Pinocchio
08.12.10,09:41
Dobrý deň, ešte v júli som vystavil klientovi preddavkovú faktúru na grafické práce, ktorú obratom aj zaplatil. Následne však neposlal podklady potrebné na vykonanie tejto práce a bude sa to realizovať až budúci rok (možno dokonca vôbec). Existuje nejaký termín, dokedy sa preddavková faktúra musí vyúčtovať, alebo sa môže vyúčtovať kedykoľvek? Prípadne ako sa postupuje, ak by sa práce nerealizovali vôbec, alebo len čiastočne? (vrátenie preddavku).
Vlastas
08.12.10,09:06
Nepíšeš či si živnostník alebo s.r.o.. a či si plátca DPH. Ak si živnostník,v momente prijatia platby ti táto vstupuje do zdaniteľných príjmov a ak si aj plátca DPH do 15. dní od prijatia platby musíš vystaviť daňový doklad na prijatú a zdanenú platbu. Ak si s.r.o. a plátca DPH postupuješ rovnako (vystavenie fak.) a platbu zaúčtuješ na 324. Po ukončení prác sa spraví vyúčtovacia faktúra kde sa prijatý preddavok zohľadní (nemusí to byť do konca roka).
Pinocchio
08.12.10,09:25
Som živnostník, jednoduché účtovníctvo, neplatca DPH. Takže zaplatenú preddavkovú faktúru normálne zaevidujem a dám aj do príjmov za rok 2010. A ak sa práca nebude realizovať, alebo len čiastočne, tak ako mám postupovať budúci rok?
Vlastas
08.12.10,13:45
Ak sa práca nebude realizovať (ja by som si to overila ešte pred koncom roka, aby som zbytočne neplatila daň za rok 2010 z tohto príjmu), vystaví sa storno faktúra na základe ktorej uvedenú čiastku vrátiš. Ak sa bude realizovať len čiastočne, vystaví sa vyúčtovacia fak. kde sa zohľadní prijatá záloha a rozdiel zas vrátiš. Nakoľko prijatú zálohu v r.2010 zdaníš (ak sa práce budú realizovať v r.2011) vrátená celá alebo čiastočná platba bude ovplyvňovať základ dane.
Pinocchio
08.12.10,13:55
Ďakujem za pomoc