katuliK1986
08.12.10,13:18
Dobrý deň,

fakturujeme inej spoločnosti-platcovi DPH províziu. Je povinný z tejto provízie platiť DPH alebo ide o činnosť, ktorá nepodlieha dani? veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Luba
08.12.10,12:32
Sprostredkovanie vo všeobecnosti je služba, ktorá podlieha DPH. Záleží ale na tom, čo je to za sprostredkovanie - čoho (napr. sprostredk.poistenia alebo finančných služieb je oslobodené od DPH).
katuliK1986
08.12.10,12:45
ide o to, že istá právnická spoločnosť, platca DPH nás zastupoval v spore. Vyfaktúroval si za služby nejaké peniaze, ale gro bolo založené na tom, že ak súd vyhráme, bude im patriť 10% z vysúdených peňazí. Tieto peniaze sú pre nich odplata alebo odmena a potrebovali by sme vedieť, či majú povinnosť platiť z týchto peňazí DPH.
Mária.K.
08.12.10,16:43
ide o to, že istá právnická spoločnosť, platca DPH nás zastupoval v spore. Vyfaktúroval si za služby nejaké peniaze, ale gro bolo založené na tom, že ak súd vyhráme, bude im patriť 10% z vysúdených peňazí. Tieto peniaze sú pre nich odplata alebo odmena a potrebovali by sme vedieť, či majú povinnosť platiť z týchto peňazí DPH.
Určite áno.
katuliK1986
08.12.10,17:25
A na našej strane by to malo vyzerať ako? Máme s nimi spísanú len zmluvu overenú notárom, že im prináleží 10% odmena z vysúdených peňazí. Podľa mňa bude potrebné aby nám vyfaktúrovali túto odmenu, napr. ako odmenu za právne služby. Potom nastala menšia "komplikácia" a to, že nárok na túto odmenu mali dve osoby - platcovia DPH, keďže náš pred súdom zastupovali obaja. Jeden z nich už však odišiel na dôchodok a je fyzickou osobou, neplatcom DPH. Znamená to, že mi to tiež bude musieť vyfaktúrovať ako fyzická osoba a ja si neodpíšem dan na vstupe alebo to bude musieť zdaniť on a ja si odpočítam dan na vstupe, pretože sú to príjmy z činnosti, ktoré vykonal ešte ako platca DPH?
Luba
09.12.10,09:45
Ten súdny spor už skončil a vyhrali ste, takže teraz po skončení riešite tú 10% odmenu?
FO - bývalý platiteľ a súčasný dôchodca občan už nemôže vystaviť faktúru. Tam by som mu jednoducho poslala peniaze na účet alebo kam na základe nejakej zmluvy, kde to bolo dohodnuté, že mu to prináleží. Doložila by som si k tomu napr. výpis zo živn.registra + z drsr alebo ak máte od neho nejakú písomnú info o tom, že sa zmenil jeho status.
Tým pádom žiadna daň na vstupe sa nekoná u neho ani u teba.
Ibaže ste mali zmluvne dohodnuté, že to mal vyfakturovať vtedy hneď a on by musel riešiť nejaké dodatočné dátumy a priznania atď. Ale to asi nebude tento prípad...?