Extairist
06.12.10,19:09
Dobrý deň,
nedávno som našiel na pošte trošku nepríjemné prekvapenie, prišlo mi oznámenie o správnom konaní podané Radou pre vysielanie a retransmisiu.
Ide o internetovú stránku onlinetv bodka sk, podla stanoviska Rady, dochádza na stránke k porušeniu §15a ods. 2 zákona č. 308 / 2000 Z.z., pričom sa odvolávajú na to, že na stránke by mohlo dôjsť z retransmisii a ja niesom registrovaný ako prevádzkovateľ retransmisie.
Avšak ja tento názor nezdieľam, na mojej stránke sú umiestnene iba embed odkazy na zdroje online vysielania daných televízií, spravidla identické odkazy ako televízie majú na svojich oficialnych stránkach, teda žiadne dáta o vysielaní cezo mňa nejdú, na stránke sú umiestnené iba odkazy.
Preto sa pýtam, nemam s právom absolútne skúsenosti, myslíte že Rada pre vysielanie a retransmisiiu má pravdu? Alebo nie? Čo presne mám napísať do môjho stanoviska?
Budem veľmi vďačný za každú jednu radu.
misoft
06.12.10,18:46
Nie som v tomto smere právne spôsobilý poradiť, ale môj osobný názor (a aj podľa môjho sedliackeho rozumu) - pokiaľ by si vykonával retransmisiu, musel by si vysielanie streamovať (preberať priamo) a následne odosielať ako stream ďalej.
Odkáž Rade, že v žiadnom prípade si sa nedopustil porušenia zákona, nakoľko vysielanie nepreberáš a neodosielaš ďalej, že len uvádzaš oficiálne a verejne dostupné URL adresy televízií. Názov tvojej stránky je v takomto prípade absolútne irelevantný, je registrovaný a Rada sa môže osobne presvedčiť, že z tejto web stránky sa priamo nedá sledovať žiadne on-line televízne vysielanie.
Museli by ti dokázať, že priamo vysielaš (odosielaš) rozhlasové a televízne vysielanie - odkaz na URL adresu nie je vysielaním.



§ 15a
(1) Vysielanie bez udelenej licencie sa zakazuje; to sa nevzťahuje na analógové vysielanie osôb podľa § 2 ods. 3 a 4 a na analógové vysielanie vysielateľa na základe zákona a vysielanie prostredníctvom internetu. nič predsa nevysielaš, neodovzdávaš signál, len poukazuješ na verejne dostupné informácie

(2) Poskytovanie retransmisie bez registrácie podľa tohto zákona sa zakazuje, ak tento zákon alebo osobitný predpis 21c) neustanovuje inak. Neposkytuješ, nemajú ti čo zakázať, poskytuješ verejne dostupné informácie - infozákon


§ 17
Základné povinnosti prevádzkovateľa retransmisie
(1) Prevádzkovateľ retransmisie je povinný
a) zabezpečiť pri obsadzovaní kanálov v telekomunikačnej sieti alebo na telekomunikačnom zariadení, nevyužívaš telekomunikačnú sieť a neobsadzuješ žiadne kanály, si len pripojený k providerovi
aby do základnej programovej ponuky boli zaradené programové služby vysielateľov na základe zákona a vysielateľov s licenciou, ktoré možno prijímať bežným prijímacím zariadením v mieste príjmu na telekomunikačné zariadenie, a to obojstranne bezplatne; za taký
príjem sa nepovažuje príjem kódovaných programových služieb a programových služieb, na ktorých príjem je potrebný osobitný prijímač okrem bežného rozhlasového prijímača alebo bežného televízneho prijímača, ani príjem digitálneho vysielania inej programovej služby ako vysielateľa na základe zákona, ktorá zároveň nie je monotypovou programovou službou, 26b)
nevysielaš ani kódovane, nemáš žiadne programové ponuky - nevysielaš nič
b) zabezpečiť pri obsadzovaní kanálov v telekomunikačnej sieti alebo na telekomunikačnom zariadení, aby do základnej programovej ponuky bola bezplatne zaradená programová služba vysielateľa s licenciou na lokálne digitálne vysielanie televíznej programovej služby, pre ktorej vysielanie bola v miestnom multiplexe dostupnom v mieste príjmu vyhradená verejná kapacita
podľa osobitného predpisu, 26c) ak s týmto zaradením vysielateľ súhlasí, a tam, kde to zabezpečiť nie je možné, je prevádzkovateľ povinný pri obsadzovaní kanálov v telekomunikačnej sieti alebo na telekomunikačnom zariadení zabezpečiť, aby bol bezplatne vyhradený na lokálne vysielanie jeden kanál prístupný verejnosti v základnej programovej ponuke, na ktorom sa
nesmie bez súhlasu prevádzkovateľa retransmisie vysielať reklama ani telenákup; ak bola verejná kapacita v miestnom multiplexe dostupnom v mieste príjmu vyhradená podľa osobitného predpisu 26c) pre viacero programových služieb bezplatne alebo pre viacero programových služieb, z ktorých ani jednej nebola verejná kapacita vyhradená bezplatne, môže prevádzkovateľ retransmisie rozhodnúť, ktorú z nich zaradí do základnej programovej ponuky, inak do základnej programovej ponuky zaradí tú programovú službu, pre ktorej vysielanie bola v miestnom multiplexe dostupnom v mieste príjmu vyhradená verejná kapacita podľa osobitného predpisu 26c) bezplatne, žiadny kanál neobsadzuješ
c) poskytovať retransmisiu programovej služby len so súhlasom pôvodného vysielateľa tejto služby,
d) zabezpečiť, aby sa v domoch, kde bola zriadená verejná telekomunikačná sieť, nenarušila možnosť príjmu programových služieb v doterajšom rozsahu pre tých obyvateľov, ktorí nie sú účastníkmi tejto siete, takým spôsobom, že pri zriaďovaní a prevádzke verejnej telekomunikačnej siete sa zdrží akýchkoľvek úkonov, ktorými by narušil príjem uvedených programových služieb, nikoho nerušíš
e) uzatvoriť s každým užívateľom typovú zmluvu, 27)
f) zapísať si činnosť vykonávanú podľa tohto zákona ako predmet činnosti do obchodného registra; návrh na zápis činnosti je povinný podať najneskôr do 60 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o registrácii retransmisie,
g) začať retransmisiu najneskôr do 360 dní po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o registrácii retransmisie, nevykonávaš retransmisiu
h) prevádzkovať retransmisiu v súlade s jej registráciou.


Odošli Rade námietku voči správnemu konaniu vzhľadom k tomu, že len zverejňuješ voľne dostupné a verejné informácie a odkazy, žiadny signál nie je z tvojej web stránky odosielaný (ani záznam, ani stream), prípadne môžeš spomenúť Ústavný súd a možnosť poskytovať verejne dostupné informácie ďalej. To predsa nie je trestné, ani protizákonné.
Extairist
06.12.10,19:19
diky moc za nazor, zhoduje sa s tym co som im tam chcel napisat, dava to logiku :)