Miloš+
06.12.10,16:48
Čaute poraďáci,
mám pre znalcov jednu otázku. Mám notebook COMPAQ s kapacitou hdd len 120Gb. Moja priateľka ho používa aj na prácu, má v ňom účtovné programy a celé účto ktoré zaberajú väčšinu jeho kapacity. Na nový book nemám peniaze preto rozmýšľam že jej na Vianoce kúpim prenosný externý harddisk aby si tie účtovné programy mohla uložiť naň. Bude môcť potom s týmito programami normálne pracovať? Môžte aj prípadne poradiť spoľahlivú značku?
Ďakujem.
Stevo5
06.12.10,17:04
Ahoj
Harddisk ti zatiaľ neporadím nemám skúsenosti s Compaq.
Ale k tomu notebooku - píšeš že priateľka tam má účto, dochádza miesto na disku. To znamená, že všetko je len na harddisku toho notebooku a v prípade že padne harddisk alebo systém, bude mať problémy s obnovením - ak sa to vôbec bude dať. Nie je dobre používať notebook na zálohu dôležitých dát.
Ak aj kúpiš nový harddisk, použi ho na zazálohovanie dát z účtovníctva a nech priateľka pracuje ďalej priamo na notebooku. Nové dáta zasa potom len zazálohuj na nový disk a z notebooku vymaž to, čo už priamo nepotrebuje.
Uvoľníš miesto, s ntb. sa bude dať zasa pracovať a zároveň budete mať kľudnejší spánok. Ak sú dáta veľmi dôležité a ich strata by "bolela", zazálohuj ešte aj na DVD.
peterknazeje
06.12.10,17:16
Ak disk bude spolahlivo pracovat mesiac, potom je vysoko pravdepodobne, ze vydrzi aj 5 rokov. Co sa tyka znacky, vyberal by som z Western Digital, Samsung, alebo Seagate. Kedze to bude pre priatelku, tak vela zalezi na vzhlade disku. Existuju nielen cierne aj aj biele, modre, cervene, bordove, fialove... A externy disk by som pouzival na zalohovanie (spolu so zalohami na DVD/CD, ulozenymi na inom mieste ako externy disk), nie na kazdodennu pracu.
Flinstone
06.12.10,17:27
Ak disk bude spolahlivo pracovat mesiac, potom je vysoko pravdepodobne, ze vydrzi aj 5 rokov. Co sa tyka znacky, vyberal by som z Western Digital, Samsung, alebo Seagate. Kedze to bude pre priatelku, tak vela zalezi na vzhlade disku. Existuju nielen cierne aj aj biele, modre, cervene, bordove, fialove... A externy disk by som pouzival na zalohovanie (spolu so zalohami na DVD/CD, ulozenymi na inom mieste ako externy disk), nie na kazdodennu pracu.
Seagate nie... Bol som volakedy s nimi veľmi spokojný, ale pred pár mesiacmi mi odišiel, o mesiac ďalšie dva a minuly týždeň aj ten čo mi dali nový miesto toho reklamovaného...
Vraj majú v poslednom čase problémy. Radšej Western Digital...
Arnold123
06.12.10,18:13
Seagate nie... Bol som volakedy s nimi veľmi spokojný, ale pred pár mesiacmi mi odišiel, o mesiac ďalšie dva a minuly týždeň aj ten čo mi dali nový miesto toho reklamovaného...
Vraj majú v poslednom čase problémy. Radšej Western Digital...

Ja som zvolil Western Digital. Možem povedať, že ma ešte nesklamal. Používam ho už 3. rok a bez problému.

Seagate mám 5 ks vystavených na poličke a na nich napísané vadné :D . Čakajú na kompletné rozobratie.
Ich problém je, že často už pri malých otrasoch búrajú čítacie hlavy o kotúč.

Najviac, čo človeka bude mrzieť sú stratené dáta, ktoré boli na diskoch.
Miloš+
06.12.10,20:42
Vďaka všetkým za odpovede.
sfinks
07.12.10,23:59
alebo si kup vacsi disk a ten si daj do noteboooku a nan si to vsetko preklop :)
Nandrolon
08.12.10,05:06
presne toto som chcel napísať.
Kúp si nejakú internú päťstovku a tú daj do notebooku...
Zewa
08.12.10,23:40
2 roky pouzivam Toshibu exHDD 250GB.. tiez na zalohy a portable verzie sw..
arizona
09.12.10,04:36
Seagate nie... Bol som volakedy s nimi veľmi spokojný, ale pred pár mesiacmi mi odišiel, o mesiac ďalšie dva a minuly týždeň aj ten čo mi dali nový miesto toho reklamovaného...
Vraj majú v poslednom čase problémy. Radšej Western Digital...

Behom kratkej doby mi odisiel uz druhy WD!!! :mad::rolleyes:
Pri reklamacii v predajni mi povedali, ze sa casto kazia a maju na ne dost reklamacii....
Flinstone
09.12.10,08:03
ja mam prenosný WD a ide. Ale tie Seagate som musel natrafiť na vadnú sériu. Všetky odišli na tú istú závadu. Jeden začal vykazovať chyby po 19 hodinách prevádzky !
Agostino
09.12.10,17:27
Ja osobne som si pred nedávnom zakúpil externý HDD WD 1,5T. Som s ním pomerne dosť spokojný. Používam ho na zálohy filmov, videí, hudby a fotografii. Pre každodennú prácu je lepší interný HDD, ktorý je priamo integrovaný v notebooku.
"Ale to je iba môj názor".
vlados03
09.12.10,18:53
používam seagate už druhý rok a bez problémov
arizona
09.12.10,19:08
Myslite, ze ext. HDD sa moze poskodit ak sa casto pouziva?
Nie je to len na ulozenie dat a odlozenie?

Ja moje pouzivam dost casto, pozeram z nich filmy a pracujem s fotkami,ktorych tam mam velmi vela. Neviem, ci to nemoze byt pricinou toho, ze sa dozivaju cca 2.rokov....
Flinstone
09.12.10,19:23
Myslite, ze ext. HDD sa moze poskodit ak sa casto pouziva?
Nie je to len na ulozenie dat a odlozenie?

Ja moje pouzivam dost casto, pozeram z nich filmy a pracujem s fotkami,ktorych tam mam velmi vela. Neviem, ci to nemoze byt pricinou toho, ze sa dozivaju cca 2.rokov....
v krabici externého disku je taký istý disk ako sa dáva do PC, takže by mal aj rovnako vydržať. Rozdiel je hlavne v tom, že sa dá ľahko odpojiť a preniesť k inému PC
Vlado40
09.12.10,20:30
Aj externý disk treba odpajať od PC tak ako USB kľúč a podobne.Veľa majiteľov týchto diskov ich pri odpájaní vypne hneď vypínačom a tak tento externý disk dostane šok.Pár šokov prežije ,ale jeden nemusí.To isté ako disk v PC pri výpadku 220V ak nie je PC chránené záložnym zdrojom.Takže disk najprv odpojím od PC cez ikonu na odpojenie hardwaru až potom vypínačom.
arizona
10.12.10,12:30
Dnes sa mi podarilo spojazdnit ten druhy "odideny" disc.
Predtym mi ho vobec nenacitala, len v nom bolo pocut akesi pukanie.
Ale mala som ho pripojeny cez "rozbocovac portov",ci ako sa to spravne vola.
Tam mi ho nenacita, iba na priamo v PC.
Ako je to mozne?

Cez tento rozbocovac USB mam pripojeny aj mob. internet. Ten mi nacitava a pracuje bez problemov,ale neukazuje mi ho, ked kliknem na ikonku "bezpecne odstranenie" - vidim ho tam iba nevysvieteny, takze sa neda bezpecne odstranit.
Viete mi prosim vas poradit, ako ho bezpecne odstranovat, ked nie je vysvieteny?
Arnold123
10.12.10,15:26
Tak pre predstavu, tu je video, čo sa deje v HDD.

http://www.youtube.com/watch?v=nDzGu-MEiFA&feature=player_embedded



Myslite, ze ext. HDD sa moze poskodit ak sa casto pouziva?
Nie je to len na ulozenie dat a odlozenie?

Ja moje pouzivam dost casto, pozeram z nich filmy a pracujem s fotkami,ktorych tam mam velmi vela. Neviem, ci to nemoze byt pricinou toho, ze sa dozivaju cca 2.rokov....

Príčinou môže byť stárnutie súčiastok. Hlavne tých elektronických. Po 2 rokoch už nemajú také vlastnosti ako na začiatku.

Ďalšia príčina pri ext. HDD prečo sa tak kazia, je manuálne vypnutie vypínačom ešte než sa rameno zaistí (ako spomína Vlado40). Pri odpojení cez ikonu "Bezpečne odobrať zariadenie" sa do HDD pošle end alebo exit a tým sa pripraví na vypnutie. Pri nedodržaní rameno ostáva voľné a pri prenose a otrasoch sa môže poškodiť čítacia hlava, prípadne povrch kotúča. Súčasné HDD majú hlavu od povrchu kotúča vzdialenú 3-5 μm.
arizona
12.12.10,18:19
Dnes sa mi podarilo spojazdnit ten druhy "odideny" disc.
Predtym mi ho vobec nenacitala, len v nom bolo pocut akesi pukanie.
Ale mala som ho pripojeny cez "rozbocovac portov",ci ako sa to spravne vola.
Tam mi ho nenacita, iba na priamo v PC.
Ako je to mozne?

Cez tento rozbocovac USB mam pripojeny aj mob. internet. Ten mi nacitava a pracuje bez problemov,ale neukazuje mi ho, ked kliknem na ikonku "bezpecne odstranenie" - vidim ho tam iba nevysvieteny, takze sa neda bezpecne odstranit.

Viete mi prosim vas poradit, ako ho bezpecne odstranovat, ked nie je vysvieteny?
posuvam...
Vlado40
12.12.10,18:24
Ak nieje vysvietený ,ale ak ho ukazuje v PC normálne - ak klikneš na ikonu tento počítač vidíš ho ako ostatné disky ,tak klikni na ikonu tohto disku pravým tlačidlom a daj vysunúť.
arizona
12.12.10,18:30
Ak nieje vysvietený ,ale ak ho ukazuje v PC normálne - ak klikneš na ikonu tento počítač vidíš ho ako ostatné disky ,tak klikni na ikonu tohto disku pravým tlačidlom a daj vysunúť.

praveze tuto moznost mi neponuka.:rolleyes::confused:
je tam napisany,iba sedym pismom,nie je mozne kliknut nan...neda sa vysunut,ci inak dat odstranit
Vlado40
12.12.10,18:51
Aký máš OS.
arizona
12.12.10,19:03
w7
srska
12.12.10,19:24
ja mám externý harddisk WD pre zálohy Pohody a fachá mi dobre len vtedy, keď je napájaný z dvoch USB portov.
Vlado40
12.12.10,19:26
A máš nastavené aby sa ikona zobrazovala vpravo dole na paneli.Ak nie tak vlož do usb napr. usb kľúč a potom rozbaľ tú malú šipku vpravo dole na paneli - prispôsobiť - položku bezpečne odstrániť hardvér a vysunúť ... treba nastaviť na -zobraziť ikonu a oznámenia.
Vlado40
12.12.10,19:29
ja mám externý harddisk WD pre zálohy Pohody a fachá mi dobre len vtedy, keď je napájaný z dvoch USB portov.

To je kvôli napájaniu.Ak by bol napájaný externým zdrojom ,tak by stačilo pripojiť na jedno USB.
arizona
13.12.10,05:17
A máš nastavené aby sa ikona zobrazovala vpravo dole na paneli.Ak nie tak vlož do usb napr. usb kľúč a potom rozbaľ tú malú šipku vpravo dole na paneli - prispôsobiť - položku bezpečne odstrániť hardvér a vysunúť ... treba nastaviť na -zobraziť ikonu a oznámenia.
dakujem :)
Priznam sa, ze neviem ako to mam nastavene-nikdy som to nenastavovala,ani neviem ako a kde sa to nastavuje / NB aj OS mam asi 2 tyzdne,takze sa ucim.../. Ale ani v predoslych notebookoch som nic nenastavovala, vzdy to fungovalo akosi samé ;)

ked mam ten modem napojeny priamo v NB , tak mi to bezpecne odpajanie funguje,je vysvieteny,takže normalne kliknem odpojit a hotovo.

Tento problem, ze sa odpojit neda,mam iba vtedy,ak mam USB modem napojeny cez rozbocovac.Zial, musim ho pouzivat,lebo 2 UBS
horko tazko napcham vedla seba,nechcem ich tam pchat nasilu...
1a4ter
13.12.10,16:07
Určite si kúp western digital. Určite si nekupuj seagate- to su najhoršie hardisky na svete-toto je 100% informácia.
Vlado40
13.12.10,17:56
Mne servisák zase povedal ,nech si nekupujem WD ,sú to najhoršie disky na svete nech si kúpim SEAGATE.Používam hlavne disky Seagate.Kúpil som však do PC aj WD-Black ,lebo má 5-ročnú záruku a mám ho v PC hlavne na zálohy a tak sa veľmi nenatočí , po 20 minutách sa vypne.Skúšal som WD aj ako hlavný disk ,ale som ho hneď zrušil kvôli tomu "rapčaniu" keď pracuje .Seagate sú tiché disky.Ale ináč je to jedno ,pokazili sa mi disky Seagate aj WD.Možno na externom disku skôr odíde disk chybou elektroniky na externom boxe ako samotný disk.
Flinstone
13.12.10,19:16
Určite si kúp western digital. Určite si nekupuj seagate- to su najhoršie hardisky na svete-toto je 100% informácia.
len tak pre info. Problémy so Seagate sa mi objavili len u 1,5 TB diskov.
Na druhej strane mám 3 staršie, ktoré idú jak hodinky. Takže by som nesúhlasil celkom s tvojim výrokom
Nandrolon
14.12.10,05:43
dobré výsledky v testoch, niekedy jedny z najlepších mali aj disky samsung...
myslím že WD teraz nebude tá istá "nekvalita" ako WD pred 5-6 rokmi...