bubkoch
05.12.10,19:55
Zakon 582/2004 o miestnych daniach v §18 hovori ze

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.


(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.


mam tomu rozumiet tak ze nestaci ze do 30.1. nasledujuceho roka podam danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ale ze este skor (do 30 dni) musim oznamit ze som sa stal vlastnikom ?

a ako a odkial sa mam dozvediet presny datum kedy sa tak stalo, ked kataster oznamenie o povoleni vkladu (o zapise) uz neposiela ?

a kedy vobec som sa stal vlastnikom ked som byt zdedil ? dnom pravoplatnosti osvedcenia o dedicstve alebo dnom zapisu osvedcenia do LV na katastri ?
betka
05.12.10,20:48
Podstatou všetkého je termín: vklad povolený dňa.

sledujte sa na: www.katasterportal.sk
Ice dive
05.12.10,21:04
Zakon 582/2004 o miestnych daniach v §18 hovori ze

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.


(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.


mam tomu rozumiet tak ze nestaci ze do 30.1. nasledujuceho roka podam danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ale ze este skor (do 30 dni) musim oznamit ze som sa stal vlastnikom ?

a ako a odkial sa mam dozvediet presny datum kedy sa tak stalo, ked kataster oznamenie o povoleni vkladu (o zapise) uz neposiela ?

a kedy vobec som sa stal vlastnikom ked som byt zdedil ? dnom pravoplatnosti osvedcenia o dedicstve alebo dnom zapisu osvedcenia do LV na katastri ?
no musím ťa sklamať... oznámenie o tom, že si sa stal vlastníkom nehnuteľnosti do 30 dní od skutočnosti je banalita, ktorú nikto neskúma a nikto ti za to nedá pokutu ak to nespravíš... podstané je aby si do 30.1 nasledujúceho roka podal daňové priznanie aby ti v máji mohli poslať šek na úhradu dane z nehnuteľnosti...

napr. moja osobná skúsenosť bola práve po dedičskom konaní, že som podával daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti avšak zápis na LV sa vykonal až v júni daného roka... vtedy pracovníčka magistrátu argumentovala tak, že už sa predsa vie kto je vlastník a komu daňová povinnosť vznikne, keďže osvedčenie o dedičstve je už právoplatné...
Kvaka
05.12.10,22:58
no musím ťa sklamať... oznámenie o tom, že si sa stal vlastníkom nehnuteľnosti do 30 dní od skutočnosti je banalita, ktorú nikto neskúma a nikto ti za to nedá pokutu ak to nespravíš... podstané je aby si do 30.1 nasledujúceho roka podal daňové priznanie aby ti v máji mohli poslať šek na úhradu dane z nehnuteľnosti...

napr. moja osobná skúsenosť bola práve po dedičskom konaní, že som podával daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti avšak zápis na LV sa vykonal až v júni daného roka... vtedy pracovníčka magistrátu argumentovala tak, že už sa predsa vie kto je vlastník a komu daňová povinnosť vznikne, keďže osvedčenie o dedičstve je už právoplatné...
No, ja mám skúsenosť, že pokuta za neoznámenie bola, môj syn ju dostal. Rozhodujúce bolo, kedy sa stal vlastníkom nehnuteľnosti. Neoznámil to do 30 dní. Pri nadobudnutí vlastníctva všeobecne je potrebné vychádzať z ustanovení Občianskeho zákonníka, to znamená, že vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa Občianskeho zákonníka možno vlastníctvo k veci nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom. Pri kúpe alebo darovaní nehnuteľnosti nadobúdateľ sa stane vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti až na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra. Podľa Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa. Z uvedeného vyplýva, že v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti dedením sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda smrťou poručiteľa.
bubkoch
06.12.10,06:27
No, ja mám skúsenosť, že pokuta za neoznámenie bola, môj syn ju dostal. Rozhodujúce bolo, kedy sa stal vlastníkom nehnuteľnosti. Neoznámil to do 30 dní. Pri nadobudnutí vlastníctva všeobecne je potrebné vychádzať z ustanovení Občianskeho zákonníka, to znamená, že vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa Občianskeho zákonníka možno vlastníctvo k veci nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom. Pri kúpe alebo darovaní nehnuteľnosti nadobúdateľ sa stane vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti až na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra. Podľa Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa. Z uvedeného vyplýva, že v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti dedením sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda smrťou poručiteľa.


tomu mam rozumiet tak, ze v pripade, ze sa dedicske konanie ťaha napr. rok kym sa pravoplatne ukonci, tak potencialni dediči maju do 30 dni od smrti porucitela preventivne nahlasit na obecny urad ze su potencialni vlastnici nehnutelnosti ?
Kvaka
06.12.10,08:18
tomu mam rozumiet tak, ze v pripade, ze sa dedicske konanie ťaha napr. rok kym sa pravoplatne ukonci, tak potencialni dediči maju do 30 dni od smrti porucitela preventivne nahlasit na obecny urad ze su potencialni vlastnici nehnutelnosti ?
Vyššie v príspevku 4 som citovala zo stanoviska DRSR v súvislosti s uplatnením oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, získanej dedením. Podľa toho sa na účely oslobodenia od dane z príjmu dedič posudzuje ako vlastník zdedenej nehnuteľnosti k dátumu smrti poručiteľa, rozhodne sa tak samozrejme až ukončením dedičského konania.
Daňová povinnosť k dani z nehnuteľnosti vzniká však až vlastníkovi nehnuteľnosti.
Oznamovacia povinnosť vzniká, aj keď ešte nie je zapísané vlastnícke právo k zdedenej nehnuteľnosti na katastri. Je treba do 30 dní oznámiť zánik vlastníctva nehnuteľnosti smrťou správcovi dane, teda miestnemu úradu.
Na vznik daňovej povinnosti z dani k nehnuteľnosti som našla stanovisko notára, kde je uvedené:
Najtypickejším príkladom komplikovanej situácie je dedičstvo nehnuteľností. Občiansky zákonník síce hovorí, že dedič sa stáva vlastníkom zdedených vecí smrťou poručiteľa, no pre oblasť daní to neplatí. "Pre posúdenie daňovej povinnosti dane z nehnuteľností sa dediči stanú vlastníkmi až na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve a zápise o vlastníckych právach k zdedenej nehnuteľnosti na liste vlastníctva. Do tej doby nie sú daňovníkmi dane z nehnuteľností,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Znamená to, že daň z nehnuteľnosti neplatíte, až dokedy nemáte list vlastníctva z katastra.

Medzi smrťou poručiteľa a zápisom vlastníckych práv k nehnuteľnosti na katastri teda musí prebehnúť dedičské konanie. A to nie je vždy bezproblémové. Podľa notára Petra Dancziho sa môže dedičský spor vliecť aj niekoľko rokov. "Situácií, kedy nastane spor medzi dedičmi o nehnuteľnosti je síce málo, no niektoré konflikty sa riešia až na súde, čo môže trvať prakticky neobmedzene,“ hovorí Peter Danczi.

Podľa neho sú prípady, keď sa dedičia nevedia dohodnúť na cene
nehnuteľnosti, problémy spôsobuje aj nedeliteľnosť zdedenej pôdy. "V prípade poľnohospodárskej pôdy tu platí zákon, že pôda sa nemôže drobiť, dostane ju iba jeden z dedičov, ktorý musí vyplatiť ostatných,“ dodáva notár Danczi.
bubkoch
06.12.10,09:02
Vyššie v príspevku 4 som citovala zo stanoviska DRSR v súvislosti s uplatnením oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, získanej dedením. Podľa toho sa na účely oslobodenia od dane z príjmu dedič posudzuje ako vlastník zdedenej nehnuteľnosti k dátumu smrti poručiteľa, rozhodne sa tak samozrejme až ukončením dedičského konania.
Daňová povinnosť k dani z nehnuteľnosti vzniká však až vlastníkovi nehnuteľnosti.
Oznamovacia povinnosť vzniká, aj keď ešte nie je zapísané vlastnícke právo k zdedenej nehnuteľnosti na katastri. Je treba do 30 dní oznámiť zánik vlastníctva nehnuteľnosti smrťou správcovi dane, teda miestnemu úradu.
Na vznik daňovej povinnosti z dani k nehnuteľnosti som našla stanovisko notára, kde je uvedené:
Najtypickejším príkladom komplikovanej situácie je dedičstvo nehnuteľností. Občiansky zákonník síce hovorí, že dedič sa stáva vlastníkom zdedených vecí smrťou poručiteľa, no pre oblasť daní to neplatí. "Pre posúdenie daňovej povinnosti dane z nehnuteľností sa dediči stanú vlastníkmi až na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve a zápise o vlastníckych právach k zdedenej nehnuteľnosti na liste vlastníctva. Do tej doby nie sú daňovníkmi dane z nehnuteľností,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Znamená to, že daň z nehnuteľnosti neplatíte, až dokedy nemáte list vlastníctva z katastra.

Medzi smrťou poručiteľa a zápisom vlastníckych práv k nehnuteľnosti na katastri teda musí prebehnúť dedičské konanie. A to nie je vždy bezproblémové. Podľa notára Petra Dancziho sa môže dedičský spor vliecť aj niekoľko rokov. "Situácií, kedy nastane spor medzi dedičmi o nehnuteľnosti je síce málo, no niektoré konflikty sa riešia až na súde, čo môže trvať prakticky neobmedzene,“ hovorí Peter Danczi.

Podľa neho sú prípady, keď sa dedičia nevedia dohodnúť na cene
nehnuteľnosti, problémy spôsobuje aj nedeliteľnosť zdedenej pôdy. "V prípade poľnohospodárskej pôdy tu platí zákon, že pôda sa nemôže drobiť, dostane ju iba jeden z dedičov, ktorý musí vyplatiť ostatných,“ dodáva notár Danczi.

prepac ale mam v tom chaos co pises ...
raz pises ze dedicia maju povinnost oznamit do 30 dni od smrti, potom zasa ze treba oznamit zanik do 30 dni ...
zomrely predsa nic oznamit nemoze, navyse, vo formulary, ktory ma mesto Kosice na webe k oznameniu o vzniku/zaniku danovej povinnosti je uvedene ze sa uvadza "datum vkladu do katastra", sposob nadobudnutia ani datum smrti sa tam nikde nenachadza ...
vo formulary k zaniku sa uvadza len

Oznamujem Vám, že som nehnuteľnosť predal, daroval vedenú na liste vlastníctva (LV) č. . . . . . . . . . . . . . . .

v katastrálnom území (k. ú.) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . a to:

Druh nehnuteľností Adresa nehnuteľností Parc. číslo Výmera m2 Súpis. číslo Podiel


ja by som potreboval jednoduchu a jednoznacnu odpoved na otazku, kto, kedy a čo ma oznamit/podat spravcnovi dane v tejto situacii

smrt porucitela jul 2010
dvaja dedici A a B
dedicske konanie pravoplatne ukoncene september 2010
vylucnym vlastnikom sa stal B
zapis do katastra november 2010
Kvaka
06.12.10,09:55
prepac ale mam v tom chaos co pises ...
raz pises ze dedicia maju povinnost oznamit do 30 dni od smrti, potom zasa ze treba oznamit zanik do 30 dni ...Čítaj pozornejšie, čo som napísala. Podľa výkladu, ktorý som citovala, oznámenie sa týka len zániku daňovej povinnosti smrťou poručiteľa, my sme si ako dediči takú povinnosť splnili, notár nás na to upozornil pri dedičskom konaní, určili sme si jedného zástupcu, ktorý to za nás oznámil.
Oznámenie o vzniku daňovej povinnosti sa podľa všetkého podáva až po zdedení nehnuteľnosti.
ja by som potreboval jednoduchu a jednoznacnu odpoved na otazku, kto, kedy a čo ma oznamit/podat spravcnovi dane v tejto situacii
smrt porucitela jul 2010
dvaja dedici A a B
dedicske konanie pravoplatne ukoncene september 2010
vylucnym vlastnikom sa stal B
zapis do katastra november 2010
nepostrehla som túto otázku v predchádzajúcom príspevku od teba, prepáč

Tam je to snáď jasné, nie?
B podá DP k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2011 a oznámi vznik daňovej povinnosti do 30 dní od zápisu vlastníckeho práva do katastra.
Zástupca dedičov A a B, alebo obaja spolu mali podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti do 30 dní od smrti poručiteľa.
Keby B predal byt, na účely uplatnenia prípadného oslobodenia z príjmu pri predaji sa vlastníctvo k nehnuteľnosti posudzuje od dátumu smrti poručiteľa.
bubkoch
06.12.10,10:06
Tam je to snáď jasné, nie?
B podá DP k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2011 a oznámi vznik daňovej povinnosti do 30 dní od zápisu vlastníckeho práva do katastra.
Zástupca dedičov A a B, alebo obaja spolu mali podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti do 30 dní od smrti poručiteľa.
Keby B predal byt, na účely uplatnenia prípadného oslobodenia z príjmu pri predaji sa vlastníctvo k nehnuteľnosti posudzuje od dátumu smrti poručiteľa.

dik, cize ked to zhrniem:
1. do 30 dni od smrti porucitela treba oznamit zanik danovej povinnosti ... oznamit maju dedici
2. oznamit vznik danovej povinnosti ma ten dedič (prip. dedici), ktorý nehnutelnost zdedil, a to do 30 dní od dna zapisu na LV v katastri,
3. do 31.1. nasledujuceho roka musii ten kto sa stal vlastnikom zdedenej nehnutelnosti podat DP

4. a tu sa dostavame k posledenej nezodpovedanej otazke: kde mam zistit ktory den bolo zapisane osvedcenie o dedicstve na LV v katastri ? Oznamenie domov kataster neposiela a na webe na LV tato info nie je
Kvaka
06.12.10,10:09
dik, cize ked to zhrniem:
1. do 30 dni od smrti porucitela treba oznamit zanik danovej povinnosti ... oznamit maju dedici
2. oznamit vznik danovej povinnosti ma ten dedič (prip. dedici), ktorý nehnutelnost zdedil, a to do 30 dní od dna zapisu na LV v katastri,
3. do 31.1. nasledujuceho roka musii ten kto sa stal vlastnikom zdedenej nehnutelnosti podat DP

4. a tu sa dostavame k posledenej nezodpovedanej otazke: kde mam zistit ktory den bolo zapisane osvedcenie o dedicstve na LV v katastri ? Oznamenie domov kataster neposiela a na webe na LV tato info nie je
www.katasterportal.sk, tam si to zistíš, tak, ako odpovedala Betka už v prvom príspevku. Zadaj údaje ako vlastník, musíš vyšpecifikovať nehnuteľnosť, opísať kód a dať vytvoriť zostavu.
bubkoch
06.12.10,10:12
www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), tam si to zistíš, tak, ako odpovedala Betka už v prvom príspevku. Zadaj údaje ako vlastník, musíš vyšpecifikovať nehnuteľnosť, opísať kód a dať vytvoriť zostavu.

ved pisem ze na LV tato info nie je ... takze asi som sa nejako z tej zostave uz dostal ... :confused:
Kvaka
06.12.10,10:15
ved pisem ze na LV tato info nie je ... takze asi som sa nejako z tej zostave uz dostal ... :confused:
Tak tam zadaj údaje poručiteľa, vklad asi ešte nebol urobený, ale bude tam plomba na základe rozhodnutia o dedičstve.
bubkoch
06.12.10,10:19
Tak tam zadaj údaje poručiteľa, vklad asi ešte nebol urobený, ale bude tam plomba na základe rozhodnutia o dedičstve.

LV je uz na meno dedica ... je tam uvedeny len titul nadobudnutia, datum zapisu nie ...
Kvaka
06.12.10,10:35
LV je uz na meno dedica ... je tam uvedeny len titul nadobudnutia, datum zapisu nie ...

ved pisem ze na LV tato info nie je ... takze asi som sa nejako z tej zostave uz dostal ...

Rozumiem tomu tak, že na LV je vlastník- dedič zapísaný, takže právoplatne sa stal vlastníkom nehnuteľnosti.
Myslím, že na právne účely si treba LV vypýtať z katastra, tam bude aj pečiatka, kedy bol vklad povolený.
Na LV na internete je len titul nadobudnutia, napr. osvedčenie o dedičstve Okr. súdu xyz zo dňa XX.09.2010.
Ice dive
06.12.10,10:37
rovno môžeš podať daňové priznanie... keďže poručitel zomrel v júli 2010 daňovú povinnosť si pravdepodobne stihol vysporiadať ak zaplatil naraz... keďže máš zápis v novembri 2010 môžeš podať v priebehu decembra oznámenie o vzniku povinnosti a do konca januára dať daňové priznanie...
Ice dive
06.12.10,10:42
No, ja mám skúsenosť, že pokuta za neoznámenie bola, môj syn ju dostal. Rozhodujúce bolo, kedy sa stal vlastníkom nehnuteľnosti. Neoznámil to do 30 dní. Pri nadobudnutí vlastníctva všeobecne je potrebné vychádzať z ustanovení Občianskeho zákonníka, to znamená, že vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa Občianskeho zákonníka možno vlastníctvo k veci nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom. Pri kúpe alebo darovaní nehnuteľnosti nadobúdateľ sa stane vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti až na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra. Podľa Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa. Z uvedeného vyplýva, že v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti dedením sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda smrťou poručiteľa.
záleží od daného správcu danie... ja som napríklad pri kúpe inej nehnuteľnosti nič neohlasoval kupoval som ju v aprili daneho roka... spravca dane len preškrtol pri doručovaní meno pôvodného vlastníka na obalke a vybral daň odomňa za cely rok a na otazku ci mam teda podavat danove priznanie na dalsi rok, alebo zaplatiť tak isto ako za predošlí rok... mi povedali, že daňové musím podať...
bubkoch
06.12.10,10:46
rovno môžeš podať daňové priznanie... keďže poručitel zomrel v júli 2010 daňovú povinnosť si pravdepodobne stihol vysporiadať ak zaplatil naraz... keďže máš zápis v novembri 2010 môžeš podať v priebehu decembra oznámenie o vzniku povinnosti a do konca januára dať daňové priznanie...

ano, ale ja presne neviem kedy v novembri, ci 1. alebo 25. ... preto netusim kedy zacala plynut 30-dnova lehota na oznamenie spravcovi dane ... preto ma zaujima principialne riesenie ako to ma clovek zistit ... z popisaneho mi vyplyva, ze clovek ma bud kazdy den pozerat LV na webe ci uz je tam zapis (s tyzdennou aktualizaciou), alebo ked nema internet, tak kazdy den chodit osobne na kataster a pytat sa ci uz zapisali ... cele mi to smrdi ... :mad:
Kvaka
06.12.10,11:08
ano, ale ja presne neviem kedy v novembri, ci 1. alebo 25. ... preto netusim kedy zacala plynut 30-dnova lehota na oznamenie spravcovi dane ... preto ma zaujima principialne riesenie ako to ma clovek zistit ... z popisaneho mi vyplyva, ze clovek ma bud kazdy den pozerat LV na webe ci uz je tam zapis (s tyzdennou aktualizaciou), alebo ked nema internet, tak kazdy den chodit osobne na kataster a pytat sa ci uz zapisali ... cele mi to smrdi ... :mad:
Pozri si ešte raz, čo som ti napísala, na právne účely si pýtaj list vlastníctva z katastra, zaplatíš za to nejaký kolok.
Oznám to hneď, a podaj aj DP. Už sme to tu dve napísali.
ccokoladecka
27.12.10,17:53
dobrý deň,
chcem sa spýtať, keď sme na základe kúpnopredajnej zmluvy 7.12. s priateľom kúpili pozemok a dali návrh na vklad do katastra, máme čakať až na list vlastníctva, kde bude presne uvedený dátum vkladu? ak som to správne pochopila, potom musíme oznámiť príslušnému správcovi dane - obci, že sme novými majiteľmi... ?
a ako je to s podaním daňového priznania, ja si myslím, že vklad v katastri bude určite až v januári.... a ako som sa dočítala v zákone, daňová povinnosť nám vzikne až 1.1.2012, t.z. že do 31.1. 2012 podáme daňové priznanie za r. 2012 a podľa platobného výmeru sa platí daň.
chápem to správne?
a ešte sa chcem spýtať, či z katastra príde vyrozumenie, že sme novými majiteľmi?
Kvaka
28.12.10,11:58
dobrý deň,
chcem sa spýtať, keď sme na základe kúpnopredajnej zmluvy 7.12. s priateľom kúpili pozemok a dali návrh na vklad do katastra, máme čakať až na list vlastníctva, kde bude presne uvedený dátum vkladu? ak som to správne pochopila, potom musíme oznámiť príslušnému správcovi dane - obci, že sme novými majiteľmi... ?
a ako je to s podaním daňového priznania, ja si myslím, že vklad v katastri bude určite až v januári.... a ako som sa dočítala v zákone, daňová povinnosť nám vzikne až 1.1.2012, t.z. že do 31.1. 2012 podáme daňové priznanie za r. 2012 a podľa platobného výmeru sa platí daň.
chápem to správne?
a ešte sa chcem spýtať, či z katastra príde vyrozumenie, že sme novými majiteľmi?
Účastníkom kúpnej zmluvy príde z katastra rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, v ktorom bude uvedené, kedy bol vklad povolený a kedy nastávajú právne účinky vkladu. Podľa všetkého budete mať vklad povolený až v roku 2011, teda aj daňové priznanie podáte až k 31.1.2012. Oznámenie správcovi dane z nehnuteľnosti je potrebné podať do 30 dní od povolenia vkladu.
Katy a R
28.12.10,12:16
ano, ale ja presne neviem kedy v novembri, ci 1. alebo 25. ... preto netusim kedy zacala plynut 30-dnova lehota na oznamenie spravcovi dane ... preto ma zaujima principialne riesenie ako to ma clovek zistit ... z popisaneho mi vyplyva, ze clovek ma bud kazdy den pozerat LV na webe ci uz je tam zapis (s tyzdennou aktualizaciou), alebo ked nema internet, tak kazdy den chodit osobne na kataster a pytat sa ci uz zapisali ... cele mi to smrdi ... :mad:

.. ak si ešte nevybavil;)
Mne poslali z katastra oznámenie o zápise ....:) (samozrejme som to nesledovala)
Je pravda, že je tam októbrový dátum - a dostala som to teraz pred Vianocami:D
Tak dúfam, že vybavím bez problémov:confused: .. a hlavne bez pokút..
ccokoladecka
28.12.10,12:39
dakujem za odpoved
Kvaka
28.12.10,13:08
.. ak si ešte nevybavil;)
Mne poslali z katastra oznámenie o zápise ....:) (samozrejme som to nesledovala)
Je pravda, že je tam októbrový dátum - a dostala som to teraz pred Vianocami:D
Tak dúfam, že vybavím bez problémov:confused: .. a hlavne bez pokút..
Nám poslali rozhodnutie, presne podľa § 31 ods. 6.
V katastrálnom zákone je teraz napísaný § 31 takto:

§ 31

(1) Správa katastra preskúma zmluvu z hľadiska, či obsahuje podstatné náležitosti zmluvy, či je úkon urobený v predpísanej forme, či je prevodca oprávnený nakladať s nehnuteľnosťou, či sú prejavy vôle dostatočne určité a zrozumiteľné, či zmluvná voľnosť alebo právo nakladať s nehnuteľnosťou nie sú obmedzené, či zmluva neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom. Pri rozhodovaní o vklade prihliada správa katastra aj na skutkové a právne skutočnosti, 10b) ktoré by mohli mať vplyv na povolenie vkladu.

(2) Ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti, ktorá bola vyhotovená vo forme notárskej zápisnice alebo autorizovaná advokátom, správa katastra posudzuje zmluvu iba z pohľadu, či je súladná s katastrálnym operátom a či sú splnené procesné podmienky na povolenie vkladu.

(3) Ak sú podmienky na vklad splnené, správa katastra vklad povolí; inak návrh zamietne.

(4) Rozhodnutie, ktorým sa vklad povoľuje, obsahuje
a) označenie správy katastra, ktorá o vklade rozhodla,
b) číslo vkladu,
c) označenie účastníkov konania,
d) označenie právneho úkonu a nehnuteľností, ktorých sa právny úkon týka,
e) deň, keď správa katastra o vklade rozhodla,
f) deň, keď nastali právne účinky vkladu,
g) meno, priezvisko a podpis osoby, ktorá vklad povolila,
h) odtlačok okrúhlej pečiatky správy katastra.

(5) Rozhodnutie o povolení vkladu nadobúda právoplatnosť dňom vydania rozhodnutia. Proti rozhodnutiu, ktorým sa vklad povoľuje, nemožno podať odvolanie, návrh na obnovu konania a ani ho nemožno preskúmať mimo odvolacieho konania.

(6) Rovnopis rozhodnutia o povolení vkladu správa katastra zašle účastníkom konania do 15 dní odo dňa rozhodnutia.

(7) Správa katastra doručí rozhodnutie o zamietnutí vkladu všetkým účastníkom konania. Proti tomuto rozhodnutiu možno podať odvolanie. Odvolanie sa podáva na správe katastra, ktorá rozhodnutie vydala, v lehote 30 dní odo dňa jeho doručenia. Ak správa katastra podanému odvolaniu nevyhovie v celom rozsahu, o odvolaní rozhodne súd.

My sme mali zmluvu autorizovanú advokátom, byt bol predávaný cez realitku, 24. 11. 2010 bol doručený návrh na vklad, a už 16. 12. 2010 bol vklad povolený.
Platí § 32
(1) Správa katastra rozhodne o návrhu na vklad do 30 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad.

(2) Ak zmluva o prevode nehnuteľnosti bola vyhotovená vo forme notárskej zápisnice alebo bola autorizovaná advokátom, nie je v rozpore s katastrálnym operátom a sú splnené procesné podmienky na povolenie vkladu, správa katastra rozhodne o návrhu na povolenie vkladu do 20 dní.
Katy a R
28.12.10,17:55
.. ja som reagovala - ak dochádza k zmene vlastníka na základe dedičského konania...
Kvaka
28.12.10,18:50
Jasné, mám teraz z realitky tlačivo vznik - zánik daňovej povinnosti FO pre správcu dane a tam sa vypĺňa okrem toho, kedy bol vklad povolený aj údaj, kedy boli z katastra prevzaté doklady, takže nemali by byť nijaké pokuty. Ale v prípade dedičstva je prílohou tohto oznámenia osvedčenie o dedičstve, takže tam sa vznik vlastníctva riadi zrejme občianskym zákonníkom.
luja5
30.12.10,09:20
... Oznamovacia povinnosť vzniká, aj keď ešte nie je zapísané vlastnícke právo k zdedenej nehnuteľnosti na katastri. Je treba do 30 dní oznámiť zánik vlastníctva nehnuteľnosti smrťou správcovi dane, teda miestnemu úradu...

...Zástupca dedičov A a B, alebo obaja spolu mali podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti do 30 dní od smrti poručiteľa...
Tento problém sa aj mňa priamo dotýka a môže sa aj v budúcnosti dotýkať mojej rodiny a priznávam, že mi to stále nie je jasné. Tak by som chcela poprosiť, či mi vie niekto poradiť, kde nájdem k tomu nejaké platné zákonné ustanovenia. Neviem to nájsť, preto prepáčte, ak sa budem (v niečom) rovnako pýtať alebo rovnako zopakujem, ako bubkoch a že toho popíšem trochu viac.
Otázka: Kto, v akej lehote a na základe akého zákonného ustanovenia má oznámiť zánik daňovej povinnosti u vlastníka nehnuteľnosti, ktorý zomrel?
Nejasnosti pre mňa:
1. V ust. § 18 ods. 3 zákona č. 582/2004 Z.z. sa neuvádza, že to musia byť všetci(?) potenciálni(?) dediči, alebo zástupca dedičov, alebo kto to musí byť v prípade, ak dedič v lehote 30 dní od úmrtia poručiteľa nie je známy, alebo ak dedí štát a existujú iní dediči, ktorí všetci dedičstvo odmietnu...
2. Na tlačive pre "vznik–zánik daňovej povinnosti", ktoré poskytuje správca dane, je uvedený len § 18 ods. 3 zákona a nič v súvislosti s úmrtím vlastníka nehnuteľnosti. Ani v časti "Prílohy", ktoré sa k tlačivu pripájajú, nie je uvedený doklad, ktorý je možné v takej lehote stihnúť predložiť a tým je úmrtný list, ktorý má k dispozícii ten, kto vybavoval pohreb.
3. Kto má vykonať uvedené oznámenie, ak zomrie slobodný a bezdetný so spísaným závetom? Čo ak existuje závet a listina o vydedení a bude sa dediť inak, ako zo zákona? Čo ak až súd rozhodne, kto sú dediči? Čo ak bude dediť ten, kto o tom dopredu nevie? Čo ak sú dediči, ale nakoniec dedí štát? Komu by bola uložená prípadná(?) pokuta z dôvodu, že nikto neoznámil zánik daňovej povinnosti do 30 dní po úmrtí vlastníka nehnuteľnosti, pričom sa ukáže, že dedič pôvodne ani netušil, že bude dediť? Ani prípadná možnosť, aby to urobil ten, kto vybavuje pohreb, nemusí obstáť, lebo on tiež nemusí byť dedičom a dokonca ani z rodiny.

A moja dilema:
Najprv mi zomrela mama. Dlhšiu dobu po mame zomrel aj otec, pričom dedičské konanie po mame nebolo v čase úmrtia otca ešte ukončené. Po mame som zdedila nehnuteľnosť (v jej výlučnom vlastníctve, nie BSM), ale otec, ktorý vybavoval pohreb mamy a len on mal všetky potrebné podklady, vr. úmrtného listu, ku ktorým ostatní nemali prístup, neoznámil správcovi dane zánik daňovej povinnosti mamy. No ale dedičkou som bola ja, čo som za života otca ešte netušila a čo ja viem, možno by som bola dedičkou, aj keby sa dedičské konanie po mame ukončilo ešte za jeho života. Notár otca na nič v tejto súvislosti neupozornil, aj tak bolo prvé sedenie u notára až mesiac po úmrtí mamy a ani tam objektívne nemohli byť prítomní všetci reálni dediči. Tak kto mal vlastne oznámiť zánik daňovej povinnosti? A komu by bola uložená (prípadná?) pokuta? Boli sme zodpovední s otcom všetci ostatní potenciálni dediči spoločne a nerozdielne, alebo reálni dediči (odlišní od potenciálnych) a podľa akého zákonného ustanovenia? Bol zodpovedný otec? Alebo u konkrétne zdedenej nehnuteľnosti ja, keďže otec už zomrel? A prečo ja, keď som vtedy nevedela, čo všetko bude predmetom dedenia (všetky mamine "majetky" som nepoznala) a že také niečo zdedím?
Dokonca som zistila, že správca dane moju neb. mamu ani nevedel v ich databáze medzi daňovníkmi nájsť :rolleyes:. Statky-zmätky :(. A čakám, čo ma ešte kedy a ako prekvapí :confused: .
Kvaka
30.12.10,11:42
Luja, máš pravdu, oznámenie zániku daňovej povinnosti v dôsledku smrti poručiteľa nie je nikde riešené, logické je len to, že prestal byť vlastníkom nehnuteľnosti smrťou, ale v katastri sa vykoná zápis nového vlastníka až po ukončení dedičského konania a získaní právoplatného osvedčenia o dedičstve.
Na internete som našla, že oznamovacia povinnosť vzniká, aj keď ešte nie je zapísané vlastnícke právo k zdedenej nehnuteľnosti na katastri. Je treba do 30 dní oznámiť zánik vlastníctva nehnuteľnosti smrťou správcovi dane, teda miestnemu úradu. Túto povinnosť majú zrejme dedičia, teda by to malo byť do 30 dní od získania osvedčenia o dedičstve. Alebo do 30 dní od smrti poručiteľa? Dedičia sú na základe zákona alebo závetu. Ak nie je dedič zo závetu, nastupuje namiesto neho dedič zo zákona. Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu. Oznamujú sa všetky zmeny, rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti, teda aj úmrtie. Kuk sem: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40057200-dan-platite-az-ked-mate-list-vlastnictva-z-katastra

Ešte sa vrátim k tomu vzniku daňovej povinnosti pri dedení. Občiansky zákonník hovorí, že dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa, teda vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorej sa týka daňová povinnosť, získaš dedením. Právnici píšu, že pre posúdenie vzniku daňovej povinnosti pri dani z nehnuteľností sa dedičia stanú vlastníkmi až na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve a po zápise takto získaných vlastníckych práv k zdedenej nehnuteľnosti na list vlastníctva.
Podľa DR SR na účely oslobodenia od dane z príjmu pri predaji zdedenej nehnuteľnosti sa dedič posudzuje ako vlastník zdedenej nehnuteľnosti k dátumu smrti poručiteľa, rozhodne sa tak samozrejme až ukončením dedičského konania. Vlastnícke právo, získané dedením, sa zapíše do katastra po ukončení dedičského konania na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve.

Z tlačiva oznámenia vzniku-zániku daňovej povinnosti mi však vyplýva, že okrem fotokópie osvedčenia o dedičstve je prílohou aj fotokópia listu vlastníctva a vypĺňa sa tam dátum prevzatia dokladov z katastra. Takže pokuta by nemala byť, skôr by malo byť pravidlom, že dedič oznámi správcovi dane vznik daňovej povinnosti až po zápise svojich vlastníckych práv do katastra a po získaní všetkých dokladov, nielen osvedčenia o dedičstve, ale aj listu vlastníctva.
Daňovníkom dane z nehnuteľnosti je obvykle až vlastník nehnuteľnosti. Daňovníkom môže byť aj nájomca alebo osoba, ktorá nehnuteľnosť užíva, ak je nehnuteľnosť pozemkom alebo stavbou.

Posudzuje sa dedič ako vlastník nehnuteľnosti ešte pred zápisom vlastníckych práv na základe osvedčenia o dedičstve iba na účely oslobodenia od dane pri predaji zdedenej nehnuteľnosti?
aksas2
30.12.10,11:57
Čo sa týka katastra trocha sa tu miešajú hrušky s jablkami. Pri dedičstve sa listina do katastra zapisuje záznamom a pričom tento zápis má evidenčný charakter a nie je rozhodujúci pre plynutie lehot, čiže v tomto prípade podľa mňa spomínaná 30 - dňová lehota začína plynúť odo dňa nadobudnutia právoplatnosti uznesenia o dedičstve. Pokiaľ sa však nehnuteľnosť prevedie na základe zmluvy (kúpnej darovace atď), rozhodujúci dátum je deň povolenia vkladu vlastníckeho práva katastrom nehnuteľnosti, pretože k tomuto dňu nastávajú právne účinky vkladu, čiže 30 - dňová lehota začne plynúť odo dňa povolenia vkladu vlastníckeho práva do katatra nehnuteľností.
Kvaka
30.12.10,14:18
Čo sa týka katastra trocha sa tu miešajú hrušky s jablkami. Pri dedičstve sa listina do katastra zapisuje záznamom a pričom tento zápis má evidenčný charakter a nie je rozhodujúci pre plynutie lehot, čiže v tomto prípade podľa mňa spomínaná 30 - dňová lehota začína plynúť odo dňa nadobudnutia právoplatnosti uznesenia o dedičstve. Pokiaľ sa však nehnuteľnosť prevedie na základe zmluvy (kúpnej darovace atď), rozhodujúci dátum je deň povolenia vkladu vlastníckeho práva katastrom nehnuteľnosti, pretože k tomuto dňu nastávajú právne účinky vkladu, čiže 30 - dňová lehota začne plynúť odo dňa povolenia vkladu vlastníckeho práva do katatra nehnuteľností.
Máš pravdu, zmluvy sú riešené inak ako verejné alebo iné listiny, to som si v katastrálnom zákone prečítala, ale ja si nemyslím, že sme niečo plietli, lebo ak dobre čítaš, pri dedičstve sa zmieňujeme o zápise vlastníckych práv na základe osvedčenia o dedičstve. Je to samozrejme záznamom na list vlastníctva, to nespochybňujem. Nie som právnik, len pri tej 30 dňovej lehote som som vychádzala z predpísaného tlačiva oznámenia, kde sa ako príloha uvádza aj list vlastníctva. Tiež som si myslela, že by to mala byť lehota 30 dní od právoplatnosti osvedčenia o dedičstve, ale stanovisko právnikov v citovanom článku je odlišné.
luja5
30.12.10,14:39
[QUOTE=Kvaka;1601630]...oznámenie zániku daňovej povinnosti v dôsledku smrti poručiteľa nie je nikde riešené... QUOTE]

Som rada, že sme v podstate dospeli k rovnakému záveru. Ja som sa aj pýtala u jedného správcu dane (mala som ich viac, tak som sa radila u toho, ktorého som mala najbližšie) a ten mi povedal, že pokuty za neoznámenie alebo oneskorené oznámenie zániku daňovej povinnosti po úmrtí poručiteľa nedávajú, že často sa to dozvedia, až keď sa príde dedič poradiť už s právoplatným osvedčením o dedičstve ohľadom svojej daňovej povinnosti. Z diskusie k tejto téme som však trochu zneistila a nevedela som, či kdesi čosi predsa len nie je napísané nejako inak, preto som sa radšej znova opýtala.
Dobrý kuk je aj na http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=46784 (http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=46784), kde je o.i. napísané, že povinnosť oznámiť správcovi dane zmenu vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam má fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa stala novým vlastníkom, ale aj tá osoba, ktorá už nie je vlastníkom nehnuteľnosti a že ak daňovník neoznámi správcovi dane skutočnosti, ktoré sú rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti, správca dane mu uloží pokutu. Z tohto mi vychádza, že vlastník-daňovník, ktorý zomrel, to nemôže urobiť, nemôže dostať pokutu a za neho ani nikto iný.
Ďakujem za Tvoju reakciu, mala som len v oznamovacej povinnosti o zániku daňovej povinnosti za poručiteľa neistotu, lebo info z web-stránok nemusia byť vždy aktuálne. V ostatných veciach mám vcelku jasno a niečo mi potvrdila aj táto diskusia.
Rozalka
30.12.10,14:50
K tejto zaujímavej téme by som povedala toľko: "Každý bača si organizuje prácu po svojom".
Keď som šla nahlásiť zmenu majiteľa na 2 rôzne obecné úrady (nehnuteľnosti v 2 katastroch), na jednom mi povedali, že "Veď teraz je leto, to má čas do 1.1. aj tak je zaplatená daň až do konca roka a z tej sa nevracia"; na druhom zhruba to isté a ešte mi pichli do ruky "Dohodu vlastníkov o priznaní dane len jedným vlastníkom", daň aj dohodu mám poslať najneskôr do konca januára, to je všetko.
luja5
30.12.10,14:53
... v tomto prípade podľa mňa spomínaná 30 - dňová lehota začína plynúť odo dňa nadobudnutia právoplatnosti uznesenia o dedičstve....
Myslím si, že to tak môže byť, keďže mňa správca dane usmernil, že keď budem mať právoplatné osvedčenie o dedičstve, mám sa ohlásiť a povie mi, čo a ako. A tak aj bolo a svoju oznamovaciu povinnosť som vykonala v rámci 30-dňovej lehoty po nadobudnotí právoplatnosti osvedčenia, stačila fotokópia (LV som dostala až cca 3 mesiace po potvrdení osvedčenia).
Problémov okolo dedičstva je toľko, že je ťažké vo všetkom správne a najmä rýchlo sa zorientovať a v tomto je Porada naozaj úžasná :);).
Rozalka
30.12.10,14:58
K tejto zaujímavej téme by som povedala toľko: "Každý bača si organizuje prácu po svojom".


K záveru "každý bača ....", aby ste boli v obraze.
Keď som si ako študentka privyrábala písaním diplomových prác, jedna kočka mala tému "Organizácia práce v salašníctve". Pobehala zo 20 salašov stredného Slovenska, popísala zo 60-65 strán o (socialistickom) salašníctve a úplne posledná veta diplomovky znela:"Záverom môžem skonštatovať, že každý bača si organizuje prácu po svojom".
Táto okrídlená veta ma odvtedy sprevádza a často pomáha ukončiť debaty. :)
Katy a R
30.12.10,15:06
K tejto zaujímavej téme by som povedala toľko: "Každý bača si organizuje prácu po svojom".
Keď som šla nahlásiť zmenu majiteľa na 2 rôzne obecné úrady (nehnuteľnosti v 2 katastroch), na jednom mi povedali, že "Veď teraz je leto, to má čas do 1.1. aj tak je zaplatená daň až do konca roka a z tej sa nevracia"; na druhom zhruba to isté a ešte mi pichli do ruky "Dohodu vlastníkov o priznaní dane len jedným vlastníkom", daň aj dohodu mám poslať najneskôr do konca januára, to je všetko.

takúto istú skúsenosť mám aj ja s pred pár rokov - išla som len pre tlačivo - ani okuliare som nemala, spravili to za mňa.:) .. len autogram som hodila.
uvidím, ako teraz pochodím - dám vedieť:confused:
Kvaka
30.12.10,15:11
Mňa tá téma zaujala preto, lebo môj syn dostal za nesplnenie oznamovacej povinnosti pokutu. ;)
A my sme už dvakrát predávali, dvakrát kupovali a dvakrát dedili.
Ale snáď to poslúži dobre aj iným.
anitram
10.01.11,08:59
Kvaka, mohla by som Ta poprosit o informaciu, aka bola vyska pokuty, ktoru dostal Tvoj syn za nesplnenie si ozn.ppovinnosti? a v ktorom meste/obci to bolo?
Ja som bola stale v tom, ze staci podat danove priznanie, dovod na oznamenie zaniku chapem, ale oznamit vznik mi nesedelo a do hlbky som to nehladala :-(
Kvaka
10.01.11,09:20
Kvaka, mohla by som Ta poprosit o informaciu, aka bola vyska pokuty, ktoru dostal Tvoj syn za nesplnenie si ozn.ppovinnosti? a v ktorom meste/obci to bolo?
Ja som bola stale v tom, ze staci podat danove priznanie, dovod na oznamenie zaniku chapem, ale oznamit vznik mi nesedelo a do hlbky som to nehladala :-(
Bolo to ešte podľa starého zákona, bolo to v Bratislave, platil príslušnej mestskej časi BA IV 500Sk.
bubkoch
10.01.11,09:34
Mňa tá téma zaujala preto, lebo môj syn dostal za nesplnenie oznamovacej povinnosti pokutu. ;)
A my sme už dvakrát predávali, dvakrát kupovali a dvakrát dedili.
Ale snáď to poslúži dobre aj iným.

mne na magistrate povedali, ze sa nemusim bat presvihnutia lehoty o par dni/tyzdnov, ked oznamenie podam v danom roku, ze pokuty za neoznamenie sa davaju ked niekto neoznami rok a vyhyba sa tak plateniu dane
ccokoladecka
21.01.11,07:57
Akym sposobom je potrebne oznamit, ze som sa stala vlastnikom nehnutelnosti? Predpokladam pisomne formou listu, priklada sa nieco? napr. list vlastnictva?
Kvaka
21.01.11,10:42
Akym sposobom je potrebne oznamit, ze som sa stala vlastnikom nehnutelnosti? Predpokladam pisomne formou listu, priklada sa nieco? napr. list vlastnictva?
Tlačivo si stiahni tu, máš tam aj návod, ako to vyplniť, čo priložiť. Pripnem ho aj sem, tiež som ho nedávno použila.
http://hnonline.sk/c1-40108750-ako-podat-dan-z-nehnutelnosti-2010
Mirica-LV
21.01.11,10:54
Akym sposobom je potrebne oznamit, ze som sa stala vlastnikom nehnutelnosti? Predpokladam pisomne formou listu, priklada sa nieco? napr. list vlastnictva?


každá samospráva má na to tlačivo
buchač
21.01.11,10:55
..
a ako a odkial sa mam dozvediet presny datum kedy sa tak stalo, ked kataster oznamenie o povoleni vkladu (o zapise) uz neposiela ?
...

No neviem , ale mne poslali ...

Tlačivo si stiahni tu, máš tam aj návod, ako to vyplniť, čo priložiť. Pripnem ho aj sem, tiež som ho nedávno použila.
http://hnonline.sk/c1-40108750-ako-podat-dan-z-nehnutelnosti-2010
Pozri na ten rozdiel v tlačivách ...

http://www.kosice.sk/img/dane/Tlacivo_oznam_vznik-zanik_dp_FO.rtf

Som bol oznámiť ...som sa najesexoval ...
Ženská mi pri okienku povedala , pýtala aj tie podklady ...
Tak som jej odvetil , či majú málo PC na magistráte , nech si vyhľadajú ...alebo nech informácie tak podávajú , ako sa patrí ...poriadne ...
Teraz som len zvedavý , ako a či vôbec ma budú buzerovať ...:confused:
bubkoch
21.01.11,11:08
No neviem , ale mne poslali ...



medzitym uz som to pochopil ... :)

posiela sa oznamenie o povoleni vkladu, kedze tam si majitelom az od dna povolenia vkladu tak aby si vedel odkedy to je ... :)

oznamenie o zapise sa neposiela, kedze v tom pripade sa nic nepovoluje, majitelom si od dna pravoplatnosti osvedcenia o dedicstve a od toho dna aj plynie lehota na oznamenie spravcovi dane