Maryvas
07.12.10,11:26
Dobrý deň, prosím o pomoc. Neviem, ako mám vyfakturovať nasledovné:
Slovenská s.r.o (mesačný platca DPH) poskytla službu s dodaním materiálu slovenskej s.r.o. (platiteľ DPH). Problém však je v tom, že miesto dodania služby a materiálu bola Česká republika. Mám fakturovať slovenskej s.r.o. s alebo bez DPH? A čo Súhrnný výkaz? Treba túto službu uviesť? Ďakujem za pomoc, lebo termín DPH sa blíži.
IvoM
07.12.10,13:44
Treba upresniť o akú službu ide, nedá sa to všeobecne.
Maryvas
08.12.10,14:11
Ide o opravu mosta po záplavách.
Kája.
09.12.10,07:46
Miesto dodania je v Čechách, kde sa nehnuteľnosť nachádza, zistite si či Váš odberateľ - slovenská s.r.o. je platiteľom DPH v ČR. Ak áno fakturujete bez DPH a on samozdaňuje.
Dúšava
09.12.10,07:58
Dodávam : Ak neplatí, musíte sa registrovať v ČR a fakturovať s českou daňou, podávať DPH v Čechách, atď..... Ale registrácia mala byť už pred dodaním.
Maryvas
09.12.10,09:16
Ďakujem za radu. Ešte sa chcem ubezpečiť, či som dobre porozumela. Zistila som, že odberateľ nie je registrovaný pre daň v ČR. Znamená to, že máme fakturovať so slovenskou DPH? Ďakujem ešte raz.
Kája.
11.12.10,16:53
Keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, mali ste sa pred poskytnutím služby zaregistrovať v ČR a fakturovať s českou DPH.
a_je_to
11.12.10,19:35
Jedná sa o fakturáciu subdodávateľa IČ SK dodávateľovi pod IČ SK, nie českému odberateľovi. Miestom dodania je SR – sídlo dodávateľa /Tvojho odberateľa/ podľa § 15, ods. 1, nie lokalita nehnuteľnosti podľa § 16, ods. 1. Dodanie na nehnuteľnosť sa neodvíja iba od toho, že nehnuteľnosť je v ČR, ale od obchodnoprávnych vzťahov, teda kto dodávku preberá ... či ten, kto financuje nehnuteľnosť, alebo ten, kto na ňu iba /aj subdodávateľsky/ dodáva materiál a práce. Faktúra bude taká, akoby sa dodávka služby materiálovej povahy vykonala v SR. Režim podľa § 16, ods. 1 prebehne až pri fakturácii dodávateľa odberateľovi, vrátane povinnosti podať súhrnný výkaz za tovar a služby dodané do ČR. Ak odberateľ má IČ CZ, tak to bude postup odberateľa analogický nášmu § 69, ods.2. Ak odberateľ IČ CZ nemá, bude postup dodávateľa najprv analogický nášmu § 5, ods. 1, následne analogicky § 69, ods. 1, lebo už bude registrovaný. Druhú alternatívu možno očakávať reálnejšie, lebo vlastníkom mosta je skôr obec alebo štát, než nejaký podnikateľ a tí spravidla nebývajú registrovaní pre daň.
Ak by si postupovala podľa doterajších rád, nemohla by si materiál dodaný do ČR fakturovať ako oslobodený, lebo by to bolo v rozpore s § 43, ods. 1 – nadobúdateľ je IČ SK a zatiaľ nie registrovaný pre daň v inom členskom štáte. A registrovať sa vám pre daň v ČR by tiež nemalo význam. Český majiteľ nehnuteľnosti by faktúru neprevzal – nemá s tvojou firmou žiadnu zmluvu, ani si u vás nič neobjednal. Objednal si to slovenský dodávateľ, ktorému by tvoja faktúra s IČ CZ bola nanič, lebo sám nie je zatiaľ registrovaný. Ale ... asi sa registrácii nevyhne. Ale aj keby už mal IČ CZ, od IČ SK musí dodávku objednať pod svojím IČ SK, lebo je registrovaným platiteľom v SR a má tu sídlo.
Maryvas
13.12.10,09:39
Ďakujem. Mám tomu rozumieť, že fakturujem slovenskému odberateľovi s DPH? Našla som však ešte jednu info: "keďže je miestom dodania poddodávateľských prác podľa slovenského zákona o DPH -§16 ods.1- ČR, potom nie je možné, aby medzi SK1 a SK2 prebehla fakturácia so slovenskou DPH. Subdodávateľ neuvádza poddodávku prác ani v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkazu." (DPH online, aktuálne 22/2010 - Verlag Dashofer)
a_je_to
13.12.10,15:21
Ďakujem. Mám tomu rozumieť, že fakturujem slovenskému odberateľovi s DPH? Áno . Našla som však ešte jednu info: "keďže je miestom dodania poddodávateľských prác podľa slovenského zákona o DPH -§16 ods.1- ČR, potom nie je možné, aby medzi SK1 a SK2 prebehla fakturácia so slovenskou DPH. A ak prebehne, čo tým porušia ? Subdodávateľ neuvádza poddodávku prác ani v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkazu." A kde ju potom uvádza ? To bude mať iba plnenia na vstupe a na výstupe sa z režimu zákona o DPH úplne statia ? (DPH online, aktuálne 22/2010 - Verlag Dashofer)

Odpovede aj protiotázky v texte citácie. Hmm ... škoda, že Verlag Dashofer nepripojil odkaz na §§, podľa ktorých uvažoval. Ja som nenašiel zákonnú prekážku ani hrozbu daňového deliktu na môj odporučený postup. Tak skús pozrieť túto tému - http://www.porada.sk/t146761-p2-dph-v-cr.html#post1527885 , hlavne link drsr, ktorý pripojila "cloe". Alebo zadaj do vyhľadávača heslo subdodávateľ ... a rozklikaj témy, ktoré Ti zobrazí, či nájdeš nejakú presvedčivejšiu a jednoznačnejšiu radu ... je to veľmi ťažká téma .... a takmer každý názor iný.