okimas
07.12.10,06:59
Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadne príležitostného príjmu. V spoločnosti s. r. o. sú len dvaja konatelia, ktorí majú riadny pracovný pomer v inej spoločnosti. Potrebovali vykonať nejaké zemné práce, dohodli sa s dvomi pánmi, ktorí sú už na dôchodku. Môžem im vyplatiť na základe príkaznej zmluvy príležitostný príjem? Potom ten príjem zaúčtujem ako náklad spoločnosti na 521 a im to vyplatím na základe zmluvy?
Ďakujem za odpovede.
KEJKA
07.12.10,06:31
môžeš, ale môže byť aj zmluva o dielo.
Ako príležitostný príjem si to budú klasifikovať príjemci toho príjmu.
okimas
07.12.10,06:38
Ďakujem za odpoveď. Keďže príjemcovia sú dôchodcovia, nebudú podávať daňové priznanie (príjem do 5-násobku živ.minima.)
Musím urobiť zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu?
KEJKA
07.12.10,06:48
jedno alebo druhé áno, ak to chceš mať v nákladoch.
okimas
07.12.10,06:53
Ďakujem
bea
07.12.10,07:02
Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadne príležitostného príjmu. V spoločnosti s. r. o. sú len dvaja konatelia, ktorí majú riadny pracovný pomer v inej spoločnosti. Potrebovali vykonať nejaké zemné práce, dohodli sa s dvomi pánmi, ktorí sú už na dôchodku. Môžem im vyplatiť na základe príkaznej zmluvy príležitostný príjem? Potom ten príjem zaúčtujem ako náklad spoločnosti na 521 a im to vyplatím na základe zmluvy?
Ďakujem za odpovede.
Je to správne účtovanie na 521? Ja som myslela, že na 518. Ak je to príkazná zmluva, tak ide o mzdu?
okimas
07.12.10,07:22
máš pravdu, nie je to mzda, vykonali službu
beata.b
13.12.10,14:07
Dobrý deň,
potrebovala by som si overiť, kedy sa zdaňuje príjem z príkaznej zmluvy. Ide o to, že je uzavretá príkazná zmluva z FO, ale odmena nebude vyplatená tento rok, ale až v roku 2011. FO si tento príjem uvedie v DP za rok 2011?
Viete mi prosím povedať, kde presne by som našla napísané, kedy presne sa zdaňuje príležitostný príjem?
Ďakujem veľmi pekne.

Beáta
ondrejvla
13.12.10,14:32
Dobrý deň,
potrebovala by som si overiť, kedy sa zdaňuje príjem z príkaznej zmluvy. Ide o to, že je uzavretá príkazná zmluva z FO, ale odmena nebude vyplatená tento rok, ale až v roku 2011. FO si tento príjem uvedie v DP za rok 2011?
Viete mi prosím povedať, kde presne by som našla napísané, kedy presne sa zdaňuje príležitostný príjem?
Ďakujem veľmi pekne.

Beáta

Keďže sa jedná o príjem z príkaznej zmluvy, bude prijatý v roku 2011, FO si ho zahrnie do základu dane pri jeho príjme, teda v roku 2011, pokiaľ účtuje v sústave JÚ.