beja
06.12.10,09:31
Máme 2 s.r.o.-čky, jedna vyrába výrobky, fakturuje ich druhej a tá ich fakturuje konečnému odberateľovi. Platby z druhej s.r.o. do prvej uskutočňujeme podľa aktuálnej potreby financií na pokrytie bežných výdavkov. Väčšinou sa posiela zaokrúhlená suma pod jedným variabilným symbolom. Obe s.r.o.-čky dostávajú výpisy z účtu raz mesačne. Akým spôsobom mám priradiť variabilné symboly k zrealizovaným platbám? Postačoval by list z s.r.o., ktorá peniaze posiela, nejaké oznámenie o priradení platieb k došlým faktúram k poslednému dňu každého mesiaca, v ktorom by boli priradené VS k jednotlivým úhradám? Alebo by bola lepšia nejaká dohoda o priradení VS, podpísaná oboma stranami? Alebo radšej napísať list o priradení VS z platiacej s.r.o. ku každej platbe zvlášť, nie až na konci mesiaca?
KEJKA
06.12.10,11:19
Ak sa použije spoločný VS pre viacero platieb, odporúčam, aby príkazca poslal oznámenie - hoci aj mailom - ku ktorým faktúram sa platba vzťahuje. Bežne sa to robí pri veľkom množstve faktúr.
Tiež by nebolo na škodu si vzájomné pohľadávky-záväzky odsúhlasiť napr. štvrťročne, ak nemáte spoločnú účtovníčku, ktorá si to odsúhlasí dobrovoľne sama.
beja
06.12.10,11:25
Myslíš, že stačí jedno oznámenie na konci mesiaca? Išlo totiž o viac platieb behom mesiaca. Jasné že to robí jedna účtovníčka. Odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov som robila ku koncu každého mesiaca.
KEJKA
06.12.10,11:40
ved som napísala, že ku platbe. teda ku každej platbe - aspoň sa to pri účtovaní lepšie spáruje.
Ak by bolo jedno oznámenie za mesiac, tiež sa to urobí naraz, ale mohlo by sa stať, že sro1 priradí platbu k platbe z 3.11.-napríklad, ale sro2 to urobí až 25.11. pri spriaznených sro je to viacm,enej jedno, hlavne keď si odsúhlasujete P a Z pravidelne.
Ale principiálne by to malo byť jednotlivo /užitočné najmä pre nezávislé subjekty/
beja
06.12.10,11:50
Obe firmy dostávajú výpis z účtu raz mesačne, po skončení mesiaca. Takže ak mám na konci mesiaca oznámenie aj výpis v jednej aj druhej firme, všetko by malo byť O.K. Ďakujem kejka.