_miko_
06.12.10,10:36
Ahojte Poradaci,

mam na vas takuto otazku.
V roku 1999 som zdedil cast chaty po starom otcovi (kedze v tom case bol otec mrtvy, dedicstvo preslo na mna).
Tento rok sme sa s rodinou dohodli ze vsetky podiely na chate odkupi ujo, ktory ma taktiez cast chaty tak ze bude jej vylucnym vlastnikom.

Som si takmer na 100% ze mi z tohto neplynie danova povinnost za dan z prijmu, nakolko som dedicstvo nadobudol pred 11 rokmi a tym padom som splnil podmienku 5 rokov bez trvaleho pobytu. Spravne uvazujem?

Dalsia otazka je - ak mi teda z toho nevyplyva ziadna danova povinnost, musim aj napriek tomu to nejako zahrnut do danoveho priznania v buducom roku? Ak ano, tak v ktorej casti, dat tam kupnu cenu a dan 0 alebo ako?

Vopred dakujem.
Kvaka
07.12.10,08:08
Ahojte Poradaci,

mam na vas takuto otazku.
V roku 1999 som zdedil cast chaty po starom otcovi (kedze v tom case bol otec mrtvy, dedicstvo preslo na mna).
Tento rok sme sa s rodinou dohodli ze vsetky podiely na chate odkupi ujo, ktory ma taktiez cast chaty tak ze bude jej vylucnym vlastnikom.

Som si takmer na 100% ze mi z tohto neplynie danova povinnost za dan z prijmu, nakolko som dedicstvo nadobudol pred 11 rokmi a tym padom som splnil podmienku 5 rokov bez trvaleho pobytu. Spravne uvazujem?

Dalsia otazka je - ak mi teda z toho nevyplyva ziadna danova povinnost, musim aj napriek tomu to nejako zahrnut do danoveho priznania v buducom roku? Ak ano, tak v ktorej casti, dat tam kupnu cenu a dan 0 alebo ako?

Vopred dakujem.
Nemáš daňovú povinnosť, príjem z predaja nehnuteľnosti máš oslobodený, nemusíš to uvádzať do daňového priznania.
Marína
07.12.10,08:55
Nezabudni danú skutočnosť do 30 dní oznámiť aj správcovi dane z nehnuteľností. Viď Zák. 582/2004 Zb. § 18 ods. 3)
(http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18230&FileName=04-z582&Rocnik=2004) (3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Vitaj na porade.:)