mamo
28.11.05,13:38
Prosím o radu v takomto problémeme. SZČO, ktorá vedie JU ako radový občan kúpil v r. 1999 nehnuteľnosť za 300000,- Sk, má na to kúpnu zmluvu na tu uvedenú cenu, je to murovaná budova. Túto nehnuteľnosť chce vložiť do firmy v 11/05. Budova bude zaradená v 4. odp. skupine. Môže si SZČO uplatniť uplatniť odpis v tomto roku ako v 6.roku odpisovania ? A v akej výške ? Alebo aký odpis ? Lebo doba odpisovania bola v r. 1999 iná ako je teraz v r. 2005.
Ďakujem za odpoveď.
mamo
28.11.05,13:15
Spočítal som odpis pri rovnomernom odpisovaní a vyšlo mi že v r. 2005 to je ako v 7 roku odpisovania, by bol odpis 15.000,- Sk. Je to správe ?
Nikto sa na to prosím nepozrie ?
mamo
28.11.05,15:48
Spočítal som odpis pri rovnomernom odpisovaní a vyšlo mi že v r. 2005 to je ako v 7 roku odpisovania, by bol odpis 15.000,- Sk. Je to správe ?
Nikto sa na to prosím nepozrie ?
Prosím, nikto mi v tom nepomôže ?????????????:confused:
Paula
28.11.05,16:07
Myslím, že nehnuteľnosť by mala byť znova ohodnotená znalcom, aby bola známa jej súčasná reálna cena. Z tejto by som začala odpisovať ako v prvom roku. Alebo sa mýlim?

mamo....poriadne som sa mýlila, ospravedlňujem sa ti.
JarkaL
28.11.05,16:22
Tiež som mala veľa prípadov zvýšenia ZI nepeňažným vkladom. Vždy som mala znalecké posudky na nehnuteľnosti (znalci odo mňa vždy chceli účtovnú zostatkovú cenu, aby sa im ľahšie robilo). Podľa znaleckej ceny sa potom uskutočnilo zvýšenie ZI a budovy som zaradila v tejto novej cene a odpisovala ako novonadobudnutý majetok.
mamo
28.11.05,18:09
JarkaL, ale toto je JU, nie PU a budovu kúpil ako občan od iného občana a cena je uvedená v zmluve. Tu predsa nie je žiadna zostatková účtovná hodnota.
Čo na to ostatní poradcovia ?
andrej_rv
28.11.05,19:22
Zákon pri preradení z osobného majetku fyzickej osoby do podnikania neumožňuje použitie znaleckého posudku. Vstupná cena pre tento prípad je presne definovaná v § 25 ods. 1 písm. d) ZDP - jednoznačne ako obstarávacia cena, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú. Východiskom vstupnej ceny je teda obstarávacia cena 300000,- Sk. Z tejto ceny je treba vypočítať postupne odpisy a zostatkovú cenu presne podľa doby odpisovania a odpisových koeficientov platných v jednotlivých rokoch spätne od r. 1999. Prvýkrát sa však daňový odpis uplatní až v roku 2005 vo výške zodpovedajúcej 7. roku odpisovania (ak som dobre počítal).
P.S. Jedná sa o daňové odpisovanie.
JarkaL
28.11.05,20:53
Prosím o radu v takomto problémeme. SZČO, ktorá vedie JU ako radový občan kúpil v r. 1999 nehnuteľnosť za 300000,- Sk, má na to kúpnu zmluvu na tu uvedenú cenu, je to murovaná budova. Túto nehnuteľnosť chce vložiť do firmy v 11/05. Budova bude zaradená v 4. odp. skupine. Môže si SZČO uplatniť uplatniť odpis v tomto roku ako v 6.roku odpisovania ? A v akej výške ? Alebo aký odpis ? Lebo doba odpisovania bola v r. 1999 iná ako je teraz v r. 2005.
Ďakujem za odpoveď.
Prepáč, asi som zle pochopila otázku. Myslela som, že budova sa vkladá do firmy (s.r.o.), nie do majetku SZČO. Pri vklade do maj. SZČO by som postupovala ako Andrej rv.
sway
29.11.05,04:52
Zákon pri preradení z osobného majetku fyzickej osoby do podnikania neumožňuje použitie znaleckého posudku. Vstupná cena pre tento prípad je presne definovaná v § 25 ods. 1 písm. d) ZDP - jednoznačne ako obstarávacia cena, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú. Východiskom vstupnej ceny je teda obstarávacia cena 300000,- Sk. Z tejto ceny je treba vypočítať postupne odpisy a zostatkovú cenu presne podľa doby odpisovania a odpisových koeficientov platných v jednotlivých rokoch spätne od r. 1999. Prvýkrát sa však daňový odpis uplatní až v roku 2005 vo výške zodpovedajúcej 7. roku odpisovania (ak som dobre počítal).
P.S. Jedná sa o daňové odpisovanie.

Súhlasím s týmto názorom.
Odpis 1 x uplatniť v roku 2005 vo výške 15 000,-
Len pozor aby bola celá budova využívaná na podnikateľské účely!;)
mamo
29.11.05,06:48
ďakujem za vyjadrenia a posielam body /andrej+sway/
sway
29.11.05,06:54
ďakujem za vyjadrenia a posielam body /andrej+sway/


super :D :D :D :D
sarmantna
16.12.05,09:45
Prosím Vás o radu, milí poraďáci! Obchodná spoločnosť vlastní nehnuteľnosť, ktorá bola skolaudovaná v r. 2005. V roku 2006 ju táto spoločnosť vkladá do inej obchodnej spoločnosti. Vkladá to v hodnote, akú má. Prosím Vás, poraďte mi, kto viete, či tento vklad podlieha DPH, teda, či sumu nehnuteľnosti je potrebné zaťažiť DPH.Prosím, súrne to potrebujem.
sarmantna
16.12.05,10:10
Ešte raz Vás prosím, potrebujem to naozaj súrne. Ak dakto viete, pomôžte mi. Ďakujem.