Lali
08.12.10,09:50
Dobrý deň,
vyplácame autorom autorské honoráre na základe autorských zmlúv. Z týchto AH odvádzame 2 % do Literárneho fondu. Autori dostanú po skončení roka potvrdenie o vyplatených autorských honorároch. V roku 2011 chce šéf z každého vyplateného AH odviesť aj daň. Je presvedčený, že takto je daňová povinnosť z uvedených príjmov splnená a za túto činnosť nemusia autori podávať daňové priznanie. Nedá si vysvetliť, že sa nejedná o zrážkovú daň, keďže autorom nevyplácame AH za príspevky do novín, časopisov atď.
Ak bude na takomto riešení trvať, chcem sa Vás spýtať, čo to pre nás znamená. Počítam, že daň by mala ísť na účet Dane z príjmov fyzických osôb na DU podľa bydliska autora s písomným oznámením, za koho daň a v akej výške odvádzame. No a nič iné ma nenapadá.
Prosím, aké ďalšie kroky treba podniknúť ?
Veľmi pekne Vám ďakujem.
Lali
09.12.10,04:21
Prosím, nikto nevie poradiť ?
wallie
09.12.10,14:04
a o aké honoráre teda ide? keď odvádzate tie 2% do literárneho fondu, tak to asi s literárnou činnosťou súvisí nie?
Lali
10.12.10,03:28
Ďakujem za reakciu Wallie. Ide o knihy - také náučné a pracovné zošity pre školy. Nejedná sa o príjem autorov za príspevky do novín, časopisov a atď., podľa § 43 ods. 3 písmeno h/ Zákona o dani z príjmov, kedy sa zrážková daň odvedie a takýto príjem sa považuje za daňovo vysporiadaný a autori ho nemusia uvádzať v daňovom priznaní.
betka
10.12.10,15:59
Každá kniha má označenie:
ISSN- napr. píšem do novín, časopisov, odbornú literatúru, kt. je periodikom, vtedy ide o zrážkovú daň a vypočíta sa ako:
Príjem: 100€
Výdavky vo výške 40%=40 €
Príspevok do liter.fondu 2%: 2€
Zrážková daň: 11,4 €
Vyplatenie: 100-2-11,4= 86,6 €

Ak píšem knihu, označenie: ISBN, ide o príjem v zmysle 6/2/a, žiadna zrážková daň. príjem sa vyplatí nezdanený. a uvádza si ju autor v DP. Ak mu vyplatíte nad 3319,39 € v hotovosti boznete ho v zmysle par. 32 Správy daní a poplatkov.
Katija
10.12.10,18:33
Ak bude na takomto riešení trvať, chcem sa Vás spýtať, čo to pre nás znamená. Počítam, že daň by mala ísť na účet Dane z príjmov fyzických osôb na DU podľa bydliska autora s písomným oznámením, za koho daň a v akej výške odvádzame. No a nič iné ma nenapadá.
Prosím, aké ďalšie kroky treba podniknúť ?
Veľmi pekne Vám ďakujem.
Hlavne veľa zbytočnej roboty. Zrážková daň to nebude. Autorom skôr skomplikujete život ak za nich budete daň bez právneho dôvodu odvádzať.
To budú asi od Vás potrebovať aj potvrdenia kedy a koľko a komu ste za nich zaplatili. A nebudem ani domýšlať, čo za nepriemnosti si narobíte, ak sa pri tejto činnosti v niečom pomýlite.
Lali
13.12.10,05:22
Ďakujem Vám za Vašu ochotu. Nemala som z toho dobrý pocit, prišlo mi to celé nezmyslené. Veľmi ste mi pomohli.
Krakonoš
13.12.10,08:08
Aj my vyplácame autorom honoráre, zrážame im len 2 % do literárneho fondu a dávame im potvrdenie o vyplatenom honorári. Tam im píšeme hrubý honorár, zrazené 2 % a informujeme ich, že majú povinnosť sami podať daňové priznanie, že si môžu 40% odpočítať paušálny výdavok, že podľa par. 31 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov sa majú zaregistrovať na svojom daňovom úrade a že z honorárov treba zaplatiť zdravotné poistenie pri ročnom zúčtovaní ZP.
magazin
06.01.11,12:00
Aj my vyplácame autorom honoráre, zrážame im len 2 % do literárneho fondu a dávame im potvrdenie o vyplatenom honorári. Tam im píšeme hrubý honorár, zrazené 2 % a informujeme ich, že majú povinnosť sami podať daňové priznanie, že si môžu 40% odpočítať paušálny výdavok, že podľa par. 31 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov sa majú zaregistrovať na svojom daňovom úrade a že z honorárov treba zaplatiť zdravotné poistenie pri ročnom zúčtovaní ZP.

A neplati registracna povinnost len ked mu vznikne danova povinnost?
Tj. ak mu vyplatite v roku napr. len 500 EUR a on nema ine prijmy a teda nedosahuje vysku prijmov pri ktorych musi podat danove priznanie, tak sa nemusi ani registrovat. Alebo sa mylim?