elmajka
07.12.10,08:52
Poradíte mi prosím?????
SZČO, neplatca DPH, vedie zjednodušenú evidenciu príjmov a výdavkov.
V 11/2010 dosiahol príjem a má povinnosť zaregistrovať sa ako platca DPH.
6.12.2010 ruší živnosť. A teraz problém, s ktorým si neviem celkom dobre poradiť:
- musí sa registrovať ako platca DPH /povinnosť má do 20.12.2010 a to
má už vlastne živnosť zrušenu/?
betka
07.12.10,10:00
Registračná povinnosť

§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.ň

§ 81


(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

Správa daní a poplatkov:

31/(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

Záver:
Dosiahla som obrat do 30.11.2010 v zmysle par. 4 z o DPH. Do 20.12.2010 som povinná podať žiadosť o regstráciu. Splnila som zákonné podmienky. DU ma zaregistruje najneskôr do zákonnej lehoty. Sankcie nebudú, lebo som si splnila povinnosť.
Ďalej som povinná oznámiť do 15 dní ukončenie podnikateľskej činnosti. Ak ju ukončíte 31.12.2010, oznamujete do 15.1.2011. Ak ukončujete 15.12.2010, oznamujete do 31.12.2010.
Treba vždy dodržať termíny, kt. káže zákon, i keď vznik skutočnosti, zanikne čo i len o deň.
rogalo
22.12.10,05:30
Sme občianske združenie, ktoré má výrobnú-podnikateľskú a nevýrobnú-športovú činnosť. K 31.12.2010 sme nahlásili zrušenie živnosti výrobnej činnosti /platca DPH/, nakoľko prestávame podnikať /doprava-odpredaj vozidlá, služby-ruší sa prevádzka/ a v športovej činnosti pokračujeme. Čo nám s toho vyplýva v súvislosti s daňovým úradom-účtovníctvom ?