daniela04
07.12.10,17:49
Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?
sito
07.12.10,17:10
Zákon to nevylučuje, ale zvyčajne býva z zmluve, prípadne v prílohe zmluvy, že ventily si hradia vlastníci bytov. Je to na rozhodnutí väčšiny. Treba si prejsť zmluvu o SVB, prípadne o výkone správy.

Všetky veci, ktoré sú zo zákona povinné v byte, pomerové vodomery na teplú vodu, termostatické hlavice by sa mali uhrádzať z FOaÚ, ktomu radiátory po havárii. Vlastník je povinný prispievať do FOaÚ. Zvyčajne býva tiež rozhodnuté, že každý sám. Ale vlastník sa môže obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

Pomerové vodomery na studenú vodu, pomerové rozdelovače tepla, pripadne určené meradlá na spotrebu tepla v byte nie sú povinné. Ale ak si vlastníci rozhodnú, že sa budú uhrádzať z FOaÚ sú vlastne povinné, lebo vlastník je povinný prispievať do FOaÚ. Tak nemá dôvod povedať, nie je to povinnosť a že on na to nemá. Musí mať.
Halli
07.12.10,18:16
Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?


Jednoznačne si ich hradí vlastník bytu.
verkaz
07.12.10,18:35
Ventily sú majetkom vlastníkov bytov, takže by si ich výmenu mali hradiť oni. Záleží však na dohode vlastníkov bytov. Ak máte na FO dosť finančných prostriedkov, môžete sa dohodnúť o hradení z FO.
Halli
07.12.10,18:44
Ventily sú majetkom vlastníkov bytov, takže by si ich výmenu mali hradiť oni. Záleží však na dohode vlastníkov bytov. Ak máte na FO dosť finančných prostriedkov, môžete sa dohodnúť o hradení z FO.


Verkaz súhlasím na všeličom sa dohodnúť, ale toto by som nerobila. Už len z jedneho dôvodu, že jadrá sa postupne prerábajú a vlastník si všetko od odbočky robí z vlastných nákladov. Potom , tí čo už majú dávno prerobené by mohli žiadať preplatiť ventily...takže u mňa NIE. Od spoločnej odbočky je všetko vlastníkove. To by sme sa potom naopravovali ventilov, keby boli zo spoločného...:rolleyes: Jeden tak, druhý inak...
IvanPK
07.12.10,19:34
U nás to je tak, že po vodomer je majetkom SVB (tak aj vodomer) meníme a platí ho SVB a ventil je pred vodomerom takže ho platí tiež SVB...či ?
IvanPK
07.12.10,20:19
Môžu tiecť, kvapkať, nedajú sa zavrieť.......a podobne.....sú staré.....šachtu myslí - wc napr, kde sú stupačky a vodomery.....
verkaz
07.12.10,20:36
Verkaz súhlasím na všeličom sa dohodnúť, ale toto by som nerobila. Už len z jedneho dôvodu, že jadrá sa postupne prerábajú a vlastník si všetko od odbočky robí z vlastných nákladov. Potom , tí čo už majú dávno prerobené by mohli žiadať preplatiť ventily...takže u mňa NIE. Od spoločnej odbočky je všetko vlastníkove. To by sme sa potom naopravovali ventilov, keby boli zo spoločného...:rolleyes: Jeden tak, druhý inak...
Mám taký istý názor ako Ty. Pri stretnutiach s predsedami spoločenstiev som sa stretla aj s takým riešením, ako som uviedla vo svojom príspevku.
Myslím, že viac o tomto je v téme "Čerpanie FO".
sito
07.12.10,21:20
nerozumiem , z akého dovodu vznika potreba meniť zatvaracie ventily na potrubí SV a TÚV v šachte ??

Laco, ona nehovorí o šachte v Handlovej, ale o šachte, stúpačke v byte. Výťah chodí v šachte. A podľa nej aj voda, ale to je stúpačka. :) :D:D:D ;)
sito
07.12.10,21:46
U nás to je tak, že po vodomer je majetkom SVB (tak aj vodomer) meníme a platí ho SVB a ventil je pred vodomerom takže ho platí tiež SVB...či ?

S tým vodomerom súhlasím, je to prístroj ktorý aj keď je v byte slúži všetkým bytom. Podľa neho sa predsa rozpočítavajú spoločné náklady, za spotrebu vody, ktorú nameral fakturačný vodomer. Ak si jeden byt nedá namontovať vodomer, nebude nič platiť za vodu? Príklad, schôdza rozhodla, že si každý zaplatí vodomer sám. Je to majetok bytu. A za chvíľku, keď bol koeficient spotreby vody 1,77. Bol návrh skontrolovať všetky merače komisiou zvolenou v dome, že všetko je v poriadku. V bytoch nie sú čierne odbery vody. Akým právom? Keď povedali, že je jeho. Keď sa hradí z FOaÚ, tak môžu povedať, máme právo, my ho platíme, je náš.

Čo sa týka ventilu, skôr by som povedal, že vlastník by ho mal platiť. V prípade havárie on potrebuje odstaviť vodu, aby ho nevytopilo, prípadne susedov. A tie ventily je treba aspoň dvakrát do roka zavrieť a otvoriť, aby boli funkčné. Kto by to mal robiť? Vlastník má prístup k nim kedykoľvek aj dvakrát do mesiaca nei len za rok.

Ako vidieť, nie je to také jednoznačne ako napísala Halli. V každom dome žijú iní ľudia, teda ako sa dohodnú. A vy ste sa tiež dohodli, jednoznačne. Z FOaÚ. Čí ... ?
sito
08.12.10,07:41
Kompletnú výmenu ste hradili z FOaÚ. Ale po piatich - desiatich rokoch, ak ventil pravidelne nezavrieš - otvoríš, môže zostať nefunkčný, kto má zaplatiť jeho výmenu, keď ostatné v dome fungujú, pretože ostatní vlastníci ich pri odpise vody vždy zatvorili a otvorili. Asi ten kto zavinil jeho nefungovanie.
Halli
08.12.10,08:12
S tým vodomerom súhlasím, je to prístroj ktorý aj keď je v byte slúži všetkým bytom. Podľa neho sa predsa rozpočítavajú spoločné náklady, za spotrebu vody, ktorú nameral fakturačný vodomer. Ak si jeden byt nedá namontovať vodomer, nebude nič platiť za vodu? Príklad, schôdza rozhodla, že si každý zaplatí vodomer sám. Je to majetok bytu. A za chvíľku, keď bol koeficient spotreby vody 1,77. Bol návrh skontrolovať všetky merače komisiou zvolenou v dome, že všetko je v poriadku. V bytoch nie sú čierne odbery vody. Akým právom? Keď povedali, že je jeho. Keď sa hradí z FOaÚ, tak môžu povedať, máme právo, my ho platíme, je náš.

Čo sa týka ventilu, skôr by som povedal, že vlastník by ho mal platiť. V prípade havárie on potrebuje odstaviť vodu, aby ho nevytopilo, prípadne susedov. A tie ventily je treba aspoň dvakrát do roka zavrieť a otvoriť, aby boli funkčné. Kto by to mal robiť? Vlastník má prístup k nim kedykoľvek aj dvakrát do mesiaca nei len za rok.

Ako vidieť, nie je to také jednoznačne ako napísala Halli. V každom dome žijú iní ľudia, teda ako sa dohodnú. A vy ste sa tiež dohodli, jednoznačne. Z FOaÚ. Čí ... ?

Prečo by to nebolo jednoznačné, veď si to napísal presne tak ako som to ja myslela, vodomery zo spoločného nie je problém, robím to aj ja , ale čo sa týka ventilov v žiadnom prípade./veď si to pekne zdôvodnil/ :), ja nikomu nebudem chodiť dávať ventil montovať tam , kde jemu pasuje, lebo si otočil rozvod napr. iným smerom, poprerábali si Wcká a kúpeľky po svojom , ani im nebudem s ventilom hýbať, aby bol funkčný, ani nebudem zodpovedať za to, že on s nim nepohol tri roky a čuduj sa svete "on praskol", keď s nim kmásal.. a to guľové robia v poslednom čase dosť...takže toľko moj názor, dohoda je vždy možná, ale následky si nesie vždy len ten ,čo sa o všetko stará- nie tí čo o tom rozhodli. a v tomto platí, že starať sa má o spoločne zariadenia domu, nie o to čo je už súčasťou bytu /od odbočky/
sito
08.12.10,08:30
Prečo by to nebolo jednoznačné, veď si to napísal presne tak ako som to ja myslela, vodomery zo spoločného nie je problém, robím to aj ja , ale čo sa týka ventilov v žiadnom prípade./veď si to pekne zdôvodnil/ :), ja nikomu nebudem chodiť dávať ventil montovať tam , kde jemu pasuje, lebo si otočil rozvod napr. iným smerom, poprerábali si Wcká a kúpeľky po svojom , ani im nebudem s ventilom hýbať, aby bol funkčný, ani nebudem zodpovedať za to, že on s nim nepohol tri roky a čuduj sa svete "on praskol" a to guľové robia v poslednom čase dosť...takže toľko moj názor, dohoda je vždy možná, ale následky si nesie vždy len ten ,čo sa o všetko stará- nie tí čo o tom rozhodli.

Otázka zadávateľky.


Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?

Tvoja odpoveď v príspevku č. 3


Jednoznačne si ich hradí vlastník bytu.

Jednoznačne je to u vás, či aj jednohlasne, alebo len jedným hlasom?

V ostatných bytových domoch jednoznačne rozhoduje väčšina. Ako? V súlade so zákonom 182/1993, §14. Ak sa rozhodnú pre úhradu z FOaÚ musia v súlade s § 10, odsek 1 dohodnúť takú tvorbu, aby bolo na FOaÚ dostatok peňazí na výmenu ventilov. My to platiť nebudeme. :);)
Halli
08.12.10,09:04
Jednoznačne je to u vás, či aj jednohlasne, alebo len jedným hlasom?

V ostatných bytových domoch jednoznačne rozhoduje väčšina. Ako? V súlade so zákonom 182/1993, §14. Ak sa rozhodnú pre úhradu z FOaÚ musia v súlade s § 10, odsek 1 dohodnúť takú tvorbu, aby bolo na FOaÚ dostatok peňazí na výmenu ventilov. My to platiť nebudeme. :);)


žiadnym jedným hlasom, proste sa u nás o tom nehlasuje, všetci sú si vedomí toho, že si to majú urobiť sami a ani ich iné nenapadá...a finito... už nešpekuluj Sitečko. :D
verkaz
08.12.10,09:05
Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.
Halli
08.12.10,09:11
Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.


Verkaz čo ja viem už roky rokúce, všetko od odbočky je majiteľa bytu :)
Kvaka
08.12.10,09:29
No toto je zaujímavá téma, lebo my budeme mať o chvíľu schôdzu vlastníkov bytov a budeme schvaľovať všeličo, okrem iného aj hradenie výmeny vodomerov. Neviem prečo, ale logika mi hovorí, že z FO by sa mali hradiť len veci spoločné, pretože do FO sa prispieva podľa podlahovej plochy bytu. Ako súvisí s podlahovou plochou bytu vodomer? Ten má predsa každý byt, tak nech si ho každý byt aj zaplatí. Prečo ja mám prispievať na vodomery 1-izbovým bytom? Preto si myslím, že všetko, čo je za odbočkou zo spoločných rozvodov patrí už každému bytu bez rozdielu, či je to byt 4 izbový alebo 1 izbový.
Kvaka
08.12.10,09:37
My tieto vodomery síce dáme uhradiť z FO, ale následne sa pri vyúčtovaní nákladov spojených s užívaním bytu za rok 2010 rozdelia náklady na vodomery rovnako na každý byt. V synovom byte u iného správcu to riešili tak, že podľa plánu opráv, resp. výmeny vodomerov alebo iných úprav, ktoré sa dotýkali každého bytu rovnako, sa podľa predpokladanej ceny určila mesačná preddavková platba rovnaká pre každý byt bez rozdielu na určité obdobie. Potom sa to v jednotlivých bytoch dalo uhradiť z FO.
sito
08.12.10,09:38
Spoločné zariadenie sú stúpačky po merač. Merač a všetko smerom do bytu je vlastníctvom majiteľa bytu.

Na stúpačke je téčko, odbočka. Potom je armatúra na ktorej bol a je ventil na uzavretie odbočky, alebo spoločného rozvodu vody do bytu. Keď tam nebude, vytopí byt, ak je na vrchu, tak všetky. Kto je zodpovedný za to, že tam nie je ventil? Keď bol byt družstevný, tak družstvo, bol to majetok členov družstva. A potom len rozvod v byte, aj ten bol družstevný, pokiaľ stála voda 0,60 Kčs. Keď stála 60 Sk. začali sa domy modrenizovať, nebola a ani to nie je povinnosť. Ako donútiť vlastníkov, aby to bolo pre nich povinné, dať si namontovať pomerový vodomer? No musí naň prispieť, a prispieť je povinný do FOaÚ. A vodomer je náš. Ak si ho nedá aj tak namontovať, o spoločnej veci, nákladoch rozhodujú všetci. Teda aj o sankcii zato, že nemá vodomer. Tá musí byť v takej výške, aby si dal vodomer namontovať a platil svoj podiel z nákladov domu podľa vodomeru a nie podľa dohodnutej sankcie.

Ale, však sme vlastníci, čo nám je vlastne, vlastné?
sito
08.12.10,09:50
No toto je zaujímavá téma, lebo my budeme mať o chvíľu schôdzu vlastníkov bytov a budeme schvaľovať všeličo, okrem iného aj hradenie výmeny vodomerov. Neviem prečo, ale logika mi hovorí, že z FO by sa mali hradiť len veci spoločné, pretože do FO sa prispieva podľa podlahovej plochy bytu. Ako súvisí s podlahovou plochou bytu vodomer? Ten má predsa každý byt, tak nech si ho každý byt aj zaplatí. Prečo ja mám prispievať na vodomery 1-izbovým bytom? Preto si myslím, že všetko, čo je za odbočkou zo spoločných rozvodov patrí už každému bytu bez rozdielu, či je to byt 4 izbový alebo 1 izbový.

Je zákon z ktorého vyplýva, že pomerový vodomer na teplu vodu je povinný v byte. Na studenú, nie! Na teplo tiež nie je povinné meranie, termostatická hlavica, áno, je súčasťou vyregulovania a to bude od roku 2013 povinné pod pokutou do štátnej kasy.

Môže niekto uviesť zákon, ktorý určuje povinnosť vlastníkovi bytu tento vodomer a ostatné povinné veci uhradiť, Asi nie. Ale, že je povinný prispievať do FDaÚ podľa majetkového podielu v dome, ten môže.

Tak ako?

To čo nie je povinné na to tiež nie je zákon, že vlastník. Ale na modernizáciu áno. Predsa pôjdeme s dobou a nezostaneme pozadu. Za opicami. Tie sa vedia podeliť.
verkaz
08.12.10,10:31
Verkaz čo ja viem už roky rokúce, všetko od odbočky je majiteľa bytu :)
Vlani nám menili všetky stúpačky, tak som dala dotaz na Združenie a bolo mi odpovedané, tak ako som to uviedla. Od stúpačiek čo sú odbočky (prípojky) po merače, že je spoločné. Takže ak v tomto spoji je porucha, oprava sa hradí z FO. Tak je to zaužívané u nás.Pre mňa by& bolo lepšie ak by si vlastníci hradili poruchy od stúpačiek.
verkaz
08.12.10,10:37
:confused:
Je zákon z ktorého vyplýva, že pomerový vodomer na teplu vodu je povinný v byte. Na studenú, nie! Na teplo tiež nie je povinné meranie, termostatická hlavica, áno, je súčasťou vyregulovania a to bude od roku 2013 povinné pod pokutou do štátnej kasy.

Môže niekto uviesť zákon, ktorý určuje povinnosť vlastníkovi bytu tento vodomer a ostatné povinné veci uhradiť, Asi nie. Ale, že je povinný prispievať do FDaÚ podľa majetkového podielu v dome, ten môže.

Tak ako?

To čo nie je povinné na to tiež nie je zákon, že vlastník. Ale na modernizáciu áno. Predsa pôjdeme s dobou a nezostaneme pozadu. Za opicami. Tie sa vedia podeliť.
To je šalamúnska otázka. Nikde v zákona sa nedočítaš ako to má byť. Máš pravdu, všetko je len na tom ako sa dohodneme.
Horšie je, že ťažko sa dohodnú dvaja ľudia a nie mojich 64:confused:
Kvaka
08.12.10,10:38
Je zákon z ktorého vyplýva, že pomerový vodomer na teplu vodu je povinný v byte. Na studenú, nie! Na teplo tiež nie je povinné meranie, termostatická hlavica, áno, je súčasťou vyregulovania a to bude od roku 2013 povinné pod pokutou do štátnej kasy.

Môže niekto uviesť zákon, ktorý určuje povinnosť vlastníkovi bytu tento vodomer a ostatné povinné veci uhradiť, Asi nie. Ale, že je povinný prispievať do FDaÚ podľa majetkového podielu v dome, ten môže.

Tak ako?

To čo nie je povinné na to tiež nie je zákon, že vlastník. Ale na modernizáciu áno. Predsa pôjdeme s dobou a nezostaneme pozadu. Za opicami. Tie sa vedia podeliť.
Nikto nechce zostať pozadu za opicami, sito, my máme ako dom kúrenie vyregulované, dom je zateplený, na lodžiách a obvodových plášťoch boli odstránené systémové chyby, boli vymenené vchodové brány, chodbové okná. Ale vlastníci bytov platia do fondu podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, v ktorom je od 1. 4. 2010 už aj 25% podlahovej plochy balkónu, či lodžie alebo terasy, ktorú byt má. Pýtam sa, či tam niekde v spoločných zariadeniach, spoločnom príslušenstve k domu patrí aj vodomer v byte. Myslím, že nie. Obnova, modernizácia a rekonštrukcia ide z FO, ale ak je niečo v byte povinné, ešte to neznamená, že je to v spoločnom vlastníctve. Okrem toho, vlastníci sa môžu podľa § 19 ods. 1 dohodnúť, čo bude v spoluvlastníctve, a čo nie. Preto si myslím, že na vodomer má každý byt prispieť rovnako, preto sa môžu vlastníci bytov dohodnúť, že budú platiť okrem základného poplatku do FO aj preddavky na výmenu vodomerov počas určenej doby, pričom tieto preddavky budú v rovnakej výške pre každý byt.
sito
08.12.10,11:02
Nikto nechce zostať pozadu za opicami, sito, my máme ako dom kúrenie vyregulované, dom je zateplený, na lodžiách a obvodových plášťoch boli odstránené systémové chyby, boli vymenené vchodové brány, chodbové okná. Ale vlastníci bytov platia do fondu podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, v ktorom je od 1. 4. 2010 už aj 25% podlahovej plochy balkónu, či lodžie alebo terasy, ktorú byt má. Pýtam sa, či tam niekde v spoločných zariadeniach, spoločnom príslušenstve k domu patrí aj vodomer v byte. Myslím, že nie. Obnova, modernizácia a rekonštrukcia ide z FO, ale ak je niečo v byte povinné, ešte to neznamená, že je to v spoločnom vlastníctve. Okrem toho, vlastníci sa môžu podľa § 19 ods. 1 dohodnúť, čo bude v spoluvlastníctve, a čo nie. Preto si myslím, že na vodomer má každý byt prispieť rovnako, preto sa môžu vlastníci bytov dohodnúť, že budú platiť okrem základného poplatku do FO aj preddavky na výmenu vodomerov počas určenej doby, pričom tieto preddavky budú v rovnakej výške pre každý byt.

Vieš ona je to v tých bytových domoch tak, ja pod strechou priamo nebývam, mne do bytu netečie, prečo by som mal prispievať na strechu. A väčšina vlastníkov, odsúhlasia podľa § 19, odsek jedna, že je to tak.

V dome je 42 bytov z nich 28 má dve stúpačky teda štyri vodomery, slúžuia na rozpočítanie spoločných nákladov. Len preto, že architekt, projektant vymyslel takú hlúposť, tak majú platiť dva, štyri pri výmene? Pokiaľ má každý byt v dome jeden vodomer, tak áno. Ešte, prečo byty, ktoré nepoužívajú výťah, platia za jeho opravy? Neplatia, sú povinní prispievať do FOaÚ. Tak, asi tak je to v tých bytových domoch. Ľudia sa vedia tiež podeliť a hrabú k sebe? Každý čo najviac pre seba.

Však sme ľudia, nie opice.
sito
08.12.10,11:09
:confused:
To je šalamúnska otázka. Nikde v zákona sa nedočítaš ako to má byť. Máš pravdu, všetko je len na tom ako sa dohodneme.
Horšie je, že ťažko sa dohodnú dvaja ľudia a nie mojich 64:confused:

To Ti verím. Lenže tých, ktorých sa to netýka, tých to ani netrápi. Však máme súdy, tak sa môžete súdiť. Vy zaplatíte, nielen vodomery, ale aj súd. Nám je to jedno a sudcom tiež. Vy ste vlastníci, vám to patrí, je to váš majetok, vaše peniaze.
Kvaka
08.12.10,14:18
Vieš ona je to v tých bytových domoch tak, ja pod strechou priamo nebývam, mne do bytu netečie, prečo by som mal prispievať na strechu. A väčšina vlastníkov, odsúhlasia podľa § 19, odsek jedna, že je to tak.

V dome je 42 bytov z nich 28 má dve stúpačky teda štyri vodomery, slúžuia na rozpočítanie spoločných nákladov. Len preto, že architekt, projektant vymyslel takú hlúposť, tak majú platiť dva, štyri pri výmene? Pokiaľ má každý byt v dome jeden vodomer, tak áno. Ešte, prečo byty, ktoré nepoužívajú výťah, platia za jeho opravy? Neplatia, sú povinní prispievať do FOaÚ. Tak, asi tak je to v tých bytových domoch. Ľudia sa vedia tiež podeliť a hrabú k sebe? Každý čo najviac pre seba.

Však sme ľudia, nie opice.
U nás má každý byt dva vodomery rovnako, jeden na studenú a jeden na teplú vodu. O streche sa nedohadujeme, tam je to jasné. Za výťah platia len tí, čo ho používajú, nie teda byty prízemné. Nemyslím si, že si budeme odsúhlasovať niečo nespravodlivo.
sito
08.12.10,15:01
A čo je v bytovom dome spravodlivé??? Možno objektívne, áno. :);)
verkaz
08.12.10,21:30
Za výťah tí z prvého podlažia u nás neplatia len za spotrebu elektrickej energie za používanie výťahu. Do FO samozrejme prispievajú a podielajú sa na jeho údržbe.
Sami ho nechceli používať a dali si na zhromaždení odsúhlasiť jeho odstavenie na ich podlaží. Výťahárom sa to veľmi nepozdávalo, ale nakoniec nám to urobili.
Z FO sa platí údržba a opravy výťahov - veď sú to spoločné časti a je to majetok všetkých
sito
08.12.10,22:01
Pri bežnej prevádzke domu najviac prostriedkov zožerú výťahy, vyhradené technické zariadenie. Za tridsať rokov sa nenašli peniaze na výmenu, prípadne obloženie schodíšť, ktoré výťahy nepoužívali, už sú len holý betón, aj pred nástupnou stanicou v suteréne. Teraz dali rozpočet na výmenu výťahov za 111 000 euro. Na schodištia a priestor pred stanicou sa neušlo, asi treba čakať ďalších tridsať rokov. Tiež realita z bytového domu. Aké to má vyhliadky? Tridsaťdva bytov, ktoré výťahy využívajú, prehlasujú hravo desať, ktoré ich nepoužívajú.

Tu vetu, že dve tretiny môžu rozhodovať o tom, že sa bude prispievať do FOaÚ tak ako rozhodnú oni zrušili poslanci oprávnené, aj keď je to zásah do súkromného vlastníctva. Boli také rozhodnutia zneužívané väčšinou vlastníkov. V podstate aj tak zostali v domoch veci, ktoré sa zneužívajú a budú zneužívať.

V každom dome je iný postoj k spoluvlastníctvu v dome. V každom, nie je dom v ktorom žijú rovnakí ľudia. Alebo žeby? Kde???
sito
09.12.10,08:54
Sú v bytoch veci, ktoré slúžia všetkým bytom, teda domu. Sú to rozvody teplej a studenej vody, Ich určené meradlá, prietokomery, odpad teplej a studenej vody. Vykurovací systém a jeho vyregulovanie. Určené meradlá tepla, prípadne pomerové rozdeľovače tepla na radiátoroch.

Jedna s tých vecí je povinná, určene meradlo, prietokomer na teplú vodu.

Povinnosť zo zákona vyplýva pre odberateľa, ktorý rozpočítava náklady konečným spotrebiteľom. Teda SVB a správcom bytových domov. Sú určené časy kedy a ako teplú vodu je povinný zabezpečiť. A doporučený spôsob rozdelenia nákladov.


657/2004, § 17. odsek 3, písmeno b) a

(3) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na vykurovanie
a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý
rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej
úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ,
ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na
vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla
dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému
spotrebiteľovi, je povinný
a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného
spotrebiteľa,
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie
určených meradiel na meranie pretečeného
množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným
spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,
2)
c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní
pred uskutočnením odčítania údajov na určenom
meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody
termín odčítania spotreby,
d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného
na prípravu teplej úžitkovej vody určené meradlá
na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej
vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,
e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu
teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania.


Ak si vlastník na vlastné náklady zabezpečí určené meradlo ktoré merá okrem prietoku teplej vody aj spotrebu tepla na jej ohrev, účtuje sa dodávka podľa jeho určeného meradla. Zaplatil si ho. Musí!!! Zo zákona.

Prietokomer, nemusí, ten zabezpečí správca z FOaÚ, takže prietokomer je majetkom všetkých vlastníkov bytov v dome. Je povinnosťou každého vlastníka prispievať do FOaÚ podľa majetkového podielu v dome. Vlastníci to nemôžu zmeniť. Je to parlamentom schválený zákon.

Odsek 4

(4) Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady
určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného
tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj
množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa
dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného
meradla.

Ostatné veci nie sú v súčasnej dobe povinné. Od roku 2014 bude povinné vyregulovanie v domoch nad 1 000 m2.

Ak chcú vlastníci, aby boli v dome povinné, jedine takou možnosťou, že tieto veci sa budú financovať z FOaÚ. Teda každý vlastník je povinný prispieť do FOaÚ. V tom prípade sú majetkom všetkých vlastníkov a všetci určujú spôsob rozpočítania nákladov.

Všetci povedia, že si ich zaplatia všetci sami. Len jeden, prípadne viac povie, že nie je to povinnosť zo zákona. Má, majú pravdu. Do FOaÚ som, sme povinní platiť, a je tam dostatok peňazí na ich úhradu. Namontovať ich umožním, umožníme, ale ich neuhradím, neuhradíme. Ale, ak to zákon prikazuje, ich zaplatiť, tak aj zaplatím, zaplatíme.

Asi tak, alebo nie??? A ako inak???
Gapo
09.12.10,13:24
K tejto téme sa vyjadriť je a nie je ťažké.
Napríklad, šachta na chodbe rozvod elektriny, hodiny, poistky/ističe/to je spoločné až po svorkovnicu v bytovej poistkovej skrini.
Rozvody ústredného kúrenia sú spoločné aj keď sú v byte, radiátor s ventilom nie.
Šachta rozvodu vody a odpadu je spoločná a všetko čo v nej je. Voda je spoločná po vodomer, ako som tu čítal, ale ventil je pred vodomerom a teda by mal byť spoločný, či nie? Najlepšie je dať na papier presne ako to bude a odhlasovať si to na schôdzi.
Kvaka
09.12.10,14:30
K tejto téme sa vyjadriť je a nie je ťažké.
Napríklad, šachta na chodbe rozvod elektriny, hodiny, poistky/ističe/to je spoločné až po svorkovnicu v bytovej poistkovej skrini.
Rozvody ústredného kúrenia sú spoločné aj keď sú v byte, radiátor s ventilom nie.
Šachta rozvodu vody a odpadu je spoločná a všetko čo v nej je. Voda je spoločná po vodomer, ako som tu čítal, ale ventil je pred vodomerom a teda by mal byť spoločný, či nie? Najlepšie je dať na papier presne ako to bude a odhlasovať si to na schôdzi.
S týmto môžem len súhlasiť, je to vec dohody, ale aj pohľadu. My uvažujeme o úhrade z FO s tým, že každému bytu sa to premietne do vyúčtovania za rok, máme každý byt rovnaký počet vodomerov. Ono je to asi naozaj vec dohody všetkých vlastníkov, len tak mimochodom, my máme na jeden veľký byt dva jednoizbové byty, prečo nás teda neprehlasovali pred pár rokmi, keď sme toto schvaľovali? Už niekoľko rokov máme vodomery, a zatiaľ nikto neprotestoval pri výmene, či repasácii vodomeru. Myslím, že všetci uznali, čo je pre každý byt rovnaké, a čo je pre všetky byty spoločné. Môj názor určite nie je ovplyvnený tým, v ktorom byte bývam, ale tým, ako by to bolo najspravodlivejšie. Celý zákon o bytoch je podľa mňa nedokonalý, pretože nevie takéto veci určiť jednoznačne.
Uvediem príklad: cena zateplenia a rekonštrukcie lódžií je XY tisíc €.
1/3 bytov má plochu 68m2, 2/3 bytov má plochu 29m2.
Je spravodlivé, ak sa celková cena prác rozpočíta podľa plochy bytov?
Alebo bude spravodlivé, ak sa rozpočíta podľa plochy bytov zvýšenej o 25% plochy lodžie?
Alebo bude spravodlivé, ak sa cena za zateplenie vrátane zateplenia lodžií rozpočíta podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu (obvodové múry) a cena za výlučnú rekonštrukciu lodžií bez zateplenia podľa jednotlivých bytov v prípade, ak každý byt má rovnako veľkú 6 metrovú lodžiu pozdĺž celého bytu?
Cena rekonštrukcie lodžií je napríklad v rovnakej výške ako cena zateplenia.
Je spravodlivé, ak spoločné rozvody tepla v bytoch nemajú v každom byte rovnakú plochu? Teda niektoré byty sú zvýhodnené na úkor iných? Ako môžeme potom porovnávať platby za teplo v takýchto bytoch, ak nevieme, koľko tepla odovzdajú spoločné rozvody?
Je spravodlivé, ak za rekonštrukciu výťahov budú platiť aj prízemné byty?
Asi nikdy nebudeme dosť spravodliví.
sito
09.12.10,14:44
182/1993, § 10. odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Nejak si neviem predstaviť, že vykurovací systém nie je spoločným zariadením. Že si niekto môže odstrániť radiátory v byte len preto, že sú jeho. Ale bo najdôležitejšia časť hydraulického vyregulovania nepatrí vlastníkom domu. Keď vlastnik bytu povie, že ju nepotrebuje tak si ju odmontuje. Nooo, neviem, neviem. Asi ostáva na len na rozhodnuti súdu.


Peniaze FOaÚ možu byť na služby využité len prechodne a musia sa vrátiť. Ich ine spájanie je v rozpore so zákonom. za istých okolnosti to môže byť zneuživanie. Ale ak sa nikto nesťažuje, je všetko v poriadku. Že?!!

§§§
Kvaka
09.12.10,15:54
Sito, nemyslím si, že si niekto v byte môže odstrániť alebo bez ohlásenia vymeniť radiátory, ak je odsúhlasené vyregulovanie systému a meranie tepla. To by bolo sankcionované ako narušenie vyregulovania systému, ani merače nemôže odmontovať nikto bez sankcie, to by bolo úmyselné ovplyvnenie merania tepla. Tieto zásahy by boli v rozpore s právnym predpisom. Všetci vieme, že rozvody tepla, vody, elektriny a pod. sú spoločné, to je nespochybniteľné. Ja som to tiež nespochybnila. Akurát by som nejakým koeficientom upravila spotrebu tepla tam, kde je byt znevýhodnený, ak spoločné rozvody tepla v jeho byte neodovzdajú toľko tepla, ako v iných bytoch, dalo by sa to, len by bola potrebná vôľa všetkých. Aj tie výdavky na modernizáciu a rekonštrukciu domu by som trochu rozlišovala, nie všetko mi tam sedí podľa m2 plochy bytu. Máme spoločnú strechu, spoločné obvodové múry, spoločné priestory aj spoločné zariadenia, dažďový zvod, hromozvod. Máme napríklad aj pivnice. Tie prislúchajú každému bytu, preto sú aj príslušenstvom bytu. Prečo nemôžu byť takto posúdené aj lodžie, tie máme tiež všetci, a ešte k tomu rovnakej plochy. Potom by sa platili preddavky do FO trochu inak. Možno spravodlivejšie. Ale ako som už napísala, nikdy nebude úplná spravodlivosť.
sito
09.12.10,16:18
Kvaka, osobné vlastníctvo je vec, ktorá patrí jedincovi, on rozhoduje o svojom majetku. Ak je to vec za peniaze všetkých vlastníkov, patrí všetkým vlastníkom v dome. Teda sú spoluvlastnici a už o tej veci rozhodujú spoločne v súlade s § 14. A je v tom paragrafe, že spoluvlastníci, rozhodujú aj o osobnom vlastníctve vlastníkov bytov?

Keď vlastnici povedia, že radiátor je jeho, tak je jeho. Ak mu chcú rozkazovať? Musia mu povedať, to je naše! Na základe čoho???

V jednom sme za jedno. Čo je spravodlivé v bytovom dome? To, na čo všetci povedia áno. Niekto sa nesťažuje, nefrfle.
sito
09.12.10,16:25
Výmenu zatváracieho ventilu na spoločných rozvodoch teplej a studenej vody v bytovej šachte si platí majiteľ sám, alebo sa platí z Fondu opráv?

Taká jednoduchá otáza a akú debatu rozprúdila. :);) Dá sa z nej čerpať??? Ako z fondu???
Kvaka
09.12.10,16:27
Každá vec má svoj účel. Niektoré veci sa používajú v súlade s príslušnými predpismi, ak také predpisy existujú. Auto a zbraň sú tiež vo vlastníctve FO a nemôže si s nimi robiť, čo chce. Tak je to aj s meračmi a radiátormi.
sito
09.12.10,18:18
Nemôže si s nimi robiť, čo chce. Ale, môže s nimi spraviť čo chce.
Gapo
09.12.10,18:21
Niekde bolo napísané, že spoločné to je po bytový uzáver, ale pokiaľ konkrétne, pred ventilom, či vrátane ventilu. A odporuje to tomu, že je to spoločné po "hodiny", pretože hodiny sú až za uzáverom, takže....????
Skrátka, čo nepovedia tí čo by to mali povedať, mali by si normálni ľudia dohodnúť, pretože inak sa bude každý iba naťahovať.
Hlavne, že už je neviem koľký krát menený a dopĺňaný zákon o bytoch a nebyt. priestoroch, skrátka chaos.:cool:
sito
09.12.10,21:31
Niekde bolo napísané. Ale, kde a kto to napísal??? Niekde, je neurčité miesto! Ale, určite je, že sa o niekoho niekde jedná, o niečom sa jedná. Kto jedná? O tom čo bolo napísané??? ...
Gapo
10.12.10,16:21
Niekde bolo napísané. Ale, kde a kto to napísal??? Niekde, je neurčité miesto! Ale, určite je, že sa o niekoho niekde jedná, o niečom sa jedná. Kto jedná? O tom čo bolo napísané??? ...

Je mi jasné Sito, že si ma chcel iba "jedovať";), ale máš pravdu, to ako keby, jedna baba povedala, nie?
Takže to to máš čierne na bielom.
sito
10.12.10,22:58
Je mi jasné Sito, že si ma chcel iba "jedovať";), ale máš pravdu, to ako keby, jedna baba povedala, nie?
Takže to to máš čierne na bielom.

Ale niééééé?! Ak, je to zmluva s vaším správcom, váš správca má pravdu, a ak ste to podpísali? Tak je to vaša pravda, spoločná. Baby toho natrepu, ale, že by my, chlapi, nie?!

Už som to tu niekde písal. Za vodu sa platilo 0,60 Kčs. Keď niekto v tej dobe povedal, že chce vodomer v byte, ostatní by zobrali kladivko a ťukali by mu po hlave, na čo ti bude vodomer v byte? Aj rozvod v dome, aj ventil, ba dokonca aj rozvod za ventilom bol družstevný, teda nás, ktorí sme boli členmi družstva.

Nie je rozvod ako rozvod! Keď sa rozbíja rodina, je to podvod. Ale, keď je treba opraviť, vymeniť rozvod, aj pri tom sa dá čakať podvod.

Dočkali sme sa podvodu, už neplatíme 0,60 Kčs za vodu. Tí, čo ťukali si na telo, postavili sa na čelo. Teraz, ak si nedáš vodomer, zaplačeš! Budeme ťa štvať ako zver. Demokracia tomu hovoríme! Do vody ťa ponoríme. Ak vydržíš naše muky, radšej ťa pustíme z ruky. Malý zisk nám s toho plynie, ako keď sa voda tíško krajom vinie, ale brehy myje.

A nemali by byť v tejto dobe za ventilmi aj povinné vodomery, aby sme vedleli ako sa ktorý byt podieľa na spotrebe domu?! A poznal to aj na peniažkoch??? :);)

Nie je to na :mee::mee:.

Medzi nami, ľuďmi. Však ešte sme ľudia???
verkaz
11.12.10,06:53
mimotemyVčera som dostala rozhodnutie Regulačného úradu o cene studenej vody u nás pre rok 2011 . Spolu vodné a stočne + DPH = 2,2924 Eura za m3. A to je len začiatok.
Ešte k téme : najhoršie je keď máš veľa"múdrych" v dome,
sito
11.12.10,09:49
Minimálne jeden musí byť v každom dome! Múdry. Inak by to nebolo to pravé orechové. Ale veľa? Čo je veľa, to je veľa, vždy sa nájde teľa, čo bučí, nech sa rozhodnutím, dobrá vec zničí. Ak sa ostatní pridajú z domu si kravín stavajú. :) :D:D:D ;)

Pekný víkend všetkým na porade, tu sa dostanete k dobrej rade, a nemusíte stáť ani v rade. :);)
Mária27
11.12.10,10:22
mimotemyVčera som dostala rozhodnutie Regulačného úradu o cene studenej vody u nás pre rok 2011 . Spolu vodné a stočne + DPH = 2,2924 Eura za m3. A to je len začiatok.
Ešte k téme : najhoršie je keď máš veľa"múdrych" v dome,
Práve si mám odpísať stavy vodomerov. Bude teda drahšia? Mám si teraz napísať viac?
sito
11.12.10,10:29
Práve si mám odpísať stavy vodomerov. Bude teda drahšia? Mám si teraz napísať viac?

Áno, čím viac, tým lepšie, viac budeš mať v budúcom roku tú drahú vodu lacnejšiu. :);)
Mária27
11.12.10,11:01
Áno, čím viac, tým lepšie, viac budeš mať v budúcom roku tú drahú vodu lacnejšiu. :);)
Vďaka, nejaké dve eurá hádam ušetrím. :---:D
Halli
11.12.10,11:05
Vďaka, nejaké dve eurá hádam ušetrím. :---:D

aj na teple -PRVN by sme si mali pridať:D, čo ty na to? veď aj plyn ide hore :D

veľa ľudí ešte nevie, že sa to 31.12-ty nuluje :D
Mária27
11.12.10,11:07
aj na teple -PRVN by sme si mali pridať:D, čo ty na to? veď aj plyn ide hore :D
Ako sa to robí? To odo mňa nikto nepýtal:mad:
Halli
11.12.10,11:09
Ako sa to robí? To odo mňa nikto nepýtal:mad:

to až na rok...ale ani odo mňa nebude nikto pýtať, aj keď ja chodím odpisovať...dala som nedávno namontovať rádiové PRVN , takže mám pokoj huráá:D
Stanislav 1975
11.12.10,12:01
to až na rok...ale ani odo mňa nebude nikto pýtať, aj keď ja chodím odpisovať...dala som nedávno namontovať rádiové PRVN , takže mám pokoj huráá:D

ja už odpisovať nepojdem nikdy....- to je peklo...
verkaz
11.12.10,13:48
Ale odpisovanie spotreby vody nás čaká.
sito
11.12.10,14:25
Teda peklo. :) :D:D:D ;) Čeeeerti.
Gapo
11.12.10,15:45
Ja som to poriešil ako Halli, teplo rádiovo a vodu? No tú si musí správca poriešiť, pretože, aby som počúval od vlastníkov kadečo a potom od správcu, to za tých pár "šupiek" nestojí i keď 460 vodomerov už niečo je. No a teraz aspoň vidia, že to nie je enéééém tak.:D;)
verkaz
11.12.10,16:16
Ja mám len 132. Ale pre dvomi týždňami mi zomrela pani, ktorá vodu odpisovala a nikto to nechce robiť. takže teraz je to na mne ale v roku 2011 to nemienim robiť