alencek
06.12.10,20:02
Dobrý deň, môže ma niekto, prosím, informovať, do koľko percent musí byť invalidný, aby mal nárok na preukaz ZŤP:
Ďakujem
Xanti
06.12.10,19:12
No invalidita a znížená pracovná schopnosť nemá vplyv na priznanie preukazu ŤZP.
Minimálne postihnutie pri ŤZP kedy vydajú preukaz je 50%.
ivka70
06.12.10,19:12
Percenta nie su rozhodujuce, narok na preukaz ZTP moze mat aj clovek, ktory vobec nie je invalidny.
buchač
06.12.10,19:17
Dobrý deň, môže ma niekto, prosím, informovať, do koľko percent musí byť invalidný, aby mal nárok na preukaz ZŤP:
Ďakujem

Pozri do archívu ...

http://www.porada.sk/gsearch.php?do=process&quicksearch=1&childforums=1&exactname=1&cx=013962655869552257570%3A2wxbimc9wmy&cof=FORID%3A10&ie=ISO-8859-2&s=&query=preukaz+ztp&securitytoken=1291666331-612324b81bb8c6789f21e813742904447cc073cb

Ale inak ???
Ani invalid nemusíš byť a máš možnosť , poprípade nárok na preukaz ZTP .
Akurát je tam podmienka ....
kde sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa podľa § 51 zákona považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %...
VladoG
06.12.10,19:50
V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/. Už sa viackrát navrhovalo, aby toto posudzovanie robila jedna institúcia. To by ale asi veľa ľudí či už v Sociálnej poisťovni, alebo na Úradoch práce /posudzovanie ZŤP/ prišlo o robotu.
A tak v našom štáte osoba, ktorá je invalidná "nemusí" byť ZŤP a naopak-
Stefan2005
07.12.10,07:51
V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/....

Áno, je tam nesúlad - ale keď sa hlbšie zamyslíme nad významom spojení "schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť" a "miera funkčnej poruchy" tak ten nesúlad je veľakrát namieste.

A ešte jedna vec - keby len invalid (teda komu priznala SP zníženú schopnosť pracovať) mohol byť ZŤP - tak potom ak utrpí dôchodca úraz, resp. sa zhorší jeho zdravotný stav (a ktorého už nebude prehodnocovať SP), už by nemohol byť ZŤP ?
buchač
07.12.10,08:20
V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/. Už sa viackrát navrhovalo, aby toto posudzovanie robila jedna institúcia. To by ale asi veľa ľudí či už v Sociálnej poisťovni, alebo na Úradoch práce /posudzovanie ZŤP/ prišlo o robotu.
A tak v našom štáte osoba, ktorá je invalidná "nemusí" byť ZŤP a naopak-


Áno, je tam nesúlad - ale keď sa hlbšie zamyslíme nad významom spojení "schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť" a "miera funkčnej poruchy" tak ten nesúlad je veľakrát namieste.

A ešte jedna vec - keby len invalid (teda komu priznala SP zníženú schopnosť pracovať) mohol byť ZŤP - tak potom ak utrpí dôchodca úraz, resp. sa zhorší jeho zdravotný stav (a ktorého už nebude prehodnocovať SP), už by nemohol byť ZŤP ?
Že jednoznačný ...???
Nemyslím si ...je potrebné aj z druhej strany sa na to pozrieť...
VladoG
07.12.10,13:19
Čo je to druhá strana pohľadu. Sám som jeden z nich /ZŤP aj invalid/. Nekonenčné behanie po úradoch, dupľované potvrdenia, nie staršie ako 3 mesiace, inak Si ich /okrem SP/ musíš zaplatiť. A dnesk keď aj invalidný dôchodca môže pracovať /napr. účtovník s odtrhnutými nohami/ nevidím dôvod na naháňanie človeka po inštitúciach /inak v prevažnej miere bariérových.
buchač
07.12.10,15:29
Že jednoznačný ...???
Nemyslím si ...je potrebné aj z druhej strany sa na to pozrieť...

Čo je to druhá strana pohľadu. Sám som jeden z nich /ZŤP aj invalid/. Nekonenčné behanie po úradoch, dupľované potvrdenia, nie staršie ako 3 mesiace, inak Si ich /okrem SP/ musíš zaplatiť. A dnesk keď aj invalidný dôchodca môže pracovať /napr. účtovník s odtrhnutými nohami/ nevidím dôvod na naháňanie človeka po inštitúciach /inak v prevažnej miere bariérových.
Si ma asi nepochopil ...
Chcel som tým to povedať , že môže byť aj taký dôchodca , ktorý invalidom nie je , nakoľko nemá nárok ... ale na druhej strane má také dg , ktoré ho oprávňujú na priznanie preukazu ZŤP .

Neviem , čo to obnáša to nekonečné behanie po úradoch ...
Ja som len raz musel po úradoch pobehať zdokladovať náležitosti .
Na preukaze mám napísané ..." Platnosť bez časového obmedzenia"

Hm , invalid a ZŤP by malo byť automatické , nevraviac o takejto dg / odtrhnuté nohy ../ ...takémuto človeku niet čo závidieť .
Hoci aj s takouto skutočnosťou som sa už stretol - so závisťou , že aké výhody mám ...
Bohovské ...teraz nemyslím na finančnú stránku veci , že len na lieky koľko musia poniektorí dávať , z igelitkami chodia z lekárne ... tie pravidelné dispenzáre / veď aj kultúrne sa treba vyžívať v tých čakárňach u lekárov /...to štartovanie organizmu po ránu ...tie iné , nepodstatné záležitosti ...
Vravíš , si jeden z tých ...invalid + ZŤP ...hm , hádam viac nemusím pokračovať , vieš asi - určite , o čom je reč .
Veď kto nezažil , nepochopí ...zvykne sa vravieť .
Len poniektorí v tejto súvislosti si nejak neuvedomujú , že by asi // ????// nemenili s tým dotyčným vlastníkom onoho preukazu . Nevravím , je ich plno , ktorí požívajú neoprávnene výhody systému , ale to je už o niečom inom ...
alaya1
07.12.10,21:09
ZTP a ID su 2 uplne odlisne veci, ktore posudzuje a rozhoduje uplne ina instutucia. O ID rozhoduje SP/posudkovy lekar/ a o TZP rozhoduje UPSVaR./odbor soc.veci a rodiny/ Vsetko v trvalom bydlisku. Tieto veci spolu nesuvisia, to znamena, ze clovek , ktory ma priznany status TZP, nemuisi dostat od SP ID a pod.Na priznanie TZP treba vypisat ziadost a lekarsky posudok od praktickeho lekara, toto odovzdat na UP- odd.soc veci a ich posudkovy lekar urci, ci je miera postihnutia vyssia ako 50%. Vtedy je vydany preukaz TZP, moze byt s doprpvpdom, alebo bez. Podla diagnozy. Vsetko upravuje zakom 488.Moze to byt casovo limitovane, ak sa predpoklada, ze moze dojst k zlepseniu zdr.stavu, alebo neobmedzena platnost.
Ak je vydany preukaz TZP, moze sa poziadat o parkovaci preukaz, pripadne ine kompenzaie, podla diagnozy.
profesor2
12.10.15,11:07
mám rakovinu kože mám nárok na zťp ?
veronikasad
12.10.15,11:11
Na výplatu inv.dôchodku stačí 41 %, ale nie podľa "tabuliek" UPSVaR ale Sociálnej poisťovne
veronikasad
12.10.15,11:11
Ivka, sú rozhodujúce, ale nie tie zo SP, ale z UP - musí byť aspoň 50 %