trisestri
06.12.10,11:17
Pomaly odchádza legedarná generacia slovenských a českých hercov.Táto generacia natočila výborne diela ako Červené víno,Svako Ragan,Adam Šangala,Vivat Benovsky, Straty a nálezy,Kubo,Nemocnica na okraji mesta,dalej české komedie a zábavne formáty ako tv Silvestre,Vtipnejší vyhráva,Televariete a mnoho iných zabavných programov, insenacii, filmov,divadelných diel.Aj teraz sú talentovaný herci a vznikajú zaujimavé diela,najnovšie cyklus tv filmov tuším svetové diela v modernom spracovaní na STV,ale obavam sa že také nadčasové diela s osobitým hereckým podaním aké sú v archíve horeuvedených televízii už nevzniknu. Aký je Váš nazor a čo Vás zaujalo z archivu televiznej tvorby?
Igor3
06.12.10,10:33
Súhlasím s tým, že pomaly a žiaľ odchádza jedná skvelá generácia československých hercov, ktorá podľa mňa nastavila latku filmového a zábavného umenia tak vysoko, že sa asi nedá dnešnými hercami v dnešnej dobe preskočiť. Ako keby to bol nejaký iný druh hereckého umenia ako dnes. Keď porovnám ich filmy, seriály a zábavné programy s tými dnešnými, tak na tie súčasné sa prakticky nedokážem pozerať. Takže pozerám len všetky tie archívne relácie z minulosti a staršie filmy a som maximálne spokojný s ich úrovňou. Ako nedávno spomenula jedna herečka, títo skvelí herci legendárnej generácie hrali s neuveriteľnou ľahkosťou a tá dnes ako keby chýbala. Dnes je to všetko také umelé, nasilu. Ale to je len môj osobný názor, nie som žiadny odborník na filmové umenie. Filmové umenie je asi o tom, že každému sa páči niečo iné. Keď uvedú v kinách dva filmy a jeden navštívi tisíc divákov a ten druhý stotisíc divákov, nemusí to znamenať, že ten druhý film je aj automaticky lepší.
Llívia
06.12.10,11:04
Staré, či skôr staršie české a slovenské filmy moc nemusím a tie dnešné taky tak.
Určite (z môjho pohľadu) dnes už nevznikajú také skvelé rozprávky, ako boli Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku, Dívka na koštěti (Saxana - ak si náhodou nespomínate ;), Pehavý Max a strašidlá, Pyšná princezná a veľa, veľa ďalších. Na rozprávkach, ktoré vznikli v posledných rokoch, mi vadí hlavne to, že sú až príliš moderné a príliš moderné sú v nich aj používané triky.
Čo ma zaujalo z archívu - Cesta do praveku.
erzet
06.12.10,12:01
a toto nie sú staršie české a slovenské filmy, čo si menovala?
Stanislav 1975
06.12.10,12:39
Ja som miloval majora Zemana, najma studňu...:D
Nika
06.12.10,17:31
ešte dnes mi naskakuje husia koža, keď si na to spomeniem...
verkaz
06.12.10,17:58
Pripájam sa do diskusie aj ja. Ak mám možnosť pozrieť si starší film, tak ju neprepasiem. Teraz mám dojem, že sa robí veľká reklama filmom, ktoré sa točia ale keď ho uvidím, tak som veľa krát rozčarovaná. Takže skutočne si oddýchnem pri staršom českom alebo slovenskom filme alebo zábavnom programe.
Llívia
06.12.10,18:28
erzet Dnes, 02:01 PM
a toto nie sú staršie české a slovenské filmy, čo si menovala?

U mňa je film film a rozprávka rozprávka. ;)
A moc nemusím nie je to isté ako vôbec. ;)
buchač
06.12.10,18:58
Staré, či skôr staršie české a slovenské filmy moc nemusím a tie dnešné taky tak.
Určite (z môjho pohľadu) dnes už nevznikajú také skvelé rozprávky, ako boli Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku, Dívka na koštěti (Saxana - ak si náhodou nespomínate ;), Pehavý Max a strašidlá, Pyšná princezná a veľa, veľa ďalších. Na rozprávkach, ktoré vznikli v posledných rokoch, mi vadí hlavne to, že sú až príliš moderné a príliš moderné sú v nich aj používané triky.
Čo ma zaujalo z archívu - Cesta do praveku.
Tie ostatné beriem ...no Perinbaba ????

Veď chudák decko vlastne nevie ani , čo si má myslieť o tejto "rozprávke"...
Fantazmagórie režiséra Jakubiska a jeho nadčasovosť je tiež na škodu ...nakoľko

Juraj Jakubisko je úžasný epický filmár, extravagantný, excentrický a introvertný umelec v pravom zmysle slova a dokáže stvoriť nenapodobiteľnú až halucinogénnu atmosféru (pravda, niekedy na úkor scenára a za cenu divákovho miestami až znechutenia)....

Od neho beriem jedine "Nevera po slovensky "...a poprípade pamätný výrok starého tuláka z "Tisícročná včela" , ktorý povedal :

"Na vojnu sú potrebné tri veci - peniaze , peníze a peňeži ...";)
Llívia
06.12.10,19:58
Buchač, napr. takého Shreka si videl? To je rozprávka pre deti?;)

Nikto ťa nenúti pozerať Perinbabu, ale pre mňa ani Vianoce nie sú, keď nie je Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku a Mrázik (prvá a posledná rozprávka po slovensky, český dabing je v nich úplne blééé).

Neveru po slovensky som nevidela, ani Tisícročnú včelu (iba ak nejaké útržky).
Heni
06.12.10,20:22
ja si tiež rada pozriem relácie z televízneho archívu STV...
tie dnešné filmy a pseudoseriály, hoc natočené slovenskými tvorcami - sa mi zdajú akési plytké... :(
buchač
06.12.10,20:37
Llívia Dnes, 09:58 PM
Buchač, napr. takého Shreka si videl? To je rozprávka pre deti?

Nikto ťa nenúti pozerať Perinbabu, ale pre mňa ani Vianoce nie sú, keď nie je Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku a Mrázik (prvá a posledná rozprávka po slovensky, český dabing je v nich úplne blééé).

Neveru po slovensky som nevidela, ani Tisícročnú včelu (iba ak nejaké útržky).
Bavíme sa o slovenskej alebo českej tvorbe ...pokiaľ sa nemýlim .
Tak mi sem "zeleného" netlač ...:confused:

Ozaj , Mrázik alebo Popoluška ???....ale hej , pekné , no už ich veľmi často dávajú , omrzeli ma ...už to nie je zaujímavé ...
No nejedná sa o dospelých ...tu ide v tomto prípade o deti ...;)...a mám za to , že nad rozprávkou sa nemá premýšľať , tam je len jedna tématika - víťazstva dobra nad zlom ...
Nad Jakubiskom sa treba hlboko zamýšľať , ešte aj pri rozprávkach ...
Flinstone
06.12.10,20:48
Jakubisko je slovenský Quentin Tarantino
Llívia
06.12.10,20:57
Buchač, ako sorry, ale otázka bola: "Aký je Váš nazor a čo Vás zaujalo z archivu televiznej tvorby?"
Toto nie je diskusia o tom, či decká rozumejú Perinbabe alebo nie, alebo kto/čo má zvíťaziť v rozprávkach. (Perinbabu som videla prvýkrát ako decko a nepotrebovala som k nej žiadny komentár.)
A Shreka som ti tu dala len na porovnanie, lebo som nemala aký iný príklad vybrať zo slovenských alebo českých rozprávok.
verkaz
07.12.10,10:20
Podľa mňa sú aj Jakubiskove staršie filmy pekné. Nehovorte mi, že sa nepobavite na filme napr. Vrchní prchni a podobné (Vítr v kapse, Kamarát do dešte, Fontána pre Zuzanu alebo Podhradského, Troškove veselohry). Teraz ma iné nenapadajú ale je ich strašne veľa. Zoberte si len televíziu, čo dáva samé americké filmy. Nehovorím, nájde sa aj tu kvalita.
Llívia
07.12.10,12:45
Nie, nie, nie, nie = nepobavím sa; Podhradský - neviem, kto to je; Troška - prvé dva diely Slnce, seno... - áno, skvele sa bavím a vždy, keď to vidím, sa bavím - tieto filmy patria do zvyšku, ktorý môže byť
(české a slovenské filmy - (mínus) moc nemusím = zvyšok, ktorý môže byť). Ešte mi napadla Babička - krásny film, keď som ho videla prvýkrát, aj som si poplakala. A ešte pridám S tebou mě baví svět.
Stanislav 1975
07.12.10,13:06
Podľa mňa sú aj Jakubiskove staršie filmy pekné. Nehovorte mi, že sa nepobavite na filme napr. Vrchní prchni a podobné (Vítr v kapse, Kamarát do dešte, Fontána pre Zuzanu alebo Podhradského, Troškove veselohry). Teraz ma iné nenapadajú ale je ich strašne veľa. Zoberte si len televíziu, čo dáva samé americké filmy. Nehovorím, nájde sa aj tu kvalita.

A končím se ženami aj s chudobou ( vrchni prchni):D
verkaz
13.12.10,07:17
Nedá mi nespomenúť klasiku Buriana, Marvana, Peška, a z mladších Menšíka, Sováka a veľa iných.
Keď dávajú filmy s Burianom, tak si myslím, že aj mladšia generácia sa na nich pobaví. Alebo Marečku podejte mi pero, Do hlbín študenskej duše a ani mi momentálne nejdu na rozum.
Hovorím tu svoj názor, nikomu tieto filmy nevnucujem. To je vec vkusu každého z nás.
vcielkaisr
13.12.10,10:40
Na Burianovi sa da zasmiat stále,takisto ako na filmoch pana herca Jozefa Kronera ako Rysavá jalovica /teraz niekedy ma ist moderné spracovanie/,Sváko Ragan z Brezovej,Pacho hybský zbojník atd.
Stanislav 1975
13.12.10,10:44
Ja som miloval majora Zemana, najma studňu...:D

Brrrrrrrrrrrrrrr :):):)



http://www.youtube.com/watch?v=VZseQG6rpos