rommy
08.12.10,17:19
Ahoj poraďáci, máme účet v banke z ktorého sme čerpali krátkodobý úver (účet je identifikovaný ako bežný ale v zmluve je ako krátkodobý úver) tento úver má kreditný zostatok, chcela by som sa opýtať kde v súvahe tento kreditný zostatok uvádzam v priebehu roka a na konci roka, či na riadku 057 - bankové účty alebo na riadku 118 bežné bankové úvery mínusom ako preplatený úver???
betka
08.12.10,19:43
Kredit- na strane A,
Debet - na strane P, závazok voči banke

Ak sa Vám stane, že budete mať viac účtov: 221001, 221002, 221003 a budete vykazovať aktívny zostatok SU 221, nezabudnite, že to nemôžete "spočítať", pasívny zostatok na jednom z účtov vždy treba uviesť na strane P. Zákaz kompenzácie.
rommy
09.12.10,12:29
Takže aj keď je to úverový účet nezapočítava sa ako preplatený úver čiže mínus v pasívach. ja vždy dávam aktívny zostatok do aktív a pasívny do pasív, len pri tomto účte sa ma snažia presvedčiť o opaku, že to je preplatený úver.
Chelsea34198
09.12.10,14:38
Suhlasim kredit A , debet P...
-len dodam pozri si zmluvu o uvere....ci banka poskytovala uver ako KU alebo nie nahodou formou konotorenku - potom by neslo o preplatenie uveru. Zalezi vsetko od zmluvy...(ak je uver preplateny, musis banku požiadat o vratenie rozdielu, sama od seba ti rozdiel nevrati)