habib
08.12.10,11:55
Info o mojej zmluve:
- založená u PSS 14.7.20006
- cielová suma 26556€ ( 800000SKK)
- vložené vlastné vklady 3166€
- doteraz pripísaná ŠP 265,56€
- doteraz pripísané úroky 132,88
- hodnotiace číslo 8,93 (ja viem som hrozný-hrozný klient)


....chcel by som rozdelit zmluvu aby som získal cca 1600€ (to je suma ktorú možem doložit,bohužial 2xtolko sa platito bez dokladu).
Takže toto je ako to vidím ja:

-rozdelit zmluvu:

Vznikne zmluva A) tam ponechám 1750€ (z tejto sumy strhnú poplatok za predčasné zrušenie zmluvy,v mojom prípade 0,5% cca 132,77 a poplatok za rozdelenie zmluvy 6,6€ a zmluva zanikne , zvytok mi bude vyplatený. ????je to tak?

Dalej vznikne zmluva B) tam ostane zvyšok mojích vkladov 1416€ + ŠP 265,56€ + úroky 132,88€ a zmluva pokračuje dalej,ak tam budem vkladat tak tam budem dostávat ŠP + uroky.A tu prichádzajú dalšie otázky:
- kedy potom bude končit táto zmluva,posunie sa termín,alebo nie?
- po rozdelení sa berie táto zmluva ako nová a platí sa znovu poplatok 1% za uzatvorenie zmuvy?...dufam že nie
- zmení sa po rozdelení nejak cielová suma alebo ostáva na tejto zmluve B) rovnaká cielová suma ako na originál zmluve čiže 26556€,toho sa neviem dopátrat,ale pri delení by sa niečo malo diat aj s CS,myslím.
- a zatial posledná otázka,dá sa v PSS takto operovat s konkrétnou sumou alebo sa to musí nejak prepočítavat na % a ak ano,tak ako,či vobec možem vybrat sumu ktorú plánujem.

Dakujem pekne,viem je toho hodne,dufam niekto odpovie,čas sa kráti.
habib
09.12.10,09:34
.......no tak sklamanie,čakal som že aspon niekto odpovie,aspon na jednu-dve otázky.
Mohol by aspon niekto odpovedat na toto:
-ked sa ta moja zmluva rozdelí a zrušim tu zmluvu A),z ktorej CS sa počíta ten poplatok za zrušenie a aké vysoké % to bude,z original zmluvy ktorá bola delená,alebo z tej novo vzniknutej a ako sa potom vypočítava to % za zrušenie,pokladá sa táto zmluva za novú alebo sa berie do úvahy doba od založenia tej original zmluvy ktorá bola delená.
-keby by tam mohli byt prostiedky z tejto zmluvy na účte
-a či je tam teda nejaký ten poplatok pre tu zmluvu B),niečo ako 1% počítane pri založení novej zmluvy.

DAkujem
VieraHu
09.12.10,10:06
Najlepšie bude, keď navštíviš PSS a tam sa dozvieš všetky možnosti.
habib
09.12.10,10:23
Najlepšie bude, keď navštíviš PSS a tam sa dozvieš všetky možnosti.

.....no tak možnost to je,ale či najlepšia,to skutočne pochybujem.Agenti PSS pracujú pre seba a pre svoje provízie a nie pre klienta(vlastná skúsenost).Samozrejme človek sa može na nich pripravit ale aj tak sa može stat že niečo prehliadne/pozabudne a potom sa nestačí diviť(skúsenost už nie len moja,stačí prelistovat net).
Chobot
09.12.10,10:39
Vo všeobecnosti, ak sa delí zmluva, tak sa delí cieľová suma. V rovnakom pomere sa potom štandardne delí aj nasporená suma. Je možné aj iné rozdelenie, ale vtedy sa mení aj hodnotiace číslo a myslím, že aj dátum uzatvorenia.

Ak delíš štandarne (napr. CS rozdelíš v pomere 60:40), tak v rovnakom pomere sa delí (60:40) nasporená suma, prémia. Hodnotiace číslo ako aj dátum uzatvorenia zostávajú na rozdelených zmluvách nezmenené. AK chceš, aby na zmluve A bola suma 1750, tak musíš vypočítať, aký je to pomer k zostatku účtu sporenia. Ak máš aktuálny zostatok napr. 3554 EUR, tak pri rozdelení CS 26556 na 2 zmluvy v pomere 50:50 dostaneš nasledovné zostatky:

Zmluva A:
CS: 13278 EUR
zostatok: 1777 (vrátane doteraz pripísaných úrokov a št. prémie)

Zmluva B:
CS: 13278 EUR
zostatok: 1777 (vrátane doteraz pripísaných úrokov a št. prémie)




Info o mojej zmluve:
- založená u PSS 14.7.20006
- cielová suma 26556€ ( 800000SKK)
- vložené vlastné vklady 3166€
- doteraz pripísaná ŠP 265,56€
- doteraz pripísané úroky 132,88
- hodnotiace číslo 8,93 (ja viem som hrozný-hrozný klient)


....chcel by som rozdelit zmluvu aby som získal cca 1600€ (to je suma ktorú možem doložit,bohužial 2xtolko sa platito bez dokladu).
Takže toto je ako to vidím ja:

-rozdelit zmluvu:

Vznikne zmluva A) tam ponechám 1750€ (z tejto sumy strhnú poplatok za predčasné zrušenie zmluvy,v mojom prípade 0,5% cca 132,77 a poplatok za rozdelenie zmluvy 6,6€ a zmluva zanikne , zvytok mi bude vyplatený. ????je to tak?

Rozdelenie zmlúv som ti už popísal. Po rozdelení môžeš jednu (ale aj obe) z nich zrušiť. Správne predpokladáš, že pri predčasnom zrušení bude poplatok 0,5% z CS 13278 EUR, čo je ale len 66,39.

Neviem ti povedať, z ktorého účtu bude odpočítaný poplatok za rozdelenie zmluvy. Asi ti to môžeš určiť ty. TO je ale nepodstatné vzhľadom na výšku poplatku.


Dalej vznikne zmluva B) tam ostane zvyšok mojích vkladov 1416€ + ŠP 265,56€ + úroky 132,88€ a zmluva pokračuje dalej,ak tam budem vkladat tak tam budem dostávat ŠP + uroky.A tu prichádzajú dalšie otázky:

NA druhej zmluve nebude celá št. prémia. Aj tá sa delí v pomere, ako sa delí CS. TAkže zostatok bude tých cca 1777, ale nebudeš vidieť, koľko z toho je nasporená suma, koľko št. prémia a koľko úroky.


- kedy potom bude končit táto zmluva,posunie sa termín,alebo nie?

Ak delíš zmluvy štandardne (t.j. v rovnakom pomere CS a nasporenú sumu), tak sa dátum uzatvorenia nemení a nové zmluvy budú končiť rovnako, ako stará. Jedine pri neštandardnom - sporiteľňa to volá "flexibilné delenie", vtedy sa prepočítava tzv. technický dátum.


- po rozdelení sa berie táto zmluva ako nová a platí sa znovu poplatok 1% za uzatvorenie zmuvy?...dufam že nie

Nie, neplatíš poplatok za uzatvorenie zmluvy.


- zmení sa po rozdelení nejak cielová suma alebo ostáva na tejto zmluve B) rovnaká cielová suma ako na originál zmluve čiže 26556€,toho sa neviem dopátrat,ale pri delení by sa niečo malo diat aj s CS,myslím.

To už som ti popísal vyššie


- a zatial posledná otázka,dá sa v PSS takto operovat s konkrétnou sumou alebo sa to musí nejak prepočítavat na % a ak ano,tak ako,či vobec možem vybrat sumu ktorú plánujem.

Dakujem pekne,viem je toho hodne,dufam niekto odpovie,čas sa kráti.

Zmluvu môžeš rozdeliť v pomere, akom len chceš. Len neviem, či nebudú nejaké obmedzenia ohľadne sumy, kedysi mohla byť CS určená v násobkoch 1000 SKK, teraz musí byť CS v násobkoch 100 EUR. Len neviem, či toto obmedzenie platí aj pri delení zmlúv. Ak áno, tak potom budeš musieť zaokrúhliť CS na jednej z nových zmlúv (napr. na 13300 EUR)
Chobot
09.12.10,10:41
.....no tak možnost to je,ale či najlepšia,to skutočne pochybujem.Agenti PSS pracujú pre seba a pre svoje provízie a nie pre klienta(vlastná skúsenost).Samozrejme človek sa može na nich pripravit ale aj tak sa može stat že niečo prehliadne/pozabudne a potom sa nestačí diviť(skúsenost už nie len moja,stačí prelistovat net).

Poradca ťa bude tlačiť do takých rozhodnutí (resp. ti bude navrhovať také možnosti), ktoré sú pre neho výhodné a z ktorých má províziu. Mňa raz tiež prehováral na ukončenie sporenia po 6 rokoch (lebo som nechcel úver) a na založenie nového st. sporenia. Pritom mi stačilo sporiť ďalej na pôvodnej zmluve. Ja som to vedel a rýchlo som ho zrušil (toho poradcu...;)).
Chobot
09.12.10,10:46
Mohol by aspon niekto odpovedat na toto:
-ked sa ta moja zmluva rozdelí a zrušim tu zmluvu A),z ktorej CS sa počíta ten poplatok za zrušenie a aké vysoké % to bude,z original zmluvy ktorá bola delená,alebo z tej novo vzniknutej a ako sa potom vypočítava to % za zrušenie,pokladá sa táto zmluva za novú alebo sa berie do úvahy doba od založenia tej original zmluvy ktorá bola delená.

TO už som ti napísal.


-keby by tam mohli byt prostiedky z tejto zmluvy na účte
DAkujem

Odpoveď nájdeš vo všeobecných obchodných podmienkach čl. IX ods. 3 a 4:


3.Výpovedná lehota je pre stavebného sporiteľa aj
stavebnú sporiteľňu rovnaká v trvaní 1 mesiac
a začína plynúť dňom doručenia výpovede druhej
zmluvnej strane.

4. Po uplynutí výpovednej lehoty vyplatí stavebná
sporiteľňa stavebnému sporiteľovi najneskôr do
3 mesiacov nasledujúcich od doručenia výpovede do
ústredia stavebnej sporiteľne vklady stavebného
sporenia znížené o zaťažujúce poplatky, úroky a až
po splnení zákonných podmienok a osobitných
pokynov stavebnej sporiteľne aj štátnu prémiu.
habib
09.12.10,11:50
Poradca ťa bude tlačiť do takých rozhodnutí (resp. ti bude navrhovať také možnosti), ktoré sú pre neho výhodné a z ktorých má províziu. Mňa raz tiež prehováral na ukončenie sporenia po 6 rokoch (lebo som nechcel úver) a na založenie nového st. sporenia. Pritom mi stačilo sporiť ďalej na pôvodnej zmluve. Ja som to vedel a rýchlo som ho zrušil (toho poradcu...;)).

.....no práve toto je problém stále cítim že ak by začal poradce tlačit a kalit vodu,mohol by ma mohol zblbnut,preto musím presne vediet čo chcem predtým ako tam pojdem.
Plus k tomu rozdeleniu:Ja nemožem samozrejme delit 50x50,tých cca 13tis € by som nedokázal doložit a tak by to vyšlo rovnako ako keby som to proste zrušil celé.


Ešte napíšem,že by mi nevadilo,kedže by som nedelil ,,proporcionalne,, predlženie zmluvy B) a že ma trochu prekvapil ten čas kým po zrušení zmluvy človek dostane svoje prostriedky na učet,mesiac vypovedná a 3 dalšie si možu dávat na čas?Aj na tompo fore som čítal že to je do 30dní,alebo zase niečo uniká?

p.s:...sorry ak mám stále blbé otázky,ale ak to človek začne riešit,zrušenie-rozdelenie,dokladovanie,bločky a všetko tak strašne z toho zblbne.
Takže dufam že nenápišem blbost a že to chápem.Rozdelím teda zmluvu takto:
Zmluva A) CS 2655€ (nakoniec by som dokázal doložit až tuto sumu)
B) CS 23900€
-nasporená suma spolu s urokom a ŠP je cca 3480€...t.j pomer 10% - 90% dá sa to vobec?
A teraz poplatky:
za rozdelenie zmluvy 6,60€
za zrušenie zmluvy A) 13,27€
--------------
takže spolu 19,87€
Katy a R
09.12.10,22:58
niet čo špekulovať ...
najskôr rozdelíš zmluvu s CS 26600 € (po zaokrúhlení - ale ak nebude treba zaokrúhliť, tak ešte lepšie;)) na dve zmluvy: 25000 a 1600 ( resp 24900 a 1700).
Na druhej zmluve požiadaš, aby bolo 1600 € a na prvej zostatok. Volá sa to flexibilné delenie. Pri takomto delení ti prepočítajú dátum vzniku zmluvy (samozrejme bude "novšia";))
Potom zrušíš (účelovo) druhú zmluvu ... a bude treba vydokladovať.
poplatky si samozrejme strhnú - delenie, vedenie účtu, zrušenie.
... a hlavne sa nedaj nahovoriť na zvyšovanie, alebo čo .... aj keď v tomto prípade by to hádam žiadnemu sprostredkovateľovi ani nenapadlo:confused::D

ešte doplním ... v liste (a dostaneš ich viac;)) ti presne napíšu ako sa to rozdelilo (nasporené peniažky, prémia, úroky..)
.. vyplácajú asi do troch - štyroch týždňov (asi ako sa im to nakopí) .. najskôr nasporené peniaze - prémiu až po zdokladovaní. Ak to pošleš naraz - tak hneď


.. teraz som pozrela, že vlastne vieš vydokladovať viac ... tak teda na druhú zmluvu toľko, koľko vieš vydokladovať ..;)
habib
10.12.10,07:45
niet čo špekulovať ...
najskôr rozdelíš zmluvu s CS 26600 € (po zaokrúhlení - ale ak nebude treba zaokrúhliť, tak ešte lepšie;)) na dve zmluvy: 25000 a 1600 ( resp 24900 a 1700).
Na druhej zmluve požiadaš, aby bolo 1600 € a na prvej zostatok. Volá sa to flexibilné delenie. Pri takomto delení ti prepočítajú dátum vzniku zmluvy (samozrejme bude "novšia";))
Potom zrušíš (účelovo) druhú zmluvu ... a bude treba vydokladovať.
poplatky si samozrejme strhnú - delenie, vedenie účtu, zrušenie.
... a hlavne sa nedaj nahovoriť na zvyšovanie, alebo čo .... aj keď v tomto prípade by to hádam žiadnemu sprostredkovateľovi ani nenapadlo:confused::D

ešte doplním ... v liste (a dostaneš ich viac;)) ti presne napíšu ako sa to rozdelilo (nasporené peniažky, prémia, úroky..)
.. vyplácajú asi do troch - štyroch týždňov (asi ako sa im to nakopí) .. najskôr nasporené peniaze - prémiu až po zdokladovaní. Ak to pošleš naraz - tak hneď


.. teraz som pozrela, že vlastne vieš vydokladovať viac ... tak teda na druhú zmluvu toľko, koľko vieš vydokladovať ..;)

...........no tak super,som rád že si sa k tomu vyjadrila,práve tvoje odpovede k téme ( http://www.porada.sk/t134361-p3-zrusenie-stavebneho-sporenia-u-ss.html ) a samozrejme Chobota mi pomohli trochu do toho lepšie vidiet,tak hádam ma PSS poradca niečim nezaskočí.
Takže ten výpočet,to prepočítanie čo som písal v poslednom príspevku mám správne a ak to navrhnem,tak není o čom a može sa to tak urobit?
A ešte tá doba vyplatenie,Chobot písal spolu až 4 mesiace(ak som to správne pochopil) a ty píšeš max.30dní,práve na tvoj prispevok som sa odvolávam,niekomu si to tiež radila ale to bolo pri vyplatení zmluvy ktorá skončila po termíne 6rokov,moj prípad je iný,tak je to dost podstatná vec pre mna,aká je teda tá doba pre moj prípad?
Dakujem.....

doplnok:.....ešte by ma zaujímalo toto,v podmienkach som našiel vetu ,, Zálohové faktúry sa pre potreby preukázania účelového použitia prostriedkov stavebného sporenia
neakceptujú,, .........mam fakturu na okná celkom velká čiastka a tam je napísane že bola (ako to už je) zaplatená záloha (aby sa vobec niečo začalo robit) asi nejakých 30% a potom doplatok do celej sumy,je toto Zálohová faktúra,alebo ako tomu mam rozumiet?
A ešte by ma zaujímala ta čast o 500€ ktoré može sporitel čestným prehlásením bez dokladovania započítat.......chapem to správne?Ak by mi chýbali bločky za 500€,tak stačí vyplnit nejaký doklad a nemusím túto sumu dokladovat?
Katy a R
10.12.10,08:32
Ak potrebuješ peniaze rýchlo ... tak rozdeľ zmluvu a hneď (DNES;)) aj daj výpoveď na tej druhej zmluve. Doklady pošleš neskôr, keď budeš mať. K faktúre musí byť doklad o zaplatení (nie zálohová).
Nevýhodou je, že ti hneď nepošlú celú sumu ... prémiu pošlú až po zdokladovaní (ale v tvojom prípade to nebude až tak veľa).
.. a daj vedieť, koľko trvalo vyplatenie v tvojom prípade. (v zmluvných podmienkach je uvedené - kedy najneskôr môžu vyplatiť ;))
habib
10.12.10,08:41
Ak potrebuješ peniaze rýchlo ... tak rozdeľ zmluvu a hneď (DNES;)) aj daj výpoveď na tej druhej zmluve. Doklady pošleš neskôr, keď budeš mať. K faktúre musí byť doklad o zaplatení (nie zálohová).
Nevýhodou je, že ti hneď nepošlú celú sumu ... prémiu pošlú až po zdokladovaní (ale v tvojom prípade to nebude až tak veľa).
.. a daj vedieť, koľko trvalo vyplatenie v tvojom prípade. (v zmluvných podmienkach je uvedené - kedy najneskôr môžu vyplatiť ;))

....no ja samozrejme mám pokladničný blok aj k zaplateniu zálohy aj doplatku,takže som v suchu,nie?
A te zmluvne podmienky som čítal na nete,ale len tak ,,narýchlo,, a je tam tolko príkladov a činností ktoré možu nastat že som to tam nenašiel,takže to može byt nakoniec ako písal Chobot 1mesiac vypovedná a 3 dalšie na vyplatenie,to je špatné špatné...
Katy a R
10.12.10,08:47
.. nebuď pesimista ... a šup, šup do PSSky
habib
10.12.10,10:27
......no tak mám to za sebou,všetko bolo tak ako mi bolo poradené a ,,vraj,, do 30dní to budem mat na účte,tak uvidíme,škoda že som to neurobil skorej.Ale lepšie neskor ako nikdy.
Tak Vám pekne dakujem,ešte v pondelok ma čaká dokladovanie,bufam že bez stresu a mám to z krku........hurááááááááá
habib
16.01.11,16:31
,,Stavebný sporiteľ môže jednorázovo pre jednu zmluvu o stavebnom sporení dokladovať výdavky
súvisiace s vyššie uvedenými účelmi na úrovni 500 € čestným prehlásením, v ktorom prehlási, že
celú nasporenú sumu použil na niektorý z účelov špecifikovaných v § 11 zákona o stavebnom
sporení. ,,

.....toto je citácia z dokladu Ako dokladovať použitie prostriedkov zo stavebného sporenia a nič viac.Zástupca PSS mi ale tvrdí že to ja použit nemožem,pretože pri dokladovaní som predložit bločky a až ked mi ,,vyškrtali,,(bez vysvetlenia, len listom) určite položky tak som sa rozhodol pre toto čestné prehlásenie.Je to normálne?Bločky sú samozrejme v pohode skutočne nemožem za to že z reigstračných pokladní nelezie formát A4 s obrázkami a smajlíkmi aby boli v PSS happy.Formulár na to čestné prehlásenie som samozrejme podpísal a ,,vraj,, bude posúdené ale čakat sa mi nechce a chcel by som byt pripravený.Takže má niekto podobnú skúsenost alebo riešenie pre tento prípad?
Dakujem