terezab
07.12.10,15:47
Ahojte,
budeme mat velku zahradu o rozlohe cca 2500m2. Som zacinajuci zahradnik :):) a chcela by som si vytvorit komplexnu jednotku (v najblizsich par rokoch, zatial len na cca polke pozemku). Realizaciu navrhu, ktory si postupne upravujem, budem uskutocnovat az o par rokov. zatial by som chcela polozit poriadny zeleny travnik, par stromcekov, kvetin, zasadit si hrasok.

Cim zacat?
Potrebovala by som nejake informacie pre zaciatocnikov, ake rastliny su vhodne, co vsetko si musim zistit (podu,vlhkost,orientaciu zahrady). Aky travnik vybrat a kde?
Vedeli by ste mi odporucit nejaku literaturu, zaklady?

Odkial zacat?

Asi vela otazok,budem rada, ak zodpoviete aspon na niektore z nich, hlavne skusenejsi zahradkari a ludia co boli kedysi tiez zaciatocnikmi a vypracovali sa ;)

Dakujem :)
Waldes007
07.12.10,16:30
Ahojte,
budeme mat velku zahradu o rozlohe cca 2500m2. Som zacinajuci zahradnik :):) a chcela by som si vytvorit komplexnu jednotku (v najblizsich par rokoch, zatial len na cca polke pozemku). Realizaciu navrhu, ktory si postupne upravujem, budem uskutocnovat az o par rokov. zatial by som chcela polozit poriadny zeleny travnik, par stromcekov, kvetin, zasadit si hrasok.

Cim zacat?
Potrebovala by som nejake informacie pre zaciatocnikov, ake rastliny su vhodne, co vsetko si musim zistit (podu,vlhkost,orientaciu zahrady). Aky travnik vybrat a kde?
Vedeli by ste mi odporucit nejaku literaturu, zaklady?

Odkial zacat?

Asi vela otazok,budem rada, ak zodpoviete aspon na niektore z nich, hlavne skusenejsi zahradkari a ludia co boli kedysi tiez zaciatocnikmi a vypracovali sa ;)

Dakujem :)
Neviem aká je predstava ale celkom dobrá do začiatkov je kniha http://www.martinus.sk/?uItem=78310 s názvom Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady (A rodového statku) (http://www.martinus.sk/?uItem=78310) celkom čítavou formou autor podáva základné informácie potrebne pre začatie so zahradničením. Čítal som ju okrem iných a ľutujem, že nebola už v čase mojich začiatkoch, dnes som už mohol byť omnoho ďalej.
terezab
07.12.10,16:31
dakujem velmi pekne za odpoved :) zajtra ju pojdem do knihkupectva prestudovat.
poznas aj nejake internetove stranky?
Waldes007
07.12.10,16:40
dakujem velmi pekne za odpoved :) zajtra ju pojdem do knihkupectva prestudovat.
poznas aj nejake internetove stranky?

Zopár ti pošlem ale cestou SS aby to niekto nebral ako reklamu. (väčšina sú dodávatelia semien ale dá sa tam často nájsť aj dosť rôznych informácií.
wabi
07.12.10,22:10
Nuž podľa toho čo si predstavuješ, s tým trávnikom je asi dobré začať.
Ešte predtým bude treba pozemok poorať a dôkladne vyhnojiť. Otázka ale znie tiež aká dlhá a široká je záhrada v akej polohe kde sa nachádza, nadmorská výška približne, ako ďaleko je vodný zdroj, rieka, potok, studňa, jazierko, ako vysoko je približne spodná voda, čo rastie na tom pozemku zatiaľ doteraz. Čo oplotenie živý plot napríklad?
Predstavuješ si trávnik pravideľne strihaný hustý bez burín, alebo si zastáncom eko trávnika nestrihaného prípadne len raz 2x za rok. Chceš viac okrasnú alebo aj úžitkovú záhradu, ktoré ovocie a zeleninu máš rada a uprednostňuješ, koľko času chceš tráviť na záhrade?
Bez týchto informácii sa ti nedá zodpovedne poradiť.
Knihu ktorú ti odporúčal Waldes007 si ešte pozriem a potom môžem pridať recenziu.
BXLmiami
08.12.10,05:43
Prečítaj si mnou založenú tému :Založenie ovocného sadu.Je tam zodpovedaná väčšina otázok,ktoré asi budeš mať.:)