gcm
08.12.10,09:06
Ahojte!
Mám nejasnosť v evidencii DM. Obstarali sme potravinársku linku pozostávajúcu z viacerých častí, ktoré sú funkčné iba v celku. Na faktúre mám rozpísané jednotlivé časti s cenou ako aj cena za inštaláciu a spustenie do prevádzky. Do DM mám dať pod jedným inv.č. celú linku a ako prílohu rozpísať jednotlivé časti s výrobnými číslami, alebo ich dať jednotlivo (1 výrobné č. = 1 inv.č.) ale potom ako evidovať cenu za inštaláciu? Účtujem JÚ v ALfe.
Ďakujem za radu!
KEJKA
08.12.10,08:52
Nakoľko sú funkčné len ako celok, tak zaradíš ako technologickú linku ako celok. Súčasti samozrejme eviduj, majú svoje výrobné čísla, po rokoch bude aktuálna oprava výmenou - zíde sa ti taká evidencia.
Na faktúre to máš rozpísané zrejme preto, že ide o skladačku podľa požiadaviek odberateľa.
IvoM
08.12.10,08:54
To je na Tebe, dá sa aj ako celok /§22.2a/, teda súbor hnuteľných vecí alebo aj jednotlivo /§22.15/, keď zaradíš jednotlivo tak musíš inśtláciu samozrejme rozpočítať či už podľa skutočnej hodnoty inśtalácie jednotlivých častí a keď to nepôjde tak by som to dal % podľa ceny jednotlivých častí.
KEJKA
08.12.10,09:07
nesúhlasím, DM musí mať pri zaradení samostatné T-E určenie, ale podľa zadania funguje len ako celok. Teda Tech-linka na jednu inv.kartu.
IvoM
08.12.10,09:31
Kejka, nechcem s Tebou polemizovať ale podľa mňa je to možné, dokonca som bol na seminári kde dávali za príklad technologickú linku ktorá sa skladá z viacerých častí, ktoré spolu tvoria celok ale sú to defacto samostatné časti, je to z toho dôvodu aby bolo možné jednoduchšie evidenčne vyradiť určitú samostatnú časť a kúpiť novú hoci aj s inými parametrami a nemuselo sa to riešiť cez rôzne TZ, prípadne si firma môže z jednotlivých komponentov poskladať inú linku bez toho aby pracne evidenčne rozbila jeden "účtovný" celok, je to na základe §22.15.
Ináč je to možné malou novelou zákona od 1.3.2009, kedy bol pridaný odstavec 15 do §22.
Stefan2005
08.12.10,14:23
... nechcem polemizovať, ale podľa mňa je to možné, dokonca som bol na seminári kde dávali za príklad technologickú linku ktorá sa skladá z viacerých častí...

prečo nechces polemizovať - občas treba.

§22.15 - komponentné odpisovanie sa týka jednotlivých oddeliteľných častí hnuteľných vecí, ktoré majú (každá) samostatné T-E určenie - to je možnosť rozložiť jeden hmotný majetok charakteru samostatnej hnuteľnej veci na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (tzv. komponenty). To má umožniť v budúcnosti vyradiť prípadnú nefunkčnú alebo už nepotrebnú časť (komponentu) z užívania - ovšem vyradením jednej komponenty ostatné komponenty zostávajú naďalej v prevádzke a funkčné - v prípade našej linky ak sa vyradí jedna časť, ako celok nebude fungovať.

Každá jednotlivá časť musí mať vstupnú cenu vyššiu ako 1.700 € - pokiaľ nemá, nemôže vstupovať do kompozitného odpisovania - a zo zadania tejto témy to nie je patrné...

Okrem toho fakt môže byť taká technologická linka, ktorá sa skladá z viacerých podliniek, pri ktorej vyradenie jednej podlinky ešte nemusí vylučovať fungovanie ostatných (teda možnosť plniť zostávajúcim komponentom svoj účel a produkovať)...

Z konkrétneho zadania, z ktorého je zrejmé, že jednotlivé súčasti sú funkčné (teda môžu produkovať) iba ako celok, resp. nevieme, či jednotlivé častí majú vstupnú cenu vyššiu ako 1.700 € , som tiež za zaradenie linky ako jeden celok. Aj preto, že komponentné odpisovanie je daná ako možnosť, nie povinnosť - a je to náročné na evidenciu.
KEJKA
08.12.10,21:22
odložila som polemiku na večer, keď bude kľud a vidím, že si to už excelentne napísal za mňa.
Súhlasím, polemizovať treba.
m.mona
11.06.12,08:49
Dobrý deň, chcem sa spýtať čisto z teoretického hľadiska na komponentné odpisovanie, ako treba postupovať pri výmene opotrebovaného komponentu za nový vo väzbe na zostatkovú cenu majetku. Vopred ďakujem za dpovede.