mio001
06.12.10,11:16
Dobry den,

moze mi prosim zamestnavatel uznat len 4,5 hod. za navstevu u lekara - zubara?

Bol som na preventivke a bolo tam dost ludi, zial nestihol som to do 4,5 hod.

Moze mi zamestnavatel uznat priechodku len na 4,5 hod.?

Dakujem za informaciu.
Tweety
06.12.10,10:22
Dobry den,

moze mi prosim zamestnavatel uznat len 4,5 hod. za navstevu u lekara - zubara?

Bol som na preventivke a bolo tam dost ludi, zial nestihol som to do 4,5 hod.

Moze mi zamestnavatel uznat priechodku len na 4,5 hod.?

Dakujem za informaciu.
ÁNo.
mio001
06.12.10,10:52
Hmm, nic moc pre mna a co prosim teraz mam spravit s 2.hod.? Nadrobit?
janaGT
06.12.10,11:53
a ako si prišiel k tým 4,5 hod. To máte nejaké nariadenie od zamestnávateľa, že max. 4,5 hod. môžete mať priepustku?
Lebo nerozumiem dobre tvojej otázke.
mio001
07.12.10,05:48
Zamestnavatel siri, ze od zubara plati priepustka len na 4,5hod. a od vseobecneho lekara na cely den.

Chcem sa len uistit, ci je to podchytene v zakone alebo len nas tlaci zamestnavatel.

D.
zuzkakom
07.12.10,05:52
Ak to nemáte v nejakej vnútropodnikovej smernici, tak platí, že na čas nevyhnutne potrebný.
Llívia
07.12.10,05:58
Zamestnavatel siri, ze od zubara plati priepustka len na 4,5hod. a od vseobecneho lekara na cely den.

Chcem sa len uistit, ci je to podchytene v zakone alebo len nas tlaci zamestnavatel.

D.
Zamestnávateľ nemá pravdu.


Ak to nemáte v nejakej vnútropodnikovej smernici, tak platí, že na čas nevyhnutne potrebný.
V internej smernici to musí byť určené podľa Zákonník práce a ten neurčuje, na aký typ lekára aké dlhé voľno patrí.

Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Llívia
07.12.10,06:01
Mio001, máš pevný alebo pružný pracovný čas?
mio001
07.12.10,07:33
Pevny pracovny cas, pracujem v skolstve a skoda slov na taketo buzerovanie v praci.

Dakujem kazdemu za prispevky.
veronikasad
07.12.10,07:36
Pevny pracovny cas, pracujem v skolstve a skoda slov na taketo buzerovanie v praci.

Dakujem kazdemu za prispevky.
Ak budeš mať na priepustke potvrdený čas strávený u lekára, zamestnávatel ťa nemôže obmedziť 4,5 hod. Ale nemyslím si, že preventívna prehliadka u zubára trvá viac ako 4.5 hod. (ak by si pracoval u "súkromníka", neuzná ti ani tolko).
mio001
07.12.10,07:45
To chapem ale bolo tam vazne dost ludi, nemal som na vyber. Dik za infosky!
Llívia
07.12.10,08:52
Ak budeš mať na priepustke potvrdený čas strávený u lekára, zamestnávatel ťa nemôže obmedziť 4,5 hod. Ale nemyslím si, že preventívna prehliadka u zubára trvá viac ako 4.5 hod. (ak by si pracoval u "súkromníka", neuzná ti ani tolko).
Môže, aj viac ako 4,5 hod. Aj pri objednaní na presný čas (najmä ak sa v čakárni stretnú 4 pacienti objednaní na tú istú hodinu a piaty objednaný na tú istú hodinu už sedí vo vnútri). Do nevyhnutne potrebného času sa ráta aj cesta na vyšetrenie/ošetrenie a cesta do práce z vyšetrenia/ošetrenia, nielen samotný čas strávený v čakárni u lekára.
zuzkakom
07.12.10,11:24
Ešte podotknem, že u jedného z mojich bývalých zamestnávateľov bolo zvykom uznávať priepustky od lekára v 4 hod, inak musel lekár vyznačiť, že platí celý deň (alebo niečo podobné).
Llívia
07.12.10,12:12
V bývalom zamestnaní konateľ tiež povedal, že na lekára sa budú uznávať len 4 hod. a celý deň sa uzná, len ak budú dve priepustky. Aj tak som zamestnancom dala do výplat náhradu za toľko hodín, koľko bolo uvedené na priepustke, pretože Zákonník práce hovorí o nevyhnutne potrebnej dobe.
Aj tak malo vyhlásenie konateľa úspech - v tom, že predtým podaktorí išli k svojmu obvoďákovi, ktorý mal ordináciu 200 m od firmy, na celý deň. Potom už potvrdenia na celý deň nenosili.
Tezaurus
07.12.10,17:33
lekar by mal na priepustke vyznacit kedy osetrenie skoncilo, pripadne ze ide o celodenne osetrenie. Po uvedenom case sa ma pacient vratit do prace. Toto neplati ak ma zamestnanec lekara viac ako cca 30 km od svojho pracoviska
Llívia
07.12.10,18:56
lekar by mal na priepustke vyznacit kedy osetrenie skoncilo, pripadne ze ide o celodenne osetrenie. Po uvedenom case sa ma pacient vratit do prace. Toto neplati ak ma zamestnanec lekara viac ako cca 30 km od svojho pracoviska
Toto, čo si napísal, neplatí.
1. Aký zákon ukladá lekárovi povinnosť napísať čas, kedy skončilo ošetrenie/vyšetrenie?
2. Nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie/vyšetrenie nie je to isté ako čas, ktorý strávi pacient v čakárni + na samotnom ošetrení/vyšetrení. Ráta sa aj cesta NA a Z ošetrenia/vyšetrenia.
3. Celodenné ošetrenie - toto je tiež diskutabilné, pretože nárok je na ošetrenie/vyšetrenie, nie napr. na zotavenie po vyšetrení.
4. 30 km - odkiaľ to máš? Zákonník práce to takto neurčuje:


Zamestnávateľ nemá pravdu.


V internej smernici to musí byť určené podľa Zákonník práce a ten neurčuje, na aký typ lekára aké dlhé voľno patrí.

Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,