Jano69
08.12.10,06:00
Prosím vás pri akej hodnote obratu je SZČO tento rok povinná platiť odvody do SP?
Marína
08.12.10,06:44
Prosím vás pri akej hodnote obratu je SZČO tento rok povinná platiť odvody do SP?
povinnosť k 1. 7. 2010 = 3834,96
povinnosť k 1. 7. 2011 = 3948,84
Pozri aj http://www.porada.sk/t148810-vyska-prijmu-na-odvody-do-sp-od-roku-2011-a.html
Xanti
08.12.10,07:00
A ako by sa mali pozerať daňováci Piťko?
Normálne, sama mám klienta čo nemal celý rok živnosť a ešte k tomu vďaka úrazu marodoval a ten príjem mu vyšiel 70 eur pod hranicou, čo som sa ešte smiala ako tesne to lízol
Melnick
08.12.10,07:10
Dávam do pozornosti informáciu z blogu ministra J.Mihála :

Prerušenie živnosti a odvody od roku 2011

Od januára sa SZČO odvodom do Sociálnej poisťovne prerušením živnosti nevyhne

26.10.2010 / Blogy / Jozef Mihál (http://blog.etrend.sk/mihalblog/)





Jeden z mojich daňových a odvodových tipov (http://blog.etrend.sk/mihalblog/category/danove-a-odvodove-tipy/) popisoval spôsob, ako sa môže SZČO vyhnúť plateniu odvodov (http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/06/25/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-29/) na sociálne poistenie. V sociálnom poistení neexistuje ročné zúčtovanie a povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie sa posudzuje vždy k 1. júlu na základe príjmov za predchádzajúci rok. Preto podľa zákona platného od roku 2004 živnostníkovi stačilo každý rok pred 1. júlom zrušiť, respektíve pozastaviť živnosť a obnoviť ju po tomto dátume – a nemusel platiť poistné na sociálne poistenie.
Tento spôsob legálneho neplatenia odvodov bude od 1. januára 2011 minulosťou . Novela (http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=109)zákona o sociálnom poistení predložená do parlamentu totiž obsahuje bod 21., ktorý znie:
“21. § 21 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej nevzniklo povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka z dôvodu, že prestala byť samostatne zárobkovo činnou osobou alebo ktorej zaniklo toto poistenie po tomto dni, a opätovne sa stala samostatne zárobkovo činnou osobou, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie jej vzniká odo dňa, od ktorého sa opätovne stala samostatne zárobkovo činnou osobou , ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 a zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5.“.”
Znamená to, že ak živnostník pozastaví alebo zruší živnosť pred 1. júlom a po 1. júli živnosť obnoví (respektíve si založí novú živnosť), bude odo dňa obnovenia živnosti (či odo dňa založenia novej živnosti) povinne poistený ako SZČO, ak za predchádzajúci rok dosiahol príjem vyšší ako určená hranica (aktuálne vo výške 3834,96 eur).
Vyššie uvedený trik tak od januára 2011 nebude účinný .
Príklad
Pán Adam dosiahol za rok 2009 v podnikaní príjem 6000 eur. Až do roku 2010 nebol povinne poistený v Sociálnej poisťovni. Keďže jeho príjem za rok 2009 bol vyšší ako 3834,96 eur, podľa platného zákona by sa musel od 1. júla 2010 prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako povinne poistená SZČO.
Pán Adam však tesne pred 1. júlom 2010 živnosť zrušil . Do Sociálnej poisťovne sa tak prihlásiť nemusel .
Pán Adam si založil novú živnosť koncom augusta 2010. Ako “nový” živnostník sa podľa platného zákona nemusel prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Poistné na sociálne poistenie tak – legálne – neplatil.
Po predpokladanom prijatí novely zákona sa však pán Adam bude musieť prihlásiť k 1. januáru 2011 do Sociálnej poisťovne. Od januára 2011 bude platiť poistné na sociálnej poisťovne ako SZČO.
Xanti
08.12.10,07:24
Nie,
aj keby pracoval súčasne ako zamestnanec a SZCO tak do tej hranice sa mu ráta len príjem, kt. dosiahne ako SZCO.
KEJKA
08.12.10,07:46
znamená to,že ak niekto živnosť zrušil a v tom roku kedy živnosť zrušil dosiahol príjem väčší ako 3834,96 ,

a v nasledujucich povedzme 4 -och rokoch bude pracovať ako zamestnanec , samozrejme v každom roku presiahne jeho príjem tuto pomyselnú hranicu ,
a v piatom roku si otvorí živnosť znamená to,že hneď od začiatku bude platiť odvody do SP ?
ak čítam pozorne, neunikne formulácia
ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
..................
teda ide o obnovenie živnosti, alebo založenie živnosti v tom istom roku, alebo do 30.6. nasledujúceho roku.
Kvaka
15.12.10,21:33
ak čítam pozorne, neunikne formulácia
ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
..................
teda ide o obnovenie živnosti, alebo založenie živnosti v tom istom roku, alebo do 30.6. nasledujúceho roku.
Teraz je ten odsek schválený takto:

„(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
veronikasad
16.12.10,06:55
Teraz je ten odsek schválený takto:

„(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
veronikasad
16.12.10,06:58
znamená to,že ak niekto živnosť zrušil a v tom roku kedy živnosť zrušil dosiahol príjem väčší ako 3834,96 ,

a v nasledujucich povedzme 4 -och rokoch bude pracovať ako zamestnanec , samozrejme v každom roku presiahne jeho príjem tuto pomyselnú hranicu ,
a v piatom roku si otvorí živnosť znamená to,že hneď od začiatku bude platiť odvody do SP ?
Laco, sleduje sa príjem z podnikania za predch. kal. rok. Ak si príjem prekročil v roku 2010, živnosť zrušil a obnovíš kedykolvek do 30.6.2012, stávaš sa povinným platitelom odvodov (do 30.6.2012). Ak živnosť obnovíš po 1.7.2012 a za rok 2011 si nemal žiadny príjem zo živnosti (živnosť si mal prerušenú) - odvody neplatíš.

Príjem zamestnanca sa neberie do úvahy.
Kvaka
16.12.10,09:51
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
veronikasad
16.12.10,09:56
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
Kvaka, nerozumiem tejto odpovedi.
Podla teba - stáva sa platitelom povinných odvodov od 1.1.2011 alebo nestáva ? Za rok 2009 dosiahla obrat, ktorý "zakladá" povinnú registráciu od 1.7.2010, ale k 1.7.2010 nebola SZČO, takže sa neregistrovala. K 31.12.2010 je SZČO a bude aj v roku 2011.
Katija
16.12.10,16:34
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.

Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
Od 1.1.2011 spĺňa síce podmienku o výške príjmu, ale neexistuje v roku 2011 deň, kedy sa táto osoba opätovne stala SZČO, alebo deň nasledujúci po dni skončenia prerušenia povinného poistenia tejto SZČO. Ten deň nastal už v roku 2010, pred účinnosťou novely.
Ja si myslím, že podľa § 21 odsek 5 sa preto povinne poistenou SZČO od 1.1.2011 do 30.6.2011 nestane. No a prechodné ustanovenie v novele k tejto sitiácii tiež nie je, tak fakt netuším, prečo to pán minister tvrdil. Nespomenul paragraf ?
veronikasad
16.12.10,16:36
Katija, nespomenul žiadny paragraf. Otázku som mu položila v diskusii tak ako som ju tu napísala. S presnými dátumami.
Kvaka
16.12.10,17:11
Od 1.1.2011 spĺňa síce podmienku o výške príjmu, ale neexistuje v roku 2011 deň, kedy sa táto osoba opätovne stala SZČO, alebo deň nasledujúci po dni skončenia prerušenia povinného poistenia tejto SZČO. Ten deň nastal už v roku 2010, pred účinnosťou novely.
Ja si myslím, že podľa § 21 odsek 5 sa preto povinne poistenou SZČO od 1.1.2011 do 30.6.2011 nestane. No a prechodné ustanovenie v novele k tejto sitiácii tiež nie je, tak fakt netuším, prečo to pán minister tvrdil. Nespomenul paragraf ?
Ja tiež neviem, ako sa toto dá vyložiť. Výklad zákona môže robiť len ministerstvo. Podľa novely by mala byť SZČO povinne poistená odo dňa, kedy sa stala opäť SZČO, ale podmienku vzniku tohto povinného poistenia splní až dňom účinnosti novely, teda 1.1.2011. Ja naozaj neviem, je to zložité.
Melnick
16.12.10,17:33
Z blogu ministra JM - priliepam to už v tretej téme a vychádza mi, že je to tak, ako nám odpovedal na školení.

Znamená to, že ak živnostník pozastaví alebo zruší živnosť pred 1. júlom a po 1. júli živnosť obnoví (respektíve si založí novú živnosť), bude odo dňa obnovenia živnosti (či odo dňa založenia novej živnosti) povinne poistený ako SZČO, ak za predchádzajúci rok dosiahol príjem vyšší ako určená hranica (aktuálne vo výške 3834,96 eur).
Vyššie uvedený trik tak od januára 2011 nebude účinný .
Príklad
Pán Adam dosiahol za rok 2009 v podnikaní príjem 6000 eur. Až do roku 2010 nebol povinne poistený v Sociálnej poisťovni. Keďže jeho príjem za rok 2009 bol vyšší ako 3834,96 eur, podľa platného zákona by sa musel od 1. júla 2010 prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako povinne poistená SZČO.
Pán Adam však tesne pred 1. júlom 2010 živnosť zrušil . Do Sociálnej poisťovne sa tak prihlásiť nemusel .
Pán Adam si založil novú živnosť koncom augusta 2010. Ako “nový” živnostník sa podľa platného zákona nemusel prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Poistné na sociálne poistenie tak – legálne – neplatil.
Po predpokladanom prijatí novely zákona sa však pán Adam bude musieť prihlásiť k 1. januáru 2011 do Sociálnej poisťovne. Od januára 2011 bude platiť poistné na sociálnej poisťovne ako SZČO.
Katija
16.12.10,17:47
:eek: Už som si prečítala, čo povedal na školení, už som si prečítala čo píše v blogu a stále neviem prečo by sa mala takáto osoba stať 1.1.2011 povinne poistenou SZČO. To nevysvetlil nikde.
Keby jej v roku 2011 skončilo prerušenie povinného poistenia, tak áno, ale aj tak nie od 1.1.2011, ale od nasledujúceho dňa po prerušení. To by však bol iný prípad.
Melnick
16.12.10,17:55
Tiež čítam spredu dozadu aj odzadu dopredu a čakám,že snáď najpovolanejší natrafí na túto tému a podá nám vysvetlenie. :)
veronikasad
16.12.10,20:43
p. Motyčková slúbila v Drakovi, že zistí na ministerstve ...
radowan1
17.12.10,21:32
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.

Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.
veronikasad
17.12.10,21:42
Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.
Ešte pár dní vydrž, snáď sa to vyjasní. A bude potrebné prihlásiť sa, máš čas do konca januára - so spätným dátumom od 1.1.2011.
Alebo sa rozhoduješ či živnosť ponechať alebo zrušiť ?
Melnick
17.12.10,22:20
Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.


radowan, z odpovede ministra mi vychádza , že platiť budeš musieť.
radowan1
18.12.10,09:02
Ešte pár dní vydrž, snáď sa to vyjasní. A bude potrebné prihlásiť sa, máš čas do konca januára - so spätným dátumom od 1.1.2011.
Alebo sa rozhoduješ či živnosť ponechať alebo zrušiť ?

Ok, tak daj vediet, na co prides... zivnost by som si asi aj tak nezrusil ku koncu decembra, cize v podstate mi to az tak nesuri...
radowan1
18.12.10,09:05
radowan, z odpovede ministra mi vychádza , že platiť budeš musieť.

asi mas pravdu... len ta formulacia v zakone je pisana tak, ze si ju nevylozim ani keby som sa roztrhal... :) Btw, aku odpoved ministra mas na mysli? Z nejakeho skolenia, ci sa to da najst niekde na webe?
veronikasad
18.12.10,09:15
Ok, tak daj vediet, na co prides... zivnost by som si asi aj tak nezrusil ku koncu decembra, cize v podstate mi to az tak nesuri...
S Majou (Melnick) sme boli v utorok na prednáške ministra práce v Bratislave. Položila som mu v diskusii túto otázku za svojho klienta (mňa sa to netýka), jeho odpoveď bola ako som napísala. Diskusia na túto tému (vrátane materiálov) je v DRAK-ovi. Ty nemáš zaplatený prístup, tak to neuvidíš.
vlklobo
21.12.10,08:24
Moze mi niekto dat odpoved na takuto situaciu?

Mam platnu zivnost (prvu) od dec 2009. Za rok 2009 som mal prijem 0 EUR. Cize povinnost prihlasit sa do SP k 1. julu 2010 som nemal a odvody som cely rok 2010 neplatil. Zivnost naplno vyuzivam az od januara 2010 a za tento rok 2010 mam prijmy vyssie ako spomenuta suma cca 3880 EUR. Cize k 1.1.2011 mam povinnost prihlasit sa na SP a zacnem platit odvody. Je to tak spravne?

Dakujem
Dana1
21.12.10,08:58
nie, povinnosť prihlásiť sa do SP budeš mať k 1.7.2011
VladoaKatka
21.12.10,09:58
Živnosť zrušená 02/2009,v roku 2009 nemal príjem zo živnosti,
v roku 2010 nemal živnosť ale plánuje si vybaviť živnosť od februára 2011.

Kedy mu vznikne povinnosť prihlásiť sa do SP?
veronikasad
21.12.10,10:01
Živnosť zrušená 02/2009,v roku 2009 nemal príjem zo živnosti,
v roku 2010 nemal živnosť ale plánuje si vybaviť živnosť od februára 2011.

Kedy mu vznikne povinnosť prihlásiť sa do SP?
Katka, závisí od výšky príjmu za rok 2011 - ak prekročí 12-násobok min.VZ v roku 2011 - tak od 1.7.2012.
VladoaKatka
21.12.10,10:57
Katka, závisí od výšky príjmu za rok 2011 - ak prekročí 12-násobok min.VZ v roku 2011 - tak od 1.7.2012.
takže nevznikne mu povinnosť hneď, tak ako vo vyššie opísaných prípadoch, ... uvažovala som takto, len som to potrebovala potvrdiť.
Ďakujem.
veronikasad
21.12.10,11:00
takže nevznikne mu povinnosť hneď, tak ako vo vyššie opísaných prípadoch, ... uvažovala som takto, len som to potrebovala potvrdiť.
Ďakujem.
Katka, povinná registrácia od 1.2,2011 by mu vznikla v prípade, ak by jeho príjem za rok 2009 presiahol 12-násobok min.VZ a trvala by do 30.6.2011.
dobrava
21.12.10,11:05
Pekný deň, do akej výšky zhruba musí byť základ dane v DP za rok 2010, aby SZČO platila sociálne a zdravotné odvody z minima?
Pri zdravotných a sociálnych odvodoch sa berie základ dane z DP bez odpočítateľných položiek, však? Ďakujem.
veronikasad
21.12.10,11:08
Pekný deň, do akej výšky zhruba musí byť základ dane v DP za rok 2010, aby SZČO platila sociálne a zdravotné odvody z minima?
Pri zdravotných a sociálnych odvodoch sa berie základ dane z DP bez odpočítateľných položiek, však? Ďakujem.
24-násobok min.VZ, platného k 1.1.nasl. kal. roka
tibor133
22.12.10,10:27
od 1.1.2011 chcel by som zalozit zivnost

- takze ak som dobre pochopil tak rataju sa prijmy iba zo zivnosti za predosle obdobie (2010)

- ak som bol dobrovolne nezamestnany a mal som prijmy iba formou dividend tak sa nemusim registrovat?
(kezde som vobec nebol v roku 2010 SZCO)

dufam, ze to chapem dobre. Vdaka
zuzana.š.
22.12.10,11:02
24-násobok min.VZ, platného k 1.1.nasl. kal. roka



12 násobok, nie 24 - násobok,
t.j. SP sa neplatí do 3948,83 €
veronikasad
22.12.10,11:11
12 násobok, nie 24 - násobok,
t.j. SP sa neplatí do 3948,83 €
dotaz bol na výšku základu dane, aby sa platili min. odvody, nie na výšku príjmu pre povinnú registráciu
Witchery
27.12.10,23:16
Dobry den,
rada by som sa spytala ci zivnostnikovi, ktory mal prerusenu zivnost od 18.9.2009 do 31.12.2010 a v 12/2010 si zmenil dobru prerusenia zivnosti na obdobie 18.9.2009 do 31.5.2013 (max.doba 3.roky) vznika od 1.1.2011 daka oznamovacia, ci ina povinnost voci Socialnej poistovni? V 12/2010 bola do SP, ZP a DU poslana informacia o zmene dobry prerusenia zivnosti.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Economic
28.12.10,05:29
Dobry den,
rada by som sa spytala ci zivnostnikovi, ktory mal prerusenu zivnost od 18.9.2009 do 31.12.2010 a v 12/2010 si zmenil dobru prerusenia zivnosti na obdobie 18.9.2009 do 31.5.2013 (max.doba 3.roky) vznika od 1.1.2011 daka oznamovacia, ci ina povinnost voci Socialnej poistovni? V 12/2010 bola do SP, ZP a DU poslana informacia o zmene dobry prerusenia zivnosti.

Dakujem velmi pekne za odpoved.


Ja by som to pre istotu a hlavne svoju ochranu SP oznámila, aby sa netvárili o pár rokov, že mám nedoplatky len preto, že sa nič neoznámilo. Za posledné dni sa o tom aj v médiách veľa hovorilo. Istota je guľomet ako ja hovorím.
Witchery
28.12.10,16:10
Ja by som to pre istotu a hlavne svoju ochranu SP oznámila, aby sa netvárili o pár rokov, že mám nedoplatky len preto, že sa nič neoznámilo. Za posledné dni sa o tom aj v médiách veľa hovorilo. Istota je guľomet ako ja hovorím.
Poslali sme im este v Decembri kopiu oznamenia zo zivnostenskeho uradu spolu s listom kde im oznamujeme zmenu obdobia prerusenia zivnosti. Teba im teraz kvoli novemu zakonu poslat este daky specialny oznam ci ten list stacil...?

Odvody platit by nemal mat povinnost, ani sa opat registrovat kedze zivnost nebude do konca prerusenia obnovovat a ziadne prijmy zo zivnosti nema samozrejme...
Economic
28.12.10,16:17
Poslali sme im este v Decembri kopiu oznamenia zo zivnostenskeho uradu spolu s listom kde im oznamujeme zmenu obdobia prerusenia zivnosti. Teba im teraz kvoli novemu zakonu poslat este daky specialny oznam ci ten list stacil...?

Odvody platit by nemal mat povinnost, ani sa opat registrovat kedze zivnost nebude do konca prerusenia obnovovat a ziadne prijmy zo zivnosti nema samozrejme...

S tou Vašou lehotou som trošku v pomykove, pretože dnes mi na živnostenskom povedali, že prerušiť živnosť sa dá maximálne na 3 roky.
To znamená, po uplynutí 3 rokoch Vás zrejme vyzvú zrejme na zrušenie.
Jasné stačilo by listom, pre istotu doporučene.
Witchery
28.12.10,16:27
S tou Vašou lehotou som trošku v pomykove, pretože dnes mi na živnostenskom povedali, že prerušiť živnosť sa dá maximálne na 3 roky.
To znamená, po uplynutí 3 rokoch Vás zrejme vyzvú zrejme na zrušenie.
Jasné stačilo by listom, pre istotu doporučene.
Ospravedlnujem sa, poplietla som termin zacatia prerusenia zivnosti...presny termin je od 19.03.2009 do 30.05.2013...je to max. doba v zmysle zakona...tuto dobu vypocitala pani na zivnostenskom urade...

Toto oznamenie o pozastaveni prevadzkovania zivnosti sme do Socialnej poistovne zaslali este zaciatkom tohto mesiaca...nemam ziadny iny doklad, ktory by sme im opat zaslali...

Ak bude mat zamestnanie tak o 3r. zivnost zrusi...ak som dobre informovana tak po uplynuti doby prerusenia zivnosti sa zivnost automaticky obnovi ak ju nezrusi k tomuto datumu...
Economic
28.12.10,16:50
Ospravedlnujem sa, poplietla som termin zacatia prerusenia zivnosti...presny termin je od 19.03.2009 do 30.05.2013...je to max. doba v zmysle zakona...tuto dobu vypocitala pani na zivnostenskom urade...

Toto oznamenie o pozastaveni prevadzkovania zivnosti sme do Socialnej poistovne zaslali este zaciatkom tohto mesiaca...nemam ziadny iny doklad, ktory by sme im opat zaslali...

Ak bude mat zamestnanie tak o 3r. zivnost zrusi...ak som dobre informovana tak po uplynuti doby prerusenia zivnosti sa zivnost automaticky obnovi ak ju nezrusi k tomuto datumu...

Lehota O.K.
Zaslanie oznámenia O.K.
Áno. Po lehote prerušenia, pokiaľ sa nezruší živnosť, je automaticky SZČO a teda aj povinný platiť odvody.
igor1234
29.12.10,09:10
základné informácie od 01.01.2011 celkom zrozumiteľne popísané http://www.socpoist.sk/zmeny-vo-vybere-poistneho-a-ii-pilieri-od-112011/39118s
ada159
29.12.10,13:12
Ak mal SZČO príjem za rok 2009 - 3834,96 EUR platil odvod do SP 96,90 EUR. kolko bude platiť od 01.01.2011? Do 01.07.2011 96,90 alebo už od 01.01.2011 109,07 EUR?
veronikasad
29.12.10,13:16
Ak mal SZČO príjem za rok 2009 - 3834,96 EUR platil odvod do SP 96,90 EUR. kolko bude platiť od 01.01.2011? Do 01.07.2011 96,90 alebo už od 01.01.2011 109,07 EUR?
minimálny VZ sa mení od 1.1., nie od 1.7.. 1.7. je termín registrácie živnostníka, ak za predch. kal. rok prekročí 12-násobok min.VZ.
ada159
29.12.10,13:29
čiže od 01.01.2011 živnostník odvody do SP 109,07EUR, chápem správne
seda
29.12.10,13:39
Dobrý deň, ak SZČO a zároveň zamestnanec bude mať príjem zo SZČO za rok 2010 vo výške cca 16.000,- je povinný sa prihlásiť k 1.7.2011 na SP a platiť odvody? Ďakujem.
veronikasad
29.12.10,13:43
Dobrý deň, ak SZČO a zároveň zamestnanec bude mať príjem zo SZČO za rok 2010 vo výške cca 16.000,- je povinný sa prihlásiť k 1.7.2011 na SP a platiť odvody? Ďakujem.
ano, aj keby mal nulový základ dane z podnikania, platí odvody z minima (presiahol príjem vo výške 12-násobku min.VZ). Plateniu odvodov by sa vyhol iba v prípade, keby zo zamestnania platil z max. VZ.
seda
29.12.10,13:53
Ďakujem, toho som sa bála, je v strate. K 31. 12. 2010 zatvára prevádzku do ktorej narval kopec peňazí a nešlo to. Takže bude musieť nájsť podnikateľský nápad ktorý mu zarobí aspoň na odvody. Alebo úplne ukončiť živnosť a v živote si už nechcieť privyrobiť. No čo už.
Janiela
30.12.10,08:07
čiže od 01.01.2011 živnostník odvody do SP 109,07EUR, chápem správne

Tiež som zvedavá na sumu povinných odvodov na SP v roku 2011. Na stránkach SP som nenašla nič, na nižšie uvedenom odkaze som našla sumu 115,65 €.

http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=19177&kid=28&k=Aktu%C3%A1lne%20odvody
Xanti
30.12.10,08:10
Tiež som zvedavá na sumu povinných odvodov na SP v roku 2011. Na stránkach SP som nenašla nič, na nižšie uvedenom odkaze som našla sumu 115,65 €.

http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=19177&kid=28&k=Aktu%C3%A1lne%20odvody
No tu to máš http://www.porada.sk/1601228-post286.html a je tam aj zdroj uvedený priamo SP, kde som to našla. :D
Anja111
30.12.10,08:15
Tiež som zvedavá na sumu povinných odvodov na SP v roku 2011. Na stránkach SP som nenašla nič, na nižšie uvedenom odkaze som našla sumu 115,65 €.

http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=19177&kid=28&k=Aktu%C3%A1lne%20odvody

Suma 115,65 € je vrátane "dobrovoľného" poistenia v nezamestnanosti, ktoré je vo výške 6,58 €...
Dúšava
30.12.10,08:29
Neviete, či sa musia prepočítat a menit odvody všetkým, keď sa zvýši rezervný fond z 2% na pôvodných 4,75%?
veronikasad
30.12.10,08:30
Neviete, či sa musia prepočítat a menit odvody všetkým, keď sa zvýši rezervný fond z 2% na pôvodných 4,75%?
od 1.1. sa mení aj minimálny VZ - tak všetkým.
Anja111
30.12.10,09:10
Doplním: zmenilo sa aj zaokrúhľovanie.
Luky83
03.01.11,12:25
Ten Mihálov návrh... je to zatím len návrh, ktorý sa bude schvaľovať, alebo je to už hotová vec v platnosti?
veronikasad
03.01.11,12:27
Ten Mihálov návrh... je to zatím len návrh, ktorý sa bude schvaľovať, alebo je to už hotová vec v platnosti?
Novela zákona o soc. poistení bola už zverejnená v Zbierke zákonov.
Mária27
03.01.11,17:11
Tabuľka platenia poistného do SP od 1. januára 2011

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-jula-2010/924s
Dana1
05.01.11,19:25
na stránke MPSVaR som našla príklady na vyplnenie toho nového tlačiva.
mexx25
09.01.11,18:32
Ahojte poradaci,
chcel by som Vas poprosit o pomoc. Do konca mesiaca by som si chcel znovu zalozit zivnost a neviem, ci budem musiet platit odvody do SP uz hned teraz po zalozeni alebo az od 1.7.2012. Moju predchadzajucu zivnost som pozastavil k 31.7.2009 a za rok 2009 som mal obrat 11tisic eur. V roku 2010 som v maji zivnost zrusil, pre istotu som k 30.6.2010 zaslal do SP vypis danoveho priznania za 2009. V roku 2010 som teda ako zivnostnik nic nezarobil a ani nemal ziadny obrat.
Podla toho noveho zakona, ktory je v platnosti od 1.1.2011 budem musiet platit odvody do Socialnej poistovne hned po zalozeni novej zivnosti? Dakujem velmi pekne za vsetky nazory.
veronikasad
09.01.11,20:47
Ahojte poradaci,
chcel by som Vas poprosit o pomoc. Do konca mesiaca by som si chcel znovu zalozit zivnost a neviem, ci budem musiet platit odvody do SP uz hned teraz po zalozeni alebo az od 1.7.2012. Moju predchadzajucu zivnost som pozastavil k 31.7.2009 a za rok 2009 som mal obrat 11tisic eur. V roku 2010 som v maji zivnost zrusil, pre istotu som k 30.6.2010 zaslal do SP vypis danoveho priznania za 2009. V roku 2010 som teda ako zivnostnik nic nezarobil a ani nemal ziadny obrat.
Podla toho noveho zakona, ktory je v platnosti od 1.1.2011 budem musiet platit odvody do Socialnej poistovne hned po zalozeni novej zivnosti? Dakujem velmi pekne za vsetky nazory.

Prečo zadávaš trikrát tú istú otázku ?

odpoveď tu
http://www.porada.sk/1611354-post8.html
Jano24
10.01.11,07:23
Od 1.1.2011 dochádza k zmene zaokruhľovania odvodov do sociálnej poisťovne za zamestnanca a zamestnávateľa. Na uľahčenie pri výplatnej páske slúžia aj kalkulačky čistej mzdy. Jedna taká kalkulačka je v denníku SME v sekcii Ekonomika a prejdete na kalkulačka a druhá je ak na google si nájdete /napíšete tam Kalkulačka čistej mzdy eTrend/. Ale obidve kalkulačky dávajú rozdielne výsledky. Tak ako príklad som tam nahodil trebars číslo hrubá mzda pre kalkulačku SME 326,21€: Tak odvody za zamestnanca tam vychádzajú starobné-13,04€, /45,66€ platí zamestnávateľ/invalidné-9,78€, čistá mzda 282,53€.
Ak tu istú hrubú mzdu 326,21€ nahodíte do kalkulačky eTrendu tak starobné odvody za zamestnanca tam nahodí 13,05€ /odvod zamestnávateľa 45,67€/, invalidné 9,79€..čistá mzda 282,50€.
Otázka: Ktorá kalklačka počíta a zaokruhľuje eurocenty správne?Ta prvá z denníka SME alebo tá druhá z eTrendu?
veronikasad
10.01.11,07:34
Od 1.1.2011 dochádza k zmene zaokruhľovania odvodov do sociálnej poisťovne za zamestnanca a zamestnávateľa. Na uľahčenie pri výplatnej páske slúžia aj kalkulačky čistej mzdy. Jedna taká kalkulačka je v denníku SME v sekcii Ekonomika a prejdete na kalkulačka a druhá je ak na google si nájdete /napíšete tam Kalkulačka čistej mzdy eTrend/. Ale obidve kalkulačky dávajú rozdielne výsledky. Tak ako príklad som tam nahodil trebars číslo hrubá mzda pre kalkulačku SME 326,21€: Tak odvody za zamestnanca tam vychádzajú starobné-13,04€, /45,66€ platí zamestnávateľ/invalidné-9,78€, čistá mzda 282,53€.
Ak tu istú hrubú mzdu 326,21€ nahodíte do kalkulačky eTrendu tak starobné odvody za zamestnanca tam nahodí 13,05€ /odvod zamestnávateľa 45,67€/, invalidné 9,79€..čistá mzda 282,50€.
Otázka: Ktorá kalklačka počíta a zaokruhľuje eurocenty správne?Ta prvá z denníka SME alebo tá druhá z eTrendu?
(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na 10 eurocentov najbližší eurocent nadol.


Správne počíta kalkulačka SME
Jano24
10.01.11,07:37
luluba
10.01.11,07:58
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.





a som to pochopila tak že ak od 1.1.2011 opätovne nadobudne právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (teda znovu vyberie živnosť alebo sa jej skončí pozastavenie k tomuto dňu a za rok 2009 mala príjem vyšší ako zákonom ustanovenú hranicu) vtedy vznikne tejto osobe povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 1.1.2011.

Alebo? :confused:
Jano24
10.01.11,13:07
Na stránke sociálnej poisťovne je kalkulačka pre informatívny výpočet poistného pre SZČO na rok 2011.Ak SZČO si platil v roku 2010 do III.piliera príspevky /max.398,33€/ tak sa mu znížila aj o niečo čiastka platenia odvodov na starobné nemocenské poistenie.Odpočítateľna položka na III.pilier s a zrušila, ale otázka znie, odkedy si tu odpočítateľnú položku 398,33€ nemôžem odpočítať od čiastkového základu dane. Do 30.6. sa podávalo na Soc.poisťovni výkaz a od 1.7. sa už platil nový odvod do soc.poisťvne podľa daňového priznania.Neviem či som to nenapísal komplikovane, ale zainteresovaní asi vedia čo som asi myslel.
Teda teraz sa musí upravovať suma odvodu za SZČO od 1.1.2011 lebo sa rezervný fond zvýšil z 2% na 4,75% a vo februári je väčšia platba, ale tá odpočítateľná položka 398.33€ ostáva , nie?Pretože je to výpočet odvodov ešte za rok 2010. Tak mi hovorí logika. Ako to bude od 1.7.2011 s tou odpočitateľnou položkou 398,33€. To bude až do konca roka 2011?Napísal som to asi zložito.
luluba
10.01.11,13:54
Na stránke sociálnej poisťovne je kalkulačka pre informatívny výpočet poistného pre SZČO na rok 2011.Ak SZČO si platil v roku 2010 do III.piliera príspevky /max.398,33€/ tak sa mu znížila aj o niečo čiastka platenia odvodov na starobné nemocenské poistenie.Odpočítateľna položka na III.pilier s a zrušila, ale otázka znie, odkedy si tu odpočítateľnú položku 398,33€ nemôžem odpočítať od čiastkového základu dane. Do 30.6. sa podávalo na Soc.poisťovni výkaz a od 1.7. sa už platil nový odvod do soc.poisťvne podľa daňového priznania.Neviem či som to nenapísal komplikovane, ale zainteresovaní asi vedia čo som asi myslel.
Teda teraz sa musí upravovať suma odvodu za SZČO od 1.1.2011 lebo sa rezervný fond zvýšil z 2% na 4,75% a vo februári je väčšia platba, ale tá odpočítateľná položka 398.33€ ostáva , nie?Pretože je to výpočet odvodov ešte za rok 2010. Tak mi hovorí logika. Ako to bude od 1.7.2011 s tou odpočitateľnou položkou 398,33€. To bude až do konca roka 2011?Napísal som to asi zložito.

S účinnosťou od od 1.1.2011 sa vypúšťa povinnosť samostatne zárobkovo činnej osoby predkladať SP výpis z daňového priznania za predchádzajúci rok.Ak si bol v SP prihlásený k 31.12.2010 a toto postavenie Ti trvá aj k 1.1.2011 mení sa Ti platba od 01/2011 nakoľko išiel hore aj minimálny VZ a rezervný fond a mení sa aj zaokrúhľovanie. Čiže do 30.6.2011 platíš sumu ktorá platí od 1.1.2011 do 30.6.2011 a od 1.7.2011 sa na základe daňového priznania určí ďalšia suma, kde už ale nebude možné odrátať si odpočitateľnú položku.
veronikasad
10.01.11,15:11
Na stránke sociálnej poisťovne je kalkulačka pre informatívny výpočet poistného pre SZČO na rok 2011.Ak SZČO si platil v roku 2010 do III.piliera príspevky /max.398,33€/ tak sa mu znížila aj o niečo čiastka platenia odvodov na starobné nemocenské poistenie.Odpočítateľna položka na III.pilier s a zrušila, ale otázka znie, odkedy si tu odpočítateľnú položku 398,33€ nemôžem odpočítať od čiastkového základu dane. Do 30.6. sa podávalo na Soc.poisťovni výkaz a od 1.7. sa už platil nový odvod do soc.poisťvne podľa daňového priznania.Neviem či som to nenapísal komplikovane, ale zainteresovaní asi vedia čo som asi myslel.
Teda teraz sa musí upravovať suma odvodu za SZČO od 1.1.2011 lebo sa rezervný fond zvýšil z 2% na 4,75% a vo februári je väčšia platba, ale tá odpočítateľná položka 398.33€ ostáva , nie?Pretože je to výpočet odvodov ešte za rok 2010. Tak mi hovorí logika. Ako to bude od 1.7.2011 s tou odpočitateľnou položkou 398,33€. To bude až do konca roka 2011?Napísal som to asi zložito.
Od 1.1.2011 sa zvyšuje len min. vymer. základ do SP. Pri ňom odpočet zaplateného životného poistného nemá vplyv.
Jano24
11.01.11,05:40
Ďakujem obom.Pochopil som, že od 1.7.2011 pri stanovení nového odvodu platenia do sociálnej poisťovne v závislosti od čísiel z daňového priznania za rok 2010 sa už nebude brať do úvahy odpočet na takzv.III.pilier ,teda nejaký typ sporenia.