daniel.ildza
06.12.10,09:44
Dobry den, chcem sa opytat viacero otazok. Som zaciatocnik.
1) Chcem zacat predavat cez aukro viacero poloziek, ako tomu mozem dat jednotny charakter - sablonu, aby som nemusel kazdu aukciu zadavat nanovo?
2) Ak si otvorim osobny ucet (nie firemny) na Aukre, musim od kupujuceho prijat vrateny tovar do 7 dni bez akychkolvek pricin? Ako je to s vratenim tovaru zo strany kupujuceho?
3) Aky sposob platby odporucate? S dobierkou su vraj zle skusenosti, nakolko kupujuci nie vzdy preberie tovar a potom to musim zaplatit ja...
4) Mozu mi platby chodit na bezny ucet? Musim to nejako zdanovat?
5) Aky sposob zasielania tovaru odporucate? Islo by o textilny tovar, pripadne obuv, prevazne do 1 - 2 kg ...

Dakujem!
daniel.ildza
06.12.10,09:19
Iba dodam, ze tovar nakupujem v klasickom obchode. Dalej to nepredavam ako maloobchod, skor ako z vlastnych domacich prebytocnych zasob. Ako to potom bude so zdanenim? Posiela Aukro nieco ako potvrdenie o objeme predaneho tovaru za rok? Dakujem!
Chobot
06.12.10,09:37
Iba dodam, ze tovar nakupujem v klasickom obchode. Dalej to nepredavam ako maloobchod, skor ako z vlastnych domacich prebytocnych zasob. Ako to potom bude so zdanenim? Posiela Aukro nieco ako potvrdenie o objeme predaneho tovaru za rok? Dakujem!

Si živnostník, ale len fyzická osoba bez podnikania?

Z uvedeného mám pocit, že v tom chceš načierno podnikať (domáce prebytočné zásoby??).
daniel.ildza
06.12.10,12:15
Si živnostník, ale len fyzická osoba bez podnikania?

Z uvedeného mám pocit, že v tom chceš načierno podnikať (domáce prebytočné zásoby??).

Svojim sposobom to tak moze vyzerat. Skor si chcem otuknut potencial, ci mi takyto "biznis" pojde. Ak ano, chcem vytvorit klasicky e-shop a vsetko riesit oficialne... Nechcem zbytocne riesit byrokraciu okolo toho, najprv si to chcem vyskusat... Viete mi odpovedat aj na vyssie polozene otazky?
Dakujem!
Chobot
06.12.10,12:44
Dobry den, chcem sa opytat viacero otazok. Som zaciatocnik.
1) Chcem zacat predavat cez aukro viacero poloziek, ako tomu mozem dat jednotny charakter - sablonu, aby som nemusel kazdu aukciu zadavat nanovo?

Toto neviem, či aukro umožňuje. Viem, že na eBayi je možné vytvoriť šablóny, ale aukro tak nepoznám. Treba sa spýtať admina na Aukru.


2) Ak si otvorim osobny ucet (nie firemny) na Aukre, musim od kupujuceho prijat vrateny tovar do 7 dni bez akychkolvek pricin? Ako je to s vratenim tovaru zo strany kupujuceho?

Keďže predávaš ako fyzická osoba nepodnikateľ, tak na teba sa záručná doba a ochrana spotrebiteľa nevzťahuje. Ako občan, čo predáva osobnú vec, nie si povinný vziať späť veci do 7 dní podľa zákona č. 108/2000.


3) Aky sposob platby odporucate? S dobierkou su vraj zle skusenosti, nakolko kupujuci nie vzdy preberie tovar a potom to musim zaplatit ja...

Je to na tebe. Zase platby vopred nemajú zákazníci radi, najmä nie od fyzických osôb. Ak je to firma, tak to ešte hej. Ale oni zase nebudú veriť tebe (aspoň pokiaľ nebudeš mať dostatok pozitívnych hodnotení). S tým rizikom musíš rátať, že si niekto nepreberie balík.


4) Mozu mi platby chodit na bezny ucet? Musim to nejako zdanovat?

Je jedno, na aký účet ti pôjdu platby, môžu aj na bežný účet - pokiaľ nie si podnikateľ. Zdaňovanie nemá žiadny súvis s použitým účtom.

Ak to ale budeš robiť vo veľkom, teda podnikať s tým, môže ti na to prísť buď daňový alebo živnostenský úrad a bude to krátenie daní alebo nelegálne podnikanie. Argument, že si si to najprv chcel "oťukať" neobstojí. A to, čo ideš robiť, je nelegálne podnikanie - budeš kupovať veci (nové v maloobchode) a predávať ich ďalej za účelom dosiahnutia zisku.


5) Aky sposob zasielania tovaru odporucate? Islo by o textilny tovar, pripadne obuv, prevazne do 1 - 2 kg ...

Dakujem!

To je tiež na tebe. Však vieš, aké máš možnosti - pošta, kuriér, osobný odber. Ak ale za nohavice budeš pýtať 15 EUR a k tomu za kuriéra 10 EUR, tak ti to nikto nekúpi.
dragan.michal
07.12.10,10:08
Dobry den, chcem sa opytat viacero otazok. Som zaciatocnik.
1) Chcem zacat predavat cez aukro viacero poloziek, ako tomu mozem dat jednotny charakter - sablonu, aby som nemusel kazdu aukciu zadavat nanovo?


na aukro je možné si vytvoriť vlastné šablóny



3) Aky sposob platby odporucate? S dobierkou su vraj zle skusenosti, nakolko kupujuci nie vzdy preberie tovar a potom to musim zaplatit ja...

Rátaj, že na SR a ČR stále letia dobierky. Dopredu Ti zaplatí možno tak 5% ľudí.



4) Mozu mi platby chodit na bezny ucet? Musim to nejako zdanovat?
Nie. Kedže to budeš robiť pravidelne budeš musieť mať na to živnosť
jostoga
23.01.11,15:57
Ak to ale budeš robiť vo veľkom, teda podnikať s tým, môže ti na to prísť buď daňový alebo živnostenský úrad a bude to krátenie daní alebo nelegálne podnikanie. Argument, že si si to najprv chcel "oťukať" neobstojí. A to, čo ideš robiť, je nelegálne podnikanie - budeš kupovať veci (nové v maloobchode) a predávať ich ďalej za účelom dosiahnutia zisku.

Ak sa to robí bez živnosti, keď nato príde daňový alebo živnostenský úrad- čo by všetko vyžadoval, aké sú pokuty/sankcie...?
Ďakujem
blavaciko
23.01.11,16:28
jostoga, nie je lespie postupovat v sulade so zakonom a neobavat sa pokut? nevymyslat hluposti a plnit si svoje povinnosti tak ako kazdy iny "slusny obcan"?
jostoga
23.01.11,18:30
Vsimol som si na aukre predajcov, ktori predavaju produkty z ciny. Produkty chodia priamo na kupujuceho adresu od dodavatela. Doba dodania sa pohybuje okolo 20dni.
Takze aj oni porusuju zakony!?

Jeden z vacsiny takychto predajcov uvadza, ze je zivnostnik a ma podmienky predaja aj s vyhodami pre ludi-> vratenie produktu do 7 dni bez udania dovodu... Ale myslim si, ze tam nema vsetko.
Uz len to, ze vyrobok pride priamo od dodavatela je tusim protipravne?-da sa tomu zabranit ak sa ceny vyrobkov pohybuju pod urcitu hranicu, kedy sa nemusi platit clo a dph?
Co vsetko musi tento zivnostnik fakturovat a odvadzat?
Ako by sa dalo na aukre obchodovat legalne s tym, ze produkty chodia priamo od vyrobcu na urcenu adresu kupujuceho?
dakujem za odpovede
padro
23.01.11,20:06
kasli na to,... toto bolo zaujimave nejaky ten rok dozadu.... ked chces nieco tak to skus normalne na zivnost... inak vela zmamych podnikatelov zacinalo tak ze predavali "bez papierov" akurat ze to sa nepisal rok 2011. Dnes je to uz trochu riziko na druhej strane je dnes zalozanie zivnosti otazka dna,... nakup/predaj vramci EU atd.. takze je na tebe ako to vyuzijes.
profesional
24.01.11,08:19
Nedovolene podnikanie a kratenie dane je TRESTNE. Takze ak si myslis ze to budes robit a ze do predajnej cewny si zaratas aj predpokladanu buducu pokutu, to budes musiet predavat veeelmi draho.
Lebo vies aku ma hodnotu 2-5 rokov tvojho zivota za mrezami?
jostoga
24.01.11,18:33
A ak by sa dovazali nejake produkty z ciny v malom mnozstve- bolo by to oslobodene od cla a dph? Co vsetko by sa muselo dokladovat v pripade prevadzkovania eshopu? Bolo by treba uvadzat aj ceny za zakupene produkty? Poznam jeden eshop, ktoreho produkty nemaju slovensky manual, ak je to u nich napisane je to problem?
Co vsetko by som musel odvadzat a aka dan by sa strhavala z kazdeho produktu? -ak by som bol studentom, od coho som oslobodeny?
veľmi pekne ďakujem za odpovede
jostoga
24.01.11,18:35
" určite nechem podnikať nelegalne" , ale prekvapuje ma kolko takych ludi predava na aukre vyrobky tymto sposobom
padro
24.01.11,18:58
nemas zjadnu skoro zjadnu vyhodu ked si student... jedine ze rodicia mozu aj nadalej poberat pridavky... a zdravotne poistenie (ak ti vyjde ze mas platit) tak nemusis platit mesecne ale raz za rok.
blavaciko
24.01.11,19:07
nikde nemusis uvadzat ceny, za ktore vyrobky nakupis
kazdy tovar predavany na slovensku musi mat k dispozicii navod v statnom jazyku ak to povaha tovaru vyzaduje
jostoga
24.01.11,19:45
Takze teoreticky mozem nakupit nejaky vyrobok z ciny za 10Eur. Tu ho predam za 15. Nepotrebujem ziadnu fakturu? Netreba nic uvadzat do nakladov? Co vsetko budem musiet odvadzat, da sa popripade ztrhnute dph vratit spat?
Od coho sa urcuje vyska zdravotneho poistenia?
Ak by som mal zivnost a nepodnikal, ake su nevyhody?
Ked z krachujem/budem v dlhoch mozu mi siahnut na majetok-rodiny... aj ked nevlastnim byt..? Ako sa mozem dostat do takeho stavu?

Na nete som nasiel napriklad tento vyrobok: Mobilný telefón ePhone 4G V688, Dual sim, Wifi, TV,no obsahom balenia je iba anglicky manual je to v sulade s predpismi? Pri akych vyrobkoch sa nemusi dodavat sk. manual?
ĎAKUJEM
padro
24.01.11,20:05
Takze teoreticky mozem nakupit nejaky vyrobok z ciny za 10Eur. Tu ho predam za 15. Nepotrebujem ziadnu fakturu? Netreba nic uvadzat do nakladov? Co vsetko budem musiet odvadzat, da sa popripade ztrhnute dph vratit spat?
Od coho sa urcuje vyska zdravotneho poistenia?
Ak by som mal zivnost a nepodnikal, ake su nevyhody?
Ked z krachujem/budem v dlhoch mozu mi siahnut na majetok-rodiny... aj ked nevlastnim byt..? Ako sa mozem dostat do takeho stavu?

Na nete som nasiel napriklad tento vyrobok: Mobilný telefón ePhone 4G V688, Dual sim, Wifi, TV,no obsahom balenia je iba anglicky manual je to v sulade s predpismi? Pri akych vyrobkoch sa nemusi dodavat sk. manual?
ĎAKUJEM


takto ak chces predavat taketo veci tak chod na to aukro a nepytaj sa na porade,... ak chces tie telefony pradavat oficialne tak to skrachujes skor ako zacnes... nemas navod, pokazene je to skor ako sa to zapne, takze nekonecne reklamacie, nemozes konkurovat cenou predajcom na aukre atd... co potrebujes este pocut? :)
jostoga
25.01.11,13:29
Teoreticky ak by som privážal niečo iné: ako napríklad stojany na telefóny, ktoré sa nekazia, tak by to nemusel byť až taký problém.
Vedel by si mi napríklad pri tomto prípade odpovedať na moje predošlé otázky?
Ďakujem
padro
25.01.11,14:04
Teoreticky ak by som privážal niečo iné: ako napríklad stojany na telefóny, ktoré sa nekazia, tak by to nemusel byť až taký problém.
Vedel by si mi napríklad pri tomto prípade odpovedať na moje predošlé otázky?
Ďakujem

tie stojany tiez nie je zjadna vyhra...kolko je na nich zisk?,... budes toho musiet predat vela, aby si vela predal potrebujes reklamu,... budes znamy?... lahko si ta najde danovak :D... zabudni na tieto veci a vymysli nieco poriadne...
jostoga
25.01.11,14:49
To je len priklad, vec, ktora sa vacsinou nepokazi...
Ide o to, ze by som rad vedel odpovede na tieto otazky: Samozrejme obchodovat legalne.
Takze teoreticky mozem nakupit nejaky vyrobok z ciny za 10Eur. Tu ho predam za 15. Nepotrebujem ziadnu fakturu?Alebo potrebujem? Ako to je? Netreba nic uvadzat do nakladov? Co vsetko budem musiet odvadzat, da sa popripade ztrhnute dph vratit spat?
Od coho sa urcuje vyska zdravotneho poistenia?
Ak by som mal zivnost a nepodnikal, ake su nevyhody?
Ked z krachujem/budem v dlhoch mozu mi siahnut na majetok-rodiny... aj ked nevlastnim byt..? Ako sa mozem dostat do takeho stavu?
padro
25.01.11,15:00
samozrejme ze potrebujes fakturu za tovar ktory nakupis... k cene tovaru z ciny prirataj dph a clo ... ked budes mat zivnost tak ti mozu zobrat... pride exekutor a ten ti to vysvetli ze ako. poistenie atd... vsetko tu je 1000x uz na porade, vsetky otazky co si dal.... mam dojem ze si z tych co si to velmi lahko predstavuje... nehovorim ale ze je to narocne no iste studium informacii si to vyzaduje tak studuj :)
jostoga
25.01.11,15:30
Ok dik, idem citat a citat...