zazi
08.12.10,10:44
Dobrý deň ! Potrebujem poradiť či konám správne pri uplatňovaní DPH.
Na podniku pestujeme hrozno. Časť produkcie hrozna používame na výrobu vína, ktoré je evidované na zásobách. Víno sa dáva zamestnancom pri rôznych príležitostiach.... Pri spotrebe zo zásob odvádam DPH z ceny vyrobeného vyná,ktorá je evidovaná v účtovníctve podľa § 8 odst.3
A tu je otázka.Keď vrobia víno potrebujú nakúpiť spotrebný materiál - síru, zátky sírne knoty. Možem si z takéhoto nákupu uplatniť DPH ?
IvoM
08.12.10,10:29
Nerozumiem prečo by sa nemohla uplatniť pri výrobe vína DPH z tovaru nutného na jeho výrobu, jedine žeby sa všetko víno vychlastalo v podniku. :-)
zazi
08.12.10,10:44
No ono je to tak,že to víno sa vlastne nepredáva ale sa rozdá...
a_je_to
08.12.10,10:49
Áno, môžeš uplatniť odpočet DPH z nákupov, lebo sú použité na vlastné zdaniteľné plnenia. Čítaj :

§ 49 ZoDPH Odpočítanie dane platiteľom

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ ....

Odpočítať môžeš aj keď sa víno rozdá zamesnancom, aj ... keby sa ... vychlastalo v podniku .... lebo v obidvoch prípadoch ide o použitie ... iné než podnikanie, podľa § 8, ods. 3, kde vzniká daňová povinnosť. Ods. 7, písm. a sa podľa mňa týka iba nákupov priamo na pohostenie, nie na vlastnú výrobu a následnú spotrebu, aj keď inú, než podnikanie.
IvoM
08.12.10,11:01
Neviem, dovolím si nesúhlasiť veď §49.7 jasne hovorí že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy, teda ak viem že všetko víno ktoré vyrobím vychlastajú zamestnanci tak potom už neviem čo je by malo byť týmto myslené, podľa mňa je tovarom v tomto prípade myslený hmotný predmet ako taký.
a_je_to
08.12.10,13:37
Neviem, dovolím si nesúhlasiť veď §49.7 jasne hovorí že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy, teda ak viem že všetko víno ktoré vyrobím vychlastajú zamestnanci tak potom už neviem čo je by malo byť týmto myslené, podľa mňa je tovarom v tomto prípade myslený hmotný predmet ako taký.

Diskutujeme ... nevadíme sa ... Ja som v tom videl rozdiel, preto som dodatočne doplnil poslednú vetu. Podľa ods. 7/a nemožno uplatniť odpočet z nákupu na pohostenie, lebo ide o nákup s presným určením na konkrétny cieľ a konkrétnu spotrebu. Tým je celá DPH z celej hodnoty veci vybavená, vstup je rovný výstupu.
Ale ak kúpim vstupný materiál na výrobu vína, tak kupujem na výrobu ... a nákup s DPH tvorí len časť vyrobenej protihodnoty. Ak by som neuplatnil odpočet DPH z nákupu, tak ma to nezbaví povinnosti zdaniť na výstupe víno vypité na nejakom podnikovom mejdane. Vo víne je väčšia hodnota, než priamy materiál. Pridanú hodnotu pre zdanenie tvorí práve tá zložka, ktorá do výrobku vstupuje bez dane ... práca, odvody, réžijný materiál ... atď. A zdaňuje sa všetko, čo tvorí protihodnotu, teda aj iné výrobné vstupy.
Domnievam sa, že keby prišla do podniku daňová kontrola, našla by neodpočítanú DPH u vstupov ... tak by dodanila spotrebovaný produkt zo zásob na výstupe ... ako daňový únik a s tým, že na odpočet na vstupe bol nárok. Neviem, čím by sa dalo z tejto situácie úspešne vyargumentovať ... Okrem toho ... neriešil som spotrebnú daň z vína, ktorá je ďalšou zložkou základu dane na výstupe ... lebo v tejto nemám autentickú skúsenosť, ani dostačujúce znalosti ... ale tiež je tam.
IvoM
08.12.10,13:45
Iste, v reálnom vinárskom podniku by to tak malo byť ako píšeš, riešime však nereálny prípad a to že sa celá produkcia prepije, neviem si predstaviť žeby nejaký vinársky podnik vyrábal len pre to aby jeho produkciu vychlastali zadarmo zamestnanci, vtedy by na vstupe nemohol podľa mňa uplatniť DPH zo svojich zdaniteľných plnení.