MeryN
06.12.10,18:29
Prosím poradte mi. Chcem si založiť sro - sprostredkovanie zamestnania do rakúska.
1. Ak chcem inkasovať peniaze od rakúšanov, musím robiť odvody v rakúsku, alebo len na slovensku, kde bude založená firma?
2. Môžem peniaze inkasovať v hotovosti, alebo musí byť zriadený účet v rakúsku???
3. Potrebujem niekoho zamestnať, alebo môžem byť konateľkou a robiť si všetko sama?
4. Musím mať zmluvu s rakúskymi rodinami, alebo stačí dohoda ???

Prosím Vás kto mi vie korektne poradiť???
profesional
07.12.10,06:15
1A. Co sa tyka dane z prijmu, tak dan z prijmu budes platit v krajine kde bude s.r.o. danovym rezidentom. Spravidla je to v tej krajine kde sa zdrziava statutarny organ viac ako 183 dni v roku. Ak sa v ziadnej krajine statutarny organ nezdrziava aspon 183 dni v roku tak v krajine v ktorej je firma registrovana.

1B. Ak dosiahnes v Rakusku zdanitelny obrat podla prislusnych Rakuskych predpisov, je mozne ze budes mat povinnost sa tam so svojou s.r.o. zaregistrovat ako platca DPH na prislusnom danovom urade vo Viedni. A DPH potom z prijmov na uzemi Rakuska budes platit v Rakusku.

2. Nevidim dovod preco by si nemohla inkasovat peniaze v hotovosti. Avsak musis splnat Rakuske pravidla pre vydavanie prijmovych pokladnidnych dokladov, resp. za istych okolnosti budes musiet vydavat paragon z registracnej pokladnice, ktora bude zapecatena Rakuskym danovym uradom.

3. Mozes byt konatelkou a robit si vsetko sama. Ale odporucam radsej zamestnat niekoho kto rozumie Rakuskemu pravu lebo z tvojich otazok mi je jasne ze o nom toho vela nevies. Sama by si sa mohla dostat do vaznych problemov.

4. Nespecifikujes o aku pracu, sky, kedy kde a pre koho budes sprostredkovavat, takze nie je mozne odpovedat na tvoju otazku ohladom zmluvy. Avsak v pracovnom prave v takmer celej EU s vynimkou niektorych juzanskych statov plati, ze pracovnopravne zmluvy musia byt pod podmienkou neplatnosti upravene pisomne.
MeryN
07.12.10,19:27
super... díky moc... :-D a ešte by som rada vedela, že ked budem konateľkou firmy a v inej firme budem zamestnaná, platím za svoju seba odvody ????
profesional
07.12.10,21:15
Konatel je SZCO, cize odpoved znie, ANO.
Zoltán Kovács
08.12.10,05:03
Konatel je SZCO, cize odpoved znie, ANO.


Môžem poprosiť citáciu zákona, že prečo by mal konateľ platiť odvody ako szčo, ak má riadne zamestnanie (nie v spoločnosti, kde je konateľ), a tým pádom je aj zdravotne aj dôchodkovo poistený? Ďakujem.
profesional
08.12.10,10:26
Ak konatel pobera odmenu za vykon funkcie, tak jednoznacne ide o SZCO. Vynimkou by bolo ak by si nevyplacala odmenu ako konatelka. Ale vo vseobecnosti existuje vynos riaditelstva Socialnej poistovne v Bratislave, ze konatel sa povazuje za SZCO ak nedostava odmenu a ak dostava odmenu, aj ked nie je zamestnancom, patri pod zavislu cinnost.
Zoltán Kovács
08.12.10,10:38
Ďakujem. Pýtal som sa preto, lebo to vyjadrenie, že sa jednoznačne považuje za szčo bolo nie celkom jasné. Totiž považuje sa iba v prípade poberania odmeny. Inak nie.

Ak konateľ poberá odmenu za výkon funkcie, tak odvody sa platia iba do ZP, a považuje sa to za príjem zo záv.činnosti, teda spadá do vymeriavacieho základu. Ale odvod z takejto odmeny do SP nevzniká.