bea
16.08.04,15:51
Našla som na stránke Daňového riaditeľstva usmernenie k účtovaniu DPH v súlade so zákonom č. 222/2004 v znení zákona č. 350/2004. Bola som dlhšie odcestovaná a veru nie som si istá, či sa už na "porade" toto usmernenie objavilo. Pre istotu ho pripájam.
alexaneta
20.08.04,11:01
bea nevieš akým dátumom bola vydaná táto smernica??
Ď
bea
20.08.04,11:15
Veď to je najväčší problém na stránke DR! Nikde neuvádzajú dátum uverejnenia, prípadne aktualizácie. Tak veru neviem. Ja som bola na dovolenke 4. - 15.8. a všimla som si to usmernenie až potom. Ale je možné, že som si ho predtým nevšimla!
alexaneta
20.08.04,11:58
to robia naschvál aby sme nemohli povedať že doteraz nič nevidali k tomu ako čo účovať a ja budem mať s tým určite problém lebo sme vôbec neúčtovali dva kurzy pri nadobudnutí tovaru ani na školeniach nám o tom nič nehovorili až tu na porade som k takému niečomu prišla
vladan
20.08.04,12:08
anet, takže si prepočítavala DPH kurzom prijatia faktúry? Lebo ak si prepočítavala dátumom vystavenia faktúry tak to je OK. Veď kurz do účtovníctva (pre záväzky - dátum prijatia faktúry) si môžeš upraviť - to si zatiaľ nikomu "neukazovala" :-)
Pekný deň
MirkaV
20.08.04,12:34
tak ak som to dobre prečítala .... používajú sa teda 2 kurzy-to mi je jasné, ale ....
ja používam na DPH - dátum z dňa vystavenia zahr.fa-to je OK.
ale do účtovníctva som doteraz chápala, že treba použiť kurz prijatia faktúry, pretože faktúra zvyčajne chodí zároveň s tovarom aj napriek tomu, že na fa je dátum dodania iný. Znamená to, že to mám v účto nesprávne a mám to všetko poopravovať?
Ďakujem :mad:
koalko
20.08.04,12:58
Ako otvorím čo vytvorila Bea - Usmernenie drsr.doc? Nechce sa mi to otvoriť ani keď to dám do mojich dokumentov. A bola som aj na stránke drsr, ale tam som to nenašla. Môžete ma niekto navigovať? Díky
Luckasari
20.08.04,13:00
koalko, treba len kliknut na ten bein odkaz na subor, mne to v pohode otvorilo
Viera
20.08.04,13:07
Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) je to v Pokynoch drsr.
Dá sa tam dostať aj tadiaľto :


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uct_dph.doc
hron
20.08.04,16:33
Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) je to v Pokynoch drsr.
Dá sa tam dostať aj tadiaľto :


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uct_dph.doc
Neskutocny gulas.
Ak neplatca DPH dovezie nad 420.000 sk, musi sa zaregistrovat ako nadobudatel tovaru, a okrem zaplatenej DPH v zahranici este zaplati DPH aj doma a popritom si (zrejme) na tento uctovny pripad musi zriadit podvojne uctovnictvo, aby bol schopny zauctovat na ucet 423, lebo JU nieco take nepozna, preto je jednoduche.
To uz mohli rovno v zakone povedat, ze lenivec, ktory nechce podvojne uctovat podla nvoty uradnikov, nema ani vobec co dovazat zo zahranicia.
alexaneta
23.08.04,06:43
vladan práveže nemôžem u nás keď sa uzavrie mesiac tak sa tu už nesmie ani škrtnúť aj keď mi to účtovníctvo povoľuje vedenie to nepovolí lebo už má všetky čísla v rukách a s tým sa nesmie hýbať to by neprežili je to tu choré
alexaneta
23.08.04,06:51
hron nezaplatíš DPH v zahraničí - keď budeš vedieť že hodnota tovaru bude mať 420 000 Sk bez DPH požiaadaš DÚ o registráciu ešte pred nadobudnutím tovaru pridelia ti IĆ DPH ty ho poskytneš dodávateľovi on ti pošle fa bez DPH ty dopočítaš slovenskkú DPH zaplatíš na výstupe ale na vstupe nemáš nárok na odpočet. ale určite nezaplatíš dań dva krát.
pekný deň
vladan
23.08.04,07:51
vladan práveže nemôžem u nás keď sa uzavrie mesiac tak sa tu už nesmie ani škrtnúť aj keď mi to účtovníctvo povoľuje vedenie to nepovolí lebo už má všetky čísla v rukách a s tým sa nesmie hýbať to by neprežili je to tu choré
neviem si predstaviť, keby ste kontrolovali účtovníctvo napr. 31.12.2004 a zistili by ste (alebo vedeli), že ste niekedy v januári urobili chybu - ak by ste o tom vedeli, nesmeli by ste ju opraviť??? čiže by ste odovzdali nepresný obraz hospodárenia firmy za napr. rok 2004 - v súvahe, vo výkaze ziskov a strát a mali by ste tam chybné údaje? Tomu nerozumiem. Na druhej strane sú softy, ktoré ak uzatvoria mesiac, tak ti nepovolia vstúpiť doňho, ale myslím, že ak nájdeš chybu mala by si ju opraviť, aj keď za cenu "zrušenia a prerobenia celého mesiaca".
Luckasari
23.08.04,08:00
my to mame presne tak ako Alexaneta, ked uzavriem mesiac, tak koniec, akakolvek oprava uz ide do mesiaca, v ktorom som ju nasla a opravujem
vedenie ma cisla, a tie uz platia, takze tak to to je s nami, co sledujeme naklady za mesiac, a potom ich uz nemozeme menit
ono to nie je zas zle, lebo s tymi vysledkami sa pracuje, robia sa z nich prehlady, analyzy, a keby sme ich dozadu menili, tak by sa vsetko muselo prerabat
no a Vladi, to si dufam, len zo srandy napisala, ze opravit aj na ukor "zrušenia a prerobenia celého mesiaca". V malej firme, by to asi problem nebol, aj ked treba davat pozor na kadeco, napr. aky to ma dopad na DPH, mzdy, atd. Ale napr. v nasej firme, si toto neviem predstavit, je toho hrozne vela, takze no time, aby sa to stihlo, absolutne nemozne, a myslim, ze to nie sme velmi velka firma.
Pekny den prajem vsetkym.
vladan
23.08.04,08:10
jasné, že som to myslela ironicky, veď sa predsa všetko dá opraviť - teda v mesiaci, v ktorom sa chyba našla :-))). Ale Alexaneta to písala tak, akoby sa v ich firme nikto nesmel pomýliť - a to je myslím nemožné (no určite medzi nami žijú aj svetlé výnimky - česť im :-))
pekný deň
alexaneta
23.08.04,08:41
ale myslela som to tak že do toho mesiaca sa už nedostanem v inom to môžem, to ano zle som sa vyjadrila sorry
hron
01.09.04,10:22
hron nezaplatíš DPH v zahraničí - keď budeš vedieť že hodnota tovaru bude mať 420 000 Sk bez DPH požiaadaš DÚ o registráciu ešte pred nadobudnutím tovaru pridelia ti IĆ DPH ty ho poskytneš dodávateľovi on ti pošle fa bez DPH ty dopočítaš slovenskkú DPH zaplatíš na výstupe ale na vstupe nemáš nárok na odpočet. ale určite nezaplatíš dań dva krát.
pekný deň
Asi si stojim na kabli, ze si zacinam uvedomovat az teraz, o com to vlastne je napisane. Takze najprv kvoli podvojneho uctovnicvu nadejneho dovozcu vykopnu z registracie DPH a potom je zakonom nuteny dobrovolne sa registrovat na DPH. Ehmmm, mno, zdrziavam sa komentara...
Paula
02.09.04,05:25
Čítajúc posledný príspevok sa aj mne vidí,že hron zaplatí 2x. Prvý krát tú dopočítanú daň a druhý krát tú z vlastného predaja.
KEJKA
07.11.04,11:01
treba sa registrovat pred nadobudnutim a potom dovezie pod ič DPH a teda neplatí DPH v zahraničí !
alexaneta
10.11.04,10:48
vážení a nebude to náhodou tak že je to registrácia len pre daň z nadobudnutého tovaru z EÚ čiže by sa táto registrácia netýkala zdaňovania iných obchodov /napr.predaja tovaru/????možno to chápem zle ale len ma tak napadlo
hron
17.11.04,07:12
Aby nedoslo k nedorozumeniu, musim to trosku usmernit :-). Je sice pravda,
ze nie som "danove riaditelstvo" a teda moje usmernenie asi nebude zrozumitelne,
ale napriek tomu skusim ( ved je to zadara :-)).
Ja som mal na mysli to, ze NEPLATCA DPH zaplati za tovar aj z EU DPH vzdy.
(1x samozrejme) s tym, ze jeho predajna cena uz DPH nema oddelenu. Vysledna cena je BEZ DPH, aj ked ju v sebe ma obsiahnutu.
Ale co ma skrie je to, ze zakon NUTI neplatcu DPH cely tento naprosto samozrejmy postup este navyse komplikovane byzerankraticky papierovo zadministrovat.
Samozremne, v zmysle zakona si sice neplatca DPH vraj moze zvolit cestu platcovstva DPH. Ale hadam kazdy vie, ako radostne vitaju uradnici do kosiara platcov DPH kazdu ovecku...
alexaneta
19.11.04,12:50
hron pokiaľ pre teba by bolo výhodnejšie byť platcom vôbec by som sa nezaoberala nejakou radosťou úradníkov-nech si znášajú teraz následky nech nestíhajú aj tak už teraz nestíhajú mne už tuším nič nechodí z DÚ toľko som im tam toho už nanosila že to nestíhajú zaregistrovať nie to ešte všetko pokontrolovať -mala som dosť DDP totiž ale to už je ich problém ako sa v tom všetkom vyznajú a čo tu boli daniari na kontrole vážne boli mimo mísu čo sa týka nových zákonov a nemajú ani dostatok informácií ani materiálov takže v tomto sme my o tisíc krokov vpedu oproti daňovým úradom.
tak nech sa nám všetkým darí
hron
23.11.04,06:10
hron pokiaľ pre teba by bolo výhodnejšie byť platcom vôbec by som sa nezaoberala nejakou radosťou úradníkov-nech si znášajú teraz následky nech nestíhajú aj tak už teraz nestíhajú mne už tuším nič nechodí z DÚ
To je síce pravda, naozaj sa ma to netýka.
Ale naozaj sa ma to netýka? (mimochodom na porade druhý náznak, že
mám byť rád, že uz som mimo obliga).
Skusim pošušky napovedať.
Ak úradnici nestíhaju malé veci, potom nestíhajú aj veľke, potom
nastávaju výpadky v rozpočtoch, a blablabla...
Riešenie? V špecifickych slovenských tretocestnych podmienkách
( nemýlte sa, Fico so svojou treťou cestou uz dávno nie je osamotený )
súčasnej pravice je velmi jednoduché. Zavedú sa poplatky, nech si každý
nesie zodpovednosť (a jej financovanie) sám.
To je pravda, tlieskam. Má to však háčik. Taký malý krpatý háčik.
Ten spoločný paušál - všetky tie dane - sa vôbec vo svojej výške nemenia.
Len preskupujú ... a zostávajú . A pribúdaju ďalšie platby...
A ďalší úradníci, veď ich je málo...nestíhajú...
Naozaj som mimo obliga?
Martina123
29.12.05,18:38
Dobry den,
Chcem sa opytat, ci mi vie neikto presne povedat, kedy sa stavam platcom DPH, viem, ze je to ked mam obrat 1 500 000 SKK za posl. 12 mesiaco. Tu by som sa chcela opytat, kde a ako ma sledovat obrat, len ucty so 6-kami? A ked je spolocnost v strate, tak co mam robit?
Dakujem za odpoved.
STRELEC
29.12.05,19:03
Dobry den,
Chcem sa opytat, ci mi vie neikto presne povedat, kedy sa stavam platcom DPH, viem, ze je to ked mam obrat 1 500 000 SKK za posl. 12 mesiaco. Tu by som sa chcela opytat, kde a ako ma sledovat obrat, len ucty so 6-kami? A ked je spolocnost v strate, tak co mam robit?
Dakujem za odpoved.
To, že subjekt sa stane plátcom DPH "zo zákona" hovorí zákon o DPH vo svojom §4 ods.1).
Obrat pre účely registrácie máš "o kúsok ďalej" a to v §4 ods. 9) zákona. Treba pozrieť.
Na registráciu pre účely DPH nemá vplyv účtovný HV, či daňová povinnosť. Obrat (príjmy, výnosy) bez oslobodených činností a bez predaja majetku (samozrejme okrem zásob:) ).
Lila
11.01.06,11:48
Podotýkam, že do obratu sa započítavajú aj výnosy z oslobodených činností a to konkrétne §37 poisťovacie služby, § 38 dodanie a nájom nehnuteľnosti a § 39 finančné služby .
evina
11.01.06,11:57