NADEJKA
28.11.05,12:31
Dobrý deň poradcovia,
mám problém, s ktorým si neviem rady. Sú dve obchodné spoločnosti,jedna so sídlom v Čechách, druhá so sídlom na Slovensku, obidve vlastní jeden majiteľ,ktorý sa rozhodol,že chce aby slovenskú s.r.o. vlastnila česká s.r.o.
Mám v tom riadny chaos, a neviem čo ďalej. Preto prosím právnikov,účtovníkov na porade,poraďte ako to bude vyzerať v účtovníctve a aký to bude mať dosah na dani z príjmu.
Ďakujem za všetky rady vopred.
LubenaK
28.11.05,11:52
Tá slovenská s.r.o. by bola potom ao stála prevádzkáreň tej českej s.r.o.? Ak áno, potom pri platení dane z príjmov v SR platí 19% daň a v Čechách je vyššia, teraz si neviem spomenúť koľko. My sme mali podobný problém. Česká s.r.o. chcela otvoriť prevádzkáreň na Slovensku a daňová poradkyňa tej s.r.o. ich presvedčila, že je výhodnejšie, aby v SR bola samostatná s.r.o. a aby spolu obchodovali.
Jozef I
28.11.05,12:03
Myslím si že stačí zvolať valné zhromaždenie kde spoločník odsúhlasí predaj celého svojho podielu českej s.r.o. Samozrejme treba nejakú obchodnú zmluvu spísať o predaji spoločnosti. Potom by sa len zmenil zápis v obchodnom registri o zmene spoločníka, pričom konateľ by ostal predpokladám nezmenený a aj výška základného imania. Môj názor je, že ak sa nič nezmení na výške ZI nie je čo účtovať.
NADEJKA
28.11.05,12:08
JOZEF I.,
ďakujem za odpoveď,naozaj sa tam mení len spoločník,ale ešte ma zaujíma,keď slovenská s.r.o. dostane príjem z predaja obchodného podielu,funguje viac ako 5 rokov, podlieha to dani z príjmu?
Jozef I
28.11.05,12:19
Ale slovenská firma príjem mat nebude. To bude príjem spoločníka. Teda si myslím. :rolleyes:

Iba v českej sa to premietne lebo tá bude mať podiel v slovenskej a teda bude mať výdavok.
LubenaK
28.11.05,16:50
Prepáč za moju neodbornú odpoveď, pochopila som to celkom inak.