tabuľkami, veď kto z nich chce prísť o okrúhlu pečiatku a zákaz činnosti, ale ktovie... Ak by rozdiel v oboch posudkoch bol výrazný, eventuálne existuje možnosť podať sťažnosť na znalca na ministerstvo spravodlivosti. Je to síce na dlhé lakte, ale ako vraví príslovie "topiaci sa aj slamky chytá..."
Zoznam znalcov je napr. nawww.portal.gov.sk.
Llívia
10.12.10,12:42
Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze. Takže ak by banka súhlasila tak nevidím dôvod prečo by nemala zastaviť dražbu ak by bola jej pohľadávka uspokojená.
Bavíme sa o slovíčkach, pre zadávateľku to význam nemá. Lebo nemá na vyplatenie daného dlhu a tým zbavenie sa dražby.

Detto ak by zadávateľka našla kupca za vyššiu sumu tak môže požiadať banku o priamy predaj tomu kupcovi, aby bola v prvom rade uspokojená banka a potom zvyšok dostanú oni. Ale aj s tým musí banka súhlasiť.
Môže sa na tokom postupe dohodnúť exekútor s bankou? Teda, že už bola vyhlásená dražba, veritelia boli oboznámení, kedy a kde sa bude dražba konať, bol spravený posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti, boli s konaním dražby oboznámené aj ďalšie štátne orgány (zdravotná + sociálna poisťovňa, daňový úrad, obecný úrad, kataster...) a exekútor (alebo banka) zastaví dražbu a predá dom priamo niekomu bez toho, aby prebehla samotná dražba?

(Na podobnú vec som sa pýtala tu: http://www.porada.sk/1586765-post21.html , ale zatiaľ nikto neodpovedal.)
Oliwa
10.12.10,14:10
Môže sa na "tokom" postupe dohodnúť exekútor s bankou? Teda, že už bola vyhlásená dražba, veritelia boli oboznámení, kedy a kde sa bude dražba konať, bol spravený posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti, boli s konaním dražby oboznámené aj ďalšie štátne orgány (zdravotná + sociálna poisťovňa, daňový úrad, obecný úrad, kataster...) a exekútor (alebo banka) zastaví dražbu a predá dom priamo niekomu bez toho, aby prebehla samotná dražba?

(Na podobnú vec som sa pýtala tu: http://www.porada.sk/1586765-post21.html , ale zatiaľ nikto neodpovedal.)

Odbornú radu ohľadom exekúcie poradiť neviem :mee:, ale keďže sa jedná o nemalé finančné toky,;) myslím, že dohodnúť sa dá vždy... ide len o to, či majú zúčastnené strany záujem... :(
Llívia
10.12.10,23:16
Odbornú radu ohľadom exekúcie poradiť neviem :mee:, ale keďže sa jedná o nemalé finančné toky,;) myslím, že dohodnúť sa dá vždy... ide len o to, či majú zúčastnené strany záujem... :(
Oliwa, to je exekúcia dražbou nehnuteľnosti (podľa exekučného poriadku). Dohodnúť sa dá vždy, len dá sa to aj bez súhlasu dlžníkov? A s tým, že za nehnuteľnosť dostanú cca 40 % z hodnoty, aká bola stanovená v znaleckom posudku?
Oliwa
13.12.10,07:01
Llívia, odkiaľ máš tých 40%? To je z exekučného poriadku, či zo SS...? :rolleyes:Pisateľka spomína predsa len 63 000 €... :(
Petra Nová
13.12.10,08:53
Škoda dumať nad tým, či dražba je forma exekúcie alebo je realizáciou záložného práva. To Karuša nikde neuviedla. Skôr si myslím, že ide o realizáciu záložného práva dražobnou spoločnosťou. Isté je, že ak celý dlh nebude splatený, tak dom bude predaný. A ak dražobná spoločnosť neurobí nejakú fatálnu chybu pri dražbe, ktorá by ju robila neplatnou, tak na tom fakte sa nedá nič zmeniť.



Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze.

..................................................

Pre Xanti
Nedaj sa pomýliť. Veriteľom je stále banka a dlžník nepotrebuje jej súhlas k tomu, aby mu splatil dlh. Ak dlh zanikne splnením, zanikne aj záložné právo a niet právneho dôvodu na výkon dražby.:)
Llívia
13.12.10,09:42
Llívia, odkiaľ máš tých 40%? To je z exekučného poriadku, či zo SS...? :rolleyes:Pisateľka spomína predsa len 63 000 €... :(
40 % sa týka toho, na čo som sa pýtala ja, nie zadávateľka témy.
Oliwa
13.12.10,14:21
O.K. Veď preto... ;)